LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Kujdes/ Këto janë disa nga gabimet e zakonshme që dëmtojnë keq flokët

30 Tetor 2021, 14:34, Lifestyle CNA
Kujdes/ Këto janë disa nga gabimet e zakonshme që

Sado të shëndetshëm ti kemi flokët, fijet janë shumë të holla dhe si rezultat shumë të dobta. Për pasojë mund të këputen shumë shpejt në rast se nuk kujdesemi për to ashtu si duhet.

Më poshtë keni të listuara disa nga gabimet që bëjmë më flokët në përditshmëri. Mundohuni ti evitoni.

Gabimi më i madh që bëjmë është mos largimi nga krehëri flokët e mbetura të cilët janë të mbushur me bakterie dhe mikrobe.

Lidhëset më të mira për flokë janë ato të cilat janë të buta dhe që nuk i shtrëngojnë flokët shumë.

Shumë kimikate të ndryshme për flokë nuk i dëmtojnë vetëm flokët mirëpo edhe shëndetin tuaj. Hiqni dore nga lloje te ndryshme produktesh per folket dhe bazohuni vetem ne nje standart qe edhe floket tuaj te mesohen me ate.

 

Është thënë nga shumë stilist që temperatura e lartë kur thani flokët nuk preferohet, duhet të përdorni një tharëse që ka opsionet e ulëta mesme dhe më e larta. E duhura është të përdorni temperaturën mesatare.

Kujdesi ndaj majave të flokëve është tejet e rëndësishme nëse dëshironi të keni flokë të shëndetshme. Kou i lani, kini parasysh ti “masazhoni” me shampo edhe majrat.

Flokët duhet të prihet të paktën nga 6 apo 8 muaj, nëse dëshironi të keni gjallëri dhe volum të flokëve./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga