Connect with Us

Bien sërish shifrat e Covid-19/ Ja sa raste të reja janë konfirmuar sot

Shëndeti

Bien sërish shifrat e Covid-19/ Ja sa raste të reja janë konfirmuar sot

Publikuar

-

/
cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit sa i përket situatës së pandemisë në vendin tonë.

Sipas të dhënave mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer 2680 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 444 qytetarë, ndërsa janë regjistruar dhe 4 viktima.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 213 në Tiranë, 25 në Elbasan, nga 19 qytetarë në Vlorë, Kamëz, Durrës, 17 në Fier, 16 në Lushnje, 15 në Krujë, 10 në Vorë, nga 8 qytetarë në Berat, Shkodër, nga 7 qytetarë në Lezhë, Gjirokastër, nga 6 qytetarë në Devoll, Tropojë, 5 në Mat, nga 4 qytetarë në Kurbin, Mallakastër, nga 3 qytetarë në Peqin, Kuçovë, Sarandë, Has, nga 2 qytetarë në Roskovec, Përmet, Memaliaj, Korçë, Dimal, Gramsh, nga 1 qytetar në Poliçan, Skrapar, Kolonjë, Dropull, Delvinë, Himarë, Patos, Dibër, Shijak, Mirditë, Kukës, Pukë.

Janë 7032 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 164 pacientë, nga të cilët 20 janë në gjendje më të rënduar. Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit nuk e kanë fituar betejën me COVID19, 4 qytetarë: një qytetare nga Puka 67 vjeçe, një qytetar nga Patosi 73 vjeç, një qytetare nga Lushnja 79 vjeçe, një qytetar nga Lezha 82 vjeç.
Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

LEXO EDHE:  Shifrat nuk njohin ulje/ Mbi 100 raste më shumë se dje, humbin jetën dhe katër persona

Janë shëruar 315 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 171,790 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (24 Tetor 2021)
Raste të reja ditore 444
Të shëruar në 24 orë 315
Të shtruar në spitale 164
Humbje jete në 24 orë 4
Testime ditore 2680

Testime totale 1,283,321
Raste pozitive 181,696
Raste të shëruara 171,790
Raste Aktive 7032
Humbje jete 2,874

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 3495
Fier 882
Durrës 733
Shkodër 471
Elbasan 303
Gjirokastër 210
Korçë 200
Berat 184
Lezhë 179
Vlorë 163
Kukës 136
Dibër 76

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Shëndeti

Metoda e re që frenon 95% përhapjen e COVID-19

Publikuar

-

Nga

Origjina e Covid/ Lindi nga natyra apo njeriu?

Një çamçakëz antiviral i projektuar posaçërisht mund t’i shtohet kërkimit të mjeteve efektive për ndalimin dhe çrrënjosjen e pandemisë.

A mund të nënkuptojë një çamçakëz fundin e pandemisë COVID-19? Shkencëtarët amerikanë po krijojnë një çamçakëz posaçërisht për të kontrolluar koronavirusin SARS-CoV-2. Dr. Grace C Roberts shpjegon se si funksionon dhe përgjigjet se çfarë duhet të presim.

Pyetja pas çamçakëzit të parë me aktivitet antiviral ishte nëse përqendrimi i lartë i provuar i virusit në pështymën e pacientëve me infeksion COVID-19 mund të reduktohej në një mënyrë të thjeshtë, duke ndihmuar kështu në kufizimin e përhapjes.

Në fund të fundit, kjo nuk është hera e parë që çamçakëzë të veçantë përdoren për të promovuar shëndetin, veçanërisht shëndetin oral. Studimet kanë treguar se përtypja e çamçakëzit me kalcium dhe bikarbonat natriumi (sodë buke) është efektive kundër sëmundjeve orale dhe baktereve patogjene.

Si funksionon?

Sipas një studimi të publikuar në Molecular Therapy, veprimi i çamçakëzit bazohet në mekanizmat e përdorur nga koronavirusi për të hyrë në trup. Në veçanti, virusi përdor enzimën konvertuese angiotensin-2 (ACE-2), një proteinë specifike në sipërfaqen e qelizave specifike në trup. Studiuesit prodhuan një çamçakëz me përqendrime të larta të proteinave të tilla nga bimët, me qëllim që të lidhnin virusin me to dhe jo me qelizat e gojës, duke reduktuar kështu ngarkesën virale në zgavër.Për të kontrolluar veprimin e tij, ata mblodhën mostra të pështymës nga pacientët me koronavirus dhe i përzien me copa pluhuri të çamçakëzit. Rezultatet treguan se nivelet e virusit në pështymë u reduktuan.

LEXO EDHE:  Fabrikë prodhimi për vaksinat në Shqipëri/ Manstirliu zbulon se në çfarë hapash është projekti

LEXO EDHE:  Fabrikë prodhimi për vaksinat në Shqipëri/ Manstirliu zbulon se në çfarë hapash është projekti

Vetëm 5 mg çamçakëz redukton ndjeshëm hyrjen e virusit në qeliza, ndërsa 50 mg redukton ngarkesën virale me 95%. Për më tepër, formulimi rezultoi efektiv kundër një pseudovirusi të padëmshëm me një strukturë të ngjashme me virusin korona për sa i përket majës së proteinës, duke e penguar atë të hyjë në qeliza, shkruan ABC News .

Ky është një studim fillestar i cili nuk kryhet në kushte reale por në kushte laboratorike. Mjedisi oral mund të ndryshojë midis pacientëve, kështu që lindin pyetje nëse ndryshimet në temperaturë dhe diversitetin mikrobik do të ndikojnë në efektivitetin e çamçakëzit.

Nuk dihet nëse çamçakëzi do të ishte efektiv kundër varianteve dhe mutacioneve siç është Omicron, megjithëse është qetësuese që shtamet e reja përdorin të njëjtin mekanizëm për të infektuar qelizat.

Çamçakëzi është krijuar për të reduktuar rrezikun e transmetimit nga bartësi i koronavirusit që e përtyp atë tek individët e shëndetshëm dhe jo si një masë paraprake për individët jo të infektuar. Megjithatë, derisa kërkimet e mëtejshme të konfirmojnë suksesin e formulimit inovativ, Dr. Roberts arrin në përfundimin se ai mund të veprojë si një masë mbrojtëse shtesë gjatë procedurave dentare, por edhe në kombinim me masa të tjera si përdorimi i maskës.

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

“Mbi 90% e të shtruarve të pavaksinuar”/ Brataj paralajmëron shtrëngim masash

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skender Brataj  ka lënë të hapur mundësinë për shtrëngim masash nëse do të jetë e nevojshme.

I ftuar në “Kjo Jave” Brataj u shpreh se Green Pas është mënyra më efikase dhe nëse merret si masë duhet të monitorohet.

Më tej Brataj tha se mbi 90% e të shtruarve në spitale janë të pavaksinuar.

Komiteti i Ekspertëve monitoron situatën epidemiologjike dhe bëhet vlerësimi i masave lehtësuese dhe shtrënguese. Ne bëmë një rikujtesë të masave që janë  në fuqi, ora policore, distanca etj për të ardhur tek vaksinimi nga personeli mjekësor, edukatorët, shërbimet publike.LEXO EDHE:  Vaksinat anti Covid/ Mjeku: Qeveria duhet të fliste me më shumë prodhues

LEXO EDHE:  Vaksinat anti Covid/ Mjeku: Qeveria duhet të fliste me më shumë prodhues

 Vaksinimi do kohën e vet. Personat që kanë role publike duhet të vaksinohen. Shtetet e tjera kanë ndërprerje nga puna, detyrim i atyre profesioneve për vaksinën.

Nëse do të jetë e nevojshme do të shtrëngojmë masat.  Nëse vendoset Green Pass duhet të monitorohet.  Green Pass është një nga masat më efikase. Nuk ka pasur asnjë kompikacion nga vaksinat. Mbi 90% e të shtruarve janë të pavaksinuar”- tha ai./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Studimi/ Omicron përhapet më shpejt se variantet e tjera të Covid

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Varianti Omicron mund të përhapet më shpejt se variantet e tjera të Covid sepse ndan një material gjenetik me virusