Connect with Us

Probleme me pasurinë dhe anën profesionale/ KPK “i pret kokën” një tjetër prokurori

Vetingu

Probleme me pasurinë dhe anën profesionale/ KPK “i pret kokën” një tjetër prokurori

Publikuar

-

/
cna lajme vetting

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit shkarkon nga detyra prokurorin e Shkodrës, Ermir Lelçi. Ai rezultoi me probleme ne 2 nga 3 kriteret kryesore, atë të pasurisë dhe kriterin profesional.

Shkarkimi i tij krijon të tjera vakanca në sistemin gjyqësor.

Ermir Lelçi e ka filluar karrierën në sistemin e drejtësisë në vitin 2000 si oficer i policisë gjyqësore. Prej vitit 2004 është emëruar si prokuror në Shkodër.

Problemet në pasurinë e tij kishin të bënim kryesisht me mungesën e burimeve financiare për të justifikuar blerjen e një apartamenti në Shkodër.

LEXO EDHE:  Kreu i Gjykatës së Kurbinit del para Vettingut/ KPK zbulon pasurinë e fshehur

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit konstatoi gjithashtu edhe probleme profesionale pasi në disa raste ka pasur konflikt interesi.

Vetëm në korrik, Këshilli i Lartë i Prokurorisë miratoi raportet e aftësive profesionale për disa prokurorë ndër të cilët dhe Ermir Lelçi, prokuror në Prokurorinë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Shkodër./euronews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Vetingu

KPK “rrëzon” ONM/ Konfirmon në detyrë inspektoren e KLGJ-së

Publikuar

-

Nga

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit njoftoi të premten vendimin e konfirmimit në detyrë për Zhaneta Pira, inspektore e Këshillit të Lartë Gjyqësor. Pira u hetua nga KPK në të tre kriteret, por çështja u fokusua te statusi i saj si magjistrate.

Pasja apo jo e statusit të magjistratit prej inspektores së Këshillit të Lartë Gjyqësor Zhaneta Pira u debatua në seancën dëgjimore në procesin e rivlerësimit në Komisionin e Pavarur të Kualifikimit.

Pira këmbënguli në seancë se gëzonte statusin e magjistrates dhe se pavarësisht shkëputjes së gjatë duhej të konfirmohej nga KPK.Siç doli në seancë vëzhguesit e Operacionit Ndërkombëtar të Monitorimit ishin shprehur paraprakisht me mendimin, se Pira, e cila kishte punuar 9 vite si gjyqtare dhe 19 vite të tjera si inspektore në Ministrinë e Drejtësisë, ish-Këshillin e Lartë të Drejtësisë dhe tani në KLGJ, nuk ishte subjekt rivlerësimi, shkruan Birn.

LEXO EDHE:  Mbylli hetimet për biznesmenin/ Vettingu pret “kokën” e prokurorit Arben Pasho

LEXO EDHE:  Mbylli hetimet për biznesmenin/ Vettingu pret "kokën" e prokurorit Arben Pasho

Vëzhguesit po ashtu shpreheshin në mendim se në rast se KPK e merrte në shqyrtim çështjen Pira duhej të shkarkohej pasi nuk plotësonte kriteret ligjore për tu konfirmuar.

Pavarësisht këtij opinioni trupa e përbërë prej Pamela Qirkos kryesuese, Valbona Sanxhaktari relatore dhe Alma Faskaj anëtare mori në shqyrtim rastin e Pirës dhe vendosi konfirmimin e saj në detyrë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Vetingu

Refuzoi të bënte transparente pasurinë/ Shkarkohet prokurori Artan Lulaj

Publikuar

-

Nga

cna lajme vetting

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit njoftoi se ka vendosur shkarkimin nga detyra të prokurorit të Tiranës, Artan Lulaj.

Trupa që hetoi rastin e kryesuar nga Lulzim Hamitaj, me relatore Genta Tafa Bungo dhe anëtare Alma Faskaj, ka vlerësuar se Lulaj nuk arriti të kundërshtonte barrën e provës në dy kritere.

Lulajt i ishin kërkuar shpjegime për pasurinë dhe po ashtu edhe në lidhje me hetimet e kryera prej tij për vrasjen e Marvin Mihalit.Gjatë seancës dëgjimore nga KPK u vu në dukje se kishte vlerësuar paraprakisht se Lulaj nuk kishte qenë bashkëpunues, ndërsa nuk kishte kthyer disa përgjigje, nuk kishte vënë në dispozicion dokumente dhe kishte refuzuar të bënte transparencë mbi pasurinë e së bijës, shkruan Reporter.al

LEXO EDHE:  Kreu i Gjykatës së Kurbinit del para Vettingut/ KPK zbulon pasurinë e fshehur

LEXO EDHE:  Zbulohen skandalet e Llallës/ Para largimit shpëtoi nga burgu ish-zyrtarët e Ministrisë së Drejtësisë

Artan Lulaj e ka nisur karrierën në sistemin e drejtësisë në vitin 2001. Ai ka punuar si prokuror në Prokurorinë e Përgjithshme si dhe në Prokurorinë e Apelit për Krime të Rënda, përpara se të transferohej në Prokurorinë e Rrethit Tiranë në vitin 2015.

LEXO TE PLOTE

Vetingu

Vettingu/ Një tjetër gjyqtare jashtë sistemit të drejtësisë

Publikuar

-

Nga

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka shkarkuar sot nga detyra, gjyqtaren e Gjykatës së Rrethit Shkodër, Ermira Dedja.

Shkak për shkarkimin e saj, janë bërë dy kritere ai i pasurisë dhe i profesionalizmit.Konfirmimi ka ardhur nga trupa gjykuese e KPK-së e përbërë  nga Pamela Qirko, Etleda Çiftja dhe Roland Ilia.

Ermira Dedja e ka filluar karrierën në sistemin e drejtësisë në vitin 1993 dhe punon prej gati tre dekadash si gjyqtare në Gjykatën e Rrethit Shkodër./CNA.al

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: