Connect with Us

Tashmë, kushdo mund të fluturojë/ Njihuni me mini-helikopterin për të cilin nuk do ju duhet vërtetim piloti

Teknologji

Tashmë, kushdo mund të fluturojë/ Njihuni me mini-helikopterin për të cilin nuk do ju duhet vërtetim piloti

Publikuar

-

cna lajm teknologji

Një startup nga Suedia ka zhvilluar një mjet fluturues personal që thotë se ‘kushdo mund të fluturojë’ i quajtur Jetson One, dhe mund të vihet në dispozicion për 66,000 £ (92,000 dollarë).

Avioni i cili  është tërësisht elektrik (eVTOL) dhe  u lançua këtë muaj, tre vjet pasi firma publikoi një prototip të ‘provës së konceptit’ në 2018.

Misioni ynë është të bëjmë fluturimin të disponueshëm për të gjithë. Jetson është një helikopter elektrik që mund ta zotëroni dhe fluturoni. Ne synojmë t’i bëjmë të gjithë pilot,’ tha bashkëthemeluesi i Jetson, Peter Ternstrom.

cna lajm teknologji

Helikopteri i cili është i pajisur vetëm me një ulëse mund të zmadhohet me 63 mph falë kornizës së tij të lehtë prej alumini dhe fibër karboni dhe motorit me 118 kuaj fuqi.

LEXO EDHE:  Varshavë/Pasagjerët detyrojnë pilotin të kthejë avionin në tokë

Der tani firma ka shitur 12 njësi të prodhuara, dhe kanë mbetur vetëm tre të cilat do vihen në dispozicion në vitin 2023.

Sipas Daily Mail, makina është emëruar pas “The Jetsons”, një ‘familje e së ardhmes’ imagjinare e krijuar në fillim të viteve 1960 nga Hanna-Barbera Productions, dhe duke përfshirë makina fluturuese të ngjashme me UFO-t.

Për sa i përket madhësisë Automjeti është 112 x 95 x 41 inç dhe ka krahë mbështetës që janë projektuar të palosen në vetvete, duke lënë një profil, i ngjashëm me një motoçikletë turistike.

Në SHBA ai klasifikohet si një avion ultra i lehtë, që do të thotë se nuk kërkohet licencë piloti për të operuar automjetin./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Teknologji

WhatsApp paralajmëron përdoruesit/ Kujdes nga mesazhet që merrni në telefonin tuaj, mund të hakoheni në moment

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Rreth 59 % e njerëzve kanë marrë mesazhe në WhatsApp nga hakera.  WhatsApp ka paralajmëruar përdoruesit të kenë kujdes nga mesazhe të tilla pasi mund të bëhen pre e hakerave që mun dtë vjedhin paratë e tyre.

WhatsApp tani është në partneritet me Standardet Kombëtare të Tregtisë për të paralajmëruar përdoruesit për këtë lloj mashtrimi.

Një mashtrim si ky përfshin kriminelët kibernetikë që hakojnë llogarinë e dikujt që njihni.

Më pas ata do t’ju dërgojnë mesazhe juve ose disa personave në listën e kontakteve të miqve tuaj, duke shpresuar se dikush do të përgjigjet.

Ata madje mund të lexojnë mesazhet e mëparshme në mënyrë që mësojnë mënyrën e duhur për të folur me ju pa ngritur dyshime.Pasi të ketë arritiur të futet në mesazhet tuaja dhe të mësojë më shumë për problemet, ata mund të përdorin çdo lloj justifikimi për t’iu bërë ju të jepni para.

LEXO EDHE:  U aksidentua duke punuar tokën/ Dërgohet me helikopter tek spitali i Traumës 55 vjeçari

LEXO EDHE:  NASA shtyn fluturimin e parë të helikopterit në Mars

Nëse ju kërkojnë para në këtë mënyrë, ndaloni dhe provoni t’i telefononi mikut .Ata mund të thonë se nuk mund të flasin me ju për momentin, por u thoni atyre se nuk mund të dërgoni para derisa të konfirmoni se janë në të vërtetë ata.

Mashtruesi mund të përpiqet të lëshojë një ndjenjë urgjence ose të përpiqet t’ju pengojë.Megjithatë, është e rëndësishme të ruani qetësinë dhe t’i telefononi personit ose të përdorni një metodë tjetër për të konfirmuar identitetin e tij.

Aksioni Citizens Advice Scams ka paralajmëruar gjithashtu për mashtrimin ‘miku në nevojë’ dhe po mbështet fushatën./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Tastierë druri dhe ekran të veçuar/ Modeli i rrallë “Apple 1” shitet në ankand

Publikuar

-

Nga

“Apple 1”, një kompjuter  i rrallë, i pari model i ndërtuar ndonjëherë nga bashkëthemeluesit e Apple, Steve Jobs dhe Steve Wozniak, është shitur në ankand për 400,000 dollarë.

Kjo është më shumë se 600 herë më shumë se 666,66 dollarë që shitej me pakicë në 1976. (Çmimi i zakonshëm erdhi falë dashurisë së Wozniak për të përsëritur numrat e plotë.)

I njohur si ‘Chaffey College’ Apple 1 sepse fillimisht ishte në pronësi të një profesori në Chaffey College të Kalifornisë Jugore, kompjuteri i gjeneratës së parë është i mbështjellë me dru koa dhe vjen me motherboard origjinal Apple 1 ‘NTI’, rregullatorë të energjisë dhe një kondensator Sprague 39D blu.

Me tarifën  prej 25 për qind të blerësit, fituesi i paidentifikuar përfundoi duke paguar një total prej 500,000 dollarësh.

Sipas John Moran Auctioneers, firma që merret me shitjen, kompjuteri 45-vjeçar ishte parashikuar të kapte deri në 600,000 dollarë.

Si pjesë e shortit, fituesi mori gjithashtu një monitor video Panasonic të vitit 1986, një kopje Xerox të manualit Apple-1 Basic, udhëzuesin e funksionimit dhe një manual programimi MOS 6502.

LEXO EDHE:  Helikopteri nuk e fiku dot/ Zjarri në Fier vijon të përhapet prej 3 ditësh

LEXO EDHE:  U dogj në sobën e druve/ Fëmija me helikopter drejt Tiranës

Sipas Daily Mail, loti përmban gjithashtu dy kasetë softuerësh Apple-1, me ‘kartë treguese të shkruar me dorë me vendndodhje memorie për softuerin e ngarkimit Apple-1’, sipas përshkrimit.Apple 1 ndihmoi në ngritjen e gjigantit të teknologjisë me bazë në Cupertino, Kaliforni, me Ëozniak duke shitur kalkulatorin e tij HP-65 për të financuar dhe prodhuar artikullin.

Apple 1 janë projektuar nga Wozniak dhe janë montuar dhe testuar nga Jobs, motra e tij Patty dhe miku i kolegjit Daniel Kottke në shtëpinë e Jobs, sipas ankandeve të John Moran.

Ky model i veçantë u ble përfundimisht nga profesori Chaffey nga një student në 1977 për 650 dollarë, sipas Los Angeles Times.

Përafërsisht 200 Apple 1 u montuan gjithsej, megjithëse vetëm 175 u shitën—50 prej tyre Paul Terrell, pronar i ByteShop në Mountain View, Kaliforni.

Në gusht, një motherboard Apple 1 – i kompletuar me një manual përdoruesi origjinal – doli në ankand për 450,000 dollarë.

Apple-1 u ndërpre në tetor 1977, me Jobs dhe Wozniak që ofronin zbritje dhe tregtim për Apple II më të avancuar./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Siguria kibernetike/ Forbes ngre alarmin: Duhet të fshini nga aplikacionet Google Chrome

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Së fundmi është bërë public një njoftim nga Forbes sipas të cilit njoftohen të gjithë përdoruesit e Google Chrome që të fshijnë programin. Arsyeja është sepse po mblidhen të dhëna shumë të ndjeshme. Të dhënat e telefonit thuhet se rrezikojnë të transmetohen pa e kuptuar as përdoruesit.

Sipas forbës kjo mund të marrë fund nëse Chrome fshihet nga aplikacionet e celularit apo kompjuterit.

Reagimi erdhi  pasi Facebook po akuzohet se ka marrë të dhëna private kritike të njerëzve duke përdorur të dhënat e akselerometrit si një mjet për të identifikuar vendndodhjet dhe për të gjurmuar në heshtje përdoruesit e aplikacioneve dhe për të monitoruar aktivitetet.

Zak Doffman, zëdhënësi e Forbës paralajmëroi në lidhje me sigurinë kibernetike:

LEXO EDHE:  U dogj në sobën e druve/ Fëmija me helikopter drejt Tiranës

LEXO EDHE:  Rrëzimi i helikopterit/ Dalin detajet e paraNdërsa Facebook po mblidhte këtë informacion për veten e tij, Chrome është i lumtur ta mbledhë atë për të tjerët – duke mundësuar në thelb një informacion falas për të gjithë kur bëhet fjalë për informacione jashtëzakonisht të ndjeshme për çdo aktivitet, çdo sjellje”, tha Doffman.

Hulumtimi, kishte ekspozuar se si program lejon faqet e internetit të celularëve të prekin sensorët e pajisjes. Apple çaktivizon aksesin e sensorit të lëvizjes si parazgjedhje.

Por Google jo vetëm që lejon aksesin, por gjithashtu u thotë përdoruesve se ky është një cilësim “i rekomanduar’ për ta mbajtur të aktivizuar”,  është shprehur zëdhënësi./CNA.al

LEXO TE PLOTE