Connect with Us

“Perlat” e padëgjuara të Grida Dumës/ Nga vendimet “ekstra statutore” tek fajësimi i SHBA  

Politikë

“Perlat” e padëgjuara të Grida Dumës/ Nga vendimet “ekstra statutore” tek fajësimi i SHBA  

Publikuar

-

/
cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Deputetja dhe nënkryetarja e Partisë Demokratike, Grida Duma mbrëmjen e djeshme ka qënë në një intervistë, me Erla Mëhillin në emisionin “Now”, në Euronews Albania.

Por, gjatë fjalës së saj deputetja Duma, ka thënë “perla” të tilla që rrallë dëgjuesit mund t’i “dëshifrojë”.

Së pari duke tentuar të mbrojë publikisht Lulzim Bashën dhe “thikën” pas shpine për liderin historik të PD, Sali Berisha, Duma tha se “statuti” i PD mund të shkelet, për hir të SHBA, dhe theksoi se problemin e sollen ameriokanët me kërcënimin e tyre?!

Askush nuk i ka thënë kreut të PD se si duhet marrë ky vendim. Unë mendoj se marrëdhëniet me SHBA janë mbi statutin. Marrëdhëniet me SHBA janë mision për ekzistencën e PD.”-tha deputetja Duma.

Çfarë do të thotë kjo?

Sipas Dumës, fajin pse Basha shkel statutin e PD, dhe përjashtoi Berishën nga grupi parlamentar, me një vendim personal dhe të pakonsultuar me asnjë strukturë të partisë, e ka SHBA?

Mbi statutin nuk është askush, demokracia dhe rregullat janë thelbi i vlerave të SHBA.

Ka kërkuar SHBA të shkelen rregullat, ligjet?

Ndoshta, Duma e di SHBA, si partinë e Bashës ku një njeri bën çfarë të duash. Veprimi i Bashës ska lidhje me SHBA por fillon në 2017.

Kujtojmë këtu se dhe atëherë Basha dhe këshilltarët e tij kërkuan largimin e Berishës nga listat. SHBA e kërkoi?

Diplomatët këshillojnë dhe kryejnë veprimet e tyre, por janë rregullat dhe parimet demokratike të parat, se ndryshe zhytemi këtu ku jemi me Bashën dhe “bashistët” e tij.

Statuti i partisë është ligj. Mbi ligjin nuk është asnjeri dhe jo marrëdhëniet hipotetike me Ameriken. Se këto që thotë Duma, janë hipotetike. Asnjëhere nuk kërkuan amerikanët të shkelet ligji, statuti se nuk e bën dot një kërkesë të tillë shteti që është mbështetur në ligj për të arritur aty ku është.

Për të mos kujtuar këtu edhe “pro-amerikanin” e madh Lulzim Basha, që për djegien e mandateve, nuk e dëgjoi SHBA dhe as diplomatët e tjerë të vendeve Perëndimore.

Mos na kërkoni të pranojmë atë që ju nuk do e pranonin për popullin tuaj”-deklaronte Basha në 2019, duke iu drejtuar ambasadorëve, kur bëri “çmendurinë” e tij politike dhe dogji mandatet e deputetëve.

Por, duke vijuar me deklaratat e saj, a thua se po i mbante leksione Salianjit në një auditor, Duma tha se “Nëse kryetari i partisë do e delegonte në struktura, ato do kishin mungesë të informacionit. Berisha i ka thënë Bashës se do e zgjidh këtë gjë me gjyq. Vendimi i DASH nuk njihet as nga Berisha, atëherë mbi çfarë baze do të votonte baza?”.

LEXO EDHE:  “Grupet armiqësore” në PD/ Ironizon Kulluri: Lufta e klasave duhet shtrirë edhe brenda në familje

Mbi të njëjtin argument mungues që e hoqi Basha? Apo ajo që bëri nuk paska bazë?

Në fakt kjo është një tjetër “perlë” e padëgjuar, që vetëm G.D. mund ta thotë.

DASH ka dhënë një vendim, Berisha e ka dërguar çështjen në gjyq. Ndërsa Basha e shpall “fajtor”, para vendimit të Gjykatës, duke e përjashtuar?

Nga ana tjetër, Neni 9, pika 3 e statutit të PD thotë se “Funksionimi i PDSH bazohet në “kolegjialitetin në marrjen e vendimeve, duke respektuar përfshirjen e të gjithë anëtarëve, personalisht apo nëpërmjet përfaqësuesve të tyre, në çdo vendim apo veprim politik të PDSH-së. Organet dhe funksionarët e partisë gjatë veprimtarisë së tyre përfaqësojnë dhe i shërbejnë vullnetit të anëtarëve, si dhe tërheqin dhe parashtrojnë mendimin e anëtarëve gjatë ushtrimit të veprimtarisë partiake, përfshirë edhe mendimet ndryshe.”.

Por, ky nen u shkel me të dyja këmbët, pasi vendimin për Berishën, Basha e mori i vetëm i mbyllur në zyrën e tij. Ku është kolegjialiteti këtu?

Më tej, Duma tha se mënyra se si Basha vendosi përjashtimin e Bashës ishte “akt lidershipi” dhe e cilësoi si “ekstra statutore”.

Së pari është mbi statutin, është ekstra statutore sepse është në misionin e ekzistencës së PD. Marrëdhëniet euroatlantike dhe forcimi i marrëdhënieve euroatlantike është mision i ekzistencës së PD”,-deklaroi deputetja Duma.

Pra, vetë Duma nga një anë tenton të “shfajësojë” Bashën, por nga ana tjetër pranon publikisht që vendimi është ekstra statutor, pra një vendim në shkelje të statutit të PD.

Çfarë do të thotë ekstra statutore sipas Dumës? Është ekstra çokollatë, apo ekstra Salianji në shërbim të Gridës dhe Bashës?

Më tej, zonja Duma tha se “Kam modestinë e mjaftushme të them që ata që kanë një jetë më të gjatë në politikë, duhen dëgjuar në një farë mënyrë, dhe kujtoj që ata që nuk thanë jo, megjithëse ishin me përvojë të gjatë.”

Këta kanë folur apo kanë heshtur, apo paskan folur me heshtjen e tyre, se lëmshi i fjalëve të Gridës është mos o Zot.

Por, shqiptarët nuk janë në nivelin e atij nxënësi të keq të stilit “Babale”./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Situata në PD/ Kulluri: Basha ka humbur katër palë zgjedhje, partia është në fazën e fundit

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Edvin Kulluri, kandidat për kryetar i Partisë Demokratike tha se partia ka hyrë në një fazë të fundit, duke e quajtur “parapolitikë e jo politikë” dhe gjendje “para-demokratike”.

“Ngjarjet e ditës së shtunë nuk kanë të bëjnë me komunikimin politik në demokraci, që është fjala, debati, aryetimi, komunikimi, vota, vendimet – mjetet politke këto janë, të paktën në demokraci”, tha Kulluri në emisionin “NOË” me Erla Mëhillin.

Ai kritikoi Lulzim Bashën duke thënsë se “nuk mund të mos kuptosh faktin se ke humbur 4 palë zgjedhje”.

“Fatkeqësisht pas 30 vitesh që rrëzuam komunizmin, tani kemi një komunist të ri. Ky njeri do të ishte anëtar i byrosë politike i jashtëzakonshëm. Po të ishte Lulzim Basha në këtë moshë në vitin 1990 do të zëvendësonte Hekuran Isain në mënyrë perfekte”, tha Kulluri.

Ai tha se e ka përkrahur ideologjikisht referendumin e Berishës si mjet demokratik, porse sheh problem te të dyja fraksionet e PD-së.“Të dy palët kanë një problem. Kemi një palë që nuk e shikonte realitetin deri më datë 8 shtator, që është po i njëjti realitet i sotshëm vetëm është agravuar, dhe një palë tjetër që jeton komplet jashtë realitetit – që është zoti Basha me mbështetësit e tij”, u shpreh Kulluri duke shtuar se “nuk mund të kuptoj se si bashkëjetojnë në një projekt politik dy palë, ku njërës palë i janë vjedhur votat, e pala tjetër është komisioni që ua ka vjedhur votat”.

LEXO EDHE:  Replika në distancë/ Basha tregon paktin e vetëm që mund të bëjë me Ramën

LEXO EDHE:  Replika në distancë/ Basha tregon paktin e vetëm që mund të bëjë me Ramën

Kryesia e Partisë Demokratike ka vendosur sot përjashtimin e përhershëm të Sali Berishës nga kjo parti dhe disa anëtarëve tjerë. Partia po ashtu pezulloi edhe emra tjerë.

PD nënvizon se këto vendime erdhën pasi në protestën e së shtunës u vu në rrezik jeta e anëtarëve të Kryesisë, Grupit Parlamentar, Këshillit Kombëtar, Kuvendit Kombëtar, dhe vetë anëtarëve të partisë që ishin thirrur në një protestë.

Edvin Kulluri foli edhe për Lulzim Bashën si ministër, ku tha se ishte ministri “i përkëdhelur i Sali Berishës” dhe se ky i fundit e ka mbrojtur nga akuza e rëndë për vjedhje në ndërtimin e rrugës Durrës-Kukës, kur Basha ishte ministër Transporti./euronews

LEXO TE PLOTE

Politikë

Pas Kryesisë, Basha mbledh edhe Kolegjin e Kryetarëve/ Vendimet që pritet të merren

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Lulzim Basha pas Kryesisë, do të mbledhë nesër edhe Kolegjin e Kryetarëve.

Përmes një mesazhi të dërguar nga sekretari i shkarkuar Gazment Bardhi, bëhet e ditur edhe vendimet që pritet të merren gjatë mbledhjes.Të nderuar Kryetarë, Nesër, datë 12 Janar, ora 16:00 do të zhvillohet mbledhja e Kolegjit të Kryetarëve të PD për diskutimin mbi kalendarin dhe masat për organizimin e partisë në zbatim të vendimit të Kuvendit Kombetar të datës 18 Dhjetor “Për miratimin e programit organizativ të Partisë Demokratike”, që nuk u realizua dot për shkak të dhunës në datën

8 Janar. Në mbledhje merr pjese edhe Sekretariati i Partisë. Programi i diskutuar, propozuar dhe miratuar nga Kolegji i Kryetarëve, do ti nënshtrohet më pas miratimit nga Kryesia e Partisë. Me respekt, Sekretari i Përgjithshëm Gazment Bardhi”, thuhet në mesazh./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Basha dhe Rama si 2 vëllezër siamez/ Këlliçi: Demokratët ishin shtrirë rrugëve të helmuar, ata festonin

Publikuar

-

Nga

Belind Këlliçi, është i ftuar mbrëmjen e sotme në Adi Krasta ‘Show’ ku po diskutohet për protestën e 8 janarit, ku demokratët u dhunuan nga mercenarët e Bashës në shtëpinë e tyre.

“Më 8 janar demokratët janë detyruar të futen forcërisht në selinë e tyre.

Njerëz me precedent kriminal ishin strehuar në zyrën e Bashës.

Janë 100 mijë vota që me vetëdije ai i ka larguar. Ai thjesht do të mbajë monopolin e opozitës. E ka si bankomat.

LEXO EDHE:  Pse PD nuk është ende zgjidhja për shqiptarët?

LEXO EDHE:  Pse PD nuk është ende zgjidhja për shqiptarët?Rama e mban në atë pozicion.  Një miniorancë të ambasadave u ka ngecur në dorë.

Ndërkohë që demokratët ishin të shtrië rrugëve të helmuar, ata festonin. Cfarë festonin.

Rama dhe Basha janë si dy vëllezër siamez. Nuk do dalin demokratët nga shtëpia se dikush është cmend. Nëse ka nevojë për rehabilitim të shkojë atje ku duhet”, tha Këllici./CNA.al

LEXO TE PLOTE