Connect with Us

Britania, vendi i parë që autorizon ilaçin e kompanisë Merck, kundër COVID-19

Shëndeti

Britania, vendi i parë që autorizon ilaçin e kompanisë Merck, kundër COVID-19

Publikuar

-

/

Britania ka lëshuar një autorizim të kushtëzuar për ilaçin antiviral që lufton koronavirusin të kompanisë Merck, pilula e parë që ka treguar efektivitet kundër COVID-19-s. Britania bëhet vendi i parë që miraton ilaçin, por mbetet ende e paqartë se sa shpejt do të vihen në dispozicion pilulat për popullatën.

Ilaçi është licencuar për përdorim nga personat 18 vjeç e lart, të cilët rezultojnë pozitivë për COVID-19 dhe kanë të paktën një faktor që përbën rrezik për t’u prekur rëndë nga sëmundja, sikurse obeziteti apo sëmundjet e zemrës.

Ilaçi, i njohur si molnupiravir, parashikohet të merret dy herë në ditë, për pesë ditë me radhë, nga ata persona të cilët trajtohen në shtëpi dhe nuk paraqesin simptoma të rënda të COVID-19-s.

Një pilulë antivirale që zbut simptomat dhe përshpejton shërimin shihet si novatore, e që do t’i shërbente lehtësimit të ngarkesës në spitale duke ndihmuar dhe në frenimin e infeksioneve në vendet më të varfra e me sisteme të brishta shëndetësore. Ilaçi gjithashtu do të forconte qasjen e dyanshme për të luftuar pandeminë: e para nëpërmjet trajtimit me anë të ilaçeve dhe e dyta nëpërmjet parandalimit, kryesisht falë vaksinimit.

LEXO EDHE:  “Ekonomia po shkon drejt kolapsit”/ Mediu: Familjet shqiptare po mbahen nga emigracioni

SHBA, Bashkimi Evropian e disa vende të tjera po shqyrtojnë mundësitë për dhënien e autorizimit për përdorim të pilulës. Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave njoftoi në tetor se do të mblidhte një panel ekspertësh të pavarur për të shqyrtuar sigurinë dhe efektivitetin e pilulës në fund të muajit nëntor.

Por furnizimet fillestare me këtë ilaç pritet të jenë të kufizuara. Kompania farmaceutike Merck ka thënë se mund të prodhojë 10 milionë pilula deri në fund të vitit, por pjesa më e madhe e kësaj sasie është blerë tashmë nga disa vende të ndryshme.

Në muajin tetor, zyrtarët britanikë njoftuan se kishin siguruan 480,000 pilula molnupiravir dhe prisnin që duke filluar nga ky dimër mijëra britanikë në rrezik për shëndetin të kishin qasje tek ky trajtim.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

‘Kapërcejnë’ frikshëm shifrat e Covid/ Mbi 2800 raste të reja në 24 orë, rritet dhe numri i viktimave

Publikuar

-

Nga

Ministria e Shëndetësisë ka bërë bilancin e 24 orëve të fundit të situatës epidemiologjike.

Sipas MSH,  nga 8,746 testime në 24 orë, janë regjistruar 2,832 raste pozitive me Covid, ndërsa kanë humbur jetën 6 qytetarë.

Rastet pozitive jane konfirmuar në këto bashki: 1,156 në Tiranë, 183 në Shkodër, 133 në Durrës, 130 në Fier, 107 Vlorë, 96 në Gjirokastër, 90 në Elbasan, 78 në Lushnje, 56 në Pogradec, 54 në Lezhë, 52 në Korçë, 50 në Berat, 47 në Sarandë, 46 në Kamëz, 33 në Vorë, 31 Krujë, 30 në Kurbin, 28 në Tepelenë, Kuçovë, 27 në Mirditë, 24 në Kavajë, 22 në Mallakastër, 21 në Peqin, 20 në Gramsh, 19 në Vau i Dejës, Mat, Patos, 18 në Skrapar, 16 në Kukës, 14 në Pukë, 12 në Malësi e Madhe, Dibër, Memaliaj, Devoll, 11 në Tropojë, Shijak, Belsh, 10 në Libohovë, 9 në Selenicë, Delvinë, Kolonjë, Librazhd, 8 në Fushë-Arrëz, 7 në Dimal, 6 në Divjakë, Himarë, 5 në Has, 4 në Prrenjas, 3 në Rrogozhinë, Rroskovec, Konispol, Permet, Kelcyrë, 2 në Dropull, Maliq, 1 në Bulqizë, Klos, Cërrik.

