Connect with Us

Një strategji e Lulzim Bashës kundër Berishës

Politikë

Një strategji e Lulzim Bashës kundër Berishës

Publikuar

-

/
cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Kreu ende i përkohshëm në detyrë i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, i cili po qëndron në detyrë duke shtrënguar vulën dhe duke u mbrojtur nga 5 apo 6 servilë të tij, të cilëve u ka dhënë poste drejtuese, tashmë duket qartazi se secili ka pozicionin e tij apo strategjinë kundër ish kryeministrit Berisha, i cili ka filluar një Foltore në qytetet kryesore të vendit, fillimisht në qarqe dhe tashmë në qytetet e mëdha dhe me grupet e interesit, pikërisht për të ringritur opozitën dhe për të kërkuar largimin e Lulzim Bashës si njeriu i keqpërdorur dhe i marr peng nga Edi Rama.

Kryeministri në detyrë, po duket se po bën gjithçka dhe po investon çdo gjë që Luli të qëndrojë në krye të PD-së.

cna lajme politike

Ditët e fundit është zbardhur edhe strategjia që Luli do të përdorë si lëvizje kundër Berishës. Duke qenë se nuk del dot nga selia dhe nuk takon dot demokratët, Basha ka gjetur një mënyrë tjetër.

Ai sot ka njoftuar shpalljen e garës për drejtues të FRPD, pasi këta të fundit, pra kryesia e Forumit Rinor mblodhi firma kundër Lulzim Bashës dhe të dielën u njoftua se shumica e kryesisë për të mos thënë qindra të rinj do të ishin pjesë e Foltores të doktor Berishës tek Akademia e Arteve tek Amfiteatri në orën 12:00. Lulzim Basha me këtë lëvizje zbulon se, cila do të jetë strategjia e tij dhe pse e ka bërë këtë.

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Së pari, shpalljen e garës në FRPD e ka bërë për të thënë se kryesia aktuale e Forumit nuk vlen, pra kryesia e cila ishte në zgjedhje, kryesia që mbante detyrën deri më tani, kryetari në detyrë nuk vlen, sekretariati, nënkryetarët nuk vlejnë.

Ata janë të shkarkuar po të shkojnë te Berisha. Për FRPD nuk ka asnjë rëndësi, asnjë peshë. Pra s’po shkojnë të rinjtë e FRPD, po shkojnë disa të rinj, të thjeshtë, mbështetës të PD, të cilët shkojnë tek Foltorja e Sali Berishës.

Në fakt, të gjithë personat që janë pjesë e drejtimit të FRPD dhe marrin pjesë në Foltore apo kudo shkojnë, ata janë në detyrë deri në ditën që zgjidhet një person tjetër për t’i zëvendësuar.

Pra Lulzim Basha me këtë lëvizje, s’ka bërë asgjë tjetër, thjesht ka vërtetuar një fakt që ne thamë më sipër: Strategjinë e tij të ardhshme kundër Berishës.

Lulzim Basha do të përpiqet që garën në FRPD ta përdorë në interesin e tij. Si do të ndodhë kjo?

Ai do të tentojë të zhvillojë një garë në FRPD, do të presë daljen e kandidaturave, emrat që do të garojnë dhe më pas do të shkojë vetë në disa qytete, ku do të ketë të rinj, duke tentuar që të marrë pjesë në garën e tyre. Pra, të marrë pjesë duke qenë prezent në Kuvendet e Degëve ku do të zhvillohet votimi i anëtarëve të strukturave të FRPD-së. Duke tentuar atje që të flasë, t’iu flasë të rinjve, për t’u thënë shqiptarëve se ja Lulzim Basha ka PD, ka të rinjtë e PD, dhe këta që janë përballë tij, që janë në Foltore dhe po e sulmojnë janë të vjetrit dhe jo PD e vërtetë, jo e ardhmja e saj.

LEXO EDHE:  Basha flet me emigrantin/ Kuksiani i bën premtim: Mezi po pres të vij atje

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Pra, Basha kërkon ta përdorë FRPD dhe zgjedhjet në këtë organizatë partnere si një instrument për të garantuar qëndrimin në karrigen e tij të kryetarit të PD, ç’ka duket se është një mision totalisht i pamundur, sepse është njoftuar mbledhja e Kuvendit Kombëtar dhe në 11 dhjetor pritet të bëhet dhe shkarkimi i Lulzim Bashës.

Lëvizja e FRPD, megjithëse është krejtësisht antistatutore dhe Basha nuk ka kompetenca as ta shpërndajë, as ta mbledhë FRPD, pasi kjo është organizatë partnere ashtu si Lidhja Demokratike e Gruas dhe ata organizohen vetë me statut dhe me rregullat e tyre, tani tregon se Luli kërkon ta përdorë organizatën e të rinjve demokratë në interes të karriges së tij, në interes të qëllimeve të tij për të mbajtur postin e kryetarit të PD.

Por mesa duket misioni i tij është i pamundur, sepse jo vetëm sallat ku do të shkojë do t’i ketë bosh, pasi FRPD-në e ka kundër dhe kjo duket kudo, por edhe në rast se do të mbledhë 5 të rinj do ta ketë mjaft të vështirë sepse nuk do të mundet dot të kontrollojë urrejtjen e të rinjve pasi vetë është shembulli më ekzemplar i dështimit, mashtrimit dhe talljes me rininë .

Është njeriu që i përdori të rinjtë, studentët, duke i përçarë ata në protestën e tyre. Lulzim Basha është njeriu që luftoi kundër interesave të studentëve, të të rinjve për Ligjin e Arsimit të Lartë, për shkak të lidhjeve të tij me universitetet private, e kështu me radhë.

Prandaj Lulzim Basha kërkon të dalë nga strofulla e tij, ku nuk del dot të takojë demokratë, duke përdorur FRPD-në dhe për të ndërtuar një startegji tjetër elektorale brenda PD. Por vështirë se do të mundet ta arrijë këtë qëllim edhe pse tashmë në panik e sipër bën lëvizje që e nxjerrin zbuluar dhe tregojnë se Basha është më nervoz se kurrë dhe më i pamundur për të qëndruar në postin e kryetarit të PD, pikërisht për faktin se pas përjashtimeve të shumta tani ka filluar po shkatërron dhe organizatat partnere./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Video ekskluzive-Basha furnizon me ushqime banditët në PD/ Detajet që nuk u panë në 8 Janar

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Një video ekskluzive e siguruar nga CNA.al, tregon sesi dy persona janë duke blerë ushqim për paramilitarët apo njerëzit e ngujuar në mbështetje të Lulzim Bashës.

Video është bërë gjatë ditës së protestës, në një nga qendrat tregtare pranë selisë së Partisë Demokratike.

Qartazi duken dy persona të cilët kanë mbushur dy karroca me sanduiçë tek një nga ambientet e shërbimit në këtë qendër tregtare.

Çfarë është kjo video dhe çfarë tregon ajo?

Së pari, në video duken dy persona në një ambient tregtar. Këta persona janë duke mbushur dy karroca me sanduiçë dhe me ushqim.

Lehtësisht është e kuptueshme, fakti se kujt i çohen këta sanduiçë.

Iu çohen disa njerëzve që janë të ngujuar brenda në selinë e Partisë Demokratike.Sepse personat e tjerë që kishin hyrë në orët e para të mëngjesit nuk kanë nevojë të ushqehen. Më pas dolën, shkuan në shtëpitë dhe në familjet e tyre.

Ai është ushqimi që u është çuar të ngujuarve të Lulzim Bashës. Atyre që shpesh shumë zëra opozitarë u kanë thënë deri tani se janë paramilitarë, grupe kriminale, persona problematikë të cilët ishin mbyllur në selinë e PD-së, në “mbrojtje” të Lulzim Bashës. Kryetarit të shkarkuar të Partisë Demokratike, i cili tashmë është verifikuar dhe konfirmuar se po qëndron në seli thjeshtë dhe vetëm që ta përdorë këtë të fundit për një pazar me Edi Ramën, për të marrë disa kulla.

LEXO EDHE:  Basha largon një nga këshilltarët e fushatës së zgjedhjeve të 25 qershorit

LEXO EDHE:  Shkon në spital për një puçërr/ Burri i deputetes së PS-së i heq apandesitin

CNA.al sjell një video-fakt, e cila tregon se dy karroca me sanduiçë, çohen tek selia e PD-së, për Lulin, paramilitarët e tij, personat e sjellë nga Kumanova, Kosova dhe të tjerë individë, të cilët ushtruan dhunë mbi demokratët, hodhën gaz, përdoren lëndë kimike kundër protestuesve dhe mban karrigen me sanduiçë.

Qartazi duken sesi mbushen karrocat me ushqime për ata që ishin ngujuar në seli në mbrojtje të Lulzim Bashës. Dhe që plagosen dhjetëra demokratë, hodhën gaz ndaj tyre dhe duan të mbajnë me çdo kush PD-në, në emër të parimeve. Por, thjeshtë dhe vetëm për ta kthyer atë në kullë për Lulzim Bashën./CNA.al

Kulla në vend të selisë së PD/ Çfarë do ndodhë me ‘shtëpinë’ e demokratëve

LEXO TE PLOTE

Politikë

Berisha publikon pamjet/ “Dhuna me 8 janar e mercenarëve të Lul Kimikut dhe narkobanditëve të Edvin Krimit

Publikuar

-

Nga

Ish kryeministri Sali Berisha ka publikuar pamje nga Kuvendi i 11 Dhjetori, ku u morën vendime të rëndësishme për rithemelimin e PD-së dhe të ardhmen e saj, pas tetë vitesh që lUlzim Basha, e la në opozitë.

“Kjo ishte dhuna me 8 janar e mercenarëve të Lul Kimikut dhe narkobanditëve të Edvin Krimit”, shkruan Berisha krahas videos.LEXO EDHE:  Një mundësi për të dalë nga kriza

Më herët u njoftuar se ish kryeministri Berisha do të dëhsmojë sot në prokurori, pikërisht për dhunën e ushtruar ndaj demokratëve nga bandat e Lulzim Bashës, që ishin streguar në seli dhe më pas nga Policia e Shetit./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

I shkarkuar dhe i braktisur nga demokratët që i dhunoi/ Basha fajëson Berishën

Publikuar

-

Nga

Lulzim Basha , nuk i ndal akuzat ndaj ish kryeministrit Sali Berisha. I shkarkuar, por me vulën dhe selinë që ka mbajtur peng, Basha me anë të Partisë Demokratike, në rrjete sociale, sërish fajëson Berishën për dhunën e ushtruar me 8 Janar.

Në deklaratën për mediat, thuhet se Berisha ndolli dhe frymëzoi vetë dhunën per javë me radhë, që kur deklaroi se PD nuk meritonte të ekzistojë nëse nuk e mbronte atë pas shpalljes nongrata për korrupsion

Për fat të mirë në 8 janar nuk u derdh gjak, ashtu siç dëshironte dhe kishte planifikuar Berisha me një grusht kriminelësh.LEXO EDHE:  Basha flet me emigrantin/ Kuksiani i bën premtim: Mezi po pres të vij atje

LEXO EDHE:  Skandali i Urdhrit të Stomatologëve/ Vjedhje me tender e licensa fallso

Ai personalisht e ndolli dhe frymëzoi vetë dhunën per javë me radhë, që kur deklaroi se PD nuk meritonte të ekzistojë nëse nuk e mbronte atë pas shpalljes nongrata për korrupsion.

Por Berisha dhe banda që ai mblodhi dhe përzgjodhi me kujdes, dështuan me turp sepse demokratët i braktisën.

Ai nuk mban më dot peng as PD-në dhe as Shqipërinë. Mbi rrënojat e dhunës së tij, PD po ngrihet çliruar nga mankthi dhe dhuna e së shkuarës, dhe e vendosur për tu ofruar gjithë shqiptarëve të ardhmen që meritojnë”, thuhet në deklaratë./E.S-CNA.al

LEXO TE PLOTE