Connect with Us

Protesta kundër vaksinimit në Itali/ Manifestuesit tentojnë të futen në zyrën e kryeministrit

Kosova & Rajoni

Protesta kundër vaksinimit në Itali/ Manifestuesit tentojnë të futen në zyrën e kryeministrit

Publikuar

-

/

Policia italiane përdori ujë e gaz lotsjellës të shtunën për të shpërndarë me qindra njerëz, përfshirë aktivistë neofashistë, që demonstruar në Romë kundër një përpjekjeje të qeverisë për ta bërë të detyrueshëm për të gjithë punonjësit që të pajisen me një kartë jeshile të vaksinës.

Një grup protestuesish u përpoqën të thyenin kordonin policor për t’u futur në zyrën e Kryeministrit Mario Draghi, ndërsa një grup tjetër u përpoq të hynte në selinë e sindikatës kryesore të Italisë (CGIL).

Protestat vijnë disa ditë përpara se Italia të bëhet vendi i parë në Evropë që i detyron të gjithë punonjësit të pajisen me një kartë jeshile, në një përpjekje për të përshpejtuar vaksinimin dhe për të zhdukur infeksionet e koronavirusit.

Leja, një certifikatë dixhitale ose në letër që tregon se dikush ka marrë të paktën një dozë të vaksinës, ose ka rezultuar negativ për COVID-19 apo se është shëruar së fundmi nga virusi, fillimisht u konceptua për të lehtësuar udhëtimin mes shteteve të Bashkimit Evropian.

LEXO EDHE:  LIBRA kritikon PD dhe LSI-në/ Ja pse nuk marrim pjesë në protestë

Zoti Draghi e denoncoi dhunën e së shtunës dhe tha se qeveria e tij e unitetit mbetet e përkushtuar për të përfunduar fushatën e vaksinimit.

Kundërshtarët e kartës jeshile thonë se ajo shkel liritë dhe është një mjet për të detyruar njerëzit të vaksinohen. Kauza e tyre mbështetet nga grupet neo-fashistët e ekstremit të djathtë, të cilët politikanët vendas i akuzuan për orkestrimin e dhunës të së shtunës.

Sipas medias lokale rreth 10,000 njerëz dolën në rrugët e kryeqytetit italian, duke brohoritur “liri”. Disa u përpoqën të thyenin kordonin policor përpara zyrës së kryeministrit Draghi. CGIL, e cila ka pranuar sistemin e kartës jeshile e dënoi sulmin ndaj zyrave të saj.

Sulmi ndaj selisë kombëtare është një akt i dhunës fashiste, një sulm ndaj demokracisë dhe atyre që punojnë”, tha kreu i saj Maurizio Landini në një deklaratë. “Askush nuk duhet të mendojë se ata mund ta kthejnë vendin tonë në të shkuarën fashiste”, shtoi ai./voa

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Vazhdojnë lëkundjet e tërmetit në Greqi

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Lëkundjet e tërmetit në Greqi vazhdojnë akoma.

Sipas EMSC, në shtetin fqinj janë regjistrua lekundje te tjera 4.3 balle.

Lëkundjet janë ndjerë edhe në Korçe.Kujtojmë që dy ditë më parë në shtetin fqinj u regjistruan lëkundje të forta tërmëti me magnitudën 5.8 ballë, duke shkatuar dëmtime të lehta në disa banesa të vjetra.

LEXO EDHE:  Itali/ Shqiptari pronar i një klubi striptize arrestohet me 3 Kg. kokainë

LEXO EDHE:  LIBRA kritikon PD dhe LSI-në/ Ja pse nuk marrim pjesë në protestë

Ndërkohë që këto lëkundje u pasuan edhe nga 8 të tjera me magnitudë 2.9 ballë deri në 4.2 ballë të shkallës rihter./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Situata e pandemisë në Kosovë/ Sa raste të reja u regjistruan sot

Publikuar

-

Nga

Ministria e Shëndetësisë njoftoi më 10 dhjetor se janë regjistruar 236 raste të reja me koronavirus.

