Connect with Us

7 përbërës natyralë që mund ta bëjnë lëkurën tuaj të shkëlqejë

Life Style

7 përbërës natyralë që mund ta bëjnë lëkurën tuaj të shkëlqejë

Publikuar

-

/
cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Të kesh lëkurë të shkëlqyer nuk ka të bëjë vetëm me gjenetikë të mirë, ka të bëjë gjithashtu me një rutinë të shkëlqyer të kujdesit të lëkurës dhe zgjedhje edhe më të mira të produkteve. Dhe kostoja nuk duhet të jetë e lartë pasi gjërat që keni në shtëpinë tuaj, si karotat, mjalti dhe kanella, mund të bëjnë mrekulli.

Mjaltë

Mjalti i papërpunuar është i njohur për vetitë e tij anti-bakteriale në lëkurën e njeriut, veçanërisht për ata që luftojnë me aknet ose psoriasis.

Është e rëndësishme që mjalti që përdorni në fytyrën tuaj të jetë i papasterizuar dhe sa më i pastër që të jetë e mundur, në mënyrë që të gjitha bakteret natyrore të mund të bëjnë punën e tyre.  Para se të përdorni mjaltin, duhet të bëni një test alergjie për t’u siguruar që nuk jeni alergjik ndaj polenit.

Kanellë

Kanella bën një punë të shkëlqyer në mbrojtjen e qelizave të lëkurës tuaj për shkak të vetive të saj antioksiduese. Ka pasur mjaft studime që sugjerojnë se ekstrakti i kanellës ka efekte shumë të dobishme në nxitjen e kolagjenit.

Nëse dëshironi ta përdorni në maskë , mund të kombinoni 3 pjesë mjaltë të papërpunuar dhe 1 pjesë kanellë të bluar dhe ta aplikoni në fytyrë.Megjithatë, duhet të jeni të kujdesshëm në rast se keni një alergji ndaj kanellës. Le të theksohet se ndoshta do të jetë më e dobishme për lëkurën tuaj nëse përdorni ekstrakt kanelle në vend të kanellës së bluar.

LEXO EDHE:  Metoda natyrale për pastrimin e lëkurës/ Nuk do ta besoni çfarë efektesh ka në fytyrën tuaj

Karotat

Karotat janë të pasura me kalium dhe për këtë arsye mund të ofrojnë lagështi për lëkurën tuaj të thatë. Vitamina A që gjendet në to mund të heqë qafe yndyrën e tepërt të grumbulluar në fytyrën tuaj duke hequr gjithashtu të gjitha toksinat.

Përveç kësaj, beta-karotina në to mbron lëkurën nga rrezet UV dhe ju ndihmon të luftoni fazat e hershme të plakjes. Mund ta përzieni ose me pak xhel aloe vera ose të krijoni një maskë duke shtuar një lugë çaji mjaltë dhe një lugë çaji qumësht.

Boronica

Duke qenë të pasura me vitamina C dhe K, boronicat janë të shkëlqyera për të ndihmuar në shërimin më të shpejtë të plagëve dhe prerjeve.

Megjithatë, kjo nuk do të thotë që ju duhet t’i aplikoni frutat e papërpunuara drejtpërdrejt në lëkurën tuaj, por në vend të kësaj, hani një tas të bukur prej tyre. Nëse dëshironi t’i përzieni në një  maskë , mund të shtoni pak kos pa aromë dhe ta aplikoni.

Kjo do të rinovojë lëkurën tuaj, do të rrisë prodhimin tuaj të kolagjenit dhe do të luftojë plakjen e parakohshme./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Showbizz

Video-“Ah si qenka dashnia”/ Bora nuk e harron Donaldin, këndon këngën e tij

Publikuar

-

Nga

cna lajme show

Bora Zemani duket se nuk e ka harruar Donald Veshajn. Pavarësisht se aktori ka nisur një lidhje brenda shtëpisë së Big Brother VIP me Beatrix Ramosajn, Bora nuk e ka problem që të flasë apo këndojë për gjëra që kanë lidhje me ish-partnerin e saj.

Në mediat sociale, kryesisht në ‘Tik Tok’ po qarkullon një video e cila tregon Borën që këndon këngën e shkruar nga Donad Veshaj, shkruan Java News.

LEXO EDHE:  Dietat e shëndetshme për heqjen e rrudhave

LEXO EDHE:  Kontur apo shkëlqim?Ah si qenka dashnia‘-shikohet që këndon Bora teksa hap krahët.

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Video-Çifti i BBV drejt martesës?/ Dagz-i i ka vënë një kusht Einxhel 

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Mëngjesin e djeshëm, Dj Dagz ishte zgjuar me shumë pozitivitet. Ai vendosi që t’u përgatiste mëngjesin Einxhel dhe Egoznës, të cilat ndodheshin të ulura te shezlogët jashtë në oborr.

E kur të gjithë shohin Dagz me ushqimin në dorë nisin e ngacmojnë si atë ashtu edhe moderatoren. Beniada sapo e pa tha “Dagz çun për shtëpi”, e pastaj e pyet atë nëse do të martohej me Einxhel edhe pse pi cigare.

Biseda mes banorëve:

Beniada: Shih shoqet e nuses erdhën me vrap. Sa i mirë ky Dagz-i. Çun për shtëpi ky Dagz.

Einxhel: Sa do thoja nuk ka marrë filadelfia, po thashë lëre se s’po ja them fare.

LEXO EDHE:  Xhaketat e lëkurës shumë “in” këtë sezon

LEXO EDHE:  Këto xhaketa lëkure do t’ju bëjnë ta dashuroni vjeshtën

Egzona: Ti po do me gjet të pa përgatitur Dagz-in?

Beniada: Hiqe këtë cigaren tani. O Dagzi ti do ta martosh edhe po piu cigare?

Dagz: Jo, jo. Kushtin kryesor e ka me lënë cigaren.

Beniada: Bravo DagzArbër: Einxhel këtu ndahen rrugët tona.

Iliri: Për t’u martuar paske Dagz.

Dagz: Nuk kam pas nevojë me i thënë hiç, vet e ka propozuar.

Beniada: Bravo Dagz-i sa të dua.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Big Brother Alb VIP Edition (@bigbrotheralb_vip)

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Beniada “spiunon”/ Arjola po mbështetet tek muri, thuaja ti o Vëlla i Madh

Publikuar

-

Nga

Prova e radhës e banorëve është që të rrinë brenda kutive dhe të ecin duke u zvarritur e të mos mbështeten nëpër mure, vetëm tek njëri-tjetri.

Beniada vuri re Arjola po mbështetej në mur dhe pas saj reagoi Donaldi e Iliri. Ndërsa Arjola tha se nuk është mbështetur dhe i tha banorëve se nuk po i kthente përgjigje sepse po meditonte.

Beniada: Vëllai i madh, Arjola po mbështetet tek muri i derës. Thuaja ti që nuk lejohet.

LEXO EDHE:  Xhaketat e lëkurës shumë “in” këtë sezon

LEXO EDHE:  Metoda natyrale për pastrimin e lëkurës/ Nuk do ta besoni çfarë efektesh ka në fytyrën tuaj

Donald: Arjola je gabim aty, kot që rri.

Iliri: Më mirë t’ia thonë tani.Arjola: Nuk jam mbështetur.

Beniada: Pse nuk përgjigjesh moj?

Arjola: Më lini rehat se po fle gjumë. Mos flisni me mua. Fol me Monikën aty.

Donald: Arjola pse nuk flet?

Arjola: Do shkoj tek dhoma e gjumit. Isha në meditim./TCH

LEXO TE PLOTE