Connect with Us

Samiti i G20-s/ Reduktim i subvencioneve për lëndët fosile

Aktualitet

Samiti i G20-s/ Reduktim i subvencioneve për lëndët fosile

Publikuar

-

/
cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Në Romë po zhvillohet samiti dyditor i G20-s, ku janë takuar krerët e 20 vendeve më të industrializuara. Vendet e G20-s shprehen, se do të reduktojnë subvencionet shtetërore për lëndët djegëse fosile si qymyri.

Krerët e shteteve të G20-s janë takuar në Romë për një samit dyditor, i pari samit me prezencë që prej dy vjetësh. Megjithatë dy presidentë nuk do të jenë pjesëmarrës, kreu i shtetit kinez, Xi Jinping dhe presidenti rus,Vladimir Putin. Të dy presidentët do të jenë prezentë përmes video-mesazheve në këtë samit.

(E akt.) Mikpritësi i samitit, kryeministri italian, Mario Draghi kërkoi nga krerët e shteteve dhe qeverive të G20-s më shumë gatishmëri për kompromis dhe kooperacion. Bashkësia ndërkombëtare ka disa “vite të vështira” pas vetes, tha Draghi. “Proteksionizmi, unilateralizmi dhe nacionalizmi” e kanë vështirësuar punën e G20-s. Draghi kërkoi rikthim tek fryma multilaterale”, e cila mund të përgjigjet më të mira për problemet tona”. “Ne duhet të kthehemi tek ajo frymë, që mundësoi krijimin këtij grupi, tha Draghi në samitin e G20-s.

Fryma e konferencës botërore së klimës në Romë

Vendet e G20-s duan që të reduktojnë subvencionet shtetërore për lëndët djegëse fosile si qymyri. “Ne do të forcojmë përpjekjet tona për t’i zbatuar detyrimet e marra përsipër në vitin 2009 në plan afatmesëm të ulen subvencionet për lëndë djegëse fosile, që nxisin konsum shpërdorues”, thuhet në draftin e deklaratës përfundimtare të samitit. Krahas kësaj “duke marrë në konsideratë karakteristikat kombëtare do të bëjmë më të mundurën, që në vitet 30-të mos jenë më në funksionim kapacitete të reja të përdorimit të centraleve të qymyrit.”

Merkel dhe Scholz bashk në Romë

Kancelarja gjermane në largim, Angela Merkel (CDU) dhe me gjasë pasuesi i saj, Olaf Scholz (SPD) do të paraqiten së bashku në Romë, e me këtë duan të lëshojnë një sinjal vazhdimësie në politikën e jashtme gjermane. Ata do të jenë bashkë edhe në bisedimet bilaterale në kuadër të konferencës si psh. me presidentin amerikan, Joe Biden dhe me presidentin turk, Erdogan.

Italien Rom | G20 Gipfel | Ankunft Mario DraghiKryeministri mikpritës i samitit, Mario Draghi

Temat kryesore të G20-s para samitit në Glasgou priten të jetë lufta kundër ngrohjes globale, luftimi i pandemisë Corona dhe pasojave ekonomike të pandemisë.

LEXO EDHE:  Kina "e gatshme" të hetohet nga ndërkombëtarët mbi burimin e Covid-19

Të shtunën policia e Romës u desh të largonte mjaft aktivistë të klimës që kishin bllokuar një rrugë me disa korsi pranë Ministrisë së Mjedisit, që të çon drejt vendit ku zhvillohet samiti i G20-s.Në video shihen policët se si ngrenë e largojnë nga rruga demonstruesit.

Italien | G20 Gipfel in Rom | ProtestProtesta para samitit

Skepticizëm për shpërndarjen e drejtë të vaksinave

Gazeta e Romës “Repubblica” shkruan se ky samit nuk duhet t’ia lejojë vetes të jetë vetëm një mundësi për të bërë një foto të bukur me krerët e shteteve e qeverive nga e gjithë bota, që “qeshin po nuk bëjnë asgjë praktikisht. “Tre temat kryesore -People, Planet, Prosperity (njerëzit, planeti, mirëqenia) që përbëjnë axhendën e samitit janë probleme gjigande. Nuk pritet mrekulli nga Roma, por shenja të mendjes së shëndoshë, vullnetit të mirë dhe zemërgjerësisë të të 20-ve për planetin. Kjo duhet të ndodhë. Shtrëngim duarsh dhe foto në grup nuk mjaftojnë.”

Bundestag - Beginn der HaushaltswocheMerkel dhe Scholz paraqiten së bashku në Romë

Planet e vendeve të industrializuara G20 për zgjerim të vaksinave priten me skepticizëm.Përkrahësit e mbështetën vendimin në takimin e ministrave të Shëndetësisë dhe Financave të G20-s para samitit, që deri në mesin e vitit të ardhshëm të jetë vaksinuar 70% e popullsisë në të gjitha vendet. Por kitikët thonë, se në takim nuk u paraqitën plane konkrete për këtë. Në samitin e së shtunës krerët e vendeve më të industrializuara dhe në ekspansion duhet të veprojnë konkretisht dhe do të paraqesin “një plan aksioni”, kërkoi Jörn Kalinski, kreu i organizatës së zhvillimit, Oxfam. “Deri më sot të gjitha premtimet e G20-s për qasjen në vaksina janë shkelur.” Edhe Friederike Röder nga Global Citizen kërkoi një plan konkret. ” Nuk kemi më kohë për deklarime për atë që do të bëhet.”

Italien | G20 Gipfel in Rom

Në kuadër të samitit, SHBA, Gjermania, Franca dhe Britania e Madhe konsultohen edhe për rifillimin e bisedimeve atomike me Iranin, shkruan agjencia gjermane  e lajmeve dpa. Sipas të dhënave nga Shtëpia e Bardhë, presidenti Biden, kancelarja Merkel, presidenti Macron dhe kryeministri britanik, Boris Johnson do të diskutojnë “për rrugën e rikthimit tek negociatat” për marrëveshjen. Në takim thuhet, se do të trajtohen edhe shqetësimet për “gjendjen aktuale të programit atomike iranian.”/DW

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

‘Bandit i karamelizuar”/ Manjani ‘degjeneron’ Bashën: Me surratin tënd demokratët fshijnë …

Publikuar

-

Nga

Ish ministri i Drejtësisë Ylli Manjani, ka reaguar për protestën e sotme ku kryetari i shkarkuar Lulzim Basha dhunoi demokratë me mercenarët e tij.

Më herët Basha doli dhe në media, ku tha se sot Berisha vulosi ditën e tij të fundit në politikë.

Me tone të forta Manjani e quan Bashën bandit I karamelizuar, palace  dhe hajvan që mendon se do të rrijë në politikë me mercenarë.

“Berisha 77 vjeç mund të jetë afër fundit të tij politik dhe s’është ndonjë çudi e panatyrshme. Por sigurisht jo për arsyet që thotë ky banditi i karamelizuar.

Ama një gjë është e qartë kristal, se me kët palaço bandit dhe me PD fallco të tij, jo shpresë që ska, por as bythen se fshin njeri me fletët e votimit ku mund t’i shfaqet surrati.

Ta provojë të dalë e të lypë vota, për më parë të gjejë vrimën e mizës!LEXO EDHE:  Rusia fillon manovrat ushtarake me aleatët përgjatë kufirit afgan

LEXO EDHE:  Rama i veshur si babagjysh uron shqiptarët për Vitin e Ri

Ptu!

Palaco!

Ça kujton ky hajvan se do rrijë në politikë me mercenarë?!

Apo do e mbajë Ed Rama me vota e pare gjith jetën?!

Bah çfarë neverie!”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Bota

Mbretëri e Bashkuar, nuk rekomandohet doza e katërt e vaksinës

Publikuar

-

Nga

Këshilltarët e qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar kanë rekomanduar se nuk është e nevojshme dhënia e një doze të katërt të vaksinës kundër COVID-19 për banorët e shtëpive të të moshuarve dhe njerëzve mbi 80 vjeç. Ky rekomandim del pasi të dhënat tregojnë se një injeksion i tretë ofron mbrojtje të qëndrueshme kundër shtrimit në spital.

