Connect with Us

Për kë punon koha?

Opinione

Për kë punon koha?

Publikuar

-

/
cna lajme opinion

Nga Florian Nuri

Zakonisht, kur bëhet një pyetje si kjo e mësipërmja njerëzit tentojnë subjektivisht të përgjigjen se e ardhmja i përket të rinjve. Normalisht keshtu duhet të jetë!

Por, po ashtu e dimë se një pyetje e tille kur vjen fjala për të analizuar drejtimin e një vendi kërkon një analizë të thelluar. Dhe në gjykimin tim modest, VULLNETI POLITIK si dhe PUNET konkrete që drejtojnë liderët politike për të mirën e popullsisë janë dy kritere kyçe kur kryejmë një analizë të tillë.

Sot analiza për Trekendeshin e Bermudës shfaqet në formën Rama-Berisha-Basha, ose RBB. Po të deshironi shtoni dhe lidere të tjerë, mjafton t’i permbaheni dy kritereve të mesiperme në funksion të analizës.

“Është e vërtetë që unë rikthehem pas 8 vitesh, por nëse më pyet dikush mua çfarë ndryshimi ka Sali Berisha i vitit 2013 me Sali Berishën e vitit 2021, mund t’ju them vetëm një gjë, flej më pak se në 2013, lexoj më shumë, punoj më shumë”, tha Berisha dje në takimin e rradhës së foltores në Kamëz. Këtë paragraf e shkëputa qëllimisht nga fjala e Berishës, sepse më ngacmoi të them të drejtën edhe për këto rradhë që po shkruaj sot. Sepse mendoj që në fund mbi këto baza duhet gjykuar dhe analizuar një lider politik, vullneti dhe puna e të cilit ndikojnë fuqishëm në drejtimin që merr vendi në periudha afatmesme dhe afatgjata.

Dikush mund të thotë që jam i njëanshëm në gjykim, sepse ky paragraf mund të përmbaje ironi, fjalë jo të verteta, se analiza duhet zgjeruar dhe më tej, etj, etj. Ndoshta, por duke i zhveshur këto fjalë nga personi që i ka thënë besoj se kriteret për analizën janë të vlefshme. Për më tepër akoma, në kushtet e njëanshmerisë po të doni, mendoj që serioziteti është një nga tiparet kryesore që karakterizon figuren e Sali Berishës në gjithë këto vite.

LEXO EDHE:  Sikur Luli dhe Ruli të mos kandidonin Berishën?!

Sali Berishën mund ta akuzosh. Por vullnetin politik për ta çuar në fund punën e nisur nuk ia konteston dot kush. As orët e pafundme në zyrë dhe në terren nuk ja vë dot kush në dyshim. Apo jo? Janë të njohura arritjet madhore të Shqipërisë si në proceset integruese ashtu dhe në projektet zhvillimore që i dhanë hov ekonomisë dhe jetës sociale përgjatë viteve 2005-2013.

Rama ka zgjedhur një slogan tjetër: s’ka kohë për pushim! Strategjia e tij e bazuar në në një komunikim publik intensiv ka rezultuar efikase politikisht. E gjen në çdo cep të vendit dhe më thënë të drejtën ka një “të vertetë” në atë që thotë, ka bredhur më shumë se çdo lider tjetër politik në këtë vend. Beni kujdes, e kam fjalën për bredhje rrugeve, jo punë konkrete. Shtrengon duart, bën qepalla, flet për lopët dhe demat, dhe ecën e ecën në rrugët e gjetura të shtruara më parë. Vështirë ta gjesh në zyrë, e pamundur të gjesh ndonjë vendim qeverie që mban firmën e tij siper. Nuk ka kohë të lexoje!

Po para se të vazhdoj ju kujtohet besoj treshja e famshme e Realit te Madridit, Ronaldo-Benzema-Bale. Sa të fuqishëm ishin, dhe sa gola benin duke ndihmuar njeri-tjetrin. Tani e dini qe u ndane. Benzema dhe Bale qendruan në Madrid. Benzema vazhdon të ketë qëndrueshmeri, vijon të bëje gola dhe të jetë golashenuesi më i mire i kampionatit. Ronaldo, leviz sa në një skuadër në tjetrën, po dhe ai vazhdon të bëjë gola.

Ka mbetur dhe Bale. Djalë i ri është, i fuqishëm, po e ka mendjen te loja e golfit. Ka përfunduar si rezerve dhe pakkush kujtohet për të.

Nuk thonë kot: Më mirë syri se nami!

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Opinione

Analizë nga Ditmir Bushati/ “Pritshmëritë nga qeveria e re gjermane”

Publikuar

-

Nga

cna opinione

Ky është publikimi i fundit i Fondacionit Friedrich Ebert, i kryer nga ish-ministri i Jashtëm shqiptar Ditmir Bushati. Në këtë analizë, z.Bushati ndalet tek një nga “ngjarjet më të shënuara të vitit 2021 është padyshim përmbyllja e epokës 16-vjeçare të Angela Merkelit dhe zgjedhja e Olaf Scholz si kancelar i Gjermanisë në një koalicion trengjyrësh”.

Në këtë analizë, Ish-ministri Bushati flet për agjendën reformiste të qeverisë së re gjermane, marrëdhënien me Europën, politikën e jashtme dhe konsolidimin e partneriteteve euro-atlantike dhe impaktin që do të ketë politika gjermane tek vendet e Ballkanit Perëndimor, të cilat janë ende në kërkim të anëtarësimit në BE.Sipas Bushatit, “rajoni ka nevojë për një vizion të ripërtërirë politik në rrugën e transformimit demokratik dhe anëtarësimit në BE. Një vizion që nuk premton thjesht një të ardhme më të mire përmes “perspektivës europiane” por jetëson mbi të gjitha finalitetin politik të Europës. Një proces politik i papërfunduar që nga shembja e Murit të Berlinit. Kancelari Scholz ende nuk ka shpalosur vizionin e qeverisë së tij për të ardhmen europiane të Ballkanit Perëndimor. Për të përmbushur plotësisht rolin e udhëheqësit të Europës, konsolidimin e projektit të integrimit europian, dhe fuqizimit të lidhjes transatlantike, Berlinit do t’i duhet t’i jap fund status quo në Ballkanin Perëndimor, duke u përqendruar tek sfidat reale me të cilat përballen qytetarët dhe vendet e rajonit, që kanë të bëjnë me përfundimin e shtetësisë, fuqizimin e demokracisë, dhe modelin e zhvillimit ekonomik e shoqëror”. / CNA.al

file:///C:/Users/CNA6/Downloads/GermanyPB-FESJan2022-4-web%20(3).pdf

LEXO TE PLOTE

Opinione

Nga Gjeneral  Piro AHMETAJ: Ukraina, fushebeteja e kredibilitetit të Aleancës Transatlantike (NATO & USA)

Publikuar

-

Nga

cna aktualitet opinion

Së pari, privilegj dhe përgjegjësi të ndiqja video-konferencat e Atlantic Counsil of Washington DC; mes Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s me Presidentin e USA, Autoritetet e UK, France, Gjermani,  Poloni, Itali dhe BE; në NATO HQ dhe Munich Security Conference mbi:

“Vlerësimet e rrezikut, qëndrimet, përpjekjet diplomatike dhe prezencën në terren për ta ndalur ose përballur me kërcënimet kibernetike dhe makinerinë ushtarake të Rusisë në përpjekjet për pushtimin e Ukrahinës si dhe dominimin e hartës gjeopolitike jo vetëm në këtë rajon”!

Nga ana tjetër strategjistët mendojnē se Putini ka shkuar shumë larg dhe përtej mundësive reale që ka Rusia për të pushtuar nje “shtet sovran” si dhe sprovuar Aleancën Transatlantike  me embicjet e tij për të  “rivendosur/zgjeruar” kufijt e influences gjeopolitike në Ukrainë, Detin e Zi dhe me gjerë ! Kështuqē përtej përfitimeve afatshkurtra që ka arritur, do tē dështojë dhe dale i humbur në planin afatgjatë.

Së dyti, e gjithë bota ka shtangur me sytë nga pasojat e një agresioni ushtarak që do ishte një përballje fatale jo vetëm për fatet integritetit teritorial të Ukrahinës, por do të zgjerohej të sprovonte unitetin, kredibilitetin, status-quonë dhe interesat gjeopolitike të USA, NATO-s, BE, vendeve Balltike, të Detlit të Zi,  Europës Juglindore, Kosovë, Bosnje Hercegovinë dhe jo vetëm.

LEXO EDHE:  Edi Rama “Erdogani” i Shqipërisë?!/Analistët zbulojnë ëndrrën në “sirtar” të kryeministrit!

LEXO EDHE:  Sikur Luli dhe Ruli të mos kandidonin Berishën?!

Së treti, mbetem besimplotë se jo vetëm supermacia ushtarake e aleancës së USA & NATOs, por fuqia e paqes, solidaritetit, kohezionit, angazhimeve dhe vlerave të përbashkëta Euroatlantike do të përballen dhe triumfojnë mbi këtë rrezik si dhe ndaj çdo kërcënimi tjetër.

Së fundmi, nuk ka asnje mëdyshje se në këtë përballje, Republika e Shqiperise do të rreshtohet jo vetëm me solidaritet dhe kohezion të pakushtëzuar në krah të ShBA dhe NATO-s por edheo te kontibuoje me kapacitete shtesë në mbrojtje të sovranitetit, stabilitetit demokratik, interesave dhe vlerave demokratike në Ballkan dhe më gjerë.

Zoti e bekoftë partneritetin strategjik te RSh me USA si dhe Aleancën Transatlantike (NATO) !Shënim: Marrë nga faqja fb:

Ret. Gen * Piro AHMETAJ

Seinor Expert për SK dhe NATO-n,

Zv/President i Këshillit të Atlantikut,

Këshilltar Ushtarak i Presidentit të RSh,,

Zv/ShShPFA dhe Përfaqësues Kombëtar në SHAPE/NATO

LEXO TE PLOTE

Opinione

Raporti i korrupsionit/ Pse jemi të fundit dhe si mund të dalim të parët?

Publikuar

-

Nga

“Mediat nuk janë të pavarura”/ Dervishi: Gazetarët nuk marrin vendime vetë

Nga Lutfi Dervishi 

Shqipëria renditet në vendin e fundit në rajon dhe në Europë sa i përket indeksit të perceptimit të korrupsionit për vitin 2021. Në renditjen globale mes 180 vendeve renditemi në vendin 110, gjashtë vende më poshtë krahasuar me vitin e kaluar. Dramë!

Raporti i bërë publik dje nga Transparency International është një këmbanë alarmi jo vetëm për qeverinë dhe agjensitë ligjzbatuese, por edhe për median dhe shoqërinë civile.

Indeksi Perceptimt të Korrupsionit ka patur gjithmonë mohuesit dhe kritikët e tij.

Përfaqësuesit e vendeve që renditen në “zonën e kuqe” e kanë në majë të gjuhës justifikimin: “ky është perceptim dhe jo domosdoshmërisht tregon realitetin”; “ Kush na flet për korrupsion?! “Korrupsion ka kudo ka edhe në Amerikë edhe në vendet skandinave!”

E vërtetë. Asnjë vend nuk e ka shpikur vaksinën antikorrupsion.

Por për mirë apo për keq jetojmë në një kohë që perceptimet kanë rëndësi të madhe, madje kanë rëndësi të tepruar. Raportet e tilla janë materiale të besueshme për politikbërësit, biznesin, median dhe zyrtarët në vendet demokratike. Sa i përket justifikimit se korrupsion ka kudo- kjo është mëse e vërtetë. Nuk ka asnjë vend ku ka shkelur këmba e njeriut që të mos ketë korrupsion. Dallimi qëndron në faktin se si reagon kur një ngjarje korruptive paraqitet para opinionit publik. Si reagon media? Si reagon shoqëria civile? Si reagon ekzekutivi? dhe mbi të gjitha si reagon drejtësia?

Justifikimi dhe marrja e masave për të kaluar ditën derisa të ndodhë një ngjarje tjetër më interesante nuk e përmirësojnë renditjen e vendit në indeksin antikorrupsion.Recetat antikorrupsion i ngjajnë pak recetave të para anti-covid. Nuk ka një protokoll fiks që të garanton sukses dhe rezultatet pozitive, por në një qasje krahasuese nëse i referohemi 10-15 vendeve që renditen të parat në indeksin e perceptimit të korrupsioni, mund të nxirren disa mësime që kërkojnë kohë, vullnet dhe “stomak të fortë” për t’u përtypur nga vende si Shqipëria.

Në radhë të parë vendet që janë në krye, janë vende demokratike, janë vende të parashikueshme, janë vende me rritje ekonomike, janë vende me gjyqësor të pavarur, janë vende me administratë publike efiçente, janë vende me arsim dhe shëndetësi të konsoliduar, janë vende me media të lirë dhe të pavarur, janë vende me shoqëri civile të gjallë – janë vende ku biznesi vepron në kushtet e konkurrencës dhe rregullave të qarta të lojës, janë vende ku dinjiteti i shtetasve është i garantuar jo vetëm në Kushtetutë, por edhe në praktikë.

LEXO EDHE:  A do të ketë marrëveshje mes Bashës dhe Ramës?/ Përgjigjet Sali Berisha

LEXO EDHE:  Politika “zien” për 71 mandatet/Meta ia kthen prerë Ramës: Ja sa merr PS

A do të mundet Shqipëria t’i ngjajë vendeve të para në betejën antikorrupsion si (Danimarka, Hollanda, Gjermania, Novergjia etj). Sa kohë do të duhet të bëhemi si ata?

Emëruesi i përbashkët që mban bashkë vendet anëtare të BE-së, që mban në një tryezë, një suedez dhe një portugez, një italian dhe një danez, një francez dhe një gjerman nuk është gjuha, nuk është feja, nuk është e shkuara, por është shteti ligjor. Rregulla të qarta dhe të zbatueshme për të gjithë.

Drejtësia këtu do të kërkojë kohë të bëhet drejtësi si ajo e danezëve, administrata do të kërkojë kohë që të bëhet si ajo e vendeve më të zhvilluara të BE-së, arsimi dhe shëndetësia janë shumë larg pretendimit për t’iu afruar standarteve të vendeve nordike, biznesit do t’i duhet kohë të presë që të operojë në një ambient të parashikueshëm dhe ku gjykata jep drejtësi. Të gjitha këto kërkojnë kohë, por ne po e shohim që koha ikën njëlloj për të gjithë.

Ne duam t’i bashkohemi familjes së BE-së, prej më shumë 30 vitesh! Duam të bëhemi si ata. Do të kërkojë kohë, por pa vullnet të qartë politik, çdo përpjekje antikorrupsion i ngjan atij që merr shatin dhe prashit në det. Nëse e konsiderojmë pretendim të madh dhe e kemi të vështirë të mësojmë nga vendi i parë që është Danimarika për 2021 le të mësojmë nga Kosova që sot ndodhet në vendin 87 dhe brenda një viti e sheh veten në renditje 17 vende më lart!

Korrupsioni nuk luftohet vetëm me fjalë. Po të ishte për fjalë, korrupsioni do të ishte groposur shtatë pash nën dhe. Nëse fjalët nuk shoqërohen me aksione dhe veprime konkrete dhe nëse këto të fundit nuk sjellin rezultate, i bie që të kemi bërë vetëm propaganda. Por korrupsioni nuk luftohet me propagandë. Propaganda në fakt është ushqimi më i mirë për korrupsionin. është folur shumë dhe është vepruar pak. Rezultatet janë këto që i shohim të gjithë. Për të dalë në krye të tabelës së renditjes kërkohet punë, një qasje gjithpërfshirëse, një “revolucion”. Përndryshe nëse do të mbetemi vetëm te fjalët dhe kryqëzatat dixhitale ndaj korrupsionit, atëherë mirë të kthejmë tabelën e renditjes përmbys dhe atyre që na thonë se jemi në vend të fundit, t’i tregojmë tabelën tonë dhe t’i themi: e keni ju gabim, ne jemi në vend të parë!

 

LEXO TE PLOTE