Connect with Us

Shehu akuza Qeverisë/ “Po fshihni numrin e vërtetë të vdekjeve”

Politikë

Shehu akuza Qeverisë/ “Po fshihni numrin e vërtetë të vdekjeve”

Publikuar

-

/
cna lajme politike

Teksa komentoi situatën pandemike në vend, deputeti i PD, Tritan Shehu tha se fjala e ministres Manastirliu , e mbajtur në seancën plenare,  ishte e mbushur plot fasadë.

Ai tha se mënyra kaotike dhe pa strategji me të cilën u menaxhua pandemia në fillim, po ndodh sot edhe me vaksinimin.

“Fjala juaj ishte mbushur plot sofizma, asgjë reale, fjalë e mbajtur në linjën tuaj e bazuar tek afasada e jo tek përmbajtja. Mënyra kaotike pa strategji e vision me të cilën keni menaxhuar pandeminë. E njëjta gjë po ndodh dhe me vaksinimin. Në fillim ju nuk bëtë asgjë, vetëm siguruat që pandemia nuk do të vinte në Shqipëri.

Pastaj nxorrët tanke e mitraloze kur kishit të bënit vetëm me një virus. Ju bllokuat dhe sistemin spitalor duke koncentruar gjithçka në Tiranë. Nuk lejuat spitalet periferike të ishin pjesë. Spitalet në periferi trajtuan në mënyrë ilegale e pa protokolle të sëmurët me Covid. Asnjë masë për mbrojtjen e mjekëve dhe shërbimit mjekësor. Patëm aq shumë humbje mjekësh.

LEXO EDHE:  Zgjedhjet e 25 Prillit/ OSBE i dhuron KQZ-së mjete mbrojtëse nga COVID-19

Ju keni luajtur me njerëzit! Prandaj kemi 16 mijë humbje jetësh deri në korrik të këtij viti. Janë shumë larg shifrave zyrtare të publikuara. Janë fshehur të dhënat. Keni luajtur me testet sipas interesave të momentit.

Papërgjegjshmërinë e kësaj Qeverie shqiptarët e kanë paguar me jetë të humbura.Komiteti i Ekspertëve është kthyer në një institut politik të Rilindjes”, deklaroi Shehu në interpelancën me ministren Manastirliu./CNA.al  

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

FOTOT-Demokratët krah Berishës/ Pritja e jashtëzakonshme e liderit historik të PD

Publikuar

-

Nga

Sot, lideri historik i PD, Sali Berisha ishte i pranishëm në 31 vjetorin e rithemelimit të degës së PD në Shkodër.

Ashtu si në qytete të tjera, Berisha u prit me shumë entuziasëm nga demokratët.

Qindra demokratë e pritën që në hyrje të Pallatit të Sportit, duke brohoritur “O Sali, o hero, gjithë Shqipëria ty të do”.Në fjalimin e tij, Berisha theksoi edhe një herë se beteja e demokratëve është për lirinë dhe pluralizmin, të cilët sipas ish kryeministrit janë të kapura peng nga kryetari i shkarkuar Lulzim Basha dhe kryeministri Edi Rama.

LEXO EDHE:  Vaksina tek gratë shtatzëna/ Specialistja e ISHP: Fëmijët e lindur janë imunë ndaj Covid-19

LEXO EDHE:  Zgjedhjet e 25 Prillit/ OSBE i dhuron KQZ-së mjete mbrojtëse nga COVID-19

Ndër të tjera, Berisha nënvizoi se 8 Janari ishte vetëm fillimi i protestave dhe se në vazhdim do të ketë të tjera.

Për më tepër në galerinë e mëposhtme shihni disa pamje nga takimi me demokratët./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Berisha i merr grupin parlamentar Bashës/ Luli mbetet me tre “kurtizanë”

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Kryetari i shkarkuar i PD, Lulzim Basha, pas braktisjes në masë nga demokratët, duket se po mbetet edhe pa grup parlamentar.

Tashmë Lulzim Bashën po e braktisin edhe deputetët, ndërsa shemnbulli më i qartë është Tirana.

Në Tiranë, në zgjedhjet e 25 prillit 2021, Partia Socialiste doli forcë e parë politike, me 18 mandate dhe PD së bashku me aleatët mori 15 mandate.

Por, çfarë ndodh?

Mesa duket Lulzim Basha tashmë është kthyer në forcë e tretë politike, i katandisur me vetëm 4 mandate.

Gjashtë nga deputetët e PD-së në Tiranë i janë bashkuar ish-kryeministrit Sali Berisha.

LEXO EDHE:  Zgjedhjet e 25 Prillit/ OSBE i dhuron KQZ-së mjete mbrojtëse nga COVID-19

LEXO EDHE:  Rama kritika BE në Bruksel/ Shqiptarët u lanë mënjanë për vaksinatPra, konkretisht Alfred Rushaj, Albana Vokshi, Sali Berisha, Agron Shehaj, Flamur Noka, Belind Këlliçi e kanë braktisur Lulzim Bashën.

Nga ana tjetër pesë mandate i takojnë aleatëve. Pra, janë Dashamir Shehi, Mesila Doda, Vangjel Dule, Shpëtim Idrizi, Fatmir Mediu.

Kështu, PS vijon të mbetet forcë e parë në Tiranë, dhe i dyti vjen Berisha me 6 mandate deputetësh.

Ndërsa Lulzim Basha ka mbetur me vetëm tre kurtizanë.

Jorida Tabaku, Grida Duma dhe Oriola Pampuri, janë tre deputetët e PD në qarkun e Tiranës, që nuk e kanë braktisur ende Lulzim Bashën./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

VIDEO-Protesta kundër Bashës në Fier/ Vëllai i Agron Kapllanajt përplaset me demokratët

Publikuar

-

Nga

Kryetari i shkakrkuar i Partisë Demokratike Lulzim Basha, ka zhvilluar sot një takim në Fier.

Pak momente para mbërritjes së tij ka patur përplasje mes mbështetësve të tij dhe demokratëve që protestonin për dhunën që Basha ushtroi mbi ta në 8 Janar.

Fax News ka siguruar pamjet, ku shihet vëllai i kreut të PD në Fier, Agron Kapllanajt ku ka pasur një lloj përplasje me protestuesit që kundërshtonin mbërritjen e Lulzim Bashës.

LEXO EDHE:  Gjermania mbështet Shqipërinë me aparatura/ Manastirliu: Kemi rritur me 50% kapacitetet në terapinë intensive

LEXO EDHE:  Lajm i mirë nga Manastirliu!/ Shërohen edhe 5 mjekë dhe infermierë të tjerëDemokratët e Fierit protestë kundër Bashës/ Ndërhyn policia

LEXO TE PLOTE