Për personat mbi 65 vjeç, mbrojtja nga shtrimi në spital mbetet në rreth 90 për qind tre muaj pas dozës së tretë, sipas të dhënave të përpiluara nga Agjencia e Sigurisë Shëndetësore në Mbretërinë e Bashkuar.

Si duhet të përdoren pilulat kundër koronavirusit?

Si rezultat, Komiteti i Përbashkët për Vaksinimin dhe Imunizimin të premten më 7 janar, këshilloi qeverinë se nuk kishte nevojë të ofronte një dozë të katërt për njerëzit e cenueshëm në këtë kohë.

Në vend të kësaj, qeveria duhet të fokusohet në dhënien e një doze të tretë për sa më shumë njerëz që të jetë e mundur për të rritur mbrojtjen kundër variantit shumë të transmetueshëm të Omicron.

LEXO EDHE:  Rama i veshur si babagjysh uron shqiptarët për Vitin e Ri

LEXO EDHE:  Raporti i Parlamentit britanik/ Rusia kontrollon politikën në Mal të Zi dhe MaqedoniMbretëria e Bashkuar ka nisur prej kohësh një program për të ofruar doza përforcuese për të rriturit në të gjithë vendin pasi hulumtimi tregoi se dy doza nuk ishin të mjaftueshme për të mbrojtur njerëzit nga varianti Omicron. Ky variant ka nxitur një rritje të infeksioneve me koronavirus dhe shtrimeve në spitale.

OBSH: Omicron nuk duhet të kategorizohet “i butë”

Numri i njerëzve të infektuar që kishin nevojë për tu shtrirë në spital, u dyfishua të enjten e kaluar në Mbretëri të Bashkuar.

Shtimi i rasteve të sëmundjes së rëndë, sfidoi spitalet pasi një numër i madh i stafit në Mbretëri të Bashkuar, mungonte në punë për arsye që lidheshin me infeksionet me COVID-19./rel

LEXO TE PLOTE

Politikë

“20 të ndaluar nga policia”/ Noka: I prishën terezinë pengut të Ramës

Publikuar

-

Nga

cna politike

Deputeti Flamur Noka në një deklaratë për mediat është shprehur se janë ndaluar 20 persona nga protesta e ditës së sotme, demokratë të cilët protestuan për të hyrë në shtëpinë e tyre.

Noka tha se mbi ta rëndojnë 6 akuza vetëm për asryen se i kanë prishur terezinë pengut të Ramës, duke iu referuar kështu kryetarit të shkarkuar Lulzim Basha.Ndër të tjera Noka shtoi se banditët ndodhen brenda selisë ndërsa demokratët e lirë janë nëpër komisariate.

Edi Rama sot tregoi se është kryetar i opozitës. Janë rreth 20 të ndaluar nga dita e sotme sepse hapën dyert e selisë. Dyer dhe dritaret që i kishin mbyllur dhe  i hapën. I bëj thirrje të ndalojmë këto lojëra. Në Shqipëri nuk mund të ketë opozitë të emëruar. Do të ketë një opozitë që duhet të përfaqësojë demokratët. Pengun Rama ta marrë në Surrel. Sot ata demokratë që janë të mbyllur atje brenda kanë 6 akuza mbi kurriz. Pse? Se i prishën terezinë pengut të Ramës. Kemi parë gjyqe e arrestime të vrasësve por kurrsesi 6 akuza. Ku e katandisi PD-në pengu i Ramës. Regjimi sot tregoi fytyrën e tij. Banditë brenda selisë duke mbrojtur pengun dhe gardistët. Pse shteti arreston dhe burgos demokratët e lirë dhe nuk arreston bandat brenda selisë? Nuk do t’ia dalin. Të jenë të sigurtë që asgjë nuk do ta ndalë për të kthyer nga bunker në shtëpi lirie”, u shpreh ai./ CNA.al

LEXO TE PLOTE