Connect with Us

Rikthimi i Berishës në krye të PD/ Bushati përplaset me Baton Haxhiun: Nuk ka bir nëne..

Aktualitet

Rikthimi i Berishës në krye të PD/ Bushati përplaset me Baton Haxhiun: Nuk ka bir nëne..

Publikuar

-

Gjatë emisionit “Shock”, analistët Andi Bushati dhe Baton Haxhiu diskutuan mbi mundësitë reale që ka Sali Berisha për t’u rikthyer në krye të Partisë Demokratike.

Sipas Bushatit vendimi i takon shumicës së demokratëve dhe këtë gjë nuk mund ta zhbëjë askush.

“Unë nuk e dua modelin e Berishës, por nëse demokratët e duan nuk ka bir nëne t’u thotë se nuk zbatohen këto rregullat. Rregullat janë të përbashkëta. Ata thonë nëse jemi shumicë duam që zëri ynë të dëgjohet”, tha Bushati.

Këtë ide e kundërshtoi Baton Haxhiu duke thënë se Berisha është tashmë i përjashtuar nga PD dhe nëse kërkon të rikthehet në politikë mund ta bëjë duke krijuar një parti të re.

“Të formojnë parti tjetër, ai është i përjashtuar. Nëse Sali Berisha do të ndërtojë një koncept me këta njerëz le të krijoi një parti të vetën”, tha analisti.

LEXO EDHE:  Vendimi i Valdrin Pjetrit/ Basha shpall “fitoren” e radhës

Bushati edhe pse tha se i duket kthim mbrapa që Berisha të kthehet në krye të PD, shtoi se nëse vendosin demokratët për këtë gjë nuk mund të pengohet në mënyrë të paligjshme.

“Po u bënë shumicë kanë të drejtë të marrin selinë pavarësisht se si na duket neve prirja e tyre politike. T’i thua PD shkatërrohet po fitoi Berisha dhe unë dyshoj kështu por vendosin demokratët”, tha ai.

Bushati e krahasoi këtë gjë me rizgjidhjen e Bashës në krye të PD pas katër humbjesh duke thënë se atij kjo i është dukur katastrofë por askush nuk mund ta pengonte Bashën për të qëndruar në krye të PD./euronews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Aktualitet

Sondazhi/ Mbi 27% e shqiptarëve kanë paguar ryshfet gjatë vitit të fundit

Publikuar

-

Nga

Thuajse 30% të familjeve shqiptare u është kërkuar ryshfet nga punonjësit të administratës publike gjatë 12 muajve të fundit.

Më shumë se një në katër familje (27,7%) kanë paguar ryshfet gjatë kësaj periudhe.

Në total, thuajse të gjithë atyre që u është kërkuar ryshfet, kanë paguar nën dorë (95,1%).

Rezultatet janë të një vrojtimi për Euronews Albania, realizuar nga MRB dhe Data Centrum, në shkallë vendi për periudhën 20-29 tetor 2021.Studimi është përqendruar në përfshirjen e qytetarëve në pagesa informale për marrjen e shërbimeve publike, si në shëndetësi, arsim, shërbimet policore, drejtësi, hipotekave, etj.

LEXO EDHE:  Basha kapet mat/ Gënjen live për përgjimet

LEXO EDHE:  Vendimi i Valdrin Pjetrit/ Basha shpall “fitoren” e radhës

Vrojtimi ka zbuluar se pavarësisht se qytetarët ndeshen shpesh me kërkesa për ryshfet nga punonjës publikë, thuajse askush nuk e denoncon në polici këtë formë korrupsioni.

Kjo konfirmohet edhe nga të dhënat e drejtësisë. Prokuroria e Përgjithshme ka raportuar se gjatë vitit 2020 ka marrë një numër të papërfillshëm denoncimesh për ryshfet nga qytetarët. Gjatë gjithë 2020-ës janë hetuar rreth 25 çështje për ryshfet nga të cilat vetëm tre kanë përfunduar me dënim nga gjykatat./Euronews

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Si po mashtrojnë Call Center-at/ Rrëfimi i të riut: Bindja gjermanët të investonin! Ja sa para fitoja në muaj

Publikuar

-

Nga

Dy ditë më parë u publikua skandali në lidhje me aktivitetin e 13 kompanive të “Call Center-ave” në Tiranë , të cilat dyshohet se kanë mashtruar një numër të madh qytetarësh në BE, duke I premtuar se do të pasuroheshin nëse do të investonin në bursa.

Gazetarja Anila Hoxha, ka intervistuar një punonjës të një prej këtyre call center-ave I cili ka treguar me detaje se si arrijnë t’i ‘funsin në kurth” këta shtetas.

I riu quhet Enea, dhe tregon se emësoi gjermanishten me synimin për të emigruar, por pandemia ja vështirësoi procedurat ndaj ai nisi punë në një call center në Tiranë.

Pavarësisht pagës minimale, ai tregon se fitimi i tij katërfishohet në varësi të klientëve të huaj që i bind për të investuar në kriptomonedhë.

“Çdo mëngjes supervizori im më jep klientët që duhet të kontaktoj, bëhet fjalë për shtetas të huaj gjermanë. Ata regjistrohen nëpërmjet publiciteteve të ndryshme që shikojnë në internet, kryesisht në FB dhe Instagram”, u shpreh ai.

Hoxha: Çfarë u ofrohet qytetarëve në këto publicitete?

LEXO EDHE:  Robert Berisha bën publike dashurinë për të ëmën

LEXO EDHE:  Akuza pas kritikëve të artit/ Edi Rama, zhgarravisti halucinant

“U ofrohet një mundësi për të fituar lekë dhe për të ndryshuar të ardhmen e tyre. Muaji më me fat ka qenë muaji kur bitcoin ka pasur një lëvizje të madhe dhe klientët ishin pothuajse të bindur dhe arrita të bindja 15 klienta atë muaj”, u shpreh ai më tej.Hoxha: Si shitet bitcoin, çfarë vlere ka?

“Bitcoin aktualisht kushton rreth 60 mijë dollarë, nëse ti investon dhe nesër shkon 70 mijë ti ke fituar”, u shpreh Enea.

Hoxha: Ndodh që fitojnë këta qytetarë?

“Ndodh që fitojnë por interesi i kompanisë është që ata të mos fitojnë”, tha ai.

Ene këmbëngul se punëdhënësit e garantuan që nuk po kryhen veprime të paligjshme, ndonëse është i bindur se shumë prej tyre janë mashtruar mbasi u është premtuar se do të fitojnë.

“Personalisht kryej 200-250 telefonata në ditë. 1 maksimumi 2 nga 2 arrij ti bind. Në telefonatën time kryesisht investimi i parë shkon 250 euro”, tha ai më tej./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rama pazar me Vuçiç?/ Agim Nesho: Nuk është aq naiv, po provokon Shqipërinë

Publikuar

-

Nga

Në të njëjtën linjë me ish-zv.kryeministren e Kosovës Edita Tahiri edhe diplomati Agim Nesho akuzon kryeministrin shqiptar për pazar me presidentin Vuçiç me qëllim konsolidimin e pushtetit të tij dhe në dëm të Kosovës.

Në studion e Debati në A2 CNN me Alba Alishanin ai tha se Rama po provokon Shqipërinë duke e quajtur bashkëpunuese të një aleance të gjerë si Gjermania e Franca.Unë mendoj që Rama nuk është naiv por për të kosnosliduar pushtetin e tij por ka bërë Pazar me Vuçiç në dëm të interesave të popullit shqiptar dhe Kosovës që Vuçiç të ketë hapësira të pakufizuara serbe dhe të Serbisë së madhe dhe provokon Shqipërinë që i jep leje, duke e quajtur si bashkëpunuese të një aleance të gjerë si Gjermania e Franca që mund të mbledhë hapësirat shqiptare, por në dëm të rregullit ndërkombëtar dhe konflikteve etnike”, tha Nesho.

LEXO EDHE:  Akuza pas kritikëve të artit/ Edi Rama, zhgarravisti halucinant

LEXO EDHE:  Robert Berisha bën publike dashurinë për të ëmën

Deklarata e Neshos vijmë pas mbledhjes në Beograd të Ballkanit të Hapur dhe deklaratave të dy liderëve, Rama dhe Vuçiç.

LEXO TE PLOTE