Connect with Us

Mbledhja e Kuvendit/ Klevis Balliu: Janë mbledhur më shumë firma se ç’duhen

Politikë

Mbledhja e Kuvendit/ Klevis Balliu: Janë mbledhur më shumë firma se ç’duhen

Publikuar

-

Ish kryeministri Sali Berisha ka paralajmëruar para pak kohësh se në javën e parë të dhjetorit do të mblidhet Kuvendi Kombëtar i PD për të bërë disa ndryshime statutore.

Për mbledhjen e Kuvendit ka nisur mbledhja e firmave të anëtarëve të PD.

Ish deputeti Klevis Balliu në një reagim për media u shpreh se deri tani janë mbledhur më shumë firma se ç’duhen, duke theksuar se nuk është çështja nëse Basha e njeh Kuvendin, por nëse Kuvendi e njeh Bashën, sepse ai është institucioni më i lartë i partisë.

LEXO EDHE:  Blushi: PD dhe PS, partitë e të pasurve

Firmat kanë kaluar ato që kërkon kuvendi kombëtar i PD-së sipas statutit e partisë. Edhe tani që flasim vazhdojë dhe numërohen fletë të tjerë. Ato janë lehtësisht të numërueshme sepse delegatët janë anëtarë të kryesisë. Shifrat janë të verifikueshme.

Nuk është çështja nëse Basha e njeh kuvendin, por nëse kuvendi e njeh Bashën, sepse ai është institucioni më i lartë i partisë. Pra, në këtë kontekst, Basha nuk ka asnjë të drejtë mbi kuvendin, sepse kuvendi mund të shkrijë edhe partinë”, tha Balliu./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Opinione

Fjetorja dhe Foltorja

Publikuar

-

Nga

Nga Avni Nezaj

Lajmi se në Kosovë u zhvilluan zgjedhjet lokale, u mbyllën kutitë, doli rezultati, humbësit përqafuan fituesit, duket se nuk i trazon aspak politikanët shqiptarë në Tiranë që kanë krijuar kriza të njëpasnjëshme me zgjedhjet duke i vjedhur, manipuluar dhe blerë votuesit. Ata thjesht shikojnë kush është fituesi në Kosovë dhe nisin urimet. Vetëm kjo i shqetëson. Ndërsa për masakrat elektorale brenda partive, por edhe në zgjedhjet e përgjithshme lokale apo parlamentare pritet të deklarohen ambasadorët njëherë për të folur politikanët shqiptarë më pas.

Klima politike e Prishtinës është ku e ku më e qartë dhe më shpresëdhënëse se sa klima e “tërmetaxhinjve” që manipulojnë pafund dhe si “dënim” marrin ngritjen në detyrë në partitë përkatëse.

Foltorja

Tani në spektrin e gjithanshëm të politikës ka lindur një skaj shprese që përfaqësohet lirisht dhe bindshëm nga “Foltorja” e Sali Berishës dhe që mund të ndryshojë diçka ose shumëçka nga ky realitet. Një iniciativë që po ndryshon ritmin e të bërit politikë, moralin e njohjes së humbjes po e bën prezent dhe po kthen institucionet tek anëtarët, elektorati, që duhet të votojë për gjithçka. Pa dyshim edhe për zgjedhjen e kryetarit apo mbledhjen e një kongresi partie.

Dikush mund të thotë se Berisha në politikë ka qenë, thjesht po rikthehet pas një pushimi të shkurtër. Po e vërtetë në politikë ka qenë, rrëzoi diktaturën, solli lirinë për shqiptarët, arriti që të kthehej në pushtet pasi rindërtoj nga zero selitë e PD që dogjën në të gjithë Shqipërinë revolucionarët komunistë me 1997. Krijoi një koalicion të madh politik, futi Shqipërinë në NATO, dhe hoqi vizat me BE. Reformoi qeverisjen dhe investoi në vend sa askush tjetër. Dhe me 2013 sapo humbi zgjedhjet parlamentare, dha dorëheqjen.

Pra të gjithë këto ishin standarde që po të ishin respektuar nga pasardhësi i tij në PD, do të ishte ndryshe dhe më e fortë opozita sot, e ndoshta në pushtet që me 2017 për të finalizuar projektin e Shqipërisë në Evropë.

Opozita u tradhtua nga brenda

Përballë Foltores që ka bërë gati firmat për kongresin e PD është Fjetorja, që gjithkush deri pak javë më parë e kujtonte si shtëpinë e lirisë dhe jo “Shtëpinë e Gjedhit”, si shtëpinë e zjarrit të shpirtit të opozitës, por jo atë të bashkëpunimit me rilindjen dhe seli e tradhtisë opozitare, si shtëpinë e demokracisë, por jo të nënshtrimit dhe kapjes duke nisur qysh me 2015 me goditjen e atyre që mendonin pak më ndryshe nga kryetari.

Një Fjetore që kreu i saj ka 8 vjet që e mjel si lopën por që nuk ka aspak forcë ose dëshirë, që ajo të rritet dhe të behet faktor në politikën shqiptare për të bërë ndryshimin dhe për të sjellë të djathtën në pushtet që Shqipëria të afrohet me Evropën e jo të rrijë kaq shumë larg saj. Bile më larg, shumë më larg, se sa ndodhej ajo ne 2013 Kur ra “regjimi” Berisha.Foltorja si alternativë

Nuk është vetëm iniciativë e Sali Berishës. Demokratët janë çliruar, flasin, dëgjojnë, japin mendime, debatojnë, japin ide, propozojnë. Kjo është demokracia e Foltores që ndryshon këmbë e kokë nga Fjetorja dhe demokracia me belbëzime që proklamon edhe Basha, edhe gazbardhistët që i rrinë rrotull.
Në foltoren e Berishës janë ata që themeluan PD, ata që dhanë gjithçka për PD, ata që u rritën bashkë me PD, janë ata që u linden ditën kur lindi PD, janë të rinjtë në një masë të madhe, janë forca e vitaliteti i njerëzve që janë “përdhunuar” ligjërisht dhe jo-ligjërisht nga pushteti i rilindjes në bashkëpunim të heshtur me Fjetoren. Pra krejt të pambrojtur nga opozita.

LEXO EDHE:  Basha: Ju tregoj faktet që drejtësia është kapur

LEXO EDHE:  Rama ka bllokuar reformen zgjedhore

Basha e ka kuptuar se është koha për ndryshim. Është koha që përkrahjen e madhe individuale të Berishës ta harrojë. Ai ka shansin që një herë në jetën e tij politike t’u shërbejë demokratëve dhe këtë mund ta bëjë duke dhënë dorëheqjen dhe jo duke shpikur kongrese ilegjitime. Kështu ai mund të sillet si një politikan që po rritet. Kështu nuk zhgënjen edhe ata që kanë menduar se PD nuk është Fjetore dhe që vijojnë të përkrahin akoma Bashën dhe të mbrojnë pikëpamjet e tij për demokracinë dhe mënyrën e qëndrimit të përjetshëm në opozitë. Se ndodh edhe kështu. Në diktaturat e kamufluara opozita nuk vjen kurrë ne pushtet, thjesht bën fasadën dhe bindet. Por këtë do ta ndryshojë Foltorja.

Foltorja si demokraci solide

Të gjithë ata mijëra demokratë dhe opozitarë që marrin pjesë në takimet e Berishës, tregojnë qartë se konturet e demokracisë së brishtë shqiptare ishin nëpërkëmbur, kthyer në drejtimin e tyre të gabuar. Dhe ta shikosh që këtë demokraci po e rikthen ai që nga majtistët e kallur është akuzuar edhe si “armik” i fjalës së lire, kjo i jep edhe më shumë nuancë këtij lloj muri demokratik. I jep domethënie duke shpjeguar se sa keq është përdorur liria në këtë vend në 8 vjetët e fundit. Asnjë herë për progres por gjithmonë për pazare dhe akuza të pavërteta ndaj atyre që themeluan lindjen e demokracisë dhe ndezën motorët e lirisë për shqiptarët, motorë që ishin fikur që me pushtimin komunist në 1945.

Dhe kaq pak kërkon liria. Thjesht një “Foltore” qytetare që u jep shpresë edhe pjesëmarrësve, por edhe shikuesve apo dëgjuesve të shumtë.

Kongresi i Fjetores dhe Kongresi i Foltores

Nëse habia me e madhe e një përfaqësuesi të opozitës është bashkëpunimi me pushtetin, këtu nuk të zhgënjen as Basha dhe as grupi i tij në PD. Tashme jo vetëm që ia kanë shtruar Ramës qeverisjen e qetë, por po bëjnë ç’është e mundur që të shkatërrojnë atë fluks opozitarizmi që ka sjellë Foltorja. Dje njoftuan kongres vetëm një javë pas kongresit tashmë të vendosur nga firmat e delegatëve zyrtarë të PD. Se çfarë kongresi do të bëjnë më 18, një dreq e merr vesh, por që nuk do të jetë i PD dhe anëtarësisë së saj, këtë e di gjithkush.

Që të bëhemi si Kosova

Nuk më vjen aspak trishtë ta them se sa para janë në nivelin e demokracisë shqiptarët e Kosovës. Ata nuk nënshtrohen dhe nuk e shesin Lirinë. Këtë e tregoi fushata e fundit. Këtë e kanë treguar edhe fushatat e tjera politike zhvilluar në Kosovë.

E që të bëhemi të paktën si ata, të votojmë si ata, dhe të duam demokracinë si ata, ti japim pamje lirisë si ata, duhet të mbështesim “Foltoren”. Këtë, edhe për arsyen se aty nuk je peng i askujt e nuk je i përdorur prej askujt. Pra shpëton edhe nga ata që ndërrojnë ide e llogore sa herë rritet pazari i radhës duke minuar demokracinë edhe brenda partisë por edhe demokracinë si koncept që hap rrugë pa mbyllur asnjë, e që lejon konkurrencën e pastër, jo vetëm politike.

Kështu besoj se Foltorja do ja dalë që të mos lejojë që Fjetorja të kthehet në një kapanon ku vdes opozita.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Doli në përgjimet për Rezart Taçin?/ Braçe plas “bombën” në Kuvend: Do ua provoj pagesat kesh

Publikuar

-

Nga

zevendeskryeministri erion brace ne kuvend

Ish-zv.kryeministri Erion Braçe ka reaguar me tone të forta pas deklaratës së bërë nga deputeti i PD, Ervin Salianji, i cili e akuzoi se ka dalë në përgjimet për Rezart Taçin.

Braçe mohoi akuzat e drejtuara nga Salianji, ndërsa bëri edhe një denoncim të fortë.

Deputeti socialist tha se në sallën e Kuvendit, ka njerëz që paguhen për të shpërndarë akuza. Ndërsa shtoi se do ta provojë me fakte, se paguhen kesh.

Me thënë të drejtën po bëhet hera e disatë që këtu diskutohet për etikë, por e gjithë etika mori fund në momentin që fluturoi fleta e ofendimit për femrat.

Së dyti unë erdha këtu sot për të folur për buxhetin, kisha një qëllim dhe doja që të shkoja deri në fund. Që të flisja për bujqit, se sa i interesuar jam unë askush nuk e gjykon dot dhe asnjë nuk e di. Po e përsëris faleminderit që më dhatë mundësinë ta çoj deri në fund.

Sai takon dokumentit te përgjimit të Rezart Taçit, mban datën 18 tetor 2021.  

Atë dokument unë e zotëroj të plotë, germë për germë.Dhe ju kujtoj se unë nuk kam qënë zv.kryeministër. Që në 9 shtator kur është betuar qeveria, roli im ka qënë thjeshtë deputet i sallës së Kuvendit.

Në këtë sallë ka njerëz që paguhen për të shpërndarë akuza. Do tua provoj që paguhen në kesh. Këto historira përfundojnë tek dita e pagesës kesh.

O kam folur unë për privatizimin e ARMO, transaksionet të gjitha ngjarjet, mes të cilave edhe shumë tragjike, o nuk ka folur njeri në këtë sallë. E kam denoncuar edhe në prokurori. Por, një prokuror e mori dosjen dhe fshiu gojën.  

Aty e keni ARMO-n, një varr i hapur mes asaj partie.  

Mes meje dhe Taçit nan dan një oqean.

Dhe e fundit, faleminderit për zyrën që më keni dhënë por është deri në tavan me dosje”-tha Braçe.

LEXO EDHE:  Kot lodhesh Lul, Brukseli beson Ramën

LEXO EDHE:  Kot lodhesh Lul, Brukseli beson Ramën

Ndërsa pas fjalës së Braçes, ka reaguar sërish deputeti Salianji, i cili tha se “Doni të bëni zhurmë që të largoni vëmendjen e qytetarëve nga buxheti, gjoja bëni si të shqetësuar, por ju talleni sepse thoni rrisni buxhetin e ndihmës sociale kur në fakt veproni në kurriz të bizneseve.”/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Video-“Ti je në dosjen e Rezart Taçit”/ Si nisi përplasja në Kuvend

Publikuar

-

Nga

Sot pritej të vijonin diskutimet për buxhetin 2022, ndërkohë situata ka degraduar deri gati në përplasje fizike mes deputetëve Ervin Salianji dhe Erion Braçe.

 “ Ky zotëria që del dhe bën si më i shqetësuari, në përgjimet e prokurorisë italiane, për Rezart Taçin, A je ti zv.kryeministri që del në përgjime. Mos m’u drejto mua si kone”, ka thënë Salianji, duke zgjuar kështu reagimin e ashpër të Braçes.

LEXO EDHE:  Foto-Bashës i dështon town-holl-i/Shihni si e braktisi sot Berati

LEXO EDHE:  Foto-Bashës i dështon town-holl-i/Shihni si e braktisi sot BeratiAkuzat dhe kundërakuzat, sharjet dhe fyerjet në distancë, më pas janë thelluar duke shkuar drejt një konfrontimi fizik, i cili u parandalua nga Garda./CNA.al

LEXO TE PLOTE