Connect with Us

Astrit Patozi, si lëmsh para porte

Opinione

Astrit Patozi, si lëmsh para porte

Publikuar

-

/
cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Ish-koordinatori, drejtuesi dhe themeluesi i “Bindjes Demokratike”, Astrit Patozi dje në një dalje televizive në A2 CNN, tregoi qasjen e tij ndaj zhvillimeve në Partinë Demokratike.

Një njeri i cili ka qënë kryetar i Grupit Parlamentar, drejtues i kësaj partie, kryeredaktor i RD-së. Një njeri që gjykohet me peshë në politikë, edhe për shkak të artikulimeve mjaft të qënësishme të tij në publik, kishte pritshmëritë e asaj që po ndodh në PD.

themeluesi i Bindjes Demokratike

Për ata që shpresojnë në një proces bashkimi, hapje dhe ndryshim të saj, ndoshta Patozi ishte zhgënjimi më i madh në atë dalje mediatike.

Kjo për faktin se më shumë sesa një Astrit racional, tek hapat e 2017-ës kur kërkonte garë në Partinë Demokratike, apo tek intervistat e tij në 2013, kur theksonte se kishte pasur gabime të thella edhe gjatë qeverisjes së PD-së, por edhe në garën e Lulzim Bashën me të ndjerin Sokol Olldashi, pamë një Astrit tjetër.

Tashmë po shohim një “Patoz si lëmsh para porte”. Kërkon të bëjë gol, por e fut në portën e tij se tek kundështari nuk ka forcë të shkojë.

Procesit të bashkimit dhe hapjes së PD-së, përtej “Foltores” të thënë nga Sali Berisha, i shërben shumë edhe qasja e kritikëve të Lulzim Bashës. Ku ajo që ka rënë në sy është Jozefina Topalli, e cila ka theksuar se do t’i bashkohet Kuvendit të PD-së.

Pra, do jetë pjesë e një procesi bashkimi dhe se partia e saj në fakt ishte një lëvizje e djathtë për të çuar pikërisht këtu ku ndodhet sot PD-ja, në hapjen e saj dhe në rikthimin e Partisë Demokratike, në gara, në vlera dhe jo në përdorimin e saj për interesa personale, klienteliste dhe korruptive.

Të njëjtat gjëra ka theksuar edhe Patozi, me shkrimet dhe analizat e tij. Tani ka inat dhe duket si ndarës jo bashkues.

Të dy këta politikanë kariere në PD, në zgjedhjet e funit nuk mundën të shkonin së bashku në më shumë se 15 mijë vota dhe të dy së bashku, pra sërish Patozi dhe Topalli, pa folur se nuk gjetën forcën që të dilnin në një koalicion. Ç’ka tregonte një “unë” personal, në dëm ndoshta të vetes së tyre.

Dalja të ndarë dhe atë rezultat që u pa dhe tregoi qartësisht se të gjitha palët, përfshirë këtu edhe Partinë Demokratike e Lulit, të vetëm nuk fitojnë dot.

Luli e provoi në 2017. Hoqi gjysmën e grupit parlamentar. Nuk fitoi. E provoi në 2021-shin, këtë herë ishte dhe Patozi, Topalli, Murrizi dhe të gjithë të tjerët, më vete. Dhe të gjithë të ndarë nuk fituan.

Diku ka humbur Lulzim Basha. Ka humbur nga votat e Patozit, ka humbur nga votat e Topallit. Ato pak vota që ka marrë Patozi në Berat, apo ato pak vota që kanë marrë në Korçë. Ato pak vota që kanë marrë diku tjetër. Pa folur në Shkodër, Lezhë, etj. Apo në Tiranë, ku kanë dhe shumicën e votave, sipas rezultatit zyrtar të KQZ-së.

Duke bërë këtë analizë, rezulton se askush i vetëm nuk fiton.

As Sali Berisha, nuk do mundet të fitojë dot nëse do marrë PD-në. Asnjë kryetar i ri i Partisë Demokratike. As Astrit Patozi, as Jozefina Topalli, vetë dhe me inat humbin të gjithë. Politika ka art marrëveshjen jo vetminë dhe inatin.

LEXO EDHE:  Fitoi me votat e Hysni Milloshit, sot propozon ndalimin e fotografisë së Enverit

Por, Patozi duket më i mllefosur dhe i inatosur me Sali Berishën, sesa me Lulzim Bashën. Me të dytin e ka kapërcyer.

Në fakt, Patozi qartësisht, Doktorin e ka konsideruar problemin e situatës në PD. Sot jemi përballë një tjetër fakti.

Nuk është më momenti për të diskutuar, “pse ti, pse unë, pse ike ti, pse ika unë, pse ti nuk fole kur më hoqën mua, pse e le të më hiqte mua, ose pse ti e le të më hiqte mua”. Ka ndjesa publike sa të sinqeta duhet mbështetur procesi.

Sot është momenti për të thënë çfarë bën, kush?

Pra, çfarë do bëjë Astrit Patozi për një bashkim dhe hapje të PD-së për të rrëzuar Edi Ramën?

Apo ku do shkojë Jozefina Topalli?

Cili do jetë kontributi i të tjerëve? Përfshirë këtu edhe thirrjen e Majlinda Bregut apo dhjetëra të tjerëve. Të cilët nuk duhet të kthehen në PD si individë, që u përjashtuan nga një kryetar i papërgjegjshëm, por si një grup me ide të qarta dhe staf që krijon një ofertë, bashkë me të tjerë personalitete që janë brenda në PD. Apo emra të cilët mjafton të garojnë, të ketë primare. Të ketë një garë. Të ketë garantues të garës dhe gjithkush të marrë atë që i takon. Ky është shansi i fundit ose bëhet alternativë ose mbyll ciklin historik.

Të ndarë, me mllef dhe inat, qoftë për inat të Saliut, të Lulit apo për inat të Patozit, nuk ka të ardhme, nuk ka zgjidhje. Rruga është pa krye. Të vetëm të gjithë do të humbin. Patozi e ka provuar. Topalli, gjithashtu, Luli ka humbur zgjedhje ka fituar para dhe Edi Ramën.

Kështu do të jetë rruga në vazhdim për këdo që do të kërkojë vetminë në politikë. Inati nuk është zgjidhja.

Zgjidhja është marrëveshja. Zgjidhja është dalja me një ofertë të përbashkët, krijimi i fraksioneve, bashkimi i PD-së. Kjo me një qëllim final. “shkundjen” jo vetëm të Qeverisë, por p krijimin e alternativës për një kohë të shkurtër përballë qeverisjes së kryeministrit Rama.

Nuk mundet të ndodhë që të gjithë që humbasin të ndarë vazhdimisht të mos e kuptojnë se është koha për t’u bashkuar.

E në rast se njëra palë nuk e kupton atëherë tjetra duhet të bëjë çdo përpjekje. Duhet të shohin përtej hundës dhe tëzhvillojnë alternativën opozitare. Ata që vrasin alternativën apo shpresën për ndryshim, nuk mund të jenë gjë tjetër veçse palë e pengimit të procesit për ndryshimin.

Koha politike për eksperimente nga palët, me inate e vetmi ka një fund. Të gjithë të gjejnë rrugën e tyre drejt një bashkimi me forma të sanksionuara statutore që sjellin zhvillim alternative e shpresë ndryshimi. Ikja në një rrugë pa krye dhe kokën të mbushur me inat dhe mllef sjell vetëm disfatë, është shërbimi ndaj shumicës së shqiptarëve sot detyrë dhe jo ndaj karriges të kërkuar dhe të mohuar nga të tjerë./Elvi FUNDO – CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Opinione

Nga Fjoralba Dizdari/ “PD zyrtare” po lufton vetveten, kohën, të ardhmen e Shqipërisë

