Connect with Us

“Green Pass” në lokale/ Tomini sqaron deklaratën e Manastirliut

Shëndeti

“Green Pass” në lokale/ Tomini sqaron deklaratën e Manastirliut

Publikuar

-

/

Zv.ministrja e Shëndetësisë Eugena Tomini ka komentuar situatën epidemiologjike në vendin tonë, si pasojë e Covid.

Në një intervistë për A2 CNN, Tomini deklaroi se Covid ka pësuar një incidencë në rritje.

“Situata epidemiologjike po paraqet luhatje prej disa javësh.

Tani ka edhe qarkullim virozash të tjera, por sërish Covid-19 ka incidencë në rritje”, nënvizoi Tomini.

Sipas saj, “95% e rasteve të shtruar në spital, janë persona të pavaksinuar”.

Tomini bëri thirrje që të mos neglizhohet asnjë shenjë, “duke u monitoruar nga mjeku i familjes”. Gjithashtu apeloi që të prekurit nga koronavirusi të mos hezitojnë kur mjeku rekomandon shtrimin në spital.

LEXO EDHE:  Vala e katërt e Covid/ Gjermani: vaksinimi me detyrim - papritur i përfytyrueshëm?

Në lidhje me “Green Pass” për të hyrë në lokale që paralajmëroi ministrja Manastirliu, Tomini sqaroi: “Në kuadër të debateve në Parlament, ministrja u shpreh në këndvështrimin e një retorike. Duke parë situatën epidemiologjike, duke vlerësuar ecurinë e masave në ambientet e mbyllura, nuk është opsion i padiskutuar, por ministrja bëri paralelizëm me vendet e tjera evropiane”.

Ilaçi kundër Covid-19, i aprovuar sot në Britaninë e Madhe, sipas Tominit, “do të lehtësojë pandeminë dhe prezencën e virusit pasi të përfundojë kjo pandemi”.

“Çdo arritje e shkencës është e mirëpritur”, theksoi zv/ministrja e Shëndetësisë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Mbi 2000 raste me Covid në ditë/ Çomo tregon gjendjen në Infektiv, problem grupmoshat e reja

Publikuar

-

Nga

Shqipëria po shënon pikun e saj, për sa i përket numrit të të infektuarve me Covid për 24 orë.

Drejtoresha e Infektivit, Najada Como ka treguar dhe gjendjen e të shtruarve në këtë spital, duke u ndalur tek fluksi i ditëve të fundit.

Për emisionin “Kjo javë” ajo theksoi se krahasuar me vitin e kaluar situata në spital është më e lehtësuar. “Kemi një fluks rastesh që janë në gjendje stacionare, me një numër pacientësh rreth 130, që ndodhen në spitalet Covid 1 dhe Covid 3. Është një trend, i përditshëm me rreth 20 pacientë, që kërkojnë ndihmë mjekësore. Numri i të shtruarve në spital është e grupmoshave të ndryshme, duke nisur nga mosha 18 deri mbi 90 vjeçare. Për virusin që flitet aktualisht është Omicron, por janë edhe të infektuar të Deltës, edhe pse nuk i bëjmë të gjitha tamponët për të evidentuar specifikisht Delta apo Omicron.

Krahasuar me vitin e kaluar situata është më e lehtësuar, sepse është vaksina që e ka kaluar, po bën gati vitin, ka një pjesë popullate të vaksinuar. Por do gjykoja se nëse do kishim një popullatë edhe më shumë të vaksinuar, absolutisht numri i personave të ardhur, për të kërkuar për të qëndruar të shtruar, në spital me Covid do ishte më i pakët” u shpreh Çomo./ET.CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Vijojnë të mbeten të larta shifrat e infektimeve me Covid/ Humbin jetën 3 qytetarë

Publikuar

-

Nga

cna lajme shendet

Ministria e Shëndetësisë ka bërë bilancin e 24 orëve të fundit të situatës epidemiologjike.

Në 24 orët e fundit, janë kryer 7023 testime, nga të cilat kanë dalë pozitivë 2163 qytetarë ndërsa 3 të tjerë kanë humbur jetën.

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon: Janë kryer 7023 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 2163 qytetarë, në këto bashki:

1018 në Tiranë, 110 në Shkodër, 95 në Durrës, 86 në Vlorë, 70 në Elbasan, 69 në Fier, 55 në Kamëz, 50 në Kurbin, 46 në Gjirokastër, 45 në Lushnje, 43 në Berat, nga 36 qytetarë në Korçë, Lezhë, 33 në Sarandë, 32 në Pogradec, 27 në Krujë, 21 në Kuçovë, 19 në Vorë, 17 në Patos, nga 15 qytetarë në Gramsh, Mallakastër, 14 në Dibër, nga 13 qytetarë në Divjakë, Devoll, Dimal, Shijak, 12 në Skrapar, nga 10 qytetarë në Cerrik, Tepelenë, Përmet, Kavajë, 9 në Delvinë, nga 8 qytetarë në Librazhd, Peqin, 7 në Poliçan, nga 6 qytetarë në Belsh, Mirditë, nga 5 qytetarë në Malësi e Madhe, Kukës, Tropojë, Rrogozhinë, Selenicë, Dropull, Memaliaj, nga 4 qytetarë në Konispol, Mat, nga 3 qytetarë në Vau i Dejës, Has, Libohovë, Kolonjë, Prrenjas, nga 1 qytetar në Pukë, Klos, Roskovec, Himarë, Këlcyrë.

LEXO EDHE:  Masat anti-Covid/ Testi i detyrueshëm për ata që kthehen në Gjermani

LEXO EDHE:  Vala e katërt e Covid/ Gjermani: vaksinimi me detyrim - papritur i përfytyrueshëm?Janë 20,409 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 148 pacientë, nga të cilët 17 janë në gjendje më të rënduar. Në 24 orët e fundit me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor ka tre humbje jete me SARS-COV2 pozitiv: një qytetar nga Berati 78 vjeç, një qytetar nga Tirana 82 vjeç, një qytetar nga Durrësi 88 vjeç.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

Janë shëruar 882 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 207,266 që nga fillimi i epidemisë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

6 shenja që tregojnë se jeni nën stres të vazhdueshëm, por nuk e kuptoni

Publikuar

-

Nga

cna shendet lifestyle

Nuk është gjithmonë e lehtë të ulesh dhe të thuash atë që të shqetëson. Mund të mos keni as kohë për këtë, ose thjesht mund të mendoni se gjithçka është perfekte në jetën tuaj. Sidoqoftë, trupi juaj nuk gënjen kurrë dhe kur nuk arrini ta dëgjoni atë, ju merrni “mesazhe”. Ato priren të jenë të pakëndshme, por trupi juaj i përdor ato si mjetin e fundit për t’ju kontaktuar për ndihmë.

Kërcitja e dhëmbëve

Shkaku më i madh i kërcitjes së dhëmbëve është stresi . Ju mund ta gjeni veten duke kafshuar ose shtrënguar dhëmbët në mënyrë të pandërgjegjshme gjatë ditës ose gjatë gjumit. Një nga shenjat sinjalizuese se keni marrë këtë zakon është një dhimbje e nofullës mëngjesin tjetër. Ju gjithashtu mund të vini re se dhëmbët tuaj duken më të shkurtër se zakonisht. Është një ide e mirë të përdorni një mbrojtës të gojës për të  mbrojtur dhëmbët ose për të marrë pjesë në terapi.

Ju gjithmonë djersitni shumë

Djersitja ndodh për shumë arsye: stërvitja, temperaturat e larta ose kur truri juaj percepton një kërcënim. Megjithatë, nëse djersitni vazhdimisht, mund të jetë një shenjë se jeni tepër të shqetësuar . Trupat tanë duhet të heqin të gjithë ujin përmes lëkurës, pastaj përmes veshkave, në mënyrë që të mos përdorim banjën pikërisht në mes të mbrojtjes. Si rezultat, stresi ju bën të djersisni më shumë.

Ju bien më shumë flokë se zakonisht.

Rënia e flokëve mund të jetë një shenjë e stresit të fshehur. Trazirat emocionale mund të prishin fazën e rritjes së ciklit të flokëve. Edhe nëse nuk ka ndodhur asgjë e rëndë kohët e fundit, stresi mun dtë japë pasojat e tij edhe më pas. Kështu që ju mund të përjetoni rënie të flokëve 6-12 javë pas një ngjarjeje stresuese.

LEXO EDHE:  Masat anti-Covid/ Testi i detyrueshëm për ata që kthehen në Gjermani

LEXO EDHE:  Bie ndjeshëm numri i viktimave në Britani/ Shifrat më të ulta që prej muajit marsShfaqja e disa njollave të kuqe

Nëse nuk vuani nga alergjitë, por keni njolla të kuqe në trup, mund të keni kaluar një përjetim emocional. Për më tepër, mund të keni edhe njolla të kuqe në gojë për shkak të  stresit. Ju mund të keni qenë aq të ndikuar emocionalisht sa trupi juaj lëshoi ​​disa kimikate që ndryshuan reagimin e trupit tuaj ndaj funksioneve të tjera të tij.

Dridhja e syrit

Stresi mund t’i japë sinjale të pazakonta trurit dhe muskujve të fytyrës. Si pasojë, syri juaj dridhet në mënyrë të pakontrolluar. Ju mund të vini re lëvizjen e pavullnetshme të qepallës së poshtme ose, në raste të rralla, të asaj të sipërme. Në disa raste, dridhja zgjat për javë apo edhe muaj.

Tharja e gojës

Nëse jeni vazhdimisht të etur dhe nuk keni ngrënë asgjë të kripur, kushtojini vëmendje shëndetit tuaj emocional. Periudhat e gjata të stresit bllokojnë gjëndrat tuaja të pështymës , duke ju lënë me gojë të thatë. Ju gjithashtu mund të keni vështirësi në  gëlltitje për shkak të asaj se sa të dehidratuar jeni./ CNA.al

LEXO TE PLOTE