Connect with Us

370 të helmuar në Krujë/ Dalin analizat paraprake të ujit, ja çfarë u konstatua

Aktualitet

370 të helmuar në Krujë/ Dalin analizat paraprake të ujit, ja çfarë u konstatua

Publikuar

-

Ndotja e ujit në qytetin e Krujës, që për pasojë solli edhe helmimin masiv të dhjetëra qytetarëve, ka ardhur për shkak të amoniakut në ujë mbi normë.

Bashkia e Krujës ka publikuar dhe reagimin e Ujësjellës Kanalizime ku thuhet se  “Nga të dhënat paraprake të analizave fiziko-kimike të deritanishme, dyshohet se reshjet e dendura të shiut ditën e shtunë pasdite dhe në orët e para të ditës së dielë, në të gjithë territorin e Bashkisë Krujë dhe në veçanti në Malësinë e Krujës ku ndodhen veprat e marrjes së ujësjellësit, të kenë sjellë kontaminimin e ujit të pijshëm, ku paraprakisht është konstatuar prezencë e amoniakut mbi normë”.

Reagimi i plotë:

REPUBLIKA E SHQIPERISË

UJËSJELLËS KANALIZIME KRUJË SHA

NJOFTIM

Në vijim të situatës së ndodhur në qytetin e Krujës, ku gjatë ditës së djeshme, e Hënë datë 25/10/2021, janë paraqitur për ndihmë mjekësore një numër i konsiderueshëm banorësh pranë Spitalit Bashkiak “Stefan Gjoni” Krujë me komplikacione shëndetësore, të cilat dyshoheshin si shkak prej konsumimit të ujit të pijshëm, sqarojmë si vijon :

Menjëherë, si masë e parë prej dyshimit të ngritur, në orën 10:30 të ditës së Hënë, Ujësjellës Kanalizime Krujë sh.a ka ndërprerë furnizimin me ujë të pijshëm për banorët e qytetit të Krujës dhe nga ana e Njësisë Vendore të Kujdesit Shëndetësor janë kryer analizat e ujit në burim, në depot e qytetit dhe në pikat fundore të rrjetit shpërndarës. Gjithashtu, nga ana e Institutit të Shëndetit Publik janë marrë mostra të ujit dhe disa kampione tek pacientët e hospitalizuar për të analizuar dhe gjetur shkaqet më të detajuara.

Nga të dhënat paraprake të analizave fiziko-kimike të deritanishme, dyshohet se reshjet e dendura të shiut ditën e shtunë pasdite dhe në orët e para të ditës së dielë, në të gjithë territorin e Bashkisë Krujë dhe në veçanti në Malësinë e Krujës ku ndodhen veprat e marrjes së ujësjellësit, të kenë sjellë kontaminimin e ujit të pijshëm, ku paraprakisht është konstatuar prezencë e amoniakut mbi normë. Gjithsesi ky rast mbetet për tu verifikuar pasi analizat periodike te kryera nga laboratorët e NjVKSh përpara kësaj periudhe, kanë rezultuar të jenë në norma optimale. Dje janë analizuar edhe mostrat e ujit nga veprat e marrjes në Shkretë dhe në burimin e Livadheve, ku parametrat fiziko – kimike të të cilëve kanë rezultuar të jenë vazhdimisht brënda normave. Sot, janë analizuar nga NjVKSh mostrat e marra nga depozitat e qytetit të cilat kanë rezultuar brënda normave të lejuara. Gjithsesi, jemi në pritje edhe të analizave më të detajuara mikro – biologjike nga ISHP, të cilat do të japin të dhëna më të detajuara të normave të komponentëve të ujit dhe do të shërbejnë për çertifikimin e furnizimit në vijim të popullatës me ujë të pijshëm.

Përsa i përket furnizimit të popullatës me ujë të pijshëm në ditët në vijim, sqarojmë se UKK Krujë po vijon me dezinfektimin e depove të qytetit me anë te proçesit të klorinimit, ndërkohë analizat fiziko–kimike dhe ato mikrobiologjike do të çertifikojnë ri-fillimin e furnizimit me ujë të pijshëm për banorët.

Në mënyrë që të shmanget çdo rast i mëtejshëm kontaminimi, kërkohet që të mos konsumohet uji në depozitat familjare dhe dhe të bëhet zbrazja e tyre me qëllim pastrimin përfundimtar të rrjetit deri në pikat fundore.

Ndërkohë që autorizimi i përdorimit të ujit të pijshëm do të njoftohet nga UKK Krujë dhe Bashkia Krujë, pas çertifikimit të analizave përfundimtare nga ISHP të pikave fundore të shpërndarjes në të gjitha zonat e qytetit të Krujës.

Ekipi i punës i ngritur për manaxhimin e situatës me specialistët e UKK Krujë, Spitalit bashkiak të Krujës, Njësisë Vendore e Kujdesit Shëndetësor si dhe Institucioneve të tjera lokale dhe Qendrore, janë në gatishmëri për t’Ju përgjigjur kësaj situate deri në normalizimin e saj, situate e cila fatmirësisht po shkon drejtë stabilizimit pas komunikimeve të fundit me Spitalin Bashkiak.

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Zbulohet çfarë do të bëjë Basha përballë Berishës

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

CNA.al mbrëmë raportoi kush do të ishte strategjia e Lulzim Bashës pas aktit që ai bëri me shkarkimin e Belind Këlliçit dhe shpalljen e garës në FRPD.

Sot është edhe më e qartë, një tjetër veprim, ashtu si ne dhe e paralajmëruam, Lulzim Basha bëri më LDG-në, pra do të ketë dy forumet partnere të cilat në fakt nuk i ka në kompetencë stututore, të cilat tashmë i shkarkojnë kryetarët në proces zgjedhor, dhe do të shkojë vetë në bazë për të takuar njerëzit.

Duke qenë se Lulzim Basha nuk mundet dot të zbresë në bazën e Partisë Demokratike, sepse militantët dhe trupa elektorale është mjaft e acaruar më të dhe kërkon dorëheqjen e tij, ai ka zgjedhur një mënyrë tjetër. Ka zgjedhur FRPD dhe LDG, mënyrë për të komunikuar dhe dalë nga selia e Partisë Demokratike ku është mbyllur prej gati 2 muajsh në zyrë.

Lulzim Basha mësohet se do të tentojë të shkojë në mbledhje në grupe të vogla të rinjsh apo zonjash në qytete të ndryshme, Vlorë, Korçë, Elbasan, Shkodër e gjetkë.

LEXO EDHE:  “Nënën e kam izoluar në një dhomë, e pamundur t’i shërbej”/ Qytetari rrëfen se si u infektua me COVID-19

LEXO EDHE:  “Morën një shumë të konsiderueshme parash”/ Klodiana Lala zbulon veprimin që i ‘fundosi’ gjyqtaren Hoxha dhe avokatinGrupet e tij të organizimit po marrin porositë për të mbledhur të rinjë besnikë të cilët mund të mbështesin Lulzim Bashën 50-100 nuk ka rëndësi, kështu dhe me LDG dhe me gratë me zonjat deputete, të cilat janë në strukturat e organizmit dhe të rinjtë që ai përfshiu në një listë, për ti çuar ata poshte në bazë, për të mbledhur njerëz që më pas Lulzim Basha të shkojë në takime, duke porositur edhe ndonjë pyetje për Sali Berishën për tu sqaruar dhe për të treguar se nuk është i izoluar, por janë rinia, janë gratë që e duan Lulin, si forcë kryesorë e PD dhe të vjetërit, e shkuara është ajo që nuk e lë PD të ecë përpara.

Pra strategjia e Bashës tashmë është e qartë, forumet rinore, Lidhja Demokratike e Gruas, struktura partnere të PD të hyjnë në process zgjedhorë që Basha  të dalë nga zyra dhe të thotë se e ka partinë në kontroll./CNA.al

Pas Këlliçit, Basha shkarkon Albana Vokshin/ Zgjedhje edhe në LDGSH

LEXO TE PLOTE

Kronika

Trupi i biznesmenit u gjet i mbuluar me zhavorr/ Dyshohet se u vra nga shoku i tij

Publikuar

-

Nga

Policia ka dalë me të dhëna zyrtare për gjetjen e trupit të pajetë të biznesmenit Ruzhdi Hoxha.

Si rezultat i kërkimeve dhe punës hetimore 10 ditore të bërë nga grupi hetimor në Sektorin për Krimet e Rënda në DVP Tiranë u bë e mundur grumbulllimi i provave për autorësinë e kësaj ngjarje dhe mesditën e djeshme si rezultat i kërkimeve, shërbimet e policisë bënë të mundur që në zonën e Dajtit të gjenin një xhup ku pas verifikimeve rezultoi se i përkiste shtetasit Ruzhdi Hoxha.

Nisur nga gjithë provat e grumbulluara, paraditen e sotme, Strukturat Hetimore të DVP Tiranë, Komisariati i Policisë Nr.4, Forcat Shqiponja, Fnsh dhe Instituti i qenëve të Policisë nën koordinimin e Depaatamentit të Policisë Kriminale dhe Departamentit për Sigurinë në Drejtorinë e Përgjithshme të Policisë së Shtetit u zhvillua një operacion kërkimi masiv në të gjithë zonën e Dajtit.

Si rezultat edhe i kontrollit me qentë e gjurmës u bë e mundur që në Qafë-Mollë , mbrapa Dajtit, në një greminë, u gjet i mbuluar me zhavor e gurë trupi i pajetë i shtetasit Ruzhdi Hoxha.

LEXO EDHE:  Aksident hekurudhor/ Krujë, treni përplaset me makinën

LEXO EDHE:  “Morën një shumë të konsiderueshme parash”/ Klodiana Lala zbulon veprimin që i ‘fundosi’ gjyqtaren Hoxha dhe avokatinTrupi i pajetë do transportohet në morgun e spitalit për kryerjen e ekspertizës mjeko-ligjore për të përcaktuar shkakun e humbjes së jetës.

Ndërkohë, po si rezultat i punës hetimore të kryer nga Strukturat Hetimore të DVP Tiranë, është bërë e mundur zbardhja e autorësisë së kësaj ngjarje, ku dyshohet se shtetasi Fredi Rrushi , i arrestuar më datë 26 tetor 2021 nga DVP Tiranë , si person i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet ligjzbatuese italiane për veprën penale të trafikimit të narkotikëve, është autor i dyshuar i kësaj ngjarjeje.

Nën drejtimin e Prokurorisë po vijojnë veprimet hetimore për dokumentimin e plotë ligjore të kësaj ngjarje dhe të kryerjes se procedurave ligjore për ndalimin e autorit të kësaj ngjarje./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Soros donte t’u gjente strehë ish-bllokmenëve”/ Berisha u përplas me të që para 30 vitesh

Publikuar

-

Nga

Ambasadori Richard Grenell, i njohur edhe si ministri në hije i republikanëve për DASH, ka publikuar një shkrim të fortë në faqen e Qendrës Amerikane për Ligj dhe Drejtësi.

Në analizën e tij, Grenell thekson se vendimi i Departamentit të Shtetit për Sali Berishën u mor për llogari të miliarderit George Soros.

“Aktualisht e vetmja provë që dimë ne është kundërshtimi i vendosur i Berishës ndaj ndërhyrjes politike të Soros, të cilin Berisha e ka denoncuar për anashkalim të sundimit të ligjit dhe për ndikim informal në të gjithë rajonin e Ballkanit. Vetë zoti Berisha në vitin 2017 u bëri thirrje qeverive të mëdha të hetonin rolin e Soros në politikën rajonale dhe shkoi aq larg sa të inkurajonte të tjerët që ta shpallnin Sorosin ‘non grata’.

LEXO EDHE:  “Morën një shumë të konsiderueshme parash”/ Klodiana Lala zbulon veprimin që i ‘fundosi’ gjyqtaren Hoxha dhe avokatin

LEXO EDHE:  Digjen 100 bimë narkotike, kërkohen autorëtBerisha ka përvojë personale me Sorosin që në ditët më të hershme që datojnë 30 vjet më parë. Të dy kishin kërkuar të punonin së bashku për të zhvilluar një shoqëri civile të pavarur; megjithatë në sytë e Berishës, Soros thjesht po krijonte një strehë të sigurt burokratike për mbështetësit e ish-diktaturës komuniste. Vitet themelore të tensionuara të demokracisë shqiptare kanë galvanizuar këndvështrimin e Berishës, i cili ka shkuar aq larg sa të pohojë se ‘George Soros është një armik i ashpër i maskuar i vlerave që ne besojmë dhe ndajmë’,” shkruan Grenell.

 

LEXO TE PLOTE