Connect with Us

Prangosen katër persona dhe proçedohen katër të tjerë/ Për çfarë akuzohen

Kronika

Prangosen katër persona dhe proçedohen katër të tjerë/ Për çfarë akuzohen

Publikuar

-

/
cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Policia e Korçës bën të ditur se janë vënë në pranga katër shtetas, si dhe janë proceduar penalisht katër të tjerë, të akuzuar për vepra të ndryshme penale.

Shërbimet e Stacionit të Policisë Kufitare Qafë Thanë, në hyrje të Republikës së Shqipërisë, bënë ndalimin e shtetasit në kërkim M. B., 24 vjeç, banues në Durrës, pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Durrës, e ka dënuar këtë shtetas me 2 muaj burg për veprën penale “Drejtimi i automjeteve në mënyrë të parregullt”.

Specialistët e Sektorit për Policinë Rrugore në DVP Korçë, bënë arrestimin në flagrancë të shtetasve:

Z. Sh., banues në fshatin Goskovë, Korçë, pasi nga verifikimet e kryera rezulton se ky shtetas më datë 31.10.2021, në aksin rrugor Voskopojë-Korçë, pranë fshatit Voskop, duke drejtuar mjetin tip “Volksëagen Golf”, ka aksidentuar shtetasin M. P., 20 vjeç, i cili ndodhet jashtë rrezikut për jetën dhe më pas drejtuesi u largua nga vendngjarja.

A. A., 57 vjeç, banues në Gjirokastër, pasi pranë kryqëzimit të Ersekës, ky shtetas u kap duke drejtuar mjetin autobus tip “Benz”, në gjendje të dehur.

A. R., 48 vjeç, banues në Bilisht, pasi në aksin rrugor Korçë-Dishnicë, ky shtetas duke drejtuar mjetin tip “Benz”, ka humbur kontrollin dhe për pasojë është përplasur me disa pemë dekorative. Pas kontrollit të kryer rezultoi se A. R., drejtonte mjetin në gjendje të dehur.
Specialistët për Hetimin e Narkotikëve dhe Trafiqeve të Paligjshme në DVP Korçë, filluan procedimin penal për shtetasit D. A., 30 vjeç; Gj. P., 37 vjeç dhe R. M., 22 vjeç, banues në Korçë, pasi gjatë kontrollit që shërbimet e policisë ushtruan në mjetin tip “Fiat”, me drejtues shtetasin D. A. dhe pasagjerë dy shtetasit e tjerë, iu gjetën 1 dozë me lëndë të dyshuar narkotike kokainë, 2 doza me lëndë të dyshuar heroinë dhe 1 dozë me lëndë të dyshuar narkotike kanabis, të cilat u sekuestruan në cilësinë e provës materiale.
Specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Pogradec, filluan procedimin penal për shtetasin A. M., 22 vjeç, banues në fshatin Vërdovë, Pogradec, pasi në fshatin Beragozhd, Pogradec, ky shtetas u kap duke transportuar me mjetin tip “Mitsubishi” një sasi dru zjarri, pa lejen përkatëse.

LEXO EDHE:  Salianji dështon në Korçë/ Katandiset me një grusht njerëz në rrugë

Materialet i kaluan Prokurorive së Rretheve Gjyqësore Korçë e Pogradec për veprime të mëtejshme.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

‘Lufta’ e drogës në Ekuador/ Gazetari tregon emrin, kush është shqiptari i vetëm që doli i gjallë

Publikuar

-

Nga

“Shkrodra bombë me sahat”/ Gazetari: E kanë nën kontroll grupet kriminale

Gazetari Julian Kasapi ka zbuluar emrin e të vetmit shqiptar të mbetur gjallë nga lufta e drogës në Ekuador.

I ftuar në ‘Open’, ai tha se shqiptarët kanë zgjedhur tregun latin për shkak të pasurimit të shpejtë, ama rreziku është më i madh.

“Është mënyra më e mirë për të bërë para sa më shpejt, e ku ka më mirë se në vendet e origjinës sic është Amerika Latine. Duke pasur parasysh çmimin, por ka një kosto të madhe.LEXO EDHE:  Zbulohet identiteti/ Kush është 35 vjeçari që u ekzekutua në Kodër Kamëz

LEXO EDHE:  Zbulohet identiteti/ Kush është 35 vjeçari që u ekzekutua në Kodër Kamëz

Rreziku është i madh atje. Mbesin gjithmonë viktima. Remzi Azemi është i vetmi shqiptar që ka shpëtuar gjallë, dhe është shfaqur atje si investitor,” tha Kasapi./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Kronika

Ekzekutimi i Ergys Dashit/ Qyno tregon rolin që kishte në bandë, pse nuk guxon policia të merret me ta

Publikuar

-

Nga

Gazetari i dosjes “Shpirti”/ Prerja me gërshërë e rrëfimit të penditos, standardi i provave, dhe 1 dosje me emër burgu me Nr.313

Gazetari Elton Qyno, ka zbardhur detaje të reja lidhur me vrasjen e Ergys Dashit në Ekuador.

I ftuar në ‘Open’, Qyno, e ka cilësuar atë një koordinator të një grupi të organizuar droge dhe jo thjesht një ushtar.

“ Të gjithë vrasjet në Ekuador kanë mbetur pa autor. Asnjë vrasës nuk është identifikuar për vrasjen e shqiptarëve, a janë ekuadorianë, a janë kolumbianë që veprojnë atje, apo çfarë janë. Këto janë raste deja-vu, të para dhe më herët. Përsëriten në mënyrë të përsosur. Ergys Dashi, njihet në shoqëri me emrin “Pikja” në Shqipëri.Njeri i besuar i Eldi Dizdarit, i arrestuar në Dubai, si pjesë e grupit kriminal të “Los Blanco-s” në Itali. Është një nga personat kryesorë të qarkullimit të drogës nga Amerika Latine në Europë. Të gjithë i dinë bizneset e tij, e ku vepron, po nuk guxon as policía të merret me të. Se merren me ushtarët dhe jo me bosët. Lidhja e tyre me politikën, lidhja me shefat e komisariateve e drejtorët e policive, i bëjnë të paprekshëm.

Dashi ka lidhje të forta me njerëz të biznesit të drogës. Nuk cilësohej si ushtar, po si kordinator. Qëndronte në Ekuador, për të lidhur marrëveshjet sipas udhëzimeve që i japin bosët e tij në Dubai. Kontrollonte të gjitha ngarkesat për transportimin nga Am. Latine në Roterdam të Holandës.

Ose nuk ka shkuar sasia e parave në destinación, ose ka shkuar droga atje, dhe është cilësuar si e vjedhur. Në Roterdam janë zhdukur rreth 5000 pako kokainë. Kjo sasi dyshohet se ka qenë e shqiptarëve. Është zhdukur dhe një maroken. Gjë që ka rritur shumë dyshimet. Po nuk u zbatuan marrëveshjet fillon ligji i ekzekutimit,” tha Qyno./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Shqiptarët e vrarë në Ekuador

Publikuar

-

Nga

Gjashtë shqiptarë janë vrarë në Amerikën Latine gjatë 5 viteve të fundit.

Porti i Guajakilit është epiqendra e përplasjeve të shqiptarëve për trafikun e drogës. Në Durrës gjatë 4 viteve të fundit janë sekuestruar më shumë se 1 ton kokainë.

Prania a e shqiptarëve në Amerikën Latine dhe veçanërisht në Ekuador daton në fillim të viteve 2010.

Në dekadën e fundit ata kanë krijuar familje në këtë shtet dhe po luajnë një rol kyç në trafikun e kokainës.

Ergys Dashi është viktima e katërt e përplasjeve të bandave në qytetin port, Gyajakil.

Ekzekutimet mafioze nisën në vitin 2017 me Ilir Hidrin, për të vijuar me shqiptaro malazezin Fadil Kacanic dhe Adriatik Tresën në 2020-ën, i cili u ekzekutua në një resort luksoz.

160 shqiptarë ishin të regjistruar në Ekuador në vitin 2018 ndërsa numri i tyre besohet se është rritur vitet e fundit.

Të integruar me komunitet edhe falë lidhjeve martesore ata bashkëpunojnë me grupe kriminale vendase për të ngarkuar kokainën në kontejnerë me fruta ekzotike.LEXO EDHE:  Punëtori 36 vjeç ra nga lartësia dhe humbi jetën/ Arrestohen tre persona, ja për çfarë akuzohen

LEXO EDHE:  Salianji dështon në Korçë/ Katandiset me një grusht njerëz në rrugë

Ekuadori nuk është një vend prodhues i kokainës por rëndësinë në trafikun ndërkombëtar ja jep porti i Guajakilit.

Droga vjen kryesisht nga Peruja dhe Venezuela por edhe vende të tjera prodhuese ku gjithashtu shqiptarët luajnë rol kyç si ndërmjetës të dorës së parë.

2 shqiptarë të tjerë janë ekzekutuar gjatë 4 viteve të fundit në Kolumbi dhe Brazil.

Influenca e shqiptarëve në Amerikën latine përkthehet edhe në ngarkesat e kapura në portin e Durrësit.

Nga viti 2018 e deri më tani janë sekuestruar mbi 1 ton kokainë në kontejnerë me banane në disa aksione të ndryshme.

Një pjesë e shqiptarëve të Ekuadorit, synojnë të trafikojnë kokainën edhe në Holandë e Belgjikë në portin e Roterdamit dhe Antverpit./euronews 

 

LEXO TE PLOTE