Publikuar

-

Nga

Më vjen keq, që nën emrin e demokracisë, mbyllen dyert për demokratët, simboli i lirisë, shpresa e shqipëtarëve, po çensurohet.
Ai simbol që u desh kaq shumë vite për tu formuar si qelizë dhe kaq e kaq vite të tjera për tu bërë zë i fortë i shqiptarëve.
Më vjen shumë keq, që në shekullin e 21, na duhet të shohim skena me dyer të blinduara, skena që përdhosin demokracinë, me sjellje Donkishoteske.
Kurioze jam si dukemi tani në sytë e ndërkombëtarëve që lakojmë kaq shumë, ku makinacione të tilla nuk i mendojnë, jo më të vihen në jetë dhe akoma me keq që, nuk ka një zë nga “PD zyrtare” për të thënë:
“Jam kundra kësaj zgjidhje, shkojmë në zgjedhje të gjithë bashkë, le të fitojë demokracia, demokratët”.
Nuk po dëgjoj një zë me integritet në atë grupim, por për të ardhur keq janë unison në kor, unison në heshtje, unison në faj.
Më vjen keq, që në vënd që PD të mobilizohet dhe të jetë zëri i qytetarëve, për problemet dhe shqetësimet e tyre, kundër të pa vërtetave të qeverisë, “PD zyrtare” po lufton vetveten, kohën, të ardhmen e Shqipërisë, e fëmijëve, tonën!
Çdo njeri me sado pak integritet, moral dhe dinjitet, do kishte pranuar dhe negociuar për të zgjidhur konfliktin në mënyrë të qytetëruar, me votë, me zgjedhje, për ti treguar të gjithë zërave kundër, lidershipin e tij, kredon që bërtet se ka dhe të vërtetën e vullnetit të shumicës!
Shqipëria po plaket, pikërisht sepse politikat e pafavorshme detyrojnë rininë shqiptare të emigrojë si asnjëherë tjetër gjatë këtyre viteve.
Pa asnjë shpresë për ndryshim. Varfëria e tejskajshme po ja ngulfat jetën, ekzistencën rinisë, të cilët në heshtje zgjedhin të ikin, pikërisht nga bëma të tilla./CNA.al
LEXO TE PLOTE

Opinione

‘Adams Family’ në selinë e PD-së!

Publikuar

-

Nga

 Nga Armand Maho

“Adams Family”, është një komedi e zezë e Hollywood i risjellë në skenë në variante të ndryshme, por me thelb të njëjtë. Adamsët në fakt janë një përmbysje satirike e familjes ideale amerikane të shekullit të 20-të: një klan aristokratik i pasur i çuditshëm që kënaqet me makabritetin dhe në dukje nuk janë të vetëdijshëm ose të shqetësuar që njerëzit e tjerë i shohin të çuditshëm ose të frikshëm. Ata jetojnë në në një ndërtesë të zymtë gotike pranë një varreze të braktisur.

Partia Demokratike përgjatë gjithë ekzistencës së saj ka ditur të jetë një ansambël njerëzish. Kush i mban mend vitet e opozitës përpara 2005-ës, e di mirë se atje tek selia e vjetër mblidheshin të gjithë. Ishte si vend takimi për antarë, simpatizantë, njerëz pa parti dhe ambienti apo kafet përreth gëlonin nga bisedat kryesisht politike. Të gjithë merrnin pjesë në jetën e saj. Të gjithë diskutonin rreth zhvillimeve të ditës. Ndiqeshin me ankth fushatat elektorale.

Gazetarët ishin si në shtëpinë e tyre dhe mund të merrnin thuajse çdo informacion që kërkonin në zyrat e saj. Natyrisht, kishte raste që informacioni s’mund të jepej, por askurrë nuk ktheheshin duarbosh nëpër redaksi.

Partia Demokratike ishte një motor në lëvizje, një energji e pashtershme. Shkëmbeheshin ide. Diku nga mesdita kryesisht Sali Berisha apo ndokush tjetër gati çdo ditë do dilte në konferencë për shtyp dhe mund ta pyesje për gjithçka. Pjesë e këtij mozaiku ishin dhe jo pak gazetarë të medieve të pushtetit të asaj kohe, që hynin e dilnin pa teklif në çdo zyrë pavarësisht se në redaksitë e tyre opozita sulmohej me të gjithë artilerinë.

Në vigjilje të fushatave mozaiku ishte dhe më i larmishëm. Morisë së njerëzve të përditshëm i shtohej dhe radha e gjatë e kryetarëve të degëve, seksionesh dhe grupseksionesh që vinin nga çdo qytet i vendit. Rriheshin mendime për kandidatura deputetësh dhe të zgjedhurish lokalë. Radha përpara zyrës së Doktorit dhe kupolës partiake bëhej e gjatë. Emrat e kandidatëve diskutoheshin e debatoheshin jo vetëm brenda zyrave por edhe në ambientet e jashtme.

Më kujtohet në zgjedhjet e vitit 2005 që jo pak prej atyre që u gjendën në listë e merrnin informacionin se ku mund të ishin më parë nga gazetarët ose personat përreth. Çdo gjë ishte e hapur dhe në tavolinë, PD ishte vërtet një parti e madhe dhe demokratike. Kështu e gjeti atë mot dhe deputeti Lulzim Basha djaloshi i ndrojtur i ardhur nga Hollanda që vetëm buzëqeshte.

