Connect with Us

Endira Bushati kritika Bashës/ Në ditë zie gjen kohën për ‘shkarkime’ në FRPD

Politikë

Endira Bushati kritika Bashës/ Në ditë zie gjen kohën për ‘shkarkime’ në FRPD

Publikuar

-

/
cna lajme politike

Ish-anëtarja e Kryesisë së PD-së, Endira Bushati ka kritikuar kreun e PD, Basha, s ai takon vendimit të këtij të fundit për shpalljen e zgjedhjeve në FRPD.

Bushati shprehet se Basha në vend që të reagojë për çështje me interes publik, të tilla si vendimi i Gjykatës Kushtetuese për 30 Qershorin apo abstenimin e PD në Parlament për borxhin 770 milionë euro, përkundrazi, edhe në ditë zie gjen kohë për të ‘shkarkuar’ drejtuesit e FRPD.

“Pikërisht këtë javë, kur të gjithë kritikët e tij, rezervoheshin për shkak të zisë familjare….

LEXO EDHE:  Bregu nuk ndal kritikat ndaj Bashës/Çfarë fitonim, po ta pranonim paketën një muaj më parë!

LB hesht për abstenimin e PD në Parlament për borxhin 770 milionë euro….Hesht për Vendimin e Gjykatës Kushtetuese për zgjedhjet lokale të 30 qershorit….

Por….gjen kohën….edhe në zi…..për të “shkarkuar” drejtuesit e FRPD, gjoja në emër të garës….Vetëm e vetëm se Belind Këlliçi Kryetari i FRPD dhe Kryesia e FRPD mbështet Foltoren e Sali Berishas….dhe do të organizojnë të dielën takimin me të rinjtë, takimin e shpresës….

Në kundërshtim me Statutin e FRPD….sigurisht….11 Dhjetori 2021….sa larg!”, shkruan Endira Bushati në rrjetin social Facebook./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Shpërthim tritoli në shtëpinë e Dukës/ Reagon Basha

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Kreu i shkarkuar i PD Lulzim Basha ka reaguar pas shpërthimit me tritol në banesën e Armand Dukës në Durrës.

Në një postim në rrjetin social Facebook, Basha shkruan se pushteti në vendin tonë ka degraduar për aq kohë sipas tij kur përdor çdo formë për të uzurpuar çdo institucion.LEXO EDHE:  Zhupa “mburr” Bashën para të rinjëve/ “Do të vijë në pushtet me një bilanc si ministër”

Zhvillimet rreth FSHF-së, tregojnë edhe njëherë degradimin e një pushteti të korruptuar që qëllim të vetëm ka zaptimin me çdo mjet, të çdo institucioni. Strategjia e tensionit e shpalosur ditën e sotme, që kulmoi me eksplozivin e vendosur këtë mbrëmje në banesën e familjes Duka”, shkruan Basha./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“6 marsi, test për Foltoren dhe Bashën”/ Mustafaj nuk përjashton një marrëveshje të mundshme

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ish-ministri i Jashtëm Besnik Mustafaj ka folur për zgjedhjet e pjsshme lokale të 6 marsit, për të cilat u shpreh se , do të jenë një test për “Foltoren” e Sali Berishës si dhe për kreun e PD Lulzim Basha.

I ftuar në “Radarin Informativ” ai tha se ‘këtë test’ nuk po e vlerësojnë sa duhet sepse ende nuk kanë dhënë shenjë nëse do të jenë të bashkuar përballë PS në disa bashki apo nëse do të sfidojnë njëri-tjetrin.

“Ky është test për Foltoren, Berishën dhe për Bashën. Mua më duket që s’po e vlerësojnë sa duhet këtë test, sepse s’po japin shenjë sa janë shanset që në bashki të caktuara të shkojnë me një kandidat”, tha ai.

Por a ka shanse për një bashkëpunim mes Bashës dhe Berishës sipas Mustafaj.“Rruga e bashkëpunimit ka shanse. Në diplomaci nuk ekziston e pamundura kur është fjala për marrëveshje bashkëpunim. Nëse futen në negociata mund të ndryshohen, në këtë kuptim duhet të prevalojë interesi për t’i fituar këto bashki. Refraktar shumë më i madh se Berisha, është Basha. Nëse do t’i drejtoja një thirrje bashkëpunimi, do ia drejtoj Bashës. Nëse shkohet drejt njëri tjetrit të dyja palët të bëjnë lëshime. Ademi është me eksperiencë, u ka rezistuar presioneve të Ramës. Por s’e dimë që anëtarësia e PD kë do votojë si kandidate. Shkodra duhet rifituar nga demokratët në mënyrë të domosdoshme”.

Ish-ministri nuk përjashton as një aleancë mes Berishës dhe LSI.

LEXO EDHE:  “Marrëveshja pazar i pisët”/ Murrizi: Shqiptarët nuk kanë terezi që Rama të kënaqë Lulin

LEXO EDHE:  Shënim/ Nga dhuna e Veliajt tek Basha dhe klientela korruptive mediatike

“Zoti Berisha dhe Meta kanë eksperiencë të rëndësishme bashkëpunimi elektoral. Basha si kryetar bashkie është zgjedh nga një koalicion i PD dhe LSI. Kjo eksperiencë e suksesshme bashkëpunimi mes PD, Berishës, LSI, Metës përbën një bazë që të ketë bashkëpunim intensiv. Sa do jetë i gatshëm duhet parë rast pas rasti”, shtoi ai./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Marrëdhënia me Berishën/ Meta: Ai i njeh mirë rregullat e lojës

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta ka treguar marrëdhenien e tij me ish kryeministrin Sali Berisha.

Meta tha në një intervistë për media se ka një marrëdhënie të mirë në distancë. Presidenti theksoi se me Berishën ‘ke dëshirë të bashkëpunosh”, pasi sipas Metës, ai i di rregullat e lojës.“Marrëdhëniet me Berishën janë të mira në distancë sepse kam kohë pa e takuar, por kanë qenë të mira sepse me Brishën ke dëshirë të luftosh, të bashkëpunosh, është një njeri që i njeh rregullate lojës”, tha Meta./E.K-CNA.al

LEXO TE PLOTE