LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

7 përbërës natyralë që mund ta bëjnë lëkurën tuaj të shkëlqejë

5 Nëntor 2021, 21:09, Lifestyle CNA

Të kesh lëkurë të shkëlqyer nuk ka të bëjë vetëm me gjenetikë të mirë, ka të bëjë gjithashtu me një rutinë të shkëlqyer të kujdesit të lëkurës dhe zgjedhje edhe më të mira të produkteve. Dhe kostoja nuk duhet të jetë e lartë pasi gjërat që keni në shtëpinë tuaj, si karotat, mjalti dhe kanella, mund të bëjnë mrekulli.

Mjaltë

Mjalti i papërpunuar është i njohur për vetitë e tij anti-bakteriale në lëkurën e njeriut, veçanërisht për ata që luftojnë me aknet ose psoriasis.

Është e rëndësishme që mjalti që përdorni në fytyrën tuaj të jetë i papasterizuar dhe sa më i pastër që të jetë e mundur, në mënyrë që të gjitha bakteret natyrore të mund të bëjnë punën e tyre.  Para se të përdorni mjaltin, duhet të bëni një test alergjie për t’u siguruar që nuk jeni alergjik ndaj polenit.

Kanellë

Kanella bën një punë të shkëlqyer në mbrojtjen e qelizave të lëkurës tuaj për shkak të vetive të saj antioksiduese. Ka pasur mjaft studime që sugjerojnë se ekstrakti i kanellës ka efekte shumë të dobishme në nxitjen e kolagjenit.

Nëse dëshironi ta përdorni në maskë , mund të kombinoni 3 pjesë mjaltë të papërpunuar dhe 1 pjesë kanellë të bluar dhe ta aplikoni në fytyrë.Megjithatë, duhet të jeni të kujdesshëm në rast se keni një alergji ndaj kanellës. Le të theksohet se ndoshta do të jetë më e dobishme për lëkurën tuaj nëse përdorni ekstrakt kanelle në vend të kanellës së bluar.

Karotat

Karotat janë të pasura me kalium dhe për këtë arsye mund të ofrojnë lagështi për lëkurën tuaj të thatë. Vitamina A që gjendet në to mund të heqë qafe yndyrën e tepërt të grumbulluar në fytyrën tuaj duke hequr gjithashtu të gjitha toksinat.

Përveç kësaj, beta-karotina në to mbron lëkurën nga rrezet UV dhe ju ndihmon të luftoni fazat e hershme të plakjes. Mund ta përzieni ose me pak xhel aloe vera ose të krijoni një maskë duke shtuar një lugë çaji mjaltë dhe një lugë çaji qumësht.

Boronica

Duke qenë të pasura me vitamina C dhe K, boronicat janë të shkëlqyera për të ndihmuar në shërimin më të shpejtë të plagëve dhe prerjeve.

Megjithatë, kjo nuk do të thotë që ju duhet t’i aplikoni frutat e papërpunuara drejtpërdrejt në lëkurën tuaj, por në vend të kësaj, hani një tas të bukur prej tyre. Nëse dëshironi t’i përzieni në një  maskë , mund të shtoni pak kos pa aromë dhe ta aplikoni.

Kjo do të rinovojë lëkurën tuaj, do të rrisë prodhimin tuaj të kolagjenit dhe do të luftojë plakjen e parakohshme./ CNA.al

Lajmet e fundit nga