Connect with Us

El Clasico ndez kampionatin spanjoll, Barça sfidon Realin në një “Camp Nou” plot

La Liga

El Clasico ndez kampionatin spanjoll, Barça sfidon Realin në një “Camp Nou” plot

Publikuar

-

Magjia e El Clasico do të marrë sërish vëmendjen e gjithë botës. Pas një sezoni të dëshpëruar me tifozët që i munguan futbollit, në takimin kopertinë të futbollit spanjoll nuk do të ketë kufizime për numrin e tifozëve në shkallët e stadiumit dhe në mesditën e së dielës në “Camp Nou” tribunat do të jenë mbushur plot e përplot për të ndjekur nga afër një nga përballjet më historike.

Një El Clasicco pa Leo Mesin dhe Cristiano Ronaldon, nuk do të prodhojë të njëjtën muzikë, megjithatë, një përballje mes Barcelonës dhe Real Madrid është pa diskutikm një nga ato ndeshje që pritshmëritë janë maksimale dhe emocionet e spektakli nuk mungon asnjëherë.

Carlo Anceloti në njërën anë dhe Roland Koeman në anën tjetër do të kenë në dorë kartat e tyre për të zhvilluar aktin e parë të këtij sezoni. Real Madrid ka grumbulluar 17 pikë deri më tani, ndërsa katalanasit 2 më pak, një tjetër tregues për diferencën që kanë këto dy skuadra në këtë sezon.

Për vite me radhë Barcelona dhe Real Madrid qenë skuadrat dominuese, të cilat ndanin mes tyre vendet e para, të ngacmuara dhe nga Atletico Madrid, por situata tashmë ka ndryshuar me Real Sociedat dhe Osasuna që e shohin veten mbi dy skuadrat që për shumë sezone kishin vendosur diktatin në La Liga.

Një sukses në El Classico mund të jetë pika e kthesës për secilën skuadër, por kush do ia dalë, mbetet për t’u parë në “Camp Nou”.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

La Liga

“A e dini ç’është respekti?”, Umtitit i bllokojnë rrugën dhe kapet me tifozët

Publikuar

-

Nga

Samuel Umtiti ka pasur probleme që në verë me tifozët e Barcelonës, pasi nuk pranoi të largohej nga klubi.

Mbrojtësi francez ditën e sotme është penguar nga disa tifozë, të cilët i dolën para makinës së tij luksoze.

Umtiti në një moment i dha gaz makinës dhe u shkëput, për t’u ndalur disa metra më tutje.

Mbrojtësi u kthye pas në këmbë dhe dëgjohet teksa mes të tjerash i thotë tifozit: “A doni ta paguani makinën? A e dini se çfarë është respekti”.LEXO TE PLOTE

La Liga

“Messi do fitojë 7 Topa të Artë!”/ Johan Cruyff e “dinte” nëntë vite më parë, realizohet profecia

Publikuar

-

Nga

Lionel Messi fitoi “Topin e Artë” për herë të shtatë në histori, sukses që nuk e ka arritur asnjë futbollist tjetër më parë dhe rekord që vështirë të barazohet në të ardhmen.

“Pleshti” ia doli të dilte triumfues në Robert Lewandowskit, me polakun e Bayernit që do e tentojë sërish vitin e ardhshëm. Pas argjentinasit renditen Cristiano Ronaldo me 5 “Topa të Artë”, teksa nga tre numërojnë emra si Mishel Platini, Johan Cruyff dhe Marco Van Basten.

I madhi Cruyff kishte një admirim të madh për Messin, dhe ishte i vetmi që guxoi nëntë vite më parë, duke deklaruar se ylli argjentinas do ia dilte të fitonte shtatë herë “Topin e Artë”.Ishte viti 2012, Messi sapo kishte fituar çmimin që jep “France Football” për herë të dytë dhe legjenda holandeze, i cili ndërroi jetë më 24 mars të vitit 2016, jepte deklaratën e mëposhtme për Diario Ole. 

Leo ka fituar dy ‘Topa të Artë’ dhe do të jetë lojtari që do ta fitojë këtë çmim më shumë se çdo futbollist tjetër në histori, për futbollistin që është edhe për atë që mund të bëhet.

Kjo konfirmon se ai është më i miri në botë. Me shumë mundësi, Leo do të fitojë ‘Topin e Artë’ pesë, gjashtë apo shtatë herë, pasi është i pakrahasueshëm, luan një kampionat tjetër”, shprehej Johan Cruyff.

LEXO TE PLOTE

La Liga

E bujshme nga Anglia, Pep Guardiola do Benzemanë te Manchester City

Publikuar

-

Nga

Që Mançester Siti kërkon një sulmues kjo nuk është mister, por nëse deri pak kohë më parë interesimi ishte i përqendruar te Harri Kejn, planet duket se do të ndryshojnë.

Pep Guardiola e ka orientuar klubin drejt Karim Benzemasë. Sulmuesi po kalon një formë të jashtëzakonshme siç e dëshmojnë 16 gola dhe 8 asistet e regjistruara në të gjitha kompeticionet në këtë fillimsezoni me fanellën e Realit të Madridit.Pas largimit të Kristiano Ronaldos, ishte pikërisht 34-vjeçari që mori mbi supe skuadrën, çka e bën të vështirë që një klub tjetër të arrijë t’ia marrë Realit kapitenin dhe liderin shpirtëror.

Kujtojmë se Benzema ka shënuar 103 gola në 165 ndeshje në të gjitha garat që nga largimi i Kristiano Ronaldos, ndërkohë që kishte shënuar 76 gola në 165 ndeshjet e luajtura përkrah jashtëtokësorit portugez.

LEXO TE PLOTE