Connect with Us

Marrëdhëniet Rusi-SHBA/ Drejtori i CIA-s zbret në Moskë

Bota

Marrëdhëniet Rusi-SHBA/ Drejtori i CIA-s zbret në Moskë

Publikuar

-

/

Drejtori i CIA-s, William Burns, po zhvillon një vizitë të rrallë në Moskë për të diskutuar marrëdhëniet SHBA-Rusi.Vizita është ndër përpjekjet e fundit të një serie kontaktesh të nivelit të lartë që tregojnë se të dyja palët duan të vazhdojnë të bisedojnë pavarësisht mosbesimit të ndërsjellë dhe një liste të gjatë mosmarrëveshjesh.

Një zëdhënës i ambasadës amerikane tha se zoti Burns kryeson një delegacion zyrtarësh të lartë amerikanë për bisedime të martën dhe të mërkurën me kërkesë të Presidentit Joe Biden.

“Ata po takohen me anëtarë të qeverisë ruse për të diskutuar shumë çështje në marrëdhëniet dypalëshe”, tha zëdhënësi.

Këshilli i Sigurimit i Rusisë tha se zoti Burns, një rusisht-folës dhe ish-ambasador në Moskë, zhvilloi bisedime me zotin Nikolai Patrushev, sekretarin e këshillit dhe ish-kryetar të shërbimit të inteligjencës ruse FSB.

Asnjëra palë nuk kanë dhënë detaje për bisedimet, por çështjet e siguirsë janë probleme të theksuara në marrëdhëniet e trazuara mes Moskës dhe Uashingtonit.

Marrëdhëniet kanë arritur një seri nivelesh rekord të ulëta që nga Lufta e Ftohtë. Shkak janë bërë çështje si sulmet kibernetike me bazë në Rusi kundër objekteve amerikane, mbështetja e Moskës për presidentin sirian Bashar al-Assad, burgosja e politikanit opozitar Alexey Navalny dhe qëndrimi iRusisë ndaj Ukrainës, vend nga i cili aneksoi Krimenë në vitin 2014.

LEXO EDHE:  Facebook mbyll llogari dezinformuese të lidhura me Rusinë

Muajin e kaluar Presidenti Biden dërgoi në Moskë për bisedime Nënsekretaren e Shtetit Victoria Nuland, eksperte e çështjeve ruse. Por vizita nuk shënoi përparime në mosmarrveshjen mes dy vendeve mbi madhësinë e ambasadave përkatëse.

Presidenti Biden u takua me homologun rus Vladimir Putin në një samit në Gjenevë në qershor. Atëherë ai tha se do të duhen gjashtë muaj deri në një vit për të zbuluar nëse të dy vendet mund të krijonin një dialog strategjik kuptimplotë.

Presidenti Putin i kritikon shpesh Shtetet e Bashkuara, por muajin e kaluar tha se kishte krijuar një marrëdhënie konstruktive me Presidentin Biden. Kremlini ka thënë se një takim tjetër mes dy udhëheqësve këtë vit është një mundësi reale./VOA

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Situata pandemike në Kosovë/ Regjistrohen rreth 3 mijë raste të reja me Covid 19

Publikuar

-

Nga

Ministria e Shëndetësisë njoftoi më 23 janar se në Kosovë është regjistruar një viktimë dhe 2,957 raste të reja me koronavirus.

Rastet e reja dalin pas testimit të 11,913 mostrave. Nga kjo shifër del se 24.82 për qind e të testuarve kanë rezultuar pozitivë me sëmundjen COVID-19.

Numri i infektimeve ditore është më i ulët krahasuar me një ditë më parë, kur në Kosovë u shënuan 3,206 raste.

Në raportin e Ministrisë së Shëndetësisë, që i referohet të dhënave të 24 orëve paraprake, bëhet e ditur se janë shëruar edhe 458 persona. Ndërkaq, raste aktive me koronavirus aktualisht janë 17,743.

LEXO EDHE:  Facebook mbyll llogari dezinformuese të lidhura me Rusinë

LEXO EDHE:  Vizat amerikane/ Ambasada e SHBA jep njoftimin e rëndësishëm për shqiptarët   Sa i përket vaksinimit, punëtorët shëndetësorë kanë administruar edhe 6,806 doza të vaksinës kundër koronavirusit.

Deri më tani në Kosovë me dy doza të vaksinës janë imunizuar 801,281 persona, me dozën përforcuese 44,143 dhe me atë të tretë janë imunizuar 10,781 persona.

Në Kosovë, të gjithë personat mbi 12 vjeç mund të vaksinohen kundër koronavirusit. Ndërkaq, personat mbi 18 vjeç, që janë imunizuar me dy doza para tre muajsh, mund të marrin edhe dozën përforcuese apo atë të tretë.

 

LEXO TE PLOTE

Bota

Britania akuza Rusisë/ Përpjekje për qeveri ‘kukull’ të Moskës në Ukrainë

Publikuar

-

Nga

Britania ka akuzuar Kremlinin se po kërkon që të vendosë një udhëheqës pro-rus në Ukrainë. Ministria e Jashtme e Britanisë së Madhe nëpërmjet një deklarate theksonte se kishte informacione se qeveria ruse po ndihmonte ish-deputetin ukrainas Yevhen Murayev të vendosej në krye të një qeverie pro-ruse.

Londra nuk dha asnjë provë lidhur me këtë çështje, por një burim i agjencisë së lajmeve ‘Reuters’ në Ministrinë e Jashtme e Mbretërisë së Bashkuar tha se “nuk ishte praktikë e zakonshme të ndaheshin informacionet e zbulimit dhe se detajet nuk do të ishin më sekrete, vetëm pas shqyrtimit të kujdesshëm, në mënyrë që të pengohej një agresion rus”.

Mbretëria e Bashkuar tha gjithashtu se kishte informacion se shërbimet ruse të zbulimit po mbanin lidhje me disa ish-politikanë ukrainas, përfshirë figura të larta të lidhura me ish-Presidentin Viktor Janukoviç, i cili u largua për në Rusi në 2014, pas tre muajsh protestash.

Ish-deputeti ukrainas Yevheniy Murayev, i cili sipas zbulimit britanik konsiderohet si njeriu i zgjedhur nga Moska për të udhëhequr qeverinë pro ruse në Ukrainë, reagoi duke thënë se “koha e politikanëve pro-perëndimorë dhe pro-rusë në Ukrainë ka përfunduar përgjithmonë”.

Ministria e Jashtme e Rusisë reagoi gjithashtu duke i hedhur poshtë pretentimet e autoriteteve britanike.

LEXO EDHE:  Foto- Aksident i frikshëm në SHBA/ Shikoni si përfundojnë makinat

LEXO EDHE:  Vizat amerikane/ Ambasada e SHBA jep njoftimin e rëndësishëm për shqiptarët   “Dezinformimi i përhapur nga Ministria e Jashtme britanike është më shumë dëshmi se janë vendet e NATO-s, të udhëhequr nga anglo-saksonët, ato që po përshkallëzojnë tensionet rreth Ukrainës”, tha zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse, Maria Zakharova.

Komentet e zyrtarëve britanik vijnë në një kohë kur diplomatët e lartë amerikanë dhe rusë nuk kanë arritur një marrëveshje mbi krizën. Rusia ka grumbulluar më shumë se 100 mijë trupa në kufirin e saj me Ukrainën, por këmbëngul se nuk ka plane për ta sulmuar atë.

Rusia ka parashtruar disa kërkesa ndaj SHBA-së, përfshirë ndalimin e zgjerimit të NATO-s drejt lindjes dhe një zotim se Ukraina nuk do të lejohet kurrë të bashkohet me aleancën ushtarake perëndimore, gjë që Uashingtoni e ka cilësuar të papranueshme.

Presidenti Joe Biden e kaloi ditën e shtunë në vendpushimin presidencial, “Camp David”, me ekipin e tij të lartë të sigurisë kombëtare për të diskutuar mbi situatën në Ukrainë.
Një zyrtar i Shtëpisë së Bardhë tha se diskutimet përfshinin përpjekje për të ulur tensionet përmes diplomacisë si dhe për të ndërmarrë masa parandaluese të koordinuara ngushtë me aleatët dhe partnerët, përfshirë ndihmë për Ukrainën lidhur me çështje të sigurisë./voa

LEXO TE PLOTE

Bota

Vazhdon përhapja e Omicron-it në SHBA/ Vaksina mjeti më i mirë mbrojtës

Publikuar

-

Nga

Një studim i Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve thotë se varianti Omicron vazhdon të përhapet me shpejtësi dhe marrja e dozës përforcuese është mbrojtja më e mirë kundër virusit. Shumë spitale në të gjithë vendin po raportojnë një rritje të rasteve me COVID-19 dhe shumë punonjës shëndetësor thonë se janë të mbingarkuar dhe kanë nevojë për më shumë ndihmë.

Në një kohë kur lufta kundër koronavirusit vazhdon, numri infeksioneve po bie ose ka arritur kulmin në më shumë se gjysmën e vendit, përfshirë pjesën verilindore të vendit.

Por situata është ende kritike në disa shtete dhe shumë spitale vazhdojnë të jenë të mbingarkuara.

Një nga shtetet më të goditura nga koronavirusi tani është Uiskonsini, i cili ka numrin më të lartë të infeksioneve për banor.

“Nëse gjatë këtyre ditëve ju rrëzoheni në akull ose keni infarkt, ne nuk kemi shtretër në dispozicion për këto lloj incidentesh. Të gjithë shtretërit janë të zënë nga pacientët e infektuar me COVID-19. Pacientët presin me ditë të tëra në urgjencë”, thotë infermierja Ashley Golz, e cila punon në Spitalin Mercyhealth në Janesville.

Shtetet e Bashkuara regjistruan mbi 18 milionë raste të reja vetëm në muajin e fundit, më shumë se çereku i numrit total të rasteve të konfirmuara me COVID-19 të raportuara që nga fillimi i pandemisë.

LEXO EDHE:  Putin në Serbi/ Reagojnë Oganizatat joqeveritare

LEXO EDHE:  Foto- Aksident i frikshëm në SHBA/ Shikoni si përfundojnë makinatPor miliona amerikanë janë ende të pavaksinuar.

“Të pavaksinuarit kanë gati katër herë më shumë gjasa për t’u infektuar dhe 53 herë më shumë gjasa për të vdekur nga koronavirusi në krahasim me personat që kanë marrë vaksinën. Këto janë shifra të larta”, thotë Dr. John Brownstein nga Spitali i Fëmijëve në Boston.

Të premten një gjykatës federal në Teksas lëshoi një vendim kundër zbatimit të një udhri të administratës së Presidentit Biden që e bën të detyrueshëm vënien e maskës dhe marrjen e vaksinës kundër Covid-19 për punonjësit federalë.

Përmes një deklarate Shtëpia e Bardhë tha se “vaksinimi është mjeti ynë më i fortë kundër koronavirusit”.

Departamenti i Drejtësisë planifikon të apelojë vendimin e gjykatësit.

Nga ana tjetër administrata e Presidentit Biden thotë se në ditët e ardhshme maskat falas N-95 nga qeveria federale do të jenë të disponueshme në farmacitë dhe qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Ndërkohë tashmë ka filluar dërgimi i testeve falas për Covid-19, të mund të kryen në shtëpi./voa

LEXO TE PLOTE