Connect with Us

Komisioni Hetimor për inceneratorët/ Tabaku mesazh SPAK

Politikë

Komisioni Hetimor për inceneratorët/ Tabaku mesazh SPAK

Publikuar

-

/
cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Ka filluar mbledhja e parë e Komisionit Hetimor për inceneratorët, i kërkuar nga PD.

Gjatë fjalës së saj kryetarja e këtij komisioni, Jorida Tabaku theksoi se kanë dërguar në SPAK tre padi për këtë çështje.

Po ashtu ajo i ka drejtuar një mesazh SPAK, ndërsa theksoi se duhet vënë në pranga çdo person i përfshirë.

“Qëllimi i këtij komisioni është kontrolli i ligjshmërisë për administrimin e impiantit të mbetjeve në Tiranë, Elbasan dhe Fier. Ky hetim do të synojë të nxjerrë përgjegjësitë institucione, garantimin e konkurrencës në treg. qëllimi i ngritjes lidhet me tre procedura koncesionare që kanë filluar të miratohen në vitin 2014. Objekti i punës është kontrolli i zbatimit të ligjeve në procedurat e ngritjes së impianteve. Një kompani pa asnjë eksperiencë merr tre koncesione? Këtu do të analizojmë të gjitha procedurat që janë ndjekur.”

Ta harrojnë që ky komision të kthehet në një grup pune për mjedisin, kur ky projekt i ka kushtuar shqiptarëve miliona euro. PD ka depozituar në SPAK tre padi. Kemi kërkuar që SPAK të ngrihet në lartësinë ku ia kërkon detyra. Nuk ka marrë asnjë masë. Ne nuk do të presim që SPAK të shkojë të arrestojë këdo, por ta harrojnë se nuk do të vinë këtu të japin llogari, tre kryetarët e bashkive, kryeministri dhe këdo që është i përfshirë,” deklaroi Tabaku.

LEXO EDHE:  Milionat për inceneratorin nuk e shpëtojnë Fierin nga reja ‘toksike’ e mbetjeve që digjen

Gjithashtu sot është miratuar emërimi i deputetes së PS, Antoneta Dhima si sekretare e këtij Komisioni.

Mbledhja e këtij komisioni, ka pasur dhe debate mes kryetares Jorida Tabaku dhe nënkryetares, Ermonela Felaj.

“Nuk e kam ndërtuar karrierën time duke gënjyer, apo duke bërë diçka tjetër, aq më keq! Mbani etikën”-tha Felaj,

Ndërkohë Tabaku i është përgjigjur, duke kërkuar mbylljen e mikrofonit.

“Mbylljani mikrofonin”-tha Tabaku.

Ndërsa Felaj tha se “Unë jam nënkryetare dhe s’mund të ma mbyllni mikrofonin”./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Ndajmë bashkë gëzimet dhe hidhërimet”/ Ministri turk në Laç: T’i gëzoni banesat e reja

Publikuar

-

Nga

Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Urban i Turqisë, Murat Kurum gjatë vizitës së tij në Laç, në ceremoninë e dorëzimit të çelësave të shtëpive të 522 banesave qytetarëve ka vlerësuar marrëdhëniet e ngushta mes Turqisë dhe Shqipërisë.

Ministri turk tha se lidhjet rrënjësore që ekzistojnë mes dy vendeve kemi ndarë gëzimet dhe telashet e pikëllimet.‘Shpreh ngushëllimet për familjet e pikëlluara që kanë humbur familjarë dhe uroj që zoti t’i shërojë ata. Sot jemi këtu për ceremoninë e inaugurimit që kemi ndërtuar këtu pas tërmetit të 26 nëntorit 2019. Vëllezër dhe motra të prekura nga tërmeti uroj të jetojnë të lumtur në strehat e tyre të reja dhe të ngrohta. Duke u nisur nga lidhjet rrënjësore që ekzistojnë mes nesh kemi ndarë gëzimet dhe telashet e pikëllimet. Me atë mobilizimi që ne vepruam në vendin tona gatë tërmetit, përmbytjeve dhe zjarreve, me të njëjtën ndjeshmëri vepruam edhe për Shqipërinë dhe qytetin e Laçit. Ne do të vijojmë të jemi pranë jush edhe në të ardhmen”, tha ministri.

LEXO TE PLOTE

Politikë

544 banesa të rindërtuara në Laç/ Kryebashkiakja, mirënjohje Turqisë

Publikuar

-

Nga

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan po zhvillon një vizitë në Shqipëri, ku është pritur me një ceremoni zyrtare nga kryeministri Edi Rama.

Vizita ka nisur nga qyteti i Laçit, aty ku është finalizuar projekti i rindërtimit të lagjes se re me 524 apartamente, financim i qeverisë turke.Në ceremoninë e dorëzimit të çelësave të shtëpive të 544 banesave qytetarëve në Laç, kryetarja e Bashkisë së Kurbinit, Majlinda Cara, falënderoi Presidentin Erdogan dhe popullin turk për ndihmën e jashtëzakonshme.

“Është nder të mirëpres Presidentin Erdogan në këtë kompleks të rindërtuar nga gërmadhat që la pas tërmeti i 26 nëntorit 2019. Nuk di nëse do të gjej dot fjalët për t’i thënë falënderimet e duhura popullit turk, Presidentit Erdogan dhe të gjithëve. Në emër të qytetarëve dhe banorëve të kësaj lagje të re ju falënderoj nga zemra për bujarinë dhe solidaritetin e treguar në ditët tona më të vështira. Ka pasur një bashkëpunim të shkëlqyer të kompanive shqiptare të angazhuara në ndërtimin e kësaj lagjeje kaq cilësore me kompaninë turke që dua t’i falënderoj për profesionalizmin e saj. Jam shumë i lumtur për të gjitha ato familje që iu riktheu shpresa dhe buzëqeshja dhe do të kenë mundësi të banojnë në këto shtëpi të pakrahasueshme me më parë”, tha Cara./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

GJKKO shtyn sërish seancën ndaj Saimir Tahirit

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Gjykata e Posaçme Kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit ka shtyrë sërish seancën ndaj ish-ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri.

Shtyrja e seances është bërë, pasi dy prokurorë kanë rezultuar pozitivë me Covid-19.Vetë ish-ministri Tahiri ka qenë i pranishëm në GJKKO për të ndjekur nga afër seancën, por kjo e fundit është shtyrë për në datën 31 janar, në orën 11:00.

LEXO EDHE:  Basha zbulon qeverinë hije/ Emrat që presin postet

LEXO EDHE:  Milionat për inceneratorin nuk e shpëtojnë Fierin nga reja ‘toksike’ e mbetjeve që digjen

Kujtojme ketu se SPAK e akuzoi për trafik droge, por gjykata ish-ministrin e Brendshëm e dënoi vetëm për shpërdorim detyre, ndërsa me prishjen e vendimit nga Gjykata e Lartë, dosja u rikthye edhe njëherë në Apel./CNA.al

LEXO TE PLOTE