Connect with Us

“Open Balkan” përjashton tre shtete?/ Justifikohet Rama

Politikë

“Open Balkan” përjashton tre shtete?/ Justifikohet Rama

Publikuar

-

/
cna lajme politike

Kryeministri Edi Rama sërish sot ka tentuar të justifikohet, se nisma për “Ballkanin e Hapur”, është një instrument I “Proçesit të Berlinit”.

Në një konferencë për mediat nga Beogradi, Rama është pyetur nëse kjo nismë favorizon Serbinë, Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, ndërsa “Proçesi i Berlinit” përfshinte gjashtë shtete.

Rama është justifikuar duke thënë se kjo nismë nuk ka nevojë për një “ok” nga KiE, ndërsa nuk ka nguruar sërish të shigjetojë Kosovën.

“Procesi i Berlinit ka mbetur në rrugë nga një Samit në tjetrin, në tjetrin çdo vit.

Kjo është vetëm njësi e zbatimit të “Procesit të Berlini”, për ta shpejtuar dhe duke monitoruar zbatimin.

Ballkani i Hapur” nuk është për tre vende, është për gjashtë. Dhe ndryshe nga “Procesi i Berlinit” nuk merret dot peng nga asnjë vend sepse përcakton qartë se cilido vend mund ta bëjë më shpejt pa pasur nevojë për “ok” nga Këshilli i Europës, a thua se jemi një karikaturë.

LEXO EDHE:  Berisha: Baxhanak të kam xhan/ “Kemi vjedhur dhe do vjedhim prapë"

Ata që bëjnë sikur nuk e kuptojnë duhet ta dinë se Ballkani i Hapur është i hapur, gjithëpërfshirës, është i të gjithëve.

Por, Serbia, Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut kanë vendosur të ecin më shpejt, nuk kanë pse të presin.

I kam dëgjuar me shumë vemendje ata që e kundërshtojnë, por i konsideroj arsye të mos arsyes.”-tha Rama.

Më tej, ai theksoi se qëllimi sigurisht që është për arsye ekonomike.

Patjetër që po interesat ekonomike të Shqipërisë, këtë qëllim ka”-theksoi Rama./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Zgjedhjet e pjesshme vendore/ Dashamir Shehi “këshillon” Bashën dhe Berishën

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Zgjedhjet e pjesshme vendore në 6 bashkitë e vendit janë një test i rëndësishëm. Kështu është shprehur kreu i LZHK Dashamir Shehi.

Në një intervistë televizive, ai ka “këshilluar” Berishën dhe Bashën duke theksuar se PD duhet të gjejë forcën dhe kurajën për të diskutuar në mënyrë që në 6 mars të ketë vetëm një kandidat nën siglën e sajJanë 6 bashki dhe 3 janë të mëdha se unë i lidh me numrin e votuesve. Pastaj është Shkodra që ka qenë gjithmonë e opozitës. Unë po i ofroj mendimin tim që është i thjeshtë dhe racional, të vënë një kandidat dhe ta kapërcejnë vetveten nuk ka rëndësi nëse është i Berishës apo i Bashës. Nëse me gjithë mend duam të mundim Edi Ramën, por nëse duam të mundim njëri-tjetrin dhe unë kam frikë se është kjo e dyta atëherë le të vënë 2 kandidatë, ky është teatër dhe tallje me qytetarët”, tha ai./E.K-CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Paloka plas skandalin/ Manipuluam votat që të bëhej Basha kryetar

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Anëtari i Koisionit të Rithemelimit dhe deputeti i PD Edi Paloka ka bërë një deklaratë të fortë sa i takon zgjedhjes së Lulzim Bashës si kryetar i selisë blu.

Në një intervistë për media, Paloka u shpreh se ai është përgjegjës për situatën në PD, pasi u ka kërkuar strukturave që të manipulojnë votat për Bashën.

Kjo është edhe arsyeja që Paloka nuk është angazhuar më shumë me punimet e Komisionit, pasi vetë ai theksoi se nuk u del dot para demokratëve.

LEXO EDHE:  Skandali/ Basha zhduk simbolet e PD-së, rikthen Republikën e re

LEXO EDHE:  Koalicion mes PS dhe PD?/ Duma: Nuk duroj dot pyetjenMë vjen zorë të shkoj dhe të përballem me demokratët pasi do më thonë, ti po na thua tani për Bashën, kur më parë na the të manipulonim votat për të?

E kanë bërë të gjitha strukturat e PD-së Nisida dhe prandaj nuk mund të angazhohem më shumë me Komisionin e Rithemelimit. Jam përgjegjës i kësaj situate të rëndë që ndodhet PD-ja”, tha ai./E.K-CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

VIDEO-Reshjet e dendura të dëborës/ ARRSH apel shoferëve: Kujdes në këtë zonë!

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e ulëta dhe reshjet e dëborës kanë mbërthyer të gjithë vendin tonë.

Autoriteti Rrugor Shqiptar ka udhëzuar drejtuesit e automjeteve të bëjnë kujdes në lëvizje duke respektuar sinjalistikën rrugore duke reduktuar shpejtësinë dhe të pajisen me zinxhirë dhe goma dimërore.

ARRSH bën me dije se mjetet borëpastruese dhe grupet e punës janë në terren për pastrimin dhe trajtimin me kripë qarkullimi kryhet pa probleme.

LEXO EDHE:  “Jo më punonjës si turistë politik”/ Rama tregon se kush do largohet nga puna nga ish-bashkitë e PD-së

LEXO EDHE:  “Jo më punonjës si turistë politik”/ Rama tregon se kush do largohet nga puna nga ish-bashkitë e PD-së

“Në Llogara kanë filluar reshje të dëborës mjetet borëpastruese dhe grupet e punës janë në terren për pastrimin dhe trajtimin me kripë qarkullimi kryhet pa probleme.Drejtuesit e mjeteve duhet të bëjnë kujdes në lëvizje dhe të respektojnë sinjalistikën rrugore të reduktojnë shpejtësinë, të pajisen me zinxhirë dhe goma dimërore të ndjekin udhëzimet e Policisë Rrugore”, apelon ARRSH./CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE