Connect with Us

Facebook dhe Instagram shfaqin sërish probleme/ Ndalojnë së punuari për miliona përdorues

Teknologji

Facebook dhe Instagram shfaqin sërish probleme/ Ndalojnë së punuari për miliona përdorues

Publikuar

-

/

Tre aplikacionet më të përdorura nga miliona përdorues në të gjithë botën, Facebook,  Instagram dhe Mesenger kanë shfaqur sërish probleme për përdoruesit.

Problemet kanë nisur që prej orës 17:30 të pasdites së sotme, ku dërgimi i mesazheve ka qenë i pamundur për shumë përdorues.

Defekti vjen vetëm pak javë pas ndërprerjes së gjatë të kompanisë e cila së fundmi e ndryshoi emrin duke u quajtur Meta.

LEXO EDHE:  Shifrat marramendëse që përfiton Facebook nga reklamat

Kujtojmë që më 4 tetor të tre aplikacionet ndaluan së punuari për përdoruesit për disa orë. Të njëjtin problem shfaqi edhe Whatsapp, i cili gjithashtu është në pronësi të Meta./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Mikrofoni i iPhone nuk funksionon?/ 4 mënyra për të zgjidhur problemin

Publikuar

-

Nga

cna teknologji lajme

Nëse mikrofoni juaj i iPhone nuk funksionon, ka hapa që mund të ndërmerrni për të zgjidhur problemin.

iPhone juaj ka tre mikrofona, prandaj sigurohuni që të tre të mos jenë të bllokuar në asnjë mënyrë.

Ja disa mënyra se si të rregulloni problemin:

Sigurohuni që mikrofonët të jenë të pastër

Është e lehtë që mikrofonat e iPhone tuaj të bllokohen pjesërisht ose plotësisht nga të gjitha llojet e gjërave, duke përfshirë papastërtitë, pluhurin apo mbrojtësit e ekranit. iPhone juaj duhet të ketë tre mikrofona, ndaj kontrolloni secilin për çdo bllokim të mundshëm. Nëse është e nevojshme, hiqni kutinë ose mbrojtësin e ekranit nëse ju pengon.

Testoni mikrofonin

Është e lehtë të testosh mikrofonët për të parë nëse ato funksionojnë normalisht:

Testoni mikrofonin për telefonata. Hapni aplikacionin “Voice Memos” dhe regjistroni një memo të shkurtër, duke folur në mikrofonin në fund. Luaje përsëri dhe shiko nëse zëri është i qartë.Provoni mikrofonin e altoparlantit. Hapni aplikacionin “Kamera” dhe regjistroni një video ndërsa flisni në mikrofonin në krye të iPhone. Luaje përsëri dhe shiko nëse tingëllon qartë.

LEXO EDHE:  Facebook dhe Twitter mund të gjobiten

LEXO EDHE:  10 fakte rreth “facebook” që do t’iu frikësojnë

Nëse audioja është e paqartë, ka të ngjarë të keni një problem harduerik me iPhone-in tuaj.

Çaktivizoni Bluetooth-in

Tërhiqeni Qendrën e Kontrollit nga pjesa e sipërme e ekranit dhe më pas trokitni lehtë mbi ikonën Bluetooth për të çaktivizuar përkohësisht radion Bluetooth në iPhone tuaj.

Rindizni telefonin

IPhone është një kompjuter i vogël dhe ju mund të zgjidhni shumë defekte duke e fikur dhe pastaj duke e ndezur përsëri. Kjo do të pastrojë çdo të dhënë ose softuer me probleme që mund të shkaktojnë probleme në mikrofonin e telefonit tuaj. Rindizni iPhone-in dhe më pas provoni përsëri mikrofonin.

Sigurohuni që aplikacioni juaj të ketë leje

Nëse mikrofoni funksionon në përgjithësi dhe duket se është problem vetëm në një aplikacion specifik, është e mundur që aplikacioni të mos ketë leje për të përdorur mikrofonin. Mund ta korrigjoni këtë problem duke zgjedhur aplikacionin “Cilësimet” dhe më pas duke shtypur “Privatësia”. Zgjidhni Mikrofon. Lëvizni poshtë listën e aplikacioneve dhe sigurohuni që çdo aplikacion që ka nevojë për mikrofonin të ketë leje, duke e rrëshqitur butonin e duhur djathtas./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Po mendoni të ndërroni telefonin?/ Ja disa veprime që duhet të bëni patjetër

Publikuar

-

Nga

Mendoni se ka ardhur momenti që të ndryshoni telefonin tuaj, apo po shihni për mundësinë për ta shitur? Patjetër që nuk duhet të bëni asnjë veprim, pa u siguruar që keni fshirë apo keni hequr gjithçka që ju përket ju nga ai smartphone.

Ja disa gjëra që duhet të bëni para të shisni apo ndërroni telefonin tuaj.

Dilni nga të gjitha llogaritë

Kjo është shumë e rëndësishme që ju duhet të dilni nga të gjitha llogaritë dhe t’i fshini këto llogari. Kjo do të heqë të gjitha kredencialet. Në këtë mënyrë, askush që përfundon me telefonin tuaj nuk do të jetë në gjendje të përdorë faturat tuaja ose informacionin e kartës së kreditit.

Para kësaj, bëni një listë të të gjitha fjalëkalimeve në mënyrë që të mund të regjistroheni për gjithçka që ju nevojitet në telefonin tuaj të ri.

Ndryshoni fjalëkalimet

Për të mbrojtur më tej veten, ndryshoni fjalëkalimet e ruajtura. Rikthimi i telefonit në cilësimet e fabrikës duhet të fshijë të gjitha fjalëkalimet dhe të dhënat. Duhet gjithashtu të siguroheni që telefoni juaj i vjetër të jetë shkëputur nga një shërbim si “Gjej telefonin tim” ose një autorizim me dy hapa për t’u identifikuar në Google.

LEXO EDHE:  Tërmeti në Nepal/ Facebook dhe Google aplikacion për të gjetur të mbijetuarit

LEXO EDHE:  Përdoruesit të shqetësuar për privatësinë/ Facebook po përpiqet të skanojë bisedatShkëputeni nga pajisjet e vjetra

Shkëputni çdo aksesor që lidhet me bluetooth nga telefoni i vjetër. Kjo vlen për kufjet, altoparlantët, televizorët inteligjentë dhe të ngjashme.

Hiqni kartat SIM dhe të kujtesës

Pasi të keni arkivuar, shkëputur dhe asgjësuar gjithçka, mund të hiqni me siguri kartën SIM dhe kartën e kujtesës nëse keni një të tillë. Jo vetëm që do të ruhen disa të dhëna në to, por mund t’i përdorni edhe në telefonin tuaj të ri. Nëse nuk ju nevojitet më ajo kartë SIM, thjesht mund ta prisni përgjysmë.

Bëni një kopje të atyre që dëshironi të ruani

Nëse keni një telefon për një kohë, ka të ngjarë të jetë plot me foto, regjistrime, muzikë dhe dokumente që nuk dëshironi t’i humbni. Prandaj, bëni një kopje rezervë. Ruani gjithçka që dëshironi të ruani në një kartë memorie ose në cloud. Nëse është më e lehtë për ju, mund të dërgoni gjithçka edhe me e-mail./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Dy mënyra se si të fshini mesazhet që merrni në Instagram

Publikuar

-

Nga

cna teknologji

Instagram është kryesisht një platformë për postimin e fotove, por gjithashtu ofron sistemin e tij privat të mesazheve. Dhe si shumica e shërbimeve të mesazheve, ju keni kontroll të plotë se cilat mesazhe doni të ruani dhe cilat dëshironi të fshini.

Nëse kutia juaj hyrëse po mbushet, ka dy mënyra për të fshirë mesazhet në Instagram. Mund të fshini të gjitha bisedat dhe të fshini mesazhet individuale që keni dërguar.

Si të fshini mesazhet tuaja në Instagram

Këta hapa funksionojnë si për iPhone ashtu edhe për aplikacionet Android Instagram.

Fshirja e të gjitha bisedave  1. Hapni Instagramin dhe trokitni lehtë mbi ikonën e mesazheve në këndin e sipërm djathtas, që duket si një aeroplan letre.
  2. Në faqen e mesazheve, trokitni lehtë mbi ikonën lart djathtas që duket si një listë me pika .
  3. Prekni të gjitha bisedat që dëshironi të fshini, më pas prekni Fshi në këndin e poshtëm djathtas.
  4. Konfirmoni që dëshironi të fshini bisedat.

LEXO EDHE:  Kantautorit i ndodh e papritura/ I “vjedhin” faqen në Facebook

LEXO EDHE:  10 fakte rreth “facebook” që do t’iu frikësojnë

Mos harroni se personi tjetër (ose personat) në bisedë do të jenë ende në gjendje t’i shohin mesazhet, përveç nëse i fshijnë ato vetë.

Fshini mesazhet tuaja individuale

Nëse keni dërguar një mesazh që më vonë vendosni se dëshironi ta merrni përsëri, mund ta fshini duke përdorur opsionin “Und dërgo”. Kjo do ta fshijë atë për të gjithë në bisedë.

  1. Hapni përsëri Instagramin dhe gjeni mesazhin që dëshironi të fshini.
  2. Shtypni dhe mbani gishtin mbi mesazhin që dëshironi të anuloni.
  3. Kur shfaqet një menu pop-up, zgjidhni opsionin Unsend dhe konfirmoni që dëshironi ta fshini.

Vini re se ndërsa anulimi i një mesazhi do ta fshijë atë për të gjithë, dërgimi i një mesazhi mund të njoftojë përsëri të gjithë të tjerët në bisedë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE