Planifikimi i arratisjes së Gaxhait nga burgu/ Artan Hoxha tregon detajet

2 Nëntor 2021, 21:26, Aktualitet CNA
Planifikimi i arratisjes së Gaxhait nga burgu/ Artan Hoxha tregon detajet

Gazmend Braka, i njohur si Gaxhai, është i dënuar me burgim të përjetshëm.

Ai ka dy dënime me burg të përjetshëm dhe aktualisht ndodhet në burgun e Peqinit. Ai është dënuar për vrasjen e Ilir Pajës dhe Arben Xhungës, dy shokëve të Lulzim Berishës në Durrës dhe për ekzekutimin e gjashtë personave të tjerë. Bëhet fjalë për efektivin Viron Rrapaj dhe personat e tjerë të identifikuar si: Sadik Kurti, Bashkim Dule, Avdul Bajrami, Dhimitraq Mishka Zini Haruni dhe Robert Myftari.

Vite më parë, Gaxhai tentoi të arratisej nga burg. Lidhur me këtë, gazetari Artan Hoxha ka treguar gjithë planin e tij, i cili i mbështetut nga disa bashkëpunëtorë të tjerë tentoi arratisjen përmes një tuneli të nëndheshëm.

?Dhoma e takimeve speciale është një ambient ku të burgosurit kalojnë disa orë me bashkëshortet e tyre. Kur ata do të qëndronin katër orë apo tetë orë ishte kohë e mjaftueshme që të kalonin nëpërmjet tunelit të dilnin në fund të lokalit sepse ka qenë një hyrje tjetër e tunelit. Ndërkohë sapo fillonin punimet në tunel hapej muzika, përdorin ndriçues dhe një stetoskop nga ato që përdorin mjekët për të parë nëse kishin mjete sipër sepse kur lëviznin makinat dridhja shkonte deri tek tuneli. Gabimi i tyre është se gjatë punës i doli një puset. Tek pusta duke i ardhur rrotull pusetës dhe deri aty kishin vendosur nivel për të majtur drejtimin dhe në momentin që kaluan pusetën ata humbën drejtimin duyke gërmuar pak më lartë. Një mjet i blinduar i cili ka një tonazh të rëndë? Nga fundi i lokalit deri ku u ça tunel ishte 11 metër. Interesante është që në një moment drejtori i burgut shkon të blej lule dhe ia shesin shumë shtrenjtë ia kanë shitur n jë lule 50 mijë lekë që të jepnin përshtypjen se ishin vërtet tregtar lulesh. Dheu që dilte nga tuneli largohej me lulet që dukej se vinin për lulet?, tha Hoxha./CNA.al

Lajmet e fundit nga