Rastet e reja dalin pas testimit të 8,460 mostrave.

Në raportin për 24 orët paraprake bëhet e ditur se janë shëruar edhe tetë pacientë, ndërkaq raste aktive janë 1,780.

Ndërkaq, sa i përket vaksinimit kundër koronavirusit, autoritetet shëndetësore kanë administruar edhe 904 doza kundër sëmundjes COVID-19.

Që prej fillimit të procesit të imunizimit, në Kosovë me dy doza të vaksinës janë imunizuar 790,175 persona.Në Kosovë, të drejtë vaksinimi kanë të gjithë personat mbi 12 vjeç. Ndërkaq, personat mbi 18 vjeç, që janë imunizuar me dy doza para tre muajsh, mund të marrin dozën përforcuese apo dozën e tretë.

Të hënën, Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike (IKSHPK) paralajmëroi se në Kosovë mund të përkeqësohet situata epidemiologjike, për shkak të përhapjes së variantit Omicron të koronavrisut. Ky variant besohet se është më i transmetueshëm sesa variantet paraprake.

LEXO EDHE:  Rritet bilanci në Itali/ 827 viktima, 10.590 persona të infektuar

LEXO EDHE:  LIBRA kritikon PD dhe LSI-në/ Ja pse nuk marrim pjesë në protestë

“Është i domosdoshëm kujdesi i shtuar i të gjithëve që në mënyrë strikte të respektohet distanca fizike, të përdoren maskat, të bëhet dezinfektimi dhe ajrosja e hapësirave, duke pamundësuar dhe shmangur përhapjen eventuale të mëtejme të infeksionit të COVID-19”, është thënë në një postim të këtij Instituti në rrjetin social, Facebook.

IKSHPK po ashtu ka thënë se vaksinimi është mënyra më e mirë për t’u mbrojtur nga virusi, dhe u ka rikujtuar qytetarëve se mund të imunizohen çdo ditë në të gjitha institucionet e kujdesit parësor nëpër komuna./rel

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Thirrja e ekspertëve/ “Situata epidemiologjike mund të përkeqësohet edhe më shumë në vijim”

Publikuar

-

Nga

Italia ndan 50 milionë euro për trajtimin e personave që vuajnë nga “Covid-i i zgjatur”

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë (IKSHPK), ka thënë të hënën, 10 janar, se situata epidemiologjike në Kosovë mund të përkeqësohet si pasojë e përhapjes së variantit Omicron të koronavirusit.

Ky Institut ka bërë thirrje që të mos ketë grumbullime.

“Është i domosdoshëm kujdesi i shtuar i të gjithëve që në mënyrë strikte të respektohet distanca fizike, të përdoren maskat, të bëhet dezinfektimi dhe ajrosja e hapësirave, duke pamundësuar dhe shmangur përhapjen eventuale të mëtejme të infeksionit të COVID-19”, është thënë në një postim të këtij Instituti në rrjetin social, Facebook.

IKSHPK po ashtu ka thënë se vaksinimi është mënyra më e mirë për t’u mbrojtur nga virusi, dhe u ka rikujtuar qytetarëve se mund të imunizohen çdo ditë në të gjitha institucionet e kujdesit parësor nëpër komuna.

LEXO EDHE:  Emrat/Hajdutët shqiptarë bëjnë namin në Itali

LEXO EDHE:  Emrat/Hajdutët shqiptarë bëjnë namin në ItaliA ka Kosova mjaftueshëm vaksina për vitin 2022?

Sipas të dhënave të Ministrisë së Shëndetësisë në Kosovë, 49.2 për qind e qytetarëve janë vaksinuar me dozën e parë të vaksinës, ndërsa 43.9 për qind me dozën e dytë.

Aktualisht në Kosovë jepet edhe doza përforcuese e vaksinës për të gjithë ata që kanë tre muaj prej marrjes së dozës së dytë.

Autoritetet shëndetësore në Kosovë kanë regjistruar 304 raste të reja me koronavirus më 9 janar.

Aktualisht 1.552 persona janë aktivë në këtë virus./rel

LEXO TE PLOTE