Connect with Us

“Duam makina të reja, lëvizim me të 99-ës”/ Erinda Ballanca kërkon luks dhe komoditet

Aktualitet

“Duam makina të reja, lëvizim me të 99-ës”/ Erinda Ballanca kërkon luks dhe komoditet

Publikuar

-

/
‘Edhe për 5 vite nuk do të kemi sistem drejtësie”/ Ballanca: Reforma duhet të kishte qasje tjetër

Avokatja e Popullit Erinda Ballanca është ankuar sot  në Komisionin e Ligjeve, për makina të reja.

Automjetet që kanë, sipas saj janë amortizuar pasi i përkasin vitit 99.

“Mundësitë teknike nuk janë ato që duhet, lëvizim me automjete të viteve ’99 apo 2002. Shpenzojmë shumë të ardhurave për mirëmbajtjen e tyre, sesa në rast se do të blinim një mjet me parametra më të mira. Jemi munduar që shumë nga çështjet ti zgjidhim me donatorë, duke u munduar që të mos prekim shifrën që na vjen nga buxheti i shtetit”, -deklaroi Ballanca.

Ndër të tjera Ballanca këktoi buxhet për shtimin e stafit, me të paktën një person, që do të merrej me adresimin e çështjeve klimaterike dhe me mbrojtjen e gjeneratave të ardhshme.

LEXO EDHE:  Përplasen tre makina në Korçë/ Plagoset drejtuesi i njërit prej mjeteve

 “Ministria e Financave nuk na akomodon fondin total, dhe kjo ka të bëjë kryesisht me pagat e komisionereve, që kanë 2/3 e pagës së avokates së popullit. Është në kundërshtim me vetë ligjin. Çdo e drejtë që unë kam, ato duhet të kenë 2/3 e tyre. Unë kam shënuar numrin total të stafit të avokatit të popullit, që janë 56 persona, përfshirë stafet mbështetëse. Hera e fundit që Avokati i Popullit ka pasur një shtesë punonjësish në nivel teknik ka qenë në 2014. Kam bërë kërkesë në mënyrë të vazhdueshme rritjen e stafit, të paktën të kemi të shtuar një punonjës në nivel ndihmës komisioneri. AP është mbrojtës i mbrojtësve të të drejtave të njeriut”, është shprehur Ballanca./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Berisha vijon me takimet në bazë/ Ky është qyteti ku do jetë i pranishëm nesër

Publikuar

-

Nga

cna politike

Ish kryeministri Sali Berisha vijon takimin në bazë me demokratët.

Ditën e nesërme, Berisha do të jetë i pranishëm në qytetin e Rrëshenit.

Takimi do të mbahet në Pallatin e Kulturës së qytetit, në orën 11:00.Ish kryeministri u bën thirrje demokratëve që të marrin pjesë në këtë takim, ndërsa përmes një foto të postuar në rrjetin social thekson se të bashkuar do sjellin shpresën dhe fitoren./E.K-CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Moti i keq/ Balluku apel qytetarëve: 5 ditët e ardhshme mos dilni për turizëm, temperaturat do të jenë ekstreme!

Publikuar

-

Nga

Në ditët në vijim pritet që i gjithë vendi të përfshihet nga mot i keq dhe temperatura të ulëta.

 

Ministja e Infrstrukturës, Belinda Balluku thotë se nëse keni ndërmend të shkoni në ndonjë udhëtim në ndonjë vend me borë do të duhet ta rimendoni.

 

“Tregohuni të kujdesshëm, ecni me ngadalë me pajisjet e duhura, vendosni rripin e sigurisë. Ne do t’ju garantojmë të gjitha rrugët e hapura. Nuk është rasti për të udhëtuar në 5 ditët e ardhshme. Do të ketë temperatura shumë të ulëta dhe do të shkaktojnë probleme. Ne do t’ia dalim në këtë sfidë më motin por sigurisht që do të na duhet ndihma juaj. Të jemi të kujdesshëm në rrugë dhe të kursejmë energjinë elektrike”, apelon ministrja.

LEXO EDHE:  Video-Kaos në Tiranë/ Trafiku i dendur bllokon qytetarët

LEXO EDHE:  Makina përplas efektiven e policisë rrugore në Tiranë 

Ajo thekson se grupet e punës janë në gatishmëri për të garantuar që akset rrugore të jenë të hapura si dhe për të siguruar furnizim me energji elektrike.

 

Drejtuesit e automjeteve duhet të evitojnë lëvizjet e panevojshme dhe të respektojnë me përpikmëri rregullat e qarkullimit rrugor./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Bie Salianji/ Komisioni i Rithemelimit merr PD-në e Korçës

Publikuar

-

Nga

Komisioni i Rithemelimit, me pjesëmarrjen e Edith Harxhit, Arben Ristanit dhe deputetes Sorina Koti kanë zhvilluar një mbledhje me demokratët në selinë e PD-së në Korçë.

Demokratët, kanë mundur të hyjnë në selinë e PD-së së kësaj dege, duke rrëzuar në këtë mënyrë deputetin e Lulzim Bashës, Ervin Salianjin, i cili u komandua si drejtues politik i qarkut.

Prezenca e Salianjit nuk i ka penguar ish deputetë, drejtues dege apo edhe anëtarë që të marrin pjesë në takim, dhe duke e “injoruar” totalisht Bashën dhe të komanduarin e tij.

LEXO EDHE:  Video-Kaos në Tiranë/ Trafiku i dendur bllokon qytetarët

LEXO EDHE:  Video-Kaos në Tiranë/ Trafiku i dendur bllokon qytetarëtEdith Harxhi në fjalën e saj u shpreh se “Kryesia e re” nuk është zgjedhur nga anëtarësia dhe si e tillë të dërguarit e Lulzim Bashës janë të komanduar.

“Nga Lulzim Basha një “Kryesi e re” të cilët janë të komanduar jo të zgjedhur, sepse kryesia e mëparshme  është zgjedhur me votat e anëtarësisë”, tha Harxhi.

CNA.al ka mundur të sigurojë foto dhe video nga takimi që po mbahet në Korçë./CNA.al


LEXO TE PLOTE