Janë 22,022 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.
Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 130 pacientë, nga të cilët 14 janë në gjendje më të rënduar. Në 24 orët e fundit me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor ka gjashtë humbje jete me SARS-COV2 pozitiv: Dy qytetarë nga Tirana 59 dhe 90 vjeç, një qytetar 69 vjeç nga Konispoli, një qytetar nga Burreli 71 vjeçe, një qytetar nga Rrogozhinë 75 vjeç, një qytetar nga Tepelena 81 vjeç.
Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.
Janë shëruar 1,732 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 211,187 që nga fillimi i epidemisë.

LEXO EDHE:  “Pandemina dha një mësim”/ Pipero tregon dy rregullat që mund ta mbajnë virusin nën kontroll

LEXO EDHE:  “Ekonomia po shkon drejt kolapsit”/ Mediu: Familjet shqiptare po mbahen nga emigracioni

Statistika (18 Janar 2022)Raste të reja ditore         2,832
Të shëruar në 24 orë      1,732
Të shtruar në spitale       130
Humbje jete në 24 orë    6
Testime ditore                 8,746

Testime totale              1,589,635
Raste pozitive                 236,486
Raste të shëruara           211,187
Raste Aktive                      22,022
Humbje jete                         3,277

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë            10,566
Fier                 1,700
Elbasan          1,633
Durrës            1,565
Shkodër          1,442
Vlorë                1,329
Gjirokastër       996
Lezhë                800
Berat                 764
Korçë                 784
Dibër                  233
Kukës                 210

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

“4-5 persona në ditë vdesin nga mos bërja e vaksinës”/ Ja sa pritet të zgjasë vala e fundit e pandemisë

Publikuar

-

Nga

Nëndrejtori i Insitutit të Shëndetit Publik, Dritan Ulqinaku ka folur lidhur me Covid-19 dhe rritjen e rasteve të personave të infektuar.

Ulqinaku tha se respektimi i masave duhet të ishte një ndërgjegjësim publik dhe se vetëm pasi 60 deri në 70% të jetë vaksinuar, atëherë mund të flasim për optimizmi.

Ndërsa sa i përket debatit nëse kjo mund të jetë vala e fundit e këtij virusi, nëndrejtori i ISHP-së u shpreh se shpresonin për diçka të tillë por gjithsesi duhet të merreshin masat e duhura për çdo lloj situata.“Mendoj dhe shpresoj të jetë fillimi i fundit, por që është fillimi i valës së fundit, valë e cila parashikohet të zgjasë minimum edhe 10 ditë të tjera, maksimumi uroj mos të zgjasë më shumë se 20 ditë. Por që jemi në pikun e rasteve dhe në pikun e personave të infektuar, dëgjomë vazhdimisht kërkesa dhe ankesa nga të gjitha grupmoshat.

LEXO EDHE:  Rritja e numrit të të infektuarve/ Rakacolli flet për masat e reja: Gjithçka varet nga rastet javore

LEXO EDHE:  “Ekonomia po shkon drejt kolapsit”/ Mediu: Familjet shqiptare po mbahen nga emigracioni

Trendi epidemiologjik qartazi tregon se kemi një mbivendosje të Omicron. Mund të them se rritja e rasteve ka shtuar edhe kërkesën për t’u vaksinuar por në momentin që nuk e tejkalojmë dot shifrën prej 60-70% të të vaksinuarve, do të jemi në qorrsokak. Unë i konsideroj vrasje, pra 4 deri në 5 veta në ditë vdesin nga mos bërja e vaksinës. Nuk ka asnjë lloj rreziku vaksinimi, përkundrazi lufton këtë virus”, tha ai./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Studimi: Doza e katërt nuk shmang infeksionin nga Omicron-i

Publikuar

-

Nga

Një grup studiuesish në një spital të Izraelit thanë se gjetjet paraprake të një studimi sugjerojnë se doza e katërt e vaksinës kundër COVID-19-s, nuk ndihmon për të shmangur infeksionin nga varianti Omicron.

Mjekët e spitalit ‘Sheba’ thanë se u kishin dhënë një dozë të katërt të vaksinës Pfizer-BioNtech apo Moderna, 274 punonjësve të shërbimit shëndetësor dhe se kishin zbuluar se megjithëse përforcuesi rriste nivelin e antitrupave, ai nuk e parandalonte përhapjen e Omicron-it.

LEXO EDHE:  Studimi, dy doza Pfizer ose AstraZeneca efektive kundër variantit “Delta”

LEXO EDHE:  Studimi, dy doza Pfizer ose AstraZeneca efektive kundër variantit “Delta”Izraeli ka ofruar një dozë të katërt të vaksinës për personat mbi 60 vjeç. Ky vend ka qenë ndër të parët që ka vaksinuar popullatën dhe ka ofruar dozën përforcuese.

Autoritetet e Ministrisë së Shëndetësisë thanë se ky informacion do të merret në konsideratë për të vendosur nëse programi i imunizimit të popullatës, do të zgjerohet duke shtuar një tjetër dozë./voa

LEXO TE PLOTE