Connect with Us

Sa mund t’i kushtojnë Shqipërisë satelitët e kryeministrit Rama?

Aktualitet

Sa mund t’i kushtojnë Shqipërisë satelitët e kryeministrit Rama?

Publikuar

-

cna lajme, cna,

Nisur nga deklarime e Kryeministrit Rama, sipas të cilit Shqipëria do të hedhë në hapësirë dy satelitë në muajt e parë të vitit të ardhshëm, si dhe nga mungesa e informacionit sesa do i kushtojnë shtetit shqiptar nisma të tilla (në rast se ato do të paguheshin prej tij), iu drejtuam me disa pyetje zotit Mariglen Angjellari. Angjellari ka punuar për disa vite si kimist në një Kompani që prodhonte Raketën  Vega C në fibra karboni. Ky produkt i shitej më pas Ariane Group. Ariane Group është kompania kryesore evropiane që menaxhon dhe ofron shërbime hedhje sateliti nga qendra hapsinore evropiane.  Tre pyetjeve tona Marengleni iu përgjigj si më poshtë:Cfarë është një satelit i hedhur në hapësirë?

Një satelit është njëaparaturë mjaft komplekse për tu hedhur në hapësirë, në orbita të ndryshme rreth tokës për qëllim nga më të ndryshmet nga ato teknike te ato ushtaraket. Funksionet kryesore kanë të bëjnë me me qëllimet e studimit, monitorimi, navigimi dhe transmetimi i të dhënave në rajone të ndryshme të Tokës. Përdoruesit mund të jenë publikë ose privatë.

Sa Kushton një Satelit?

Kostoja e prodhimit të një sateliti është shumë e lartë. Jo vetëm kaq por edhe kohët e pritjes janë shumë të gjata. Kjo për shkak sepse kërkesa për satelitë është shumë e lartë dhe kompanitë prodhuese janë shumë të pakta në gjithë botën. Kjo vjen ngaqë prodhimi i një sateliti është një proces inxhinierik shumë i komplikuar. Pra, duhet planifikuar në radhë të parë realizimi i një sateliti dhe më pas hedhja në hapësirë. Në kohët e sotme kjo gjë është mjaft e vështirë.

Çmimi i një sateliti varet nga shumë faktorë që nga kompleksiteti i realizimit të tij e deri te qëllimi i përdorimit. Madje ndikon edhe vendi i prodhimit të tij. Psh nëse flasim për satelitë që dërgohen për qëllime klimatike çmimi shkon deri në 300 milion Euro. Ndërsa çmimi i një sateliti spiun shkon në 500 milion Euro. Këtu duhet të shtohen edhe shpenzimet e mirëmbajtjes dhe të riparimit që janë shumë të mëdha. Kërkuesi i shërbimit duhet të paguajë edhe frekuencat (bandat) njësoj siç operojnë transmetuesit televizivë. Këto kosto arrijnë deri në 1.5 milionë Euro në vit. Prodhuesit më të mëdhenj në Evropë janë Airbus Safran, OHB, Thales Alenia dhe SES.

LEXO EDHE:  Hapet gara për projektin e Llogarasë/ Rama: Katalizator për turizmin, nuk do bëhet me PPP

Sa kushton hedhja në hapësirë e një sateliti?

Hedhja në hapësirë e një sateliti realizohet nga kompani apo institucione të specializuara në vende specifike e koordinata të caktuara tokësore, mundësisht ekuatoriale. Psh, Bashkimi Evropian (EU) ka vetëm një qendër për hedhjen e satelitëve. Ajo ndodhet në Gujanën Franceze, një vend ekuatorial në kufi me  Venezuelën në Amerikën e Jugut. Kjo qendër funksionon nën menaxhimin e Agjencisë Speciale Evropiane (ESA) dhe Agjencisë Speciale Franceze(CNES). Ariane Group është kompania kryesore evropiane që menaxhon dhe ofron shërbime hedhje sateliti nga qendra hapsinore evropiane. Raketat që shërbejnë për këtë qëllim janë 2, Ariane 5 dhe Vega C. Ndërtimi i këtyre raketave bëhet ekskluzivisht në vende evropiane si France, Itali dhe Gjermani. E njëjta kompani (Ariane Group) edhe të raketës ruse Soyz.

Kostoja e hedhjes së një Sateliti është e lidhur ngushtë me peshën e Satelitit dhe lartësinë e vendosjes së Satelitit në Hapësirë. Aktualisht, kostoja e hedhjes nga një kompani evropiane varion nga 25-40  mijë dollarë/kg. Çmime të ngjashme ofrojnë edhe kompanitë amerikane.  Çmimet e hedhjes në hapësirë kanë një diapazon të gjerë por minimumi shkon 10  milion dollarë.

Ka shpesh raste kur kompanitë ofrojnë lëshimin e disa satelitëve në të njëjtën hedhje për të minimizuar kostot. Në këtë rast çmimi mund të përgjysmohet ose edhe më pak./gazeta ekspres

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

“Foltorja po rivitalizon PD-në”/ Muçollari: Berisha po na jep shpresë

Publikuar

-

Nga

cna lajm show

Sekretari i përgjithshëm i FRPD Grigels Muçollari ka komentuar zhvillimet e fundit dhe ndërhyrjet e Lulzim Bashës në forumet rinore.

Në një intervistë për media, Muçollari deklaroi se Foltorja po rivitalizon PD-në, duke shënuar një moment bashkimi.

Ai theksoi se rinia demokrate nuk është berishiste, sepse ka mbështetur edhe Bashën në zgjedhje, por janë demokratë në thelb.Foltorja po rivitalizon PD-në, edhe ne të rinjve. Unë e shoh si një moment bashkimi që po na largon nga disfatizmi. Unë dhe kryetari i FRPD-së kishim ndërmend që të merrnim pjesë në Foltore dhe për këtë arsye ai mori vendimin për zgjedhje në këtë forum.

Ne nuk jemi berishistë, sepse kemi mbështetur edhe Bashën në zgjedhje, por ne jemi demokratë. Berisha po na jep shpresë. Unë i pari kisha vendosur që të largohesha nga PD-ja pas zgjedhjeve. Ajo që po ndodh sot në PD na ka bërë që të rikthehemi, për ta bërë sërish demokratike”, tha ai./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Janë mbledhur mbi 4200 firma”/ Baçi: Askush nuk mund ta pengojë mbledhjen e Kuvendit

Publikuar

-

Nga

Kreu i PD-së së Fierit, Luan Baçi u shpreh se janë mbi 4200 firma që janë mbledhur për kuvendin Kombëtar.

Në një dlaje televizive, ai theksoi se PD nuk mund të shfaqë disa karakteristika të tilla që të mos funksionojë me statut dhe se nuk shoh asnjë lloj pengese për mbledhjen e Kuvendit.

“Sipas asaj që tha Berisha janë mbi 4200 firma që janë mbledhur për kuvendin Kombëtar. Kush do që ta pengojë një gjë të tillë që ka përgjegjësi ligjore, nuk duhet ta bëjë, sepse është e pamoralshme dhe nuk duhet të ndodhë në sytë e publikut.LEXO EDHE:  Luli dhe Mona vrasin protestën e studentëve

LEXO EDHE:  Hapet gara për projektin e Llogarasë/ Rama: Katalizator për turizmin, nuk do bëhet me PPP

PD nuk mund të shfaqë disa karakteristika të tilla që të mos funksionojë me statut. Dhe unë nuk shoh asnjë lloj pengese në këtë drejtim. Është e njëjta gjë sikurse të ndodhë në Fier ku ¼ të mblidhte firmat dhe t’i depozitonte për kuvend dhe unë t’i pengoja.”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Vettingu i deputetëve/ Tabaku: Nuk është iniciativë e re e PD, duhet vullnet politik

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Vettingu i politikanëve, si një nga nismat e PD është diskutuar mbrëmjne e sotme nga nënkryetarja e kësaj partie Jorida Tabaku. Në një intervistë për media, Tabaku është shprehur se nuk është një iniciativë e re e Partisë Demokratike pasi lidhet me zgjedhjet, lidhet me dekriminalizimin dhe PD e ka nisur betejën para 7 vitesh.

Ka shumë parlamentarë të zgjedhur që kanë lidhje me krimin, të cilët nuk kanë qenë vetë në vetën e parë të përfshirë, por kanë lidhje familjare që pasuritë e tyre janë vendosur si rezultat i lidhjeve familjare dhe nuk ka asnjë të keqe që atë parim që ne kemi për sistemin e drejtësisë ta përkthejë në parime solide edhe për politikanët. Propozimi për Vettingun në politikë pa pikërisht këto parime bazë. Nuk kemi asnjë kompleks që ne të jemi të hetuarit e parë, nuk kemi asnjë kompleks që kjo të ndodhë edhe nga SPAK. Është e vërtetë që SPAK mund të ketë nevojë për përforcim kapacitetesh, por është i vetmi institucion i  cili mund të marrë masa dhe të shërbejë si filtër për Vettingun e politikanëve”, tha ajo.

LEXO EDHE:  Kryemadhi zbulon koalicionin e fitores: Do qeveris bashkë me Lulin

LEXO EDHE:  Rama në përgjimet e EULEX

Tabaku u shpreh se kjo çështje ka të bëjë vetëm me vullnetin politik. Sipas saj, Vettingu në politikë e plotëson hetimin e pasurisë që bën Instituti për deklarimin e pasurive.Çdo raport për korrupsionin tregon që lidhjet e krimit dhe korrupsionit kanë arritur deri në politikë, po imponojnë punën e Parlamentit, po ndikojnë te të zgjedhurit si vendorë ashtu dhe qendrorë. Unë nuk besoj se ka prioritet më të madh për Shqipërinë se sa cenimi i këtyre parimeve të demokracisë”, tha ajo.

Sipas Tabakut, detyra kryesore e SPAK është hetimi i korrupsionit dhe për këtë arsye është ngritur, për hetimin e korrupsionit në nivel të lartë./CNA.al

LEXO TE PLOTE