LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Studiuesit amerikanë/ Origjina e Covid 19 mund të mos zbulohet kurrë

30 Tetor 2021, 11:40, Lifestyle CNA
Studiuesit amerikanë/ Origjina e Covid 19 mund të mos zbulohet

Agjencitë amerikane të zbulimit thonë se mund të mos jenë kurrë në gjendje të identifikojnë origjinën e Covid-19.

Në një vlerësim të përditësuar se ku filloi virusi, Zyra e Drejtorit të zbulimit Kombëtare të SHBA (ODNI) tha se një transmetim nga kafsha te njeriu dhe një rrjedhje laboratorike ishin të dyja hipoteza të besueshme për mënyrën se si u përhap.

Por nuk kishte informacion të mjaftueshëm për të arritur në një përfundim përfundimtar. Kina e ka kritikuar raportin.

Gjetjet u publikuan në një raport të deklasifikuar, i cili është një përditësim i një rishikimi 90-ditor që administrata e Presidentit Joe Biden publikoi në gusht.

Autoritetet kineze i lidhën rastet e hershme të Covid-19 me një treg ushqimesh deti në Wuhan, duke i shtyrë shkencëtarët të teorizojnë se virusi fillimisht kaloi te njerëzit nga kafshët.

Por në fillim të këtij viti, raportet e mediave amerikane sugjeruan prova në rritje se virusi mund të kishte dalë nga laboratori Wuhan, ndoshta përmes një rrjedhje aksidentale.

Në maj, Presidenti Biden urdhëroi zyrtarët e inteligjencës të hetojnë origjinën e virusit, duke përfshirë teorinë e rrjedhjes së laboratorit, e cila është hedhur poshtë nga Kina.

Duke iu përgjigjur raportit të inteligjencës, ambasada kineze në Uashington tha në një deklaratë për agjencinë e lajmeve Reuters: “Lëvizjet e SHBA-së për t’u mbështetur në aparatin e saj të inteligjencës në vend të shkencëtarëve për të gjurmuar origjinën e Covid-19 është një farsë e plotë politike.

“Ne kemi mbështetur përpjekjet e bazuara në shkencë për gjurmimin e origjinës dhe do të vazhdojmë të jemi aktivisht të angazhuar. Thënë kështu, ne kundërshtojmë me vendosmëri përpjekjet për të politizuar këtë çështje.”

Rreth 240 milionë raste të Covid-19 janë konfirmuar në mbarë botën, me më shumë se 4.9 milionë vdekje./ CNA.al

Lajmet e fundit nga