Connect with Us

Europa League/ Uzuni shënon me Ferencvarosin, Lazio bën “paqe” me Marsejën

Sport

Europa League/ Uzuni shënon me Ferencvarosin, Lazio bën “paqe” me Marsejën

Publikuar

-

/

Janë mbyllur sfidat e mbrëmjes në Europa League. Myrto Uzuni ka gjetur përsëri sot rrjetën në arenën ndërkombëtare, duke shënuar golin e tij të dytë në kete kompeticion me fanellën e Ferencvarosh. Sulmuesi shqiptar, si zakonisht titullar me skuadrën hungareze, gjeti golin në pjesën e dytë të ndeshjes, por pa mundur të ndryshonte fatet e sfidës ndaj Sëlltik, pasi skocezët fituan me shifrat 3-2. Gjithsesi, për lojtarin e përfaqësueses ky gol është një tjetër konfirmim i aftësive të tij dhe një tjetër sinjal i qartë për trajnerin Edi Reja që duhet ta shohë si titullar.

Lacio është plotësisht në garë për kualifikimin e mëtejshëm në Ligën e Europës, pasi ka ruajtur vendin e dytë në grup me një barazim në fushën e Olimpik Marsejës, Në një ndeshje me shumë episode, ishin francezët që kaluan të parët në avantazh, por pastaj u goditën në shtesën e pjesës së parë dhe në fillimin e të dytës, me golat e Anderson dhe Imobile. Në fund, një gol mes rrëmujës i Paje, bëri që dueli të mbyllej me barazim duke lënë italianët me një avantazh prej një pikë ndaj francezëve në renditjen e grupit. Sa u përket sfidave të tjera, ra në sy fitoja e thellë 3-0 e Fenerbahçes në fushën e Antverp, me Mërgim Berishën i cili shënoi golin e fundit në portën e belgëve.

REZULTATET 

GRUPI C

Leister-Spartak Moskë 1-1
58′ Amertei / 51′ Moses

GRUPI D

Antverp-Fenerbahçe 0-3
9′ Jandas, 16′ Majer, 29′ Berisha

GRUPI E

Marsejë-Lacio 2-2
33′ (p) Milik, 82′ Paje / 45’+7′ Anderson, 49′ Imobile

GRUPI F

Crvena Zvezda-Midtjylland 0-1
56′ (ag) Kanga

Braga-Ludogorets 4-2
25′ Al Musrati, 37′ Medeiros, 40′ Galeno, 73′ Gonzalez / 33′ Sotiriu, 79′ Plastun

GRUPI G

Bajer Leverkusen-Betis 4-0
42′, 52′ Diabi, 86′ Virtz, 90′ Amiri

Ferencvarosh-Sëlltik 2-3
11′ Zubkov, 86′ Uzuni / 3′ Furuhashi, 23′ Zhota, 60′ Abada

GRUPI H

Dinamo Zagreb-Rapid Vjenë 3-1
13′ Petkoviç, 34′ Andriç, 83′ Sutalo / 8′ Knasmulner

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

E bujshme nga Turqia/ Ja kush do të jetë trajneri i ri i Kosovës

Publikuar

-

Ish-trajneri i Beshiktashit, Sergen Yalçin shihet si kandidati më i mundshëm për ta marrë drejtimin e e Kosovës.

Këto janë zhvillimet e fundit që vijnë nga Turqia. Mediat turke kanë raportuar së fundmi se drejtuesit e Federatës së Futbollit të Kosovës (FFK) kanë zhvilluar bisedime me Yalçinin në Turqi. “Takvim.com.tr” shkruan se shpejtë do të merret vendimi për selektorin e ri.“Pritet me kuriozitet të mësohet se di do t’i përgjigjet ofertës Yalçin, i cili së fundi u nda nga Beshiktashi. Thuhet se takimi i krerëve të FFK-së me Ersun Yanal ka qenë mjaft pozitiv. FFK-ja do të marrë vendimin përfundimtar shpejtë dhe me shumë gjasë do të sjellë në krye të skuadrës njërin nga dy trajnerët turq”, shkruan  “takvim.com.tr”.

Yalçin sezonin e kaluar me Beshiktashin fitoi titullin dhe kupën e Turqisë. Vlen të theksohet se ditët e fundit ka qarkulluar edhe emri i trajnerit gjerman Magath. Gjasat janë të mëdha që “dardanët” të zgjedhin një mes Yanaj dhe Yalçin. Ditët e ardhshme do të jenë vendimtare për sa i përket trajnerit të ri të Kosovës. Janë drejtuesit e FFK-së ata që do të vendosin për “timonierin” e ri që do të zëvendësoje Beranard Shalandin e shkarkuar.

LEXO TE PLOTE

Seria A

Goditje e rëndë për Milanin, Kessie largohet duke qarë nga fusha

Publikuar

-

Vazhdojnë lajmet e këqija për trajnerin e Milanit, Stefano Pioli. Pas Ballo-Toure një tjetër lojtar kuqezi është dëmtuar në Kupën e Afrikës.

Këtë herë bëhet fjalë për mesfushorin Franck Kessie. Ai u detyrua të largohej duke qarë nga fusha e blertë në minutën e 30 për shkak të një dëmtimi.Sipas raportimeve të para, ende nuk dihet me detaje problemi i lojtarit. Ai u dëmtua në brinjë në sfidën ndaj Egjiptit. Në orët në vijim priten edhe vizitat e thelluara mjekësore për mesfushorin e Milanit për të parë shkallën e tij të dëmtimit.

LEXO TE PLOTE

Sport

“Duhet të reflektojmë me veten”, Memelli surprizon me deklaratën para Teutës: Quhet fatale apo dështim kur…

Publikuar

-

Skënderbeu do të presë ditën e nesërme Teutën në sfidën e vlefshme për Kupën e Shqipërisë. Kjo përballje do të zhvillohet në një stadium të mbushur me dëborë, ku korçarët e Migën Memellit do të tentojnë të rikthejnë entuziazmin, duke përfituar edhe nga momenti i vështirë që kampionët në fuqi të Superiores po kalojnë.

Në prag të këtij dueli ka folur shkurtimisht edhe tekniku pogradecar Memelli, i cili në një prononcim për “CNA.al”, ndër të tjera u shpreh:

“Duhet të reflektojmë me veten. Kur e them këtë kam parasysh një mori rastesh të humbura përpara porte. Dështimin në asnjë moment nuk ia kam faturuar lojtarëve. Kur krijon kaq shumë raste para porte, quhet fatale, apo dështim kur nuk i finalizon ato raste.Përpos kësaj vjen edhe mërzitja. Ne trajnerët e shikojmë atë pjesë që mungoi tek vetja se si duhet t’i përmirësojmë gjërat edhe kaq. Është në dorën tonë pjesa se si mund ta përmirësojmë punën dhe çfarë mund të bëjmë më mirë, për të arritur rezultate sa më të mira.

Nesër ndaj Teutës do të futemi në fushë për të bërë një ndeshje të mirë, për ta fituar ata. Për të reflektuar tek pjesa që rastet të mos i shpërdorojmë më. Edhe pse këto 2 ditë kushtet atmosferike nuk na kanë dhënë shumë kohë dhe hapësirë për të punuar. Atmosfera dhe harmonia në skuadër është ajo që ka qenë”, u shpreh Memelli për “CNA.al”.

 

LEXO TE PLOTE