Connect with Us

Luhatjet e shpeshta të humorit/ 5 mënyra që do t’iu ndihmojnë të largoni ndjesitë negative

Life Style

Luhatjet e shpeshta të humorit/ 5 mënyra që do t’iu ndihmojnë të largoni ndjesitë negative

Publikuar

-

/
cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Nëse shihni një ndryshim masiv në humorin tuaj me siguri keni çrregullim emocional sezonal. Ndërsa mund të bëhet mjaft serioze në disa raste, për njerëzit e tjerë, është vetëm një çështje e rregullimit të stilit të jetesës. Dieta juaj, ekspozimi ndaj diellit dhe nivelet e aktivitetit janë vetëm disa gjëra që duhet t’i ndryshoni në mënyrë që të ndiheni më mirë.

Provoni terapinë me dritë në shtëpi.

Gjithçka që ju nevojitet është një  llambë dielli në tavolinë ose një kuti ndriçimi që ofron  ekspozim ndaj dritës dhe shumë pak dritë UV. Kjo do t’ju ndihmojë të bëni vetë terapinë tuaj me dritë , e cila është më efektive kur bëhet në mëngjes për 20 minuta.

Dilni për një shëtitje herët në mëngjes.

Zgjimi në mëngjes mund të mos jetë shumë i lehtë ose i këndshëm për ju, dhe kjo është arsyeja pse ju duhet të provoni të bëni një shëtitje. Jo vetëm që nivelet tuaja të energjisë do të rriten, por i gjithë trupi dhe mendja juaj do të ndihen të rifreskuar dhe energjikë. Dhe të bësh një shëtitje në mëngjes do të vendosë humorin për pjesën tjetër të ditës.

Provoni të bëni punë vullnetare ose diçka të këndshme mënjë person që e keni përzemër.

Kjo është diçka që jo vetëm që do t’ju ndihmojë të kapërceni trishtimin tuaj sezonal, por ju  mban nën kontroll stresin tuaj në planin afatgjatë . Siç zbuloi një  studim , sa më shumë para të mbajnë njerëzit për veten e tyre, aq më shumë turp ndjejnë dhe nivelet e tyre të kortizolit rriten. Pra, bujaria nuk është vetëm të jesh i mirë, por edhe të jesh i shëndetshëm.

LEXO EDHE:  “Ore kush është ky plaku me kryeministrin”/ Plas humori në rrjet, fotot më pikante

Lëvizni sa më shumë që të mundeni në çfarëdo mënyre që dëshironi.

Shtimi i lëvizjeve dhe ushtrimeve në jetën tuaj duhet të jetë një prioritet për ju nëse jeni duke luftuar me trishtimin sezonal. Pavarësisht nëse është ngritja e peshave, vrapimi ose ndonjë aktivitet tjetër, zgjimi i trupit tuaj do ta ndihmojë trurin tuaj të qëndrojë aktiv gjithashtu . Ju mund të bëni ndonjë nga ato aktivitete me miqtë tuaj, partnerin, apo edhe fëmijët tuaj. Do të shihni që nivelet e stresit dhe zemërimit tuaj do të ulen dhe nuk do të ndiheni aq të vetmuar sa më parë.

Përdorni llambën pranë shtratit si orë alarmi.

Në vend të alramit të orës do të ishte më mirë të përdornit ambazhurin tuaj si alarm zgjimi.Dhoma do të ndriçojë njësoj si të ishte dielli. Kjo ndihmon trupin dhe trurin tuaj të zgjohen natyrshëm, në vend që të zgjoheni brutalisht nga një orë me zile.

Ju mund të zgjidhni kohën kur alarmi do të fillojë të ndizet në varësi të asaj se sa kohë i duhet trupit tuaj për t’u zgjuar. Mënyra se si funksionojnë këto pajisje është duke ndihmuar që temperatura e trupit tonë të rritet dhe nivelet tona të kortizolit të rriten. Dhe ndërsa kortizoli mund të jetë një hormon stresi, nivelet më të larta të tij në mëngjes mund të jenë një gjë e mirë./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Showbizz

“Tentuan të të vinin me shpatulla pas murit”/ Romeo mesazh Donaldit në Big Brother Vip

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Romeo Veshaj ka surprizuar Donald Veshaj sonte në Big Brother Vip ku dhe i ka dhënë dhe mesazhin që ka për të në lidhje me situatat e ndodhura së fundi për raportin me Borën dhe Beatrix.

Romeo i ka thënë Donaldit se edhe pse tentuan ta vendosnin me shpatullat pas murit, ai arriti ta mbante situatën nën kontroll.Ai e këshillon të vazhdojë të bëjë atë që ndjen dhe se problemet jashtë janë zgjidhur.

LEXO EDHE:  Këto 10 ushqime do t’jua ngrenë humorin si me magji!

LEXO EDHE:  E shkëputur nga humori/ Rita Lati zbulon arsyen: Do b*thë ajo punë

Të gjitha problemet jashtë janë të zgjidhura. Je shumë i fortë. Mos të të hajë  fare.Te situata e fundit dhe pse tentuan të të vinin me shpatulla pas murit, ti mbajte gojën dhe u tregove burrë dhe për këtë të jap dorën. Më pëlqen shumë. Vetëm gaz”, ka thënë Romeo./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

“U duk sikur u kap në krevat me një burrë të martuar”/ Donaldi: Situata në disfavorin tim

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Donald Veshaj ka folur për ditët e vështira që ka kaluar pas primet të shkuar të Big Brother Vip ku u diskutua raporti i tij me Bora Zemanin dhe Beatrix Ramosaj.

Ai është shprehur se më shumë është ndjerë keq për Beatrix pasi nga situata e përshkruar u duk sikur ajo ishte kapur në krevat me një burrë të martuar, që në atë rast ishte ai.Ka qenë një presion shumë i madh. E dija që kjo situatë do të ishte në disfazorin tim . Kur e ndjej diçka dua ta bëj. Nuk dua ta gënjej veten time. Unë e dija çmimin e asaj që po bëja por thjesht nuk e ndaloja dot. Një letër dhe një mesazh do ishte bukur për publikun. Unë i kam provuar dhe nuk kanë funskionuar jashtë. Më ka ardh keq për Triksën kur e kam parë në dhomën e rrëfimit se mu duk sikur kjo ishte kap në krevat me një burrë të martuar që isha unë”, ka thënë Donaldi./ A.E-CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Beniada ia thotë në sy Sarës dhe Pm/ “Nuk ka shkëlqim mes jush”

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Beniada Nishani ka komentuar raportin Sara-Pm duke thënë se ajo ka qenë një nga banoret e para që e ka këshilluar të mos e ndrydhë veten dhe ndjenjat.

Por me kalimin e kohës duket se mdoelja ka ndryshuar mendimin dhe shprehet se tani ka vënë re se në sytë e tyre nuk ka shkëlqim.

Këtë ajo ua ka thënë në sy sonte gjatë spektaklit së Big Brother Vip dhe Sara dhe Dj Pm nuk kanë dhënë asnjë reagim.Kam qenë e para që i kam thënë mos u komplekso  Tani nuk shikoj se iu shkëlqejnë sytë njërit apo tjetrit”, ka thënë Beni.

LEXO EDHE:  Studimi/ Këto janë karakteristikat e mashkullit ideal

LEXO EDHE:  “Hormoni i lumturisë”/ Ushqimet që ndikojnë në humorin tuaj

Ndërsa edhe Donaldi është shprehur se nuk e kupton dot Sarën dhe se po t ëishte në vendin e saj dhe do të ndiente diçka të madhe nuk do e ndrydhte dot veten.

Më vjen çudi me Sarën se ndodnjëherë nuk e kuptoj. Ke familjen jashtë dhe je e ndrydhur se po paragjykohesh.Mendoj se nuk do ta ndrydhja veten nëse do të ishte diçka e madhe”, tha Donaldi./ A.E-CNA.al 

LEXO TE PLOTE