Connect with Us

Tërmeti 4.5 ballë shkundi Bulqizën/ Më shumë se 100 banesa të dëmtuara

Aktualitet

Tërmeti 4.5 ballë shkundi Bulqizën/ Më shumë se 100 banesa të dëmtuara

Publikuar

-

/

Pas tërmeteve të një pas njëshme që kanë vijuar përgjatë 48 orëve të fundit në Dibër, mësohet se bilanci I banesave të dëmtuara ka arritur në rreth 100.

Kryebashkiaku i Bulqizës, Lefter Alla ka konfirmuar se janë rreth 100 banesa janë konfirmuar të dëmtuara.

Ndërsa që nga ana e institucionit të Prefektit të DIbrës, Nexhbedin Shehu, është bërë me dije se shifra e konstatuar në terren është dëmtimi i 110 banesave, 30-35 prej të cilave me dëmtime më serioze. Prefekti jep edhe banesat e dëmtuara sipas Njësive Administrative.

Njoftimi i institucionit të prefektit:

Informojmë për situatën pas tërmetit te datës 29.10.2021 që preku qarkun Dibër, nga institucioni i Prefektit ne komunikim me MC te bashkime Bulqizë, bazuar ne situatën e krijuar nga raportimet nga njësitë administrative të kësaj bashkie ku u raportuan dëme  në disa banesa për të cilën u ngritën 3 grupe pune për këtë qëllim, ku nga verifikimet në terren u konstatuan të dëmtuara 110 banesa, nga te cilat 70-75 banesa te dëmtuara lehte dhe 30-35 banesa me dëmtime të mesme të shoqëruara me kërkesat e qytetarëve sipas Njësive Administrative te ndara si me poshtë vijon;

LEXO EDHE:  Skandal në PD-në e Dibrës/ Basha shkatërron zgjedhjet brenda partisë

Nj. Adm. Shupenze 25 banesa.

Nj. Adm. Zerqan 22 banesa.

Nj. Adm. Fushë-Bulqizë 28 banesa.

Nj. Adm. Gjoricë 11 banesa

Nj. Adm. Ostren 9 banesa.

Nj. Ad. Trebisht 6 banesa.

Nj. Adm. Martanesh 6 banesa.

Nj. Adm. Bulqizë   4 banesa.

Grupet e verifikimit të Bashkise Bulqizë janë në terren për verifikimin dhe vlerësimin e dëmeve në territor. Mbetemi ne kontakt.

Ndërkohë që Bulqiza vijon të përballet me lëkundjet e tërmetit. Brenda 48 orëve janë shënuar 7 lëkundje tërmeti.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Trekëndëshi i Bermudës/ Meta ironizon Bashës: Nuk jam qoftexhi përfitues

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta i është përgjigjur “dhëmbë për dhëmbë” Lulzim Bashës sa i takon deklaratës së këtij të fundit për Trekëndëshin e Bermudës.

Në një intervistë televizive, ai tha se nuk e ka menduar asnjë herë se Shqipëria do arrinte në këtë pikë, ndërsa shpreh respekte të larta për Ramiz Alinë, kur shikon lidershipin aktual të opozitës.

Meta shtoi se ai sot akuzoihet nga politika për shkak se donte zgjedhje të përgjithshme, ku nuk nguroi të ironizonte Bashën për blindimin e PD. Ai shton gjithashtu se gjithçka në politikë e ka arritur vetë si një ish student dhjetori, e nuk ka përfituar poste nga të tjerët.Nuk dua të bëj më asnjë koment për z.Basha. Ju a kam thënë dhe po ju them që nuk kam menduar kurrë që Shqipëria do katandisej në këtë derexhe. Kur shoh lidershipin aktual të PD, mua më rritet respekti për Ramiz Alinë, që kur fitoi pala tjetër iku nga posti dhe i hapi rrugën palës fituese. Nuk kam nostalgji fare për Ramiz Alinë sepse unë jam student i Dhjetorit ’90, por si nuk mund të kesh respekt për të kur sheh këta politikanët e qofteve që çdo gjë e kanë marrë dhuratë nga të tjerët dhe që nuk ikin edhe kur humbin.
Sot kemi politikanë që akuzojnë Ilir Metën për tranzicionin. Pse? Sepse kam kërkuar zgjedhje gjithëpërfshirëse? Sepse kërkoj triumfin e votës së lirë

Vetëm vota e lirë e zgjidh krizën brenda PD dhe çdo krizë tjetër në demokraci”, tha Meta./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

‘Karshillëk Europës për Turqinë’/ Berisha: Rama u bë ‘synet’ në 2013, po cënon interesin kombëtar

Publikuar

-

Nga

Lideri historik Sali Berisha, ka komentuar vizitën e sotme të presidentit turk, Erdogan në vendin tonë.

I ftuar në ‘Quovadis” Berisha u pyet dhe për raportet me Turqinë, sipas tij nëse kanë ndryshuar nga koha e qeverisjës së PD.

Berisha tha se Rama po i bën karshillëk Europës me deklaratat e tij dhe se ka gjetur streh Turqinë.“Nëse ju referohesh sot, fjalëve të Edi Ramës, unë e kam deklaru, në 2013 ai u bë ‘synet’ sepse bëri një takim me cabinet të ardhshëm pa u kriju kabineti.

Është në kundërshtim të hapur me interesin jetike të kombit shqiptarë.

Vlerësimet absurd, vetëm sa nuk tha sot se BE nuk do egzistonte pa Turqinë. Kemi të bëjmë me një njeri që refuzon të plotësojë standartet, kriteret demokratike, të cilat janë të domosdoshme për në BE. Gjen streh si zone influence ndër Turqi dhe tani i bën karshillëk Europës. Ky është një gabim i interesit kombëtar”, tha Berisha./E.T-CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Berisha: Si u përplasa me Erdogan dhe pse ika nga parlamenti

Publikuar

-

Nga

cna politike

Ish kryeministri Sali Berisha ka zbuluar asryen pse bojkotoi sot seancën parlamentare. I ftuar në emisionin Quo Vadis, Berisha tha se nuk e ka parë të arsyeshme të jetë i pranishëm në fjalën në parlament të presidentit turk Recep Tayyip Erdogan.

Berisha ka treguar se në kohën kur ishte në drejtim të qeverisë, ka patur një përplasje me Erdogan ku nuk ka pranuar të votojë në OKB rezoluta që ishin në kundrështim me qëndrimet që mbanin SHBA për çështjen e Palestinës.

Mungova sot se gjykova se nuk duhet të isha e pranishëm në fjalën në parlament të presidentit të Turqisë Recep Tayyip Erdogan.Unë jam njeri që respekton shumë Turiqnë dhe kombin turk. Jam përpjek të ndërtoj marrëdhëniet më të mira për këtë vend. Kam patur kontradita të hapura me presidentin Erdogan në vitet e fundit të drejtimit të qeverisë nga unë ku nuk kam pranuar të ndjek apo të votoj në OKB rezoluta që binin në kundërshtim me qëndrimet që mbanin SHBA dhe vendet e mëdha për çështjen e Palestinës. Shqipëria është një nga të pakëta vende që ka njohur dhe ka një ambasadë , përfaqësi të Palestinës, e vendosur gjatë diktaturës.

Po rezoluta me të cilën u ndava me Erdogan ishte një përpjekje për të përjashtuar rolin e SHBA në Lindjen e mesme.

Në këtë rast dy vite pasi isha prenoncuar, mu kërkua në mënyrë jo dhe aq diplomatike për të ndryshuar votën.  Më mori në telefon në një moment feste, në një kohë që divancia turke nuk kishte thënë për dy vite me radhë asnjë fjalë. Kisha marrë vesh që Erdogan ishte zemëruar dhe do bëjë de marzh tek unë dhe insitoi që unë të ndryshoja qëndrimin, i thashë ajo që mund të bëjë unë është të abstenoj, por nuk votoj kurrë për atë rezolutë dhe nga ky moment bëra të qartë se Shqipëria nuk mund të jetë një vend në sferën e influencës së Turqisë”, tha Berisha./ CNA.al

LEXO TE PLOTE