Shumëçka ndryshoi me ardhjen e këtij të fundit në krye të PD. Ajo seli, ku u rritën breza e breza demokratësh rrethua nga një tis misterioz ku rëndom askush nuk dinte se çfarë kulisash thureshin brenda saj. Ç’farë pazaresh apo marrëveshjesh të fshehta bëheshin. Sot Basha në shumicë ka mbledhur rreth vetesh ca spurdhjakë, që përgjithësisht përcjellin në publik humbjen e cila ngrihet në piedestal si fitore, dështimi si triumf.Për shembull dalja e deputetit Gazment Bardhi para medieve dy ditë para protestës së 8 janarit, dukej si pamje e telekomanduar e Bashës nga kolltuku i zyrës. Madje dhe konferencën për shtyp Bardhi e mbajti në ambientet jashtë selisë me qëllim që të fshehë atë çka po ndodh brenda ndërtesës. Edhe ai në majë të gjuhës kishte sloganin e ish- kryetarit se demokratët na paksërkan zgjedhur të ardhmen.

LEXO EDHE:  Basha në Shkodër/ Gati për marshim, koha e kriminelëve po mbaron

LEXO EDHE:  Evi Kokalari “shuplakë” Bashës/ Tregon si po tenton të sabotojë takimin e Berishës

Pra demokratët sipas tij qenkan një tufë humbamenosh apo derdimenësh që të ardhmen e shihkan në opozitë! Se të besosh një individ që s’ka fituar kurrë një betejë  më së paku s’duhet të jesh në rregull nga trutë.

Por problemi nuk janë demokratët.

Problemi i madh i tyre që kërkojnë të mbajnë me çdo kusht çelësat e zyrave është se s’po e kuptojnë sa qesharakë dhe të urryer po bëhen në sytë jo vetëm e anëtarësisë, por edhe të opinionit publik. Basha kërkon t’u shkarkojë vartësve kostot e tij, duke i shndërruar në modele komikë të të bërit opozitë. Sot ata duken si fotokopje të deputetëve të listave të shndërruar në gjuzër e jenisherë, të cilët s’bëjnë gjë tjetër vazhdojnë t’i mbajnë ison pazareve të tij. Kjo po ndodh me Bardhin, Alibeaj, Gjekmarkajn e gjithë shpurën që kanë marrë përsipër të bëjnë luftën e një lideri frikacak dhe të pabesë, i cili i ka nxjerrë në fushë të betejës pas asnjë armë për t’u mbrojtur. Gjuha e tyre nuk ndryshon shumë nga gjuha propagandistike e zëdhënësve mediatikë të Ramës që ethshëm janë shndërruar në “Bashistë” të çmendur.

Kjo lloj sjelljeje po e kthen ish kupolën e PD-së në personazh qesharak të ngjashëm me ato të “Adams Family”. Ajo tashmë nuk po di më të ndajë fantazinë nga realiteti. Flet për mbështetje imagjinare. Në këto kushte na lind e drejta të themi se i vetmi me mendje më të kthjellët e të ftohtë aty ka qenë dhe është Lulzim Basha. Ai e ka ditur fort mirë çfarë ka dashur. Nuk ka dashur kurrë të bëhet kryeministër, por ka shfrytëzuar mundin dhe djersën e demokratëve për të mbyllur pazaret e tij me pushtetin. I duhet që demokratët të rrinë urtë mos ndjehen, kur ai fut duart tek ndërtimi i porteve dhe aferat alla Balla.

Nën këtë strategji duke i larguar dalëngadalë ai jo pa qëllim e shndërroi selinë e PD-së nga një vend ku bëhej politikë, në një ndërtesë të zymtë, të braktisur dhe të rrethuar me misterin e intrigës, me qëllim që askush mos fliste, askush mos protestonte, askujt mos i zgjohej nervi i protestës.

Por demokratët nuk duan që ajo ndërtesë, ajo seli të kthehet në një godinë të ngjashme me kështjellën gotike pranë varrezave, njësoj si shtëpia pranë Cemetery Ridge të Adamsave. Ajo më datë 8 të këtij fillimviti duhet t’u kthehet atyre që e duan me pastërti atë. Atyre që dinë të bëjnë fushatë, dinë t’i japin jetë, dinë të fitojnë. Demokratët tashmë e kanë kuptuar se për sa kohë të që atë ta drejtojë  Basha dhe kasta e tij, aq kohë do jetë në pushtet dhe Rama me kastën e Rilindjes.

 

LEXO TE PLOTE

Opinione

Pse Lulzim Basha ‘çmendi’ deri në këtë pikë?!…

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Nga Bledian Koka 

Lulzim Basha e bëri sefte artikulimin e parë të vitit të ri ashtu siç e mbylli të vjetrin. Duke i kujtuar demokratëve sesi historia e tyre është shpallur non-grata pa fakte, prova apo arsye!.

“Hera e parë në historinë e Shqipërisë që një politikan i lartë shpallet i padëshiruar nga SHBA, dhe po hera e parë në Shqipëri që ai thërret një protestë kundër partisë së tij – Partisë Demokratike, me motivin pse ajo nuk kthehet në bunker ku ai mund të “strehohet” për tu mbrojtur”-shkruan Basha në postimin e tij në Facebook, fiks ditën kur e ka shëndruar PD-në një bunker të mirëfilltë personal që la jashtë si Gazin edhe Joridën!

Është e tepërt të sjellësh në vëmendje se çfarë ‘masakrimi’ social i bënë demokratët pas këtij postimi.

Fjalët më kumbuese si “humbës” dhe “tradhtar” janë epitetet që nuk ka mbrojtës me 20 mijë euro në muaj që ia retushon me kunderpropagandë Bashës nëpër banaqet televizive.

Prej disa ditësh, Partia Demokratike e uzurpuar nga Lulzim Basha, kunati i tij dhe zëdhënësi Gazmend Bardhi, i është nënshtruar bunkerizimit real.

Nga sot e tutje në PD mund të futesh vetëm me fjalëkalimin “Luli i ka fituar 3 palë zgjedhje”. Në 4 muajt e fundit, lidershipi uzurpator i PD-së, ai që ende ka guximin të mbrojë dhe të shesë dështimin si fitore, ka artikuluar në publik deklaratat më lunatike që një apo disa politikanë kanë guxuar të bëjë në 30 vitet e fundit.

E gjitha kjo, vetëm e vetëm që karrigia e Lulzim Bashës së bashku më firmën e vulën e tij si kryetar të zgjasë edhe një orë, një ditë apo makar, deri në Prill.

Prandaj Lulzim Basha është akoma aty, sot ai injoroi përfundimisht “ultimatumin” e Komisionit të Rithemelimit të 4800 delegatëve dhe 44 mijë anëtarëve të PD-së që kërkojnë largimin e krye-humbësit nga drejtimi i partisë.

Në kundërshtim me këtë, Luli nxori Gazin për t’i thënë demokratëve se ai po i mbron demokratët nga Sali Berisha.

Sepse PD nuk u bë qesharake kur Lulzim Basha doli para demorkatëve në 26 Prill dhe u tha atyre se “beteja fillon tani”, por u bë meme kur “KRYETARI” filloi të nxirrte Gazin për t’i “mbrojtur” demokratët nga Sali Berisha.

2 miliardë euro arsye për tu ngujuar në PD!

Po pse Lulzim Basha ka “çmendur” deri këtë pikë?Lulzim Basha është akuzuar deri më tani për një seri dosjesh që mund të jenë aryse e tij për të qenë peng i Edi Ramës apo edhe i vullneteve të paarsyeshme të aksh diplomati me ndikim në Shqipëri. Nga dosja ‘Toyota Auris’ e deri tek ajo “financimeve të jashtëligjshme në SHBA”, ishin ferrat ku xhaketa e Lulit si kryetar mund të kishte ngecur nën dyshimet e arsyeshme që kanë ngritur këto dosje në raport me të ligjshmen.

Por Lulzim Basha është një politikan që ia ka hedhur gjithmonë me procedurë, dhe këto dy dosja nuk mund të bënin përjashtim.

Prej disa ditësh, opinioni publik po njihet me përfshirjen e familjarëve të Lulzim Bashës, konkretisht kunati i tij Erion Isufi në përfitime nga projekti ulta-okult i tjetërsimit të Portit të Durrësit në një “Abu Dhabi” të ri. Investimi që pritet të kushtojë 2 miliardë euro, është në thelb një projekt masiv tjetërsimi të pronës publike që i jepet dhuratë një arabi që ëndërron të jetojë në Përmet, e që i cili është ngujuar prej disa javësh në Shqipëri, çuditërisht!

LEXO EDHE:  Basha në Shkodër/ Gati për marshim, koha e kriminelëve po mbaron

LEXO EDHE:  Evi Kokalari “shuplakë” Bashës/ Tregon si po tenton të sabotojë takimin e Berishës

Ku hyn Lulzim Basha në këtë projekt?

Gazeta Shqip, në artikullin e saj të datës 4 Janar 2022 me titull ‘Fijet që lidhin Lulzim Bashën me Portin e Durrësit” raporton ndër të tjera se “Basha lidhet me Portin e Durrësit përmes kunatit të tij, të paktën sipas dokumenteve të dorëzuar nga dy kompani në Qendrën Kombëtare të Regjistrimit të Bizneseve.

Po ashtu Gazeta Shqip sqaron më tej se “Janë katër emra që rezultojnë si në dokumentacionet e dorëzuar nga kompania Moveo Technology, ashtu edhe nga kompania Symphony Real Estate, që është ngritur për të zbatuar projektin e ndërtimit të Portit të ri të Durrësit. Moveo Technology zotërohet në masën e 40 për qind të aksioneve nga kunati i Lulzim Bashës, Erion Isufi së bashku me babanë e tij, Xhafer Isufi. Emrat që dalin në dokumentacionet e të dyja kompanive fillojnë që me Oltjan Hoxhollin, administrator si te Moveo Albania Technology, por edhe te Symphony Real Estate, te kjo e fundit deri në datën 8 gusht të vitit të kaluar.

Emrat e tjerë që autorizohen përmes prokurave të posaçme për të vepruar në emër të të dyja kompanive janë Elda Llambi, Ergisa Hasanbelliu dhe Andi Shyti”. E thënë me pak fjalë, kompania “Symphony Invest Limited”, do të përfitojë qindra hektarë tokë shtetërore falas në portin e Durrësit, për të realizimin e projektit. Ajo është e regjistruar në QKR më datë datë 25 maj 2021 si degë e kompanisë mëmë “Simphony Invest Limited”, e regjistruar në ishujt Kajman, njohur si parajsë fiskale. Krahasimi i dokumenteve të kësaj kompanie me njërën nga kompanitë ku Erion Isufi rezulton pronar ngre dyshime të forta se kunati i Bashës është i përfshirë në përpjekjet për të përfituara tokë shtetërore falas në Portin e Durrësit”, shkruan Gazeta Shqip.

Cfarë do të duhej të bënte një lider opozite?

Porti i Durrësit është një pasuri kombëtare, për të mos thënë mbarëkombëtare! Ai port funksionon si i tillë prej 2400 (dy mijë e katërqind) vjetësh. Në prill të këtij viti, Porti i Durrësit do të ndalojë të funksionuari si i tillë dhe bizneset Shqipërisë, Kosovës, Maqedonisë së Veriut apo edhe Serbisë do të duhet që si alternativë të përdorin ose portin e Selanikut ose atë Dubrovnikut. Shkatërrimi i këtij porti për interesa okulte biznesi, është një goditje e rëndë për pozitën gjeostrategjike të Shqipërisë dhe potencialin ekonomik që ai port çliron për buxhetin e Shqipërisë.

Në një vend normal, opozita e një vendi do të duhej të thërriste protesta mbarëkombëtare për ta ndaluar një orë e më parë zbatimin e një projekti, ndërsa në Shqipëri ndodh e kundërta.

“Lideri i opozitës” është futur me kokë në tortën e gatitur nga qeveria që copëton si qeni copën e mishit atë që në fakt është pasuria kombëtare e shqiptarëve. Prandaj sot për mua është e qartë se ngujimi i Lulzim Bashës në PD nuk është as punë pengu aq më pak dosjesh. Lulzim Basha është thjeshtë një kambist i rëndomtë i cili asetin më të madh të opozicionin shqiptar e ka “THYER” me Edi Ramën për disa mijë metra tokë në portin e Durrësit!.

Prandaj në 8 Janar, protesta para PD-së nuk është thjeshtë akti i shporrjes përfundimtare të një pazarxhiu që ka marrë peng opozitën, por është fillimi i qëndresës popullore për të shpëtuar Shqipërinë nga rrënimi i garantuar që nis me shkatërrimin e Portit të Durrësit e bitis me projektin e Jugosllavisë së Madhe, asaj që na e shesin për ‘Open Balkan’.

 

LEXO TE PLOTE