Connect with Us

Drejtori Sportiv i Legias: Muçi nuk është për në Poloni, do bëjë hapin e madh

Sport

Drejtori Sportiv i Legias: Muçi nuk është për në Poloni, do bëjë hapin e madh

Publikuar

-

/

Legia ka ndërruar trajnerin në ditën e djeshme duke shkarkuar Michnieëcz për shkakun e rezultateve negative. Për momentin kampionët polak janë me një trajner të përkohshëm, deri në momentin që do të bëjnë zgjidhjen përfundimtare.

Por te Legia zien ambienti për shkakun e ndeshjes së fundit ndaj Piast, në atë humbje 4-1, shkruan “Sport Ekspres”. Katër lojtarë të Legias gjendeshin në tribunë për arsye disiplinore, mes tyre edhe dy shqiptarë.

Celhaka nuk kishte pranuar që të shkonte te ekipi i dytë për një ndeshje, ndërsa Kastrati shfrenohej në festat e klubeve të natës dhe pirjes së alkolit. Për të sqaruar këtë rast, drejtori sportiv i Legias, Radoslaë Kucharski ka dalë në konferencën për shtyp. Ndërkohë nuk mungojnë vlerësimet e mëdha për Ernest Muçin, i vetmi lotjar i mbetur nga afrimet në periudhën kur u transferua talenti nga Tirana.

“Gjatë sezonit të dimrit, tek ne erdhën katër lojtarë, prej të cilëve Artem Szabanov ndoshta do të kishte luajtur një rol të madh nëse nuk do të ishte dëmtimi. Ne sollëm një nga lojtarët më të aktiv të skuadrës për momentin – Ernest Muçin, sipas meje. Djali ka një potencial të jashtëzakonshëm dhe nëse vazhdon të zhvillohet kështu, ai thjesht nuk do të jetë më këtu tek ne, në asnjë mënyrë. Muçi ka aftësi përtej futbollit të Polonisë dhe zhvillimi i tij është i qartë. Erdhi edhe Jasur Yaxshiboyev, i cili përballet me situata të ndryshme, por në fushë është një djalë me potencial, siç e tregon edhe situata aktuale. Nazarij Rusyn ishte një transferim i pasuksesshëm.

Rasti i lojtarëve që shkuan në tribunë? Sot nuk jam më i shqetësuar për transferimet e Kastratit, Celhakës apo Charatin. Jam i shqetësuar pse lojtarët kyç të sezonit të kaluar që fituan kampionatin polak kanë një rënie të ndjeshme në formë. Po flasim për lojtarë që ishin golashënuesit më të mirë sezonin e kaluar, fituan çmime dhe kishin statistika të shkëlqyera.

Ishte vendim i trajnerit që i dërgoi në tribunë. Jam informuar se këta të katër lojtarët nuk do të shkojnë në ndeshje. Të shtunën patëm një konferencë të udhëhequr nga trajneri Michnieëicz. Vendimi për skuadrën dhe titullarëve merret gjithmonë nga trajneri. Nuk dua të futem thellë në motivet e këtij vendimi. Kjo është një situatë që duhet të sqarohet sa më shpejt.”

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Sport

Nga i panjohur në yll të Champions, sulmuesi i Ajaksit thyen rekordin e çmendur të Haland

Publikuar

-

Nga

Sebastian Haler ishte një emër i panjohur për shumëkënd deri në këtë edicion. Por sulmuesi nga Bregu i Fildishtë, po shkruan historinë në Ligën e Kampioneve që në pjesëmarrjen e parë të tij.

Në ndeshjen e sotme ndaj Sporting Lisbonës, Haler u bë lojtar i dytë në historinë e turneut, pas Kristiano Ronaldos, që shënon në secilën prej 6 sfidave të fazës në grupe të një edicioni. Portugezi e kishte bërë në edicionin 2017-2018, ndërsa Haler iu bë i dyti që arrin këtë statistikë mbresëlënëse.E megjithatë, rekordi tjetër që vendosi sot është edhe më i pabesueshëm. Ky ishte goli i 10 i tij në Ligën e Kampioneve, dukë kaluar një rekord të Erling Haland që mendohej se ishte i paarritshëm. Norvegjezi kishte arritur kuotën e 10 golave në turne në vetëm 7 ndeshje të luajtura. Haler ia doli që të arrinte këtë shifër në 6 ndeshjet e tij të para.

 

LEXO TE PLOTE

Sport

VIDEO/ Reali mposht Interin dhe merr kreun e grupit D! Milani nuk ia del, Ajax e mbyll me pikë të plota

Publikuar

-

Nga

Supersfida e grupit D, mes Realit të Madridit dhe Interit, që vendoste se kush do të merrte vendin e parë në këtë grup (të dyja skuadrat e kishin siguruar kualifikimin) është fituar nga skuadra e Ancelottit.

Kroos zhbllokon sfidën në minutën e 17-të, pas një gjuajtje të bukur nga distanca. Zikaltërit mundohen që të reagojnë, por nuk arrijnë të vënë në vështirësi portierin Courtois.

Barella largohet me karton të kuq në pjesën e dytë, ndërsa mendon Asensio për të vulosur fitoren e Realit, me golin e shënuar 10 minuta nga fundi i takimit. Reali dhe Interi vazhdojnë aventurën e tyre në Champions, ndërsa Sheriff Tiraspol do të luajë në Europa League. Përfundon këtu aventura e Shakhtarit.

Ajax ka fituar edhe ndeshjen e fundit në grup, pasi ka mposhtur 4-1 Sportingun e Lisbonës, duke mbyllur me pikë të plota aventurën e tij në grupin C. Holandezët kanë shënuar nga dy gola në çdo pjesë në portën e portugezëve, që gjithsesi ishin të kualifikuar për në turin tjetër të turneut.

Në ndeshjen tjetër të grupit, Borussia Dortmund ka shpartalluar 5-0 turqit e Besiktasit. Reus dhe Haaland shënojnë nga një dygolësh, por pavarësisht fitores, gjermanët detyrohen të luajnë në Europa League.

REAL MADRID-INTER 2-0

17′ Kros, 79′ Asensio

SHAKTAR DONJETCK- SHERIF TIRASPOL  1-1

MILAN-LIVERPUL 1-229′ Tomori / 36′ Salah, 55′ Origi

PORTO-ATLETIKO MADRID 1-3

AJAKS-SPORTING 4-2

BORUSIA DORTMUND-BESHIKTASH 5-00

 

 

LEXO TE PLOTE

Seria A

Lëvizje surprizë, klubi i Serisë A shkarkon trajnerin

Publikuar

-

Nga

Nënshkruhet marrëveshja/ OVERSPORT, transmetuesi më i ri i licencuar për tre sezonet e ardhshme

Sipas asaj që shkruan “Sportitalia”, ka përfunduar era Luca Gotti në krye të pankinës së Udineses. Humbja e djeshme përballë Empolit nuk është pritur mirë nga drejtuesit e klubit, që kanë vendosur që të shkarkojnë teknikun e bardhezinjve.

Presidenti Gino Pozzo ka ardhur nga Anglia për të zgjidhur këtë çështje dhe ka vendosur që të largojë teknikun Gotti dhe të vendosë si trajner të përkohshëm Gabriele Cioffin, që deri tani ka qenë ndihmësi i tij.Nuk dihet nëse Cioffi do të qëndrojë deri në fund të sezonit apo jo. Ndonëse klubi nuk ka dalë akoma me një njoftim zyrtar, duket se largimi i Luca Gottit është i paevitueshëm. Nën drejtimin e tij Udinese ka grumbulluar 16 pikë në 16 ndeshje të luajtura.

LEXO TE PLOTE