Connect with Us

Kosova refuzon sërish takimin e “Open Balkan”/ “Nismë pa vizion për rajonin tonë”

Politikë

Kosova refuzon sërish takimin e “Open Balkan”/ “Nismë pa vizion për rajonin tonë”

Publikuar

-

/
cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Kosova nuk do të marrë pjesë as në takimin e gjashtë të “Open Balkan” që këtë herë do të mbahet në kryeqytetin serb, Beograd.

Zyra e komunikimit në Kryeministrinë e Kosovës ka njoftuar se Kosova nuk ka asnjë ftesë për këtë takim.

Por shton se Prishtina zyrtare e ka shprehur dhe e përsërit qëndrimin se nisma ‘Open Balkan’ është një iniciativë pa vizion për rajonin dhe se nismat rajonale duhet të kenë prezencën e BE-së.

Për ne, i ashtuquajturi ‘mini-Shengen’ apo ‘Open Balkan’ është nismë pa vizion për rajonin. Nisma të tilla rajonale duhet që ta kenë BE-në brenda, sikurse në rastin e Procesit të Berlinit, kur përveç prezencës së BE-së, të gjithë vendet e Ballkanit Perëndimor trajtohen të barabarta. Për këtë angazhohet Kosova. Ne kemi propozuar avancimin e bashkëpunimit rajonal nga CEFTA në SEFTA, sipas modelit të EFTA-EEA, nga e cila do të përfitonin njëkohësisht të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor”, ka deklaruar në përgjigjen për News24, Kryeministria e Kosovës.

LEXO EDHE:  Berisha nxjerr ‘blof’ Ramën/ “Janë vjedhur miliona euro dhe nuk është bërë asgjë”

Mësohet se takimet do të zhvillohen ditën e nesërme, ndërsa sonte do të ketë një darkë informale nga mikpritësi, presidenti serb Aleksandër Vuçiç.

Kryeministri Edi Rama ka mbërritur në Beograd pasditen e sotme. Delegacioni shqiptarështë pritur me një ceremoni zyrtare në aeroportin e Beogradit.

Mediat serbe kanë publikuar foto të kryeministrit Rama i cili takohet me Ministrin e Jashtëm të Serbisë, Nikola Selakoviç.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Fakte të reja/ Edi Rama dhe Lulzim Brava janë një!

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Komisioni i Rithemelimit ka akuzuar kryeministrin Edi Rama dhe kreun e KQZ, Ilirjan Celibashi pasi në KQZ është refuzuar përfaqësuesi legjimitim i PD-së për zgjedhjet e 6 Marsit dhe është pranuar, përfaqësuesi i kryetarit të shkarkuar Lulzim Basha.

Sipas deklaratës së Komisionit të Rithemelimit, Rama dhe Celibashi po shkelin rëndë Kushtetutën dhe ligjet e këtij vendi.

Në këtë mënyrë, Rama thellon qëndrimin e tij monist dhe kundër pluralizmit politik.

Edi Rama dhe Lulzim Brava janë një! Dje, Celibashi i narkopartisë me urdhër të kreut të meduzës Edvin Rama refuzoi përfaqësuesin legjitim të PD në KQZ dhe pranoi përfaqësuesin e Peng Bashës duke shkelur kështu rëndë kushtetuten dhe ligjet e vendit.

Me këtë akt antiligjor antikushtetues Edi Rama thellon më tej qëndrimin e tij monist dhe kundër pluralizmit politik. Duke pranuar përfaqësuesin e Peng Bravës në KQZ Edvin Kristaq Koleka dëshmon urrejtjen atërore ndaj pluralizmit të vërtetë politik.

Me këtë rast paralajmërojmë Edvin Ramën se për këtë akt të ri armiqësor ndaj PD, pluralizmit politik dhe demokracisë në Shqipëri e pret se bashku me Peng Bravën e tij fundi i një diktatori të urryer të kombit shqiptar dhe  se me asnjë manovër antidemokratike nuk do mund të pengojë fitoren më 6 mars të Partisë Demokratike dhe aleatëve të saj”, thuhet në deklaratën e tyre./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Zgjedhjet e pjesshme vendore/ Zbulohet kë do kandidojë Basha në Shkodër

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Lulzim Basha ka përzgjedhur kandidatin që do të garojë për kryetar bashkie në qytetin e Shkodrës.

Bëhet fjalë për Xhevdet Amuli dhe aktualisht mban postin e kryetarit të PD në Shkodër dhe njihet si njeriu i besuar i Bashës.

Amuli fitoi postin në zgjedhjet e vitit 2018,  me dy vota më shumë se kundërshtari tij Ramiz Çobaj.Sipas Syri Tv, Basha ia ka premtuar kandidimin Amulit me kushtin që ky i fundit mos i bashkohej “Foltores”.

LEXO EDHE:  Do dilni në takim me personin e zemrës?/ Lexoni pyetjet që mund të funksionojnë

LEXO EDHE:  Gazetari zbulon me fakte skandalin që po ndodh në Drimadhë/Mirë po na e bojnë…Foto

Ndërkohë pritet që edhe Komisioni i Rithemelimit të publikojë emrat që do të kandidojnë në zgjehdjet e pjesshme që do të mbahen me 6 Mars.

Ashtu siç është bërë e ditur më parë, këtë herë do të zhvillohen primaret me anëtarësinë e partisë, por edhe konsultat me faktorë të rëndësishëm të qytetit të Shkodrës dhe më pas do të dalin emrat që do të garojnë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“As gruaja nuk të voton më”/ I braktisuri Lulzim gënjen veten

Publikuar

-

Nga

Lulzim Basha ka nisur turizmin dimëror nëpër rrethe, ndonëse, njeriu që flet për beteja dhe luftë, është në betejë dhe luftë me veten se si do ti gjejë njerëzit që ta presin në takim.

Nga një rreth po i zhvendos në një rreth tjetër, s’ka rëndësi se me cilën parti janë, mjafton që të jenë në sallë kur të hyjë Lulzim Basha, i llakosur dhe i buzëqeshur.

Dhe ato njerëz Basha, i shet si demokratë si mbështetës të tij.

Sot ka nxjerrë një video në rrjete sociale, duke trumbetuar se në Durrës ka pasur një pritje madhështore.

Menjëherë ka marrë kundërpërgjigje nga demokratët, të cilët i thonë se gënjeshtrat që i flet ka nisur t’i besojë edhe ai vetë.

Sipas tyre, askush nuk e voton më Lulzim Bashën, madje as gruaja e tij, vetëm nëse voton kunati për ndonjë çështje biznesi.

LEXO EDHE:  Do dilni në takim me personin e zemrës?/ Lexoni pyetjet që mund të funksionojnë

LEXO EDHE:  "Mbështetja juaj na inkurajon"/ Meta pret në një takim lamtumire Ambasadoren e Sllovenisë

Ti s’ke për t’u brë kurrë kryeministër, vetëm imagjinoje…Ti nuk ke votë nga demokratët më…Po çfarë janë këta njerëz që të vijnë ty mbrapa o llumi i kombit….

Më shumë njerëz kisha në ditëlindjen e babit..ik o Lul ik… Ti jetë vetë përçarës i PD-së, Lulzim Basha… Po bindem që ti je i dështuar… Do të shohim me 6 mars….

As gruaja nuk të voton më, vetëm në qoftë se të voton kunati, mashtrues i shitur..Ti o zotësi gënjen aq shumë , sa ato që thua i beson edhe vetë….

Je i shitur tek Rama..

Ditë për ditë po binedem për injornacën tënde o tradhtarë…Ti je një plehrë, një klloun që as nuk skuqesh, as nuk zverdhesh…”.

Këto janë disa nga komentet e demokratëve, drejtuar Lulzim Bashës, të shkarkuar prej tyre./CNA.al

LEXO TE PLOTE