Connect with Us

Pse është i rëndësishëm ndërgjegjësimi ndaj Hipertensionit Pulmonar

Aktualitet

Pse është i rëndësishëm ndërgjegjësimi ndaj Hipertensionit Pulmonar

Publikuar

-

/

#NxitNdërgjegjësimin#HP

Si të njohim simptomat & shkaqet që çojnë në Hipertension Pulmonar

Nëntori është muaji i ndërgjegjësimit të popullatës rreth Hipertensionit Pulmonar/ HP që është një sëmundje progresive e mushkërive që prek si të rriturit ashtu edhe fëmijët e të gjitha moshave. Kjo patologji konsiderohet një gjendje shumë serioze për shëndetin duke qenë se mund të çojë në dobësim të anës së djathtë të zemrës apo dështim të saj, duke rezultuar deri në fatale për jetën e pacientit.  Prandaj, si çdo vit, edhe këtë vit, nën sloganin #SparkAwareness ~ #NxitNdërgjegjësimin, Organizata Botërore e Shëndetësisë inkurajon informimin rreth Hipertensionit Pulmonar.

Hipertensioni pulmonar është një rritje e presionit në enët (arteriet) e gjakut që bartin gjak në mushkëri. Pra, ndodh që këto arterie mund të ngushtohen, bllokohen ose të dëmtohen dhe për këtë arsye ato nuk arrijnë të bartin sasinë e duhur të gjakut në mushkëri.

Në fazat e hershme të tij HP mund të mos japë simptoma të dukshme, por gulçimi apo të errësuarit të syve gjatë aktivitetit fizik konsiderohen si simptoma të para. Ndonjëherë kjo sëmundje trashëgohet, pra kalon nga prindi te fëmijë me anë të gjeneve ndërsa herë të tjera, shkaku nuk dihet dhe në të tilla raste ky quhet Hipertension Pulmonar idiopatik.

Ndërsa stadet e avancuara të saj simptomat e HP-së mund të përfshijnë:

 • Vështirësi (ndërprerje) të frymëmarrjes edhe në gjendje qetësie
 • Lodhje dhe dobësi trupore
 • Dhimbje ose presion në pjesën e kraharorit
 • Rrahje të përshpejtuara të zemrës
 • Marramendje sidomos gjatë ngjitjes së shkallëve
 • Enjtje e gjymtyrëve të poshtme dhe kyçeve

Në rastet e pranisë së patologjive kardiake, simptomat rëndohen më tej madje vihet re prania e cianozës (ngjyrimi blu i buzëve dhe thonjve).

 • Diagnostikimi
LEXO EDHE:  “Sistemi ka rënë”/ Nishani: Opozita është shumicë në numra

Duke qenë se simptomat e Hipertensionit Pulmonar mund të ngjasojnë me shenjat (simptomat) e sëmundjeve të tjera sidomos atyre kardiovaskulare vështirëson në një farë mënyre edhe diagnozën sidomos nëse marrim parasysh edhe faktin që kjo patologji në fazat e hershme të saj nuk shoqërohet me simptoma të dukshme.

Për këtë arsye diagnostikimi i një pacienti me HP është mjaft kompleks për të cilin nevojiten një sërë ekzaminimesh përjashtuese

 • Elektrokardiograma
 • Grafi e kraharorit
 • Ekzaminime për matjen e funksionit të mushkërive
 • Ekokardiografia
 • Skaneri i mushkërive
 • Ekzaminime laboratorike
 • Kateterizimi i anës së djathtë të zemrës
 • Trajtimi

Në varësi të stadit të diagnostikimit të sëmundjes përcaktohet edhe trajtimi që i rekomandohet pacientit. Megjithëse HP nuk mund të shërohet, mjekët mund t’ju ndihmojnë në menaxhimin e kësaj patologjie duke qenë se trajtimi i duhut ndihmon në lehtësimin e simptomave, në përmirësimin e cilësisë së jetës dhe njëkohësisht ndikon në ngadalësimin e përparimit të kësaj patologjie.

Trajtimet janë komplekse dhe kërkojnë kujdes të vazhdueshëm. Shpesh merr pak kohë për të gjetur trajtimin më të përshtatshëm për hipertension pulmonar. Kur hipertensioni pulmonar është shkaktuar nga një gjendje tjetër, mjeku do të trajtojë shkakun themelor sa herë që të jetë e mundur.

Zakonisht në stadet fillestare rekomandohet trajtimi bazë:

 • a) Antikoagulantë (për hollimin e gjakut)
 • b) Diuretikë (për eleminimin e ujit të tepërt)
 • c) Trajtimi me oksigjen

Ndërkohë në stade më të avancuara trajtimi i rekomanduar mund të jetë i targetuar, pra mjaft specifik për pacientin. Ndërkohë në raste akoma më të rënduara si dhe për të lehtësuar simptomat e pacientit, rekomandohet trajtimi kirurgjikal.

Departamenti i Pneumologjisë

Spitali Hygeia

Kontaktoni:04 23 90 000

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Protesta e 8 Janarit/ Gaz Bardhi: Berisha kërkon gjakderdhje

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Sekretari i shkarkuar, Gazment Bardhi  në një deklaratë për mediat është shprehur se me protestën e 8 Janarit, ish kryeministri Sali Berisha kërkon gjakderdhje.

Gaz Bardhi thotë se ka marrë masa për të shmangur çdo përplasje mes demokratëve. Sipas tij protesta e 8 Janari është një skenar që do të ketë akte dhune.

PD ka marrë çdo masë teknike organizative për të shmangur çmendurinë në të cilën ka arritur Sali Berisha për të përplasur demokratët me demokratët.Është përgjegjësia jonë të mbrojmë demokratët, që kjo seli mos kthehet në një arenë ku përplasen demokratët me demokratër për t’u bërë dhurata më e cmuar e Ramës.

Ky është qëllim i protestës që ka thirrur nesër Sali Berisha e përgjegjësia jonë është të bëjmë maksimumin që kjo të mos ndodhë.LEXO EDHE:  “Sistemi ka rënë”/ Nishani: Opozita është shumicë në numra

LEXO EDHE:  Faktet-Endri Shabani punoi dhe u shkollua nga Soros/ Denoncon LSI, por është “ortaku” i Besjan Peshës

Sali Berisha kërkon sic thonë njerëzit e tij nesër gjakderdhje në selinë qendrore të PD-së. E keni lexuar deklaratën e një prej 29 anëtarëve të famshëm të atij që quhet komiteti i Rithemelimit?

Ka folur e flet për gjakderdhje në selinë qendrore të PD-së.Berisha ka provuar më shumë se një herë se tjetër gjë thotë e tjetër gjë bën.

Qartësisht sot nuk mohoi që ka skenarë dhune që pakica e udhehequr prej tij t’u imponohet shumices se demokrateve.

Ky skenar dhune ka për të dështuar se demokratët kanë betejë me regjimin e Edi Ramës”, u shpreh për mediat Gazment Bardhi./A.E-CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Trondit Spartak Braho: Një deputet rrezikon të vritet nesër në protestën e PD!/ Tregon inicialet

Publikuar

-

Nga

Ish-deputeti Spartak Braho ka bërë një deklaratë të fortë lidhur me protestën që pritet të zhvillohet nesër në selinë e PD.

 

Në një studio televizive, Braho ka paralajmëruar se nesër me datën 8 janar do të ketë dhunë duke theksuar se sipas informacioneve që ka, do të vritet një deputet i PD-së.

 

“Mos keni asnjë iluzion që nuk do të ketë dhunë, ka ardhur nga dhuna, ka jetuar me dhunën, e do ta mbullë se ku e di ai, po përsëri me dhunë. Është dhuna e ushtruar mbi të përndjekurit politik, në zgjedhjet 96, grushti shtetit ’98, e ky njeri është mësuar me dhunën. Unë kam thënë se PD është deshtament i lindur nga dhuna, ka taborrin e vet të dhunës, është ushqyer nga teoria e Berishës se me anë të hunës mund të arrihet gjithçka”, tha Braho,

 Ish-deputeti socialist deklaroi se mund të ketë skenare vrasje, që mund të përfshijnë edhe një deputet, ndërsa dha inicialet e deputetit që mund të jetë viktimë.

LEXO EDHE:  Faktet-Endri Shabani punoi dhe u shkollua nga Soros/ Denoncon LSI, por është “ortaku” i Besjan Peshës

LEXO EDHE:  Gjendet i pajetë punëtori në Gramsh/ Identifikohet viktima

“Mos të keni iluzion se nuk do të ketë dhunë. Do të ketë nga këta që edhe nuk përmbahen, nga të dhënat që kam unë mund të ketë edh vrasje. Një personalitet deputet, me inicialet…, rrezikon të vritet nesër. Berisha nuk bën dot pa gjak. E.A, të ruhet, këtë këshilli i jap të ruhet nesër. Janë situata që dalin nga kontrolli që dalin nga jashtë një shenjë duhet e dalin jashtë, edhe ai nuk e ka problem se e thotë si me Azem Hajdarin që nuk e vrava unë, por Izet Haxhia”, tha ai.

Braho nuk dha me shumë detaje, por paralajmëroi deputetin që të ruajë krahët.

 

“Mos kenë iluzione, ore do të kenë dhunë, ata që do të rrethojnë Sali Beirshën nuk mbahen, do të ketë dhunë, nuk mbahen ata, i ka karikuar njerëzit, në këtë konteskt unë parashikoj që do të ketë viktima. Nga burimet e mia unë parashikoj që një E.A do të ketë një goditje pas shpine”, theksoi Braho./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Epidemilogia franceze: Harrojeni imunitetin e tufës, duhen shtuar testimet

Publikuar

-

Nga

Të mërkurën, më 5 janar, Franca regjistroi një rekord prej më shumë se 332,000 raste të reja infektimesh me koronavirus, gjatë 24 orëve të fundit, dhe 246 vdekje. Varianti Omicron, mjaft infektiv, fajësohet për numrin e madh të rasteve në të gjithë botën. Epidemiologia franceze Catherinë Hill thotë se imuniteti i tufës është ende teori, ndërsa varianti Omicron ka bërë që njerëzit të jenë tejet të rrezikur nga përhapja e tij.

 

Mes shtimit të infektimeve nga varianti Omicron, ekspertja franceze e mjekësisë, Catherine Hill, thotë se imuniteti i tufës është ende një teori.

 

“Vaksinimi nuk mbron nga mos-infektimi. Pra, nuk mund ta llogarisim imunitetin e fituar përmes vaksinimit, sepse varianti Omicron depërton. Për momentin le të harrojmë imunitetin e tufës”, thotë ekspertja Hill.

 

Të enjten, parlamenti francez miratoi planet e presidentit Emmanuel Macron për pasaportën e vaksinimit, për të ndihmuar në frenimin e përhapjes së variantit Omicron. Epidemiologia Hill shpreh rezervat e saj.

 

“Pasaporta e vaksinimit është mjet për të nxitur vaksinimin e njerëzve që nuk e kanë bërë atë. Nuk mendoj se kjo do të funksionojë, sepse situata është mjaft e tensionuar”.

LEXO EDHE:  “Sistemi ka rënë”/ Nishani: Opozita është shumicë në numra

LEXO EDHE:  Gjendet i pajetë punëtori në Gramsh/ Identifikohet viktima 

Ekspertja rekomandon testime të shpeshta dhe më strategjike në shkolla, shtëpi të kujdesit shëndetësor dhe zyra, dhe të mos lihet testimi në dëshirën e vetë njerëzve.

 

“Duhet të kemi një strategji për të gjetur dhe izoluar njerëzit që janë të infektuar. Që nga fillimi testimi është kryer në mënyrë tejet të paorganizuar”, thotë specialistja.

 

Gjatë një përshendetje me rastin e vitit të ri, Presidenti Macron tha se ndoshta 2022 do të shënojë fundin e pandemisë. Specialistja Hill shprehet me skepticizëm ndërsa thotë se nuk mund të parashikohet fundi i pandemisë.

 

“Ne e lamë virusin që të qarkullonte në mbarë botën. Nëse vërtet duam të kontrollojmë pandeminë, do të duhet të ndihmojmë vendet e Afrikës që kanë popullsitë e tyre të pavaksinuara, ku virusi po përhapet gjerësisht. Nuk do të kemi një fund të pandemisë”, thotë mjekja franceze Catherine Hill./VOA

LEXO TE PLOTE