Connect with Us

“Berisha të rikthehet në krye të PD”/ Spaho i ashpër ndaj Bashës: Kemi humbur shumë beteja zgjedhore

Politikë

“Berisha të rikthehet në krye të PD”/ Spaho i ashpër ndaj Bashës: Kemi humbur shumë beteja zgjedhore

Publikuar

-

Deputeti i Partisë Demokratike Edmond Spaho ka evidentuar krizën që ka kapur selinë blu gjatë viteve që është drejtuar nga Lulzim Basha.

Spaho shigjeton Lulzim Bashën si shkaktarin kryesor për situatën në të cilën ndodhet PD, ndërsa shtoi se kryeopozitari ka dështuar në 4 beteja zgjedhore.

Kemi humbur 4 beteja elektorale: 2015, 2017, 2019 që na tha dhe Komisioni i Venecias, që na vuri tërë fajin ne për qëndrimin që mbajtëm dhe 2021. Pra, dy palë zgjedhje lokale dhe dy palë zgjedhje të përgjithshme. Kur do të vijmë ne në pushtet? Cili drejtues i PD ka humbur kaq shumë dhe ka vazhudar të drejtojë?

Nëse ne nuk kemi të drejtën të mendojmë ndryshe dhe të flasim, atëherë partia përfundon kështu si ka përfunduar. Në një drejtim autokratik, individualist ku gjithçka merr rrugën “bëni si them unë, bëni si them unë sepse i pari këtu jam unë dhe s’ka tjetër”, tha Spaho.

Deputeti u shpreh se kreu i PD nuk e ndalon dot mbledhjen e Kuvendit Kombëtar dhe nëse zgjidhet nga anëtarësia, Sali Berisha duhet të rikthehet në krye të partisë.

LEXO EDHE:  Formimi i qeverisë kosovare/ Urimi i përzemërt i Berishës

“Foltorja i ka dhënë një goditje tërmeti Partisë Demokratike, shumë të nevojshme pasi jemi bërë një parti e mbyllur e cila drejtohet në mënyrë shumë autoritare. Në flasim që Berisha ka drejtuar si diktator, ndryshon si nata me ditën me mënyrën si drejtohet sot PD. Shumica e delegatëve të Kuvendit Kombëtar duan që të mblidhet Kuvendi Kombëtar kështu që le të vijë nëse ka mbështetjen. Por shumica, do ta shikoni kur të dorëzohen formularët e mbledhjes së Kuvendit, shumica e delegatëve mbështesin lëvizjen e Foltores e cila do t’i garantojë ndryshim PD-së. Nëse do t’i garantojmë këto për zotin Berisha, sigurisht do të jetë kryetar i partisë”, tha ai.

Përsa i përket amendamenteve kushtetuese të depozituara nga PD në Kuvend, Spaho tha se opozita nuk ka asnjë instrument që mund t’i imponohet PS për arritjen e konsensusit, përveçse votës për zgjatjen e afateve të vettingut./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

“E kam të vështirë ta kapërdij!”/ Kulluri bën reagimin e fortë pas deklaratës së Bashës

Publikuar

-

Nga

Trump i pafajshëm/ Kulluri: Këta që e etiketuan si armik nga Tirana nuk e di ç’kanë për të thënë!

Ish-anëtari i Këshillit Kombëtar, Edvin Kulluri, ka dalë me një reagim në rrjetet sociale, pas deklaratave të Lulzim Bashës, i cili tha se ka qenë 17 vjeç ka lidhur besën me Sali Berishën dhe se ai është i vetmi që ka bashkëpunuar në politikë.

Kulluri shkruan se Basha duhet të tërhiqet nga gënjeshtra e sotme ose të konfirmojë dikush tjetër bisedën që ka bërë.

“Te dashur miq! Sado te perpiqem mos te merrem me kete njeri, ky eshte aq “talent” saqe eshte e pamundur te mos them edhe sot dy fjale!

Duke mos e perjashtuar faktin qe i ka dhene doren Berishes 17 vjec ne takime ku ka perkthyer, kete punen e “beses” per demokracine dhe te miren e PD e kam te veshtire ta kaperdij!

Pervec dores Berisha e shumta mund ti kete dhene ndonje autograf, ndersa Basha mund ti kete thene “faleminderit doktor”!LEXO EDHE:  Formimi i qeverisë kosovare/ Urimi i përzemërt i Berishës

LEXO EDHE:  Komisioni i Ligjeve/ Opozita braktis mbledhjen

Genjeshtrat pa hesap ne dite hallit i kuptoj, por ky ka nje histori shumevjecare genjeshtrash edhe kur s’ka patur halle si keto te Kuvendit dhe firmave te shumices per ta larguar!

Eshte i vetmi njeri qe kam njohur dhe bashkepunuar ne politike qe genjen kot dhe pa asnje arsye!

Ose duhet te terniqet nga genjeshtra e sotme ose duhet ta konfirmoje dikush tjeter biseden qe paska bere me Berishen!”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Diskutime dhe vendimarrje politike/ PD mbledh nesër Kryesinë

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Ditën e nesërme Partia Demokratike do të mbledhë Kryesinë e saj dhe lajmi është bërë i ditur nëpërmjet një mesazhi drejtuar anëtarëve. Mësohet se mbledhja do të bëhet në orën 16:00 dhe në fokus do të ketë diskutime dhe vendimmarje mbi situatën politike, si dhe marrjen e masave për të mbrojtur interesin e Partisë Demokratike dhe funksionimin demokratik të organeve të saj.

“Në mbështetje të pikës 4, të nenit 45 të Statutit të PDSH, nesër, datë 15.11.2021, ora 16:00, do të zhvillohet mbledhja e Kryesisë së Partisë, me rend dite:LEXO EDHE:  Përçahet opozita/ Shehi kundër Bashës dhe Kryemadhit?

LEXO EDHE:  Basha sulmon ndërkombëtarët/ Na premtuan zbatimin e Dekriminalizimit, por …!

Diskutime dhe vendimmarje mbi situatën politike, si dhe marrjen e masave për të mbrojtur interesin e Partisë Demokratike dhe funksionimin demokratik të organeve të saj”.

Mbledhja do të zhvillohet në sallën e mbledhjeve të Grupit, Kati i II, Selia Qendrore e PDSH”, thuhet në njoftimin zyrtar./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Foltorja shkundi PD-në”/ Tritan Shehu: Basha të japë dorëheqjen si humbës

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Deputeti i Partisë Demokratike, Tritan Shehu, ka folur për zhvillimet në Partinë Demokratike.

Në një intervistë për Syri tv, Shehu thekson se Kuvendi i PD-së është jetik për të ardhmen e Partisë Demokratike.“Foltorja shkundi PD-në. Foltorja është momenti më i shëndetshëm për PD-në, është momenti i shkuarjes deri te anëtari më i thjeshtë i Partisë Demokratike, kudo në Shqipëri. Unë mendoj se pas vendimit të parregullt që u mor ndaj Berishës, e futi PD-në në krizë të thellë. Tani Foltorja po bën që PD ta marrë veten sërish. Pas Kuvendin, do të diskutojmë dhe do vendosen ata vendime që do ndërmerren aty.

Kuvendi është jetik për PD-në. Foltorja është metodë demokratike dhe në mënyrë demokratike po mbledh Kuvendin, e në Kuvend do ketë vendime të tilla si pranimi i mendimit ndryshe, për të forcuar rolin e degëve të PD-së. Në Kuvend duhet të merren vendime të tilla si aleancat që do bëjmë, si ta bëjmë PD-në më të shëndetshme, që më pas të përballemi me regjimin e Edi Ramës”, u shpreh Shehu.

LEXO TE PLOTE