Connect with Us

Nga Erion Dasho/ Dy vjet luftë me paditurinë

Shëndeti

Nga Erion Dasho/ Dy vjet luftë me paditurinë

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Që prej fillimit të pandemisë, së bashku me shumë kolegë të tjerë po luftojmë përditë jo vetëm me paaftësinë dhe papërgjegjshmërinë e qeverisë, ministrisë dhe komitetit, por edhe me paditurinë.

Padituria herë merr formën e një konspiracionisti, herë atë të një përfaqësuesi antiestablishment, herë atë të një dashnori të lirisë dhe jo rrallë, fatkeqësisht, shfaqet pas një tjetër bluze të bardhë të vendosur në anën e gabuar të barrikadës.

Viti 2020 kaloi duke u mbushur mendjen qytetarëve të terrorizuar nga sharlatanët se 80% e të infektuarve nuk kishin nevojë për asnjë trajtim apo ekzaminim. I vetmi shpenzim i justifikuar ishte blerja e një puls oksimetri për ndjekjen e ecurisë së sëmundjes.

Vetëm një pjesë e vogël e qytetarëve na dëgjoi!!!

Çdo person që niste kollitej sado pak, u bë pre e mashtruesve dhe të paaftëve. Një listë e gjatë me analiza, referim për skaner dhe një recetë bombastike me antibiotikë e çoi faturën më të thjeshtë të trajtimit të COVID-it në 1 mijë euro. Jo rrallë, këto mjekime ishin përgjegjëse për dëmtimin e shëndetit, madje edhe për humbjen e jetës.

Kur një pacient zhvillonte forma pak më të rënda të sëmundjes, fatura rëndohej në mënyrë eksponenciale! Me mesazh vinte receta me remdesivir, ku kura niste me 3 mijë euro dhe përfundonte me aq sa t’i donte qejfi “kompetentëve”. Përsëri pa asnjë referencë të besueshme dhe në kundërshtim me çdo protokoll të miratuar në vendet perëndimore!

Personalisht kam dhjetëra statuse dhe intervista kundër kësaj batërdie. Të gjitha janë online dhe lehtësisht të verifikueshme. Një njeriu normal do t’i mjaftonte kjo betejë imja një vjeçare për t’i mbushur mendjen se nuk kam patur dhe nuk kam ndonjë interes komercial dhe nuk i kam “shitur shpirtin” asnjë kompanie farmaceutike apo biznesi privat.

Mbi të gjitha, është tregues i faktit se unë dhe shumë kolegë të tjerë i jemi referuar në çdo moment njohurive, protokolleve dhe përvojës së vendeve lider në mjeksinë botërore, SHBA-ve, Gjermanisë, Anglisë, etj.

Ç’po ndodh sot?

Me të njëjtët kolegë që bënim thirrje për të qëndruar larg mjekimeve të panevojshme vjet, po u rekomandojmë qytetarëve të vaksinohen. Të vaksinohen të moshuarit, të rriturit, të rinjtë dhe fëmijët. Përsëri po bazohemi tek njohuritë, rekomandimet dhe protokollet e të njëjtave vende perëndimore.

LEXO EDHE:  Londra shtrëngon masat kundër COVID-19 nga e shtuna

Për koincidencë, sërish shumë pak dëgjohemi!

Ata që blinin remdesivirin e paefektshëm për 3 mijë euro, sot flasin kundër vaksinës e cila tashmë është provuar se ul rrezikun e vdekjes me 10 herë!

Ata që ishin gati të aplikonin klorokinën dhe favirën pa u bazuar në asnjë evidencë të vetme, sot refuzojnë vaksinën të cilën e rekomandojnë EMA, FDA dhe një duzinë agjencish nga më prestigjiozet!

Ata që dje nuk kërkonin asnjë studim për të përdorur azitromicinën, doksiciklinën, deksametazonin, vitaminën C, xarelto-n, favirën, remdesivirin, plazmën hiperimune, etj., papritur sot kërkojnë qimen në vezë për çdo efekt të dyshuar apo imagjinar të vaksinës.

Ndërkohë që një medikament në dukje “i pafajshëm” si aspirina shkakton 20 vdekje për 1 milion banorë në vit, anti-Vax-ët kërkojnë llogari për çdo efekt anësor të vaksinës, madje edhe për ato “pasoja” që shpik imagjinata e tyre e shfrenuar!

Shqiptarë!

Pjesën më të madhe të 16 mijë fatkeqëve që vdiqën nga COVID-i i vrau papërgjegjshmëria e qeverisë, ministrisë dhe komitetit të marionetave politike.

Por një pjesë jo të vogël të tyre, i vranë mjekimet e papërgjegjshme të marra pa asnjë logjikë mjeksore nën presionin e injorantëve dhe makutëve.

Sot këta injorantë mund të vrasin sërish duke ju mbajtur ju dhe fëmijët tuaj larg vaksinës.

Mos i lejoni!

E deklaroj këtë si një ekspert dhe mik që nuk ka as edhe interesin më të vogël pas vaksinave dhe si një person që jap prej një viti e gjysmë këshilla që po të ishin dëgjuar, do të kishin shpëtuar me qindra jetë!

Kush vaksinohet sot, e pret një dimër shumë më i sigurt dhe më i shëndetshëm!

Nuk e them unë! E thotë çdo institucion dhe shkencëtar prestigjioz sot në botë!

Është përafrimi që po ndjek sot Bashkimi Europian, Mbretëria e Bashkuar, SHBA-të, Izraeli dhe çdo vend tjetër i përgjegjshëm.

Besojeni dhe zbatojeni!

Sa më shpejt, aq më mirë!/CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Shëndeti

Manastirliu inspekton investimet në Maternitetin “Koço Gliozheni”

Publikuar

-

Nga

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu, ka inspektuar punën për transformimin e shërbimit të urgjencës, qendrës së gruas dhe sallave të operacionit në Maternitetin ‘Koço Gliozheni’, ku deklaroi se do rriten kapacitetet dhe cilësia e shërbimit për nënat dhe fëmijët.

“Është një investim në zemër të spitalit sepse i shërben jo vetëm strukturës së qendrës së pritjes për gratë, urgjencës, triazhimit, spitalit ditor i cili po rehabilitohet tërësisht, por gjithashtu janë sallat operatore, sallat e lindjes, të cilat tashmë me rehabilitimin dhe gjithë investimet që po bëhen në këtë spital, do të jenë sipas standardeve bashkëkohore. Jam e kënaqur që përpos investimeve në infrastrukturë, investimi është edhe në pajisje teknologjike, pra që do të rrisin akoma më shumë cilësinë e shërbimeve që ne ofrojmë për nënat dhe të porsalindurit”, deklaroi  Manastirliu.

Ministrja e Shëndetësisë theksoi se me buxhetin e 2022, investimet në sektorin e Shëndetësisë vijojnë me programin e nënave dhe fëmijëve, duke fuqizuar maternitetet dhe pediatritë në vend.

“Investimet me buxhetin 2022 do të vazhdojnë të prekin programin e nënave dhe fëmijëve, duke fuqizuar maternitetet, duke fuqizuar gjithashtu dhe pediatritë në të gjithë vendin. Ne do të finalizojmë këtë investim që kemi nisur në maternitetin “Koço Gliozheni” gjatë 3-mujorit të parë të vitit të ardhshëm. Ndërkohë që do të vijojmë investimin në maternitetin “Mbretëresha Geraldinë”. Do të finalizojmë investimin në maternitetin e Kukësit, pediatrinë e spitalit Elbasan dhe në spitalet e tjera rajonale, investime të cilat hapen me buxhetin e vitit 2022”, tha Manastirliu.

LEXO EDHE:  Kriza nga pandemia Covid/ Hoti prezanton paketën e re: 182 milionë euro për rimëkëmbjen ekonomike

LEXO EDHE:  Mbi 50 milionë të infektuar me koronavirus në EvropëDuke bërë me dije se nëpërmjet 3 fazave të investimeve do të ndërhyet në pika nevralgjike, drejtori i Maternitetit “Koço Gliozheni”, dr. Genci Hyska, shprehet se faza e parë e punimeve të këtij investimi pritet të përfundojë brenda këtij viti.

“Kjo është faza e parë e cila do të bëjë rikonstruksionin e tre pikave më nevralgjike, të cilat janë një shërbim i munguar i urgjencë-pranimit. Ndërsa faza e dytë do të jetë faza e neonatologjisë dhe e rikonstruksionit të ambienteve brenda pavioneve. Ndërsa faza e tretë ka të bëjë me veshjen e sistemit kapotë dhe integrimi i një sistemi të kursimit të eficencës së energjisë”, tha Hyska.

Qeveria shqiptare ka financuar rreth 1 milion dollarë në fazën e parë të investimit në Maternitetin “Koço Gliozheni” për rikonstruksionin e bllokut operator, bllokut të lindjes, qendrës së gruas, urgjencës dhe pajisjen e tyre me aparatura mjekësore të standardeve më të mira. Na fazën e dytë do të kryhet rikonstruksioni i shërbimit të neonatologjisë, ndërsa në fazën e tretë do të jetë  investimi në sistemin e veshjes dhe paneleve diellore, për të bërë edhe kursimin e energjisë, për të qenë edhe ne pjesë e aksinonit global për eficençën e energjisë.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Shqiptarët, neglizhentë ndaj shëndetit të syve/ Specialisti Italian zbulon rreziqet e mungesës së kontrolleve

Publikuar

-

Nga

cna lajme shendet

Në Shqipëri ndryshimi i cilësisë  së jetesës nuk ka ecur paralelisht me standardet ndaj kujdesit shëndetësor. Krahas problemeve të mëdha të sistemit shëndetësor, ekziston edhe një ndërgjegjësim i ulët shoqëror i parandalimit të sëmundjeve përmes kontrolleve rutinë dhe periodike të shëndetit, veçanërisht atij të syve. Diabeti dhe sëmundjet kardiovaskulare tepër të përhapura në shoqërinë tonë janë pragu i përkeqësimit të syve.

Një faktor ndikues në shëndetin e syve është përdorimi i celularëve , kompjuterave , tabletëve dhe lap topët që nuk po njeh moshë dhe afat kohe . Pandemia i ktheu shumë profesione dhe shërbime online dhe kjo  përkthehet më shumë orë para ekranit kompjuterik apo celularit,  fenomen i cili dëmton syrin në mënyrë intensive. Okulistët prej muajsh  i bien këmbanave të alarmit për rrezikun që I kanoset njerëzve nga ky ndryshim i stilit të punës dhe të jetesës në kurriz të normalitetit të funksionit të syve.

Optikometri Italian Luca Frioni me një eksperiencë pune në Romë prej 25 vitesh në biznesin e trashëguar familjar , gjendet në Shqipëri, ku ka hapur klinikën e kujdesit ndaj syrit,  në Paskuqan, me po të njëjtin mbiemër, Klinika okluistike italiane, Frioni.

Doctor pse pikërisht keni hapur në Pskuqanin klinikë të vizitave të syrit ?

Kam një arsye shumë të thjeshtë kryesore në përgjigjen time. Sepse periferitë janë gjithmonë të braktisura nga shteti dhe shoqëria, pra komuniteti këtu nuk  në përfiton shërbime. Në rastin konkret shëndetësia nuk është një system i konsoliduar  këtu në Paskuqan, dhe kujdesi ndaj shëndetit duket i një niveli të ulët. Aq më tepër kontrolli j syve më duket minimalist dhe aspak serioz.

Sipas jush çfarë nuk shkon në trajtimin e problemeve  okulistike këtu në Shqipëri

Nga ajo cfarë kam konstaktuar gjatë  vizitave dhe në qytete të tjera si dhe dëshmitë e pacientëve mendoj se, okulistikës shqiptare i mungon një protokoll rigoroz i vizitave të syrit  si  në tregues cilësorë ashtu edhe në ato sasiorë, pra afatit kohor të vizitës.

Për të qenë më konkret, habitem sesi nië vizitë sysh nga shumë  mjekë privatë zhvillohet për pak minuta dhe fillon e mbaron me shikimin nga afër dhe nga larg të shkronjave të alfabetit.  Kjo procedurë nuk ka lidhje me kontrollin e mirëfilltë dhe profesional të syve. Mos të harrojmë që një kontroll i saktë dhe i plotë i syve kërkon kohën e mjaftueshme dhe njohuri të integruara të historikut të sëmundjeve të pacientit si përshembull diabetit, sëmundjeve të zemrës, tronditjeve cerebrale, sëmundjes së veshkave etj

LEXO EDHE:  “Qeveria po vepron kuturu”/ Basha: Testet u blenë 4 herë më shtrenjtë

LEXO EDHE:  Kriza nga pandemia Covid/ Hoti prezanton paketën e re: 182 milionë euro për rimëkëmbjen ekonomike

Neglizhenca  ndaj  shëndetit te syve,  duket sikur është një mendësi e rrënjosur prej vitesh mes jush. Syri sikurse dhe organet e tjera ka nevojë për vizita periodike dhe të thelluara, pasi moskapja në kohë e sëmundjes,  i përkeqëson treguesit deri në verbëri të plotë. Teorikisht në  okulistikën italiane theksohet se ” Nga sytë kupton shëndetin e   pacientit.Miopia përshembull është një patologji tipike e njerëzve këtu, që do të thotë difekt i shikimit dhe, shumica paraqiten për kontroll kur gjendja është rënduar. Sepse vizitën  tek mjeku shoqëria  e lidh domosdoshmërisht me faktin nëse ndiejnë dhimbje.

Fëmijët mbeten kategoria më e dëmtuar dhe më e pambrojtur nga komunikimi teknologjik. Prindërit duhet ti sjellin fëmijët për vizita dhe kur ata nuk kanë ankesa

Nga ana tjetër dhe mjekët specialist duhet të tregohen më vigjilentë në trajtimin e sëmundjeve të  pacientit pasi përshembull një diabetik duhet doemos të këshillohet të paraqitet për vizitë të syve.

Në klinikën Frioni krahas vizitës së shpejtë të syve me dy paketa me  kontrolle komplekse të syve  

Është thelbësor vizita e fondo del occhio pra thellësisë, fundit të syrit. Nga kjo procedurë ne arrijmë në diagnoza shumë të sakta dhe të detajuara të sëmundjes së syrit dhe më pas kurimit të tij. Me anë të këtij kontrolli të thelluar arrijmë të marrim të dhëna për qarkullimin e gjakut në zgavrën e syrit, procedure që na siguron të dhëna për gjendjen e vazave të gjakut. Ato mund te dëmtohen nga sëmundje si diabeti, dislipidemitë dhe pathologji të ndryshme të  trurit përfshirë dhe tumoret

Cilat janë disa nga risitë e punës në klinikën tuaj?

Në klinikën okulistike Frioni kemi pajisje dhe aparatura të një teknologjie të lartë diagnostifikimi, me të njëjtat standard dhe protokoll  vizitash, sikurse në klinikat okulistike në Itali. Ne operojmë me lente të një cilësie të lartë të prodhuara në Itali dhe me syze që montohen eskluzivisht atje. Lentet italiane kanë një garanci maksimale dhe një qartësi të jashtëzakonshme  të Polimerit.

Ato testohen nga një procedurë shumë komplekse veçanërisht nga vlerësimi i polimerit lëndë përbërëse e lentes,  para se ato  të dalin në shitje. Ndërkohë.montimi i syzeve parashikon një teknikë specifike pasi skeleti përbën kriter kyç në cilësinë e syzeve./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Kosta Rika, shteti i parë në botë që bën të detyrueshme vaksinën për fëmijët

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Fëmijët në Kosta Rika do të vaksinohen me një dozë të veçantë të vaksinës Pfizer. Vendi i Amerikës Qendrore, Kosta Rika, është vendi i parë në botë që ka bërë të  detyrueshëm vaksinën kundër Covid-it për fëmijët e moshës 5 deri në 11 vjeç.

“Për të mbrojtur interesat e djemve, vajzave dhe adoleshentëve Komisioni Kombëtar për Vaksinimet dhe Epidemiologjinë ka vendosur që imunizimi kundër Covid-19 do të jetë i detyrueshëm për të gjithë fëmijët”, njoftoi të premten ministria e shëndetësisë e Kosta Rikës.

Ministria e përfshiu vaksinimin kundër Covid në listën e të detyrueshme për popullatën në mars të këtij viti dhe tashmë këtë dispozitë e ka shtrirë edhe tek fëmijët.

Siç shpjegon Tico Times lokale, në Kosta Rika, të gjitha vaksinimet kundër sëmundjeve infektive të përfshira në një listë të veçantë nga Ministria e Shëndetësisë janë të detyrueshme me ligj.

Në Kosta Rika, 5 milionë njerëz, 55% e popullsisë është plotësisht e vaksinuar kundër Covid dhe 70% e banorëve të vendit të moshës 12 vjeç e lart kanë marrë të paktën një dozë të vaksinës.

LEXO EDHE:  Vaksinimi i fëmijëve nga Covid?/ Manastirliu zbulon nëse Komiteti i Imunizmit ka një vendim

LEXO EDHE:  ISHP: Personat që kalojnë Covid-19 duhet të bëjnë vaksinën e gripitVaksinimet për fëmijët e Kosta Rikës janë planifikuar të fillojnë në muajin Mars të 2022. Vendi ka nënshkruar një marrëveshje me kompaninë amerikane Pfizer për furnizimin e 3.5 milionë dozave, nga të cilat një milion e gjysmë do të jenë doza speciale për fëmijë.

Këtë javë, vaksina amerikano-gjermane Pfizer / BioNTech për fëmijët nën 11 vjeç u miratua zyrtarisht në Shtetet e Bashkuara.

Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA) ka testuar 91% të vaksinave për të parandaluar Covidin tek fëmijët dhe adoleshentët dhe nuk kanë efekte anësore serioze.

Është jashtëzakonisht e rrallë që fëmijët të sëmuren rëndë me Covid, por mjekët presin që vaksinimi i tyre të ndihmojë në frenimin e përhapjes së koronavirusit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE