Connect with Us

Zhvillimet në PD/ Leonard Olli “zbërthen” vendimin e Berishës dhe propozimet e Bashës

Politikë

Zhvillimet në PD/ Leonard Olli “zbërthen” vendimin e Berishës dhe propozimet e Bashës

Publikuar

-

/
cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Anëtari i Bordit Drejtues të Bindjes Demokratike, Leonard Olli ka komentuar situatën e brendshme në Partinë Demokratike, Foltoren e ish kryeministrit Sali Berisha dhe propozimet e fundit të kryeopozitarit Lulzim Basha, apo edhe për një marrëveshje të mundshme mes qeverisë dhe opozitës.

Në një intervistë për CNA.al, Olli e sheh pozitive nismën e ish kryeministrit Sali Berisha, i cili ka nisur Foltoret për një PD më të bashkuar, më të hapur dhe më të fortë, ndërsa shpreson se mbledhja e Kuvendit do të jetë një shpëtim për PD.

Olli gjithashtu ka dalë kundër vendimit të Lulzim Bashës për vettingun në politikë, duke renditur edhe argumentet se përse kjo nismë është e dështuar.

Anëtari i Bordit Drejtues të Bindjes Demokratike ka komentuar për CNA.al edhe për një marrëveshje të mundshme Rama-Basha dhe pasojat që vijnë nga ky bashkëpunim.

Intervista e plotë:

Si e shikoni nismën e PD për vettingun në politikë?

Është një fakt i njohur dhe i pamohueshëm së Shqipëria është një ndër vendet më të korruptuara në rajon dhe në botë, e sigurisht aktor dhe faktor i korrupsionit është klasa politike. Korrupsioni buron nga shteti dhe gjithçka në një shtet drejtohet nga politika. Shqiptarët e dinë shumë mirë si shumë figura të politikës, sapo kapën majat e saj apo patën lidhje me majat e saj u pasuruan si me magji! Pjesa dërrmuese e shqiptarëve besojnë se kjo nuk është me zotësi, por për arsye të aferave korruptive, të cilat bëhen publike nga mediat, herë pas here, apo pëshpëriten nën zë. Madje, shumë rrallë ka patur edhe dënime nga drejtësia për këtë rast.

Çdo nismë për identifikimin e politikanëve të korruptuar është e mirëpritur. Por, këtë akt nuk mund ta bëjë politika, pasi është në konflikt të pastër interesi e për këtë arsye, teorikisht është nismë e dështuar. Ne sot e kemi një vetting, atë në drejtësi, që po kryhet nga institucione jashtë politikës dhe që po anatemohet nga ata që vetë e miratuan dhe votuan. Imagjinoni tashmë se çdo të ndodhë me këtë nismë të re! Ose do të kemi një gjueti të pastër shtrigash me të drejtë apo pa të drejtë ose amnisti dhe justifikim për ‘bijtë’ e devotshëm. Vettingu në polici është një provë mjaft elokuente e këtij realiteti të mundshëm.

Mjafton që organet e specializuara që ne kemi në vend të bëjnë detyrën e tyre dhe të jenë të pavarur realisht nga politika dhe është shumë e lehtë për të gjetur politikanët korruptuar që nuk justifikojnë pasuritë e tyre, njëlloj si ata në drejtësi. Më një ligj shumë të thjeshtë që nëse ata kapen në një situatë të tillë të largohen menjëherë nga politika sikundër në rastin e dekriminalizimit dhe gjithçka zgjidhet qartë. Është lëvizje taktike për halle personale dhe jo lëvizje për zgjidhje.

Pak kohë më parë në PD plasi një skandal, ku doli hapur se Lulzim Basha përgjonte në mbledhjet e grupeve parlamentare deputetët e tij. A mendoni se ka frikë nga të vetët apo i druhet diçkaje tjetër?

Kjo është përtej absurdit. Por sigurisht lidhet ngushtë me deformimin e gjithë jetës politike në vend. Lidhet ngushtësisht me hipokrizinë që kryetarokracia dhe mungesa totale e demokracisë së brendshme ka mbjellë në radhët e politikanëve të sotëm, pasi shumica duke mos patur asnjë lidhje me karrierën reale bazuar në meritokraci nuk mund të kenë as koherencë e as kolonë vertebrale mendimi dhe veprimi politik. Kush më mirë se ata që i përzgjedhin e dinë këtë fakt. Prandaj duhet monitorim me të gjitha mjetet që të paktën mos kenë më shumë se dy qëndrime të ndryshme….. Çfarë mbjell, do të korrësh…. Përzgjedhjet e dëshpëruara të çojnë në akte e masa edhe më të dëshpëruara……

A besoni se ka një marrëveshje Rama-Basha?

Në këto 30 vite, politika shqiptare ka patur shumë, shumë pak marrëveshje dhe pafund pazare. Që te këtë marrëveshje midis formacioneve politike mazhorancë – opozitë është gjëja më normale në një vend demokratik. Janë pazaret ato që çojnë në qorrsokak një vend apo një forcë politike. Besoj se asnjë shqiptari nuk i intereson nga aspekti konspiracionist nëse kanë pazare Rama – Basha, në qasjen fillestare. Shqiptarëve iu intereson fakti që një parti opozitare të jetë një alternativë për të marrë qeverisjen, në raport me një mazhorancë që ka zhgënjyer dhe ka dështuar. Për aq kohë, sa për herë të parë, një parti mbetet në pushtet më shumë se dy mandate, duke keq qeverisur maksimalisht, do të thotë që partia aspirante në opozitë apo partitë kanë qenë shumë të paafta për të bindur elektoratin që t’ u japë mandat qeverisës, përtej parregullsive apo komprometimit te zgjedhjeve në vijmësi. Referoj shumë shkurt disa gafa politike: Braktisja e Reformës Territoriale-Administrative më 2014, braktisja e ndjekjes në Gjykatën Kushtetuese të Ligjit të Arsimit të Lartë, të Gjobave ndaj biznesit e shumë ligjeve të tjera antikushtetuese, çorganizimi i mirë çorganizuar i strukturës politike të PD, mungesa totale e vendime kolegjiale, marrëveshja e 17 majit e më pas një rezultat katastrofë në zgjedhjet Parlamentare 2017, së bashku me spastrimin e shumë figurave tradicionale apo të reja nga grupi parlamentar apo forumet e larta të partisë.

Mungesa totale e përgjegjësisë së premtuar në rast humbjeje dhe hartimi i një statuti bunker. Akaparimi i çdo pushteti në parti dhe vendimmarrje personale çuan në greminë politike e elektorale, me protesta pa sens dhe qëllim, me aktin e paprecedent të djegies së mandateve dhe dhurimin në tavolinë të gjithë pushtetit vendor kundërshtarit politik, për rrjedhoje të gjitha pushteteve. Më pas një akord për ndryshimin e Kodit Zgjedhor e Kushtetutës pas asnjë rezultat dhe hyrja në zgjedhje me shumë më pak avantazhe se edhe në vitin 2017, sollën ato rezultate që dihen nga të gjithë. Përçarja e mëtejshme partisë nga qendra në bazë, humbja e identitetit ideologjik dhe politik të PD-së, zhbërja e karrierës dhe meritokracisë, largimi i çdo zëri ndryshe apo aspiranti për drejtimin e PD.

Rekrutimi i mercenarëve mediatikë të prezantojnë politikat dhe kauzat e demokratëve dhe së djathtës në tërësi e kanë shpartalluar totalisht PD-në, duke krijuar një vakum të tmerrshëm politik në elektorat dhe aksionin politik. Pas gjithë këtyre fakteve nëse kanë apo nuk kanë një pazar kjo dyshe, vjen si një çështje e dorës së dytë, pasi dëmi është kaq i madh, sa pyetja me apo dashje, është një kapitullim ‘de facto’ i Bashës.  

Berisha ka mbajtur deri tani 13 foltore dhe ka deklaruar se në 11 dhjetor do të mbahet Kuvendi për të zgjedhur kreun e ri. A besoni për një rikthim të Berishës në krye të PD?

LEXO EDHE:  “Jemi në krizë”/ Lisandër Hoxha: Të ekspozojnë partinë e semurë drejt kurimit sa më shpejt

Për fat të keq, të gjitha së shpreha më sipër kanë ndodhur në sy të z. Berisha dhe shumë prej atyre që sot janë shndërruar në kritikët më të ashpër të z. Basha. Madje shumë prej tyre kanë qenë ndër mbrojtësit e z. Basha e, shumëkush që thoshte të vërtetat e hidhura u etiketua tradhtar, i shitur etj.

Por koha, kjo gjykuese e pamëshirshme, shumë shpejt tregoi se kush ishin mbrojtësit e së vërtetës, në të mirë të PD dhe ‘tifozët’ e kryetarit, që u ‘zgjuan’ pas nismës së z. Berisha. Por, ndoshta më mirë vonë se kurrë! Nisma e ndërmarrë nga z. Berisha, bazohet mbi të vërteta që unë dhe kolegët e mi i kemi thënë shumë kohë më parë dhe, në këtë kontekst, personalisht e mbështes problematikën dhe kritikën që vjen nga z. Berisha. E rëndësishme është që më 11 dhjetor të krijohet shtrati për shpëtimin e PD-së, bazuar mbi një platformë të qartë ideologjike, politike dhe statutore. Çështja e drejtimit është një moment shumë i rëndësishëm, por që pason fazën e parë.

Pa atë fazë nuk do ketë më PD. Sa i takon z. Berisha, nuk kam venë ndonjëherë në dyshim se ai mund të zgjidhet kryetar, në çdo rast që e dëshiron. A do ta bëjë apo a duhet ta bëjë kjo është një çështje që i takon vetëm atij ta vendosë. Sigurisht, në gjykimin tim, nuk do të ishte një zgjidhje optimale jo sa i takon mundësisë, aftësisë dhe energjisë së tij, por në një farë mënyre dëshmon se PD, përtej të tjerave, ka një krizë të thellë lidershipi në koncept dhe praktikë. Por, nëse ky veprim, në sytë e anëtarësisë dhe elektoratit të djathtë, do të ishte një mundësi për ringritjen reale të PD-së, qoftë i mirëpritur!/CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Myslim Murrizi: Për ata që zgjodhën Celibashin duke skualifikuar Rusmalin

Publikuar

-

Nga

Ish deputeti Myslim Murrizi ka reaguar ashpër ndaj demokratëve, të  cilët sot kanë dalë kundër kreut të KQZ Ilirjan Celibashi.

Në një postim në rrjetin social Facebook, Murrizi teksa kujton “Dushkun, ku u vodhën me dhunë mandatet e disa deputetëve, shprehet se Celibashi ka qenë ministër i Brendshëm dhe zbatonte urdhrat e PS.

Por ai shton se ndërsa sot anëtarë të komisionit të rithemelimit të PD dalin kundër kryetarit të KQZ, disa vite më parë e kanë votuar emrin e Celibashit përball Rusmajlit, në emër të marrëveshjes së reformës zgjedhore të 5 qershorit.

Postimi i plotë i Murrizit:

Për ata që zgjodhën Celibashin duke skualifikuar Rusmalin

Çfarëdo që të bësh në këtë jetë, e bën për veten pavarësisht se mund të kesh patur qëllim tua fusësh të tjerëve

Sot pashë që ankohet komisioni i rithemelimit të PD për kryetarin e KQZ Çelibashin dhe mu kujtua një thënie e lashtë e Burrave të mençur

ANKOHEJ PYLLI SE PO E PRISTE SËPATA, DHE PERGJIGJEN E MER NGA OSHËTIMA E MALEVE

“BISHTIN VETË JA KE VËNË”

Se sëpata bisht nga druri i pyllit kishte që priste pyllin, se pa patur bisht, sëpata të rruan opingat

Unë isha në komisionin parlamentare ku seleksionoheshin kanidatët për kryetar dhe anëtarë të KQZDeputeti i sotëm dhe përfaqesuesi i PD atëherë, sot në komisionin e rithemelimit Z Bylykbashi në zbatim të marrëveshjes së dhjerë të 5 qershorit mes Tij, Garz Bardhit, Tit Vasilit dhe Damian Gjiknur-Tërmetit zgjodhën mes Z Ilir Rusmaili dhe Çelibashit të Dushkut 2001, këtë të fundit

Kur mendon që për inatë sime vjerre, shkoj e fle me mullixhinë, atëherë do ngelesh me barrë dhe mullixhinj do “ pjellësh”

Z Ilir Rusmaili ishte ish ministër drejtësie dhe ish zv KM i qevërisë se PD dhe ndoshta i vetmi politikan me integritet që dha dorëheqien për një lajm shterpë të sajuar nga lufta e bërrylave brenda pushtetit të PD

Celibashi ishte ish zv ministër i Brendshëm i qeverisë socialiste në vitet e revolucionit të bandave 1997-2001, pastaj kryetar i KQZ së bandave të pushtetit në zgjedhjet e vitit 2001 që realizoi Dushkun me 10 deputët, që vodhi me dhunë mandatin e Halit Shamatës në Peqin, të Ful Kalidhopullit në Gjirokastër, të Ridvan Bodes në Devoll, të Llesh Kolës në Lezhë e sa mundi sipas porosisë së Partisë Socialiste

Dhe mender PD e Lul-Bardhit të sotëm por e Lul-Bardh-Bylykbash-Palokë-Spaho-Noka-Vokshi-Berishë  etj në atë kohë, besuan më shumë Celibashin se sa  Z Ilir Rusmaili

Ehhhhh sa mirë ndjehem që kam votuar për Ilir Rusmailin

Në politikë dhe në jetë, koha është gjykatës më i mirë, bile i shkëlqyer, për qëndrimet, vendimet, veprimet, sjelljen dhe gjithçka që karakterizon jetën e shoqërisë njerëzore

Tani lëreni klithmat për atë që keni gatuar vetë të gjithë së bashku por kandidoni njerëz jo hajdut administrate, jo spiun sigurimi, jo mender demokrat pushteti e spurdhjak që lëpihen sa andej këtej, por DEMOKRAT DINJITOZ që të korigjoni sado pak të gjithë llumin që keni gatuar së bashku nga 19 shkurti 2019

Kërkoni me çdo formë të zbatohet të paktën ajo pjesë e marrëveshjes paçavure e 5 qershorit që e trumbetonit sikur të ishte BIBËL apo KURAN, që komisionerët të jenë jashtë duarve të pista të një grushti fundërrinash militantë që prej 31 vitesh kanë tjetërsuar votën e QYTETARËVE

Më datë 6 mars do ta ndjeni dhe do ta provoni e vuani në kurriz, atë që unë dhe shumë kolegë të mi ndjemë në 25 prill 2021 ku na vodhët dhe masakruat vota falë pazarit të ndyrë që kishit ju Lul-Bardhësat me Ram-Damjansat

ZOTI  TA KTHEN KUSURIN SHPEJT PER ÇDO GJE TE PADREJTE QE KE GATUAR./E.K-CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Zgjedhjet e pjesshme vendore/ Baçi: Rama po ndihmon Bashën, primaret vendosin kandidatin

Publikuar

-

Nga

Deputeti i PD Luan Baçi, teksa foli për zgjedhjet e pjesshme vendore në 6 bashki, u shpreh se kryeministri Edi Rama po ndihmon Lulzim Bashën.

Në një intervistë për media, Baçi deklaroi se primaret vendosin kandidatin që do kenë demokratët në bashkitë ku do mbahen zgjedhjet lokale.PD do të bëjë primare dhe ai kandidat që do jetë më i votuari, do të jetë edhe ai që do të kandidojë zyrtarisht. PD nuk është në dy kampe. Këtu ka konflikt mes anëtarësisë së PD dhe deputetit Basha, që nuk pranon vullnetin e anëtarësisë. Rama po ndihmon Bashën, primaret të vendosin për kandidatin e demokratëve.

Basha vazhdon me lojën e fjalëve, duke qenë kontradiktor në ato që thotë. Basha është një autoritar, i vogël në mendimin e tij, e shikon Partinë Demokratike si pronë, edhe pse vendi që ka është i falur e nuk e ka fituar me punë e djersë. Veprimet e Bashës janë të habitshme dhe nuk mund t’i bëjë dot një njeri që është në atë pozitë. Basha ka zhgënjyer ata demokratë që janë mbytur me gaz lotsjellës, për ata demokratë që janë burgosur për PD-në”, deklaroi Baçi./E.K-CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Zgjedhjet e pjesshme/ Korreshi tregon mënyrën, si mund të dalë PD fituese

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Deputeti Saimir Korreshi ka komentuar zgjedhjet e pjesshme vendore që do të mbahen në 6 mars.

Ai deklaroi se e vetmja mundësi për ti fituar ato është që PD të bashkohet me një kandidat të vetëm.

“Ne duhet ti fitojmë këto zgjedhje dhe këto fitohen nëse ato janë të bashkuar, do kishim shanse reale për ti fituar këto zgjedhje. Lushnja i fiton zgjedhjet si bashki nga PD. Këtu nënkuptoj të gjithë demokratët të cilët duhet të marrin fatet e tyre në dorë dhe duhet të kandidojmë me një sigël ne jemi partia demokratike dhe jemi demokratë nuk mund të kandidojmë brenda vetvetes sonë me dy kandidatë të ndryshëm, do vinim në siklet shumë shok e miq që i kemi pasur përkrah.

Duhet ti japim mesazhin e parë qeverisë se ne i fitojmë zgjedhjet dhe kjo vetëm duke qenë të bashkuar.LEXO EDHE:  Dëmtimet në aksin rrugor Vlorë-Sarandë/ Berisha: Salillari e ka rikonstruktuar në 2015, ka punuar si i do qejfi

LEXO EDHE:  Bledi Çuçi përfshihet në skandal/ Zbulohet një tjetër aferë e tij

Kjo qeveri përdor të gjitha mjetet dhe mënyrat e mundshme për të fituar zgjedhjet, në këtë raste do gabonim nëse nuk garojmë të bashkuar. Nëse ne nuk bindim njeri-tjetrin, nëse jemi të përçarë poshtë është e kotë të bëjmë një kërkesë për më lart. Nëse vendosim me njeri tjetrin për një kandidat të përbashkët i fitojmë zgjedhjet.

Kjo nuk është një test, ne duhet ti tregojmë Ramës që fitojmë dhe se ka ardhur koha që ai të largohet. Nuk jam për teste brenda partisë sepse ky do të ishte turpi i demokratëve të mos gjejmë dakordësi sepse s’mund të flasin 30 veta për 17 mijë demokratë.

Nuk jemi për teste por për të fituar bashkinë e Lushnjës dhe jo se kush i ka votat Basha apo Berisha.”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE