Connect with Us

Ahmetaj “dhëmb për dhëmb” me opozitën/ Flet me shifra për rritjen ekonomike

Ekonomi

Ahmetaj “dhëmb për dhëmb” me opozitën/ Flet me shifra për rritjen ekonomike

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Qeveria shqiptare ka lidhur një tjetër marrëveshje me Kombet e Bashkuara. Në fjalën e tij të mbajtur,  zv. kryeministri Arben Ahmetaj, foli për shifra konkrete të rritjes ekonomike si edhe theksoi se partneriteti i Shqipërisë me OKB-në, ka qenë një sukses.

Kur iu referova buxhetit të 2022-shit, me shumë modesti them se kemi iniciuar paketa me rëndësi për ata më në nevojë. Janë 15 mijë familje që marrin ndihmë ekonomike, të cilat do iu dyfishojmë. Ngritja jonë ekonomike është 18%, e shpejtë, por e pamjaftueshme. Ky vend ka nevojë që të ndihmojë fëmijët dhe të rinjtë. Ne e frenuam uljen e popullsisë, e rritëm arsimimin.Dua t’i jap meritat e duhura partneritetit të gjatë mes qeverisë shqiptare dhe kombeve të bashkuara dhe të pranoja se ky program që nga 2007-ta vendi ynë u zgjodh me ketë qasje të re, ka qenë sukses. Miratimi i axhendës 20-30 shënoi një moment historik dhe për Shqipërinë, e cila ka lëvizur shpejt për të përshpejtuar zbatimin e saj në çdo qelizë. Me moton; të mos lëmë asgjë pas. Rruga jonë drejt zhvillimit të shpejtë, nxitet për të përmbushur standardet e BE. Çdo agjenci në familjen e OKB-së ka ndihmuar qeverinë tonë”, pohoi  Ahmetaj.

Teksa foli edhe për krizat që brenda një periudhe të shkurtër goditën vendin tonë, Ahmetaj theksoi se qeveria nuk la askënd mënjanë.

Duhet të kujtojë tërmetin dhe pandeminë, pasi ne nuk jemi vend i pasur. Ne nuk lamë asnjë mbrapa pas vitit 2019-ën kur ra dhe tërmeti. Shpesh herë i tregoj miqve të mi kuptimin e të qenit një shërbëtor publik. Dua të ndaj me ju një moment tejet emocional që është në thelb të asaj që po bëjmë sot. Një ditë bashkë me kryeministrin shkuan në një fshat të Tiranës, për t’i dorëzuar çelësin e shtëpisë një nënë, e cila kishte djalin e martuar, me probleme shëndetësore dhe gruan e tij po ashtu me probleme, dhe dy fëmijë studentë. Nëna ishte gati mosha e nënës time”, tha Ahmetaj.

LEXO EDHE:  “Duhet të zhduken”/ Ish-anëtari i Këshillit Kombëtar propozon masa drastike, mesazhi për opozitën

Nga ana tjetër ai replikoi edhe ndaj opozitës lidhur me  raportin e Bankës Botërore, ku shprehu se populizmi injorant, po kthehet në politikë trendi.

“Do i referohem raportit të fundit të BB-së; Shqipëria e ka ulur varfërinë në raport me vendet e tjera, me shpejtësi shumë më të madhe. Duke lexuar, sfidat e mëdha, për mua në një rrezik ku populizmi injorant, kthehet në politikë trendi, atë ditë njerëz, qytetarë të angazhuar si unë dhe si ju, duhet të flasë për reforma. Varfëria nuk ulet me fjalë as të ngrohta, as të mira as populiste për të varfrit. Të gjitha janë false nëse nuk zbatohen dhe mbështet në reforma intensive. S’do të riri pa përmendur reformën në drejtësi, që ka futur elektricitet në drejtësi, apo reformën në arsim.”,  deklaroi zv.kryeministri.

Ai gjithashtu nuk la pa falenderuar OKB e BE, për ndihmën e madhe ndaj vendit tonë.

S’dua ta lë pa përmendur me një falënderim të madh, OKB, BE, për të gjitha vendet që na ndihmuan. Sfidat që kam përmendur, të gjitha raportet, kur rendit institucionet, duhet të përmendësh atë që të ka ftuar”, tha Ahmetaj./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Ekonomi

Leku zhvlerësohet, euro bie pikiatë/ Kursi i këmbimit, 29 Nëntor 2021

Publikuar

-

Nga

cna lajme ekonomi

Dollari amerikan blihet me 105.3 Lekë dhe shitet me 111.3 Lekë.

Euro blihet me 119.1 Lekë dhe shitet me 124.1 Lekë.

Paundi britanik blihet me 141.5 Lekë dhe shitet me 146.5 Lekë.Franga zviceriane blihet me 114 Lekë dhe shitet me 119 Lekë.

Dollari kanadez blihet me 82.5 Lekë dhe shitet me 87.5 Lekë.

LEXO EDHE:  “Duhet të zhduken”/ Ish-anëtari i Këshillit Kombëtar propozon masa drastike, mesazhi për opozitën

LEXO EDHE:  “Opozita po i del kundër ndërkombëtarëve”/ Patozi: E pamundur të shtyhen zgjedhjet

Më poshtë po sjellim të dhënat e këmbimi valutor, sipas Credins Bank./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Ekonomi

Nuk ka luhatje të monedhave të huaja përballë Lekut/ Këmbimi valutor, 28 Nëntor 2021

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Dollari amerikan sot blihet me 105.3 Lekë dhe shitet me 111.3 Lekë.

Euro blihet me 119.1 Lekë dhe shitet me 124.1 Lekë.

Paundi britanik blihet me 141.5 Lekë dhe shitet me 146.5 Lekë.Franga zviceriane blihet me 114 Lekë dhe shitet me 119 Lekë.

Dollari kanadez blihet me 82.5 Lekë dhe shitet me 87.5 Lekë.

LEXO EDHE:  “Opozita po i del kundër ndërkombëtarëve”/ Patozi: E pamundur të shtyhen zgjedhjet

LEXO EDHE:  "Jemi të kënaqur me zgjedhjet"/ Ambasadorja e SHBA: Problemet do trajtohen

Më poshtë po sjellim të dhënat e këmbimit valutor, sipas Credins Bank./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Ekonomi

Nuk ndalet vrulli i ndërtimeve/ Dyfishohet sipërfaqja e dhënë për leje ndërtimi

Publikuar

-

Nga

cna lajme ekonomi

Në tremujorin e tretë 2021 janë miratuar gjithsej 442 leje ndërtimi për ndërtesa të reja, nga 262 leje të miratuara në tremujorin e tretë 2020, duke shënuar një rritje prej 68,7 % .

Sipërfaqja e lejeve të ndërtimit miratuar për ndërtesa të reja, në tremujorin e tretë 2021, është 564.266 m 2 , nga 397.947 m 2 miratuar në tremujorin e tretë 2020, duke shënuar një rritje prej 41,8 %

Në tremujorin e tretë 2021, vlera e përafërt e lejeve të ndërtimit miratuar për ndërtesa dhe punime inxhinierike është 22,5 miliardë lekë, nga 19,5 miliardë lekë miratuar në tremujorin e tretë 2020, duke shënuar një rritje prej 15,2 % .LEXO EDHE:  Protesta e 16 shkurtit/ Zbulohet skenari i opozitës

LEXO EDHE:  Ndryshon strategjia e opozitës/ Protesta në të gjithë Shqipërinë

Nëse u referohemi qarqeve në Berat  këtë tre mujor, janë dhënë 13 leje ndërtimi, në Dibër 7 leje ndërtimi, në Durrës 64 leje ndërtimi, në Elbasan  29 lejë ndërtimi, në Fier 18 leje ndërtimi, në Gjirokastër 4 leje ndërtimi, në Korçë 34 lejë ndërtimi, në Kukës 20 lejë ndërtimi, në Lezhë 131 lejë ndërtimi, në Shkodër 8 leje ndërtimi, në Tiranë 109 leje ndërtimi dhe në Vlorë,  5 lejë ndërtimi.

Në qarqet, Lezhë, Tiranë dhe Durrës, janë dhënë më shumë leje ndërtimi, ndërsa në qarkun që janë dhënë më pak futen, Gjirokastra, Vlora dhe Dibra./CNA.al

LEXO TE PLOTE