Connect with Us

Gol dhe asist në 3 minuta, Jurgen Bardhi bëhet hero në Turqi

Sport

Gol dhe asist në 3 minuta, Jurgen Bardhi bëhet hero në Turqi

Publikuar

-

/

Jurgen Bardhi, ish-mesfushori i Partizanit, po përjeton një sezon fantastik në kategorinë e dytë turke, duke u bërë shpesh protagonist me skuadrën e Tuzlaspor. Ekipi i cili në fakt po kalonte një krizë të vogël pas tre humbjeve radhazi, është kthyer te sukseset vetëm falë magjive të mesfushorit shqiptar. Në ndeshjen kundër Denizlispor, Bardhi ishte protagonisti absolut i ndeshjes të fituar me shifrat 3-0 falë një paraqitje të jashtëzakonshme në 5 minutat e fundit. Pikërisht në minutën e 85-të ishte Bardhi ai i cili shënoi golin e avantazhit për ekipin e tij.

Vetëm 2 minuta më vonë, ai fitoi një top në gjysmëfushën e tij duke nisur një kundërsulm të shpejtë e dhënë asistin për golin e Basaran, ndërsa ndeshja më pas u mbyll 3-0 me një tjetër gol në minutat shtesë. Për Bardhin, ky ishte goli i dytë në kampionatin turk, ku ka dhënë edhe dy asiste në 11 paraqitjet e deritanishme.

Ndërkohë, në ndeshjet e tjera të luajtura sot, Istanbulspor është kthyer te fitoret falë dyshes shqiptare Et’hemi-Topalli. Ish-mesfushori i Kukësit shënoi ndaj Menemenspor në minutën e 33-të duke festuar në mënyrën më të mirë të mundshme ftesën e parë nga Maqedonia e Veriut. Kurse në minutën e 37 e kishte radhën sulmuesi i Kosovës që të gjente rrugën e rrjetës, në takimin i cili u pezullua në minutën e 62-të, pasi nuk mund të luhej më për shkak të mjegullës.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Seria A

Arbitri Serra shpërtheu në lot, Ibrahimoviç bën një veprim prej kampioni

Publikuar

-

Karriera e tij do të vazhdojë, por sigurisht që do të përndiqet gjatë nga ai gabim që bëri në ndeshjen Milan-Spezia duke mos lejuar avantazhin për kuqezinjtë pas faullit të Bastonit ndaj Rebic.

I rrënuar, i mërzitur dhe i zhgënjyer me veten. Kjo ishte gjendja shpirtërore e Marco Serras, arbitrit për të cilin është folur shumë në orët e fundit. Gazeta “Corriere della Sera” dhe mediat e tjera kanë zbuluar prapaskenën se kur arbitri shkoi në dhomat e zhveshjes ka shpërthyer në lot duke e kuptuar gabimin që kishte bërë.

Ai madje e kuptoi që në fushë duke ngritur duart, por pastaj e kapi një gjendje shoku. E di shumë mirë që e pret ndonjë pezullim i gjatë për këtë gafë që bëri. Ky gabim ka marrë përmasa më të mëdha, edhe për faktin se Milani e humbi ndeshjen në fund dhe rrezikon të dalë përfundimisht nga gara për titullin.Zlatan– Sulmuesi suedez Zlatan Ibrahimovic ka bërë një veprim prej kampioni duke i qëndruar pranë gjyqtarit dhe për ta ngushëlluar në këtë moment të vështirë. U tregua një zotëri i vërtetë dhe kjo gjë u vlerësua maksimalisht nga arbitri Serra.

Por edhe të tjerët si Paolo Maldini dhe trajneri Pioli nuk kanë dashur që të vendosin dorën në “plagën” e arbitrit dhe nuk e kanë kontestuar më pas fundit të ndeshjes. AIA dhe Rocchi (dizenjatori i arbitrave) i kërkuan falje menjëherë Milanit.

LEXO TE PLOTE

Sport

Futbolli botëror në zi/ Ndahet nga jeta ish-lojtari me rekordin e trofeve në Ligën e Kampioneve

Publikuar

-

Futbolli botëror sot ka marrë një lajm të hidhur pasi është ndarë nga jeta në moshën 88-vjeçare spanjolli Francisko Gento, ai që cilësohet si një nga mesfushorët e majtë më të mirë të të gjitha kohëve dhe që mbante një rekord unik në Ligën e Kampioneve.

Gento, një legjendë e futbollit spanjoll dhe Real Madrid, ishte i vetmi i cili si lojtar kishte fituar 6 herë Kupën e Kampioneve me madrilenët gjatë 18 viteve të karrierës së tij atje (1955-1956, 1956-1957, 1957-1958, 1958-1959, 1959-1960, 1965-1966).

Ish-lojtari, i ndarë nga jeta në orët e para të së martës, ishte aktualisht president nderi i Real Madrid, një detyrë të cilën e kishte marrë nga miku i tij dhe shoku i skuadrës, legjenda Alfredo Di Stefano, me të cilin për shumë vite kishte ndarë sukseset më të mëdha në skenën e futbollit botëror.Kjo dyshe ishte ajo që ndihmoi më shumë Realin që të kthehej në skuadrën më të mirë në Europë duke fituar 5 Kupa Kampionesh radhazi, një rekord që vështirë se mund të përsëritet më.

Gento u largua nga Real Madrid në vitin 1971, me 23 tituj zyrtare të fituar si futbollist, një rekord të cilin një gjysmë shekulli më vone e barazoi Marcelo me trofeun e Superkupës së dy ditëve më parë.

 

LEXO TE PLOTE

Sport

Konferenca për shtyp, Shkëmbi: Longo ka parë shumë filma me partizanë, i zoti edhe me gojë

Publikuar

-

Trajneri i Dinamos, Bledi Shkëmbi ka folur para medieve për sfidën që ekipi i tij luan nesër në transfertë me Kukësin. Për javën e 16, sfida do zhvillohet në Elbasan në 16:45, teksa korçari i është përgjigjur edhe trajnerit të Kukësit. Diego Longo akuzonte pak ditë më parë së stafi Blu po i spiunonte stërvitjen.

“Mund të ndodhte që investimet të tërhiqeshin apo të kishte hapa pas, por presidenti na ka mbështetur. Kemi bërë afrimet më të mira të mundshme që mund të na lejonte ky moment dhe janari.

Reginaldo? Mendoj se duhet të jenë në 100 përqind, asnjë nga tre lojtarët e afruar nuk është për momentin. Do tregojnë nivelin e tyre për aq mundësi fizike sa kanë. Presim edhe një lojtar dhe këto ditë pritet të firmosë sepse kemi rënë dakord, është një qendërmbrojtës.

Presion ? Patjetër që e ndjejmë. Në futboll ka në çdo ndeshje, për më tepër ne që nuk kaluam një kohë të mirë. Vitin e ri shpresojmë të bëjmë mirë, të kemi edhe fatin me vete. Do jetë një Dinamo ndryshe nga ajo që ka qenë.

Çdo ndeshje në Shqipëri është pothuajse njësoj. Kukësin e komplimetojmë për pozicionin që ka, por është një ndeshje si gjithë të tjerat. Kjo ndeshje është ndryshe për ne këtë vit dhe do japim maksimumin për ta fituar.Shtyrja e ndeshjes ? Nuk e dimë pse u shty, për stadiumin, temperaturën, covidin. Ata nuk kanë ndeshje Kupe dhe kemi ngjeshje në kalendar. Ne jemi me zemër të madhe dhe luajmë kur ta vendosin.

Skuka? I falenderojmë të gjithë që kanë qenë me ne. Më bëhet qejfi që ka bërë paraqitje të mira dhe i uroj suksese. Nuk jam pishman për asnjë largim. E ndjej skuadrën që bën mirë në stërvitje dhe jam i bindur se nëse do bëjmë si në stërvitje, do marrim fitoren. Në futboll vlen edhe fati apo edhe një moment. Në ndeshjen e parë me Kukësin nuk meritonim të humbisnim.

Diferanca me kreun? Do mendojmë për ndeshjen e radhës, gjithmonë. Në Shqipëri ka prova që nëse fiton 2-3 ndeshje radhazi, objektivat ndryshojnë. Duke kaluar ndeshjet objektivi ndyshon. E rëndësishme për ne është Kupa. Do vazhdojmë garën në dy fronte, për të dhënë maksimumin me mundësitë që kemi.

Longo dhe akuzat e trajnerit të Kukësit se i “spiunuat” stërvitjen? Longo ka parë shumë filma me partizanë dhe spiunë në Itali. Në atë kompleks stërviten disa skuadra, kanë qenë stafi ynë dhe i Partizanit në kafe. Aty ka qenë edhe Kukësi duke parë stërvitjet tona, ne nuk i shkojmë për të parë stërvitjet e tyre. Longo është i zoti sepse e tregon puna, është i mirë edhe me gojë”, tha Shkëmbi.

LEXO TE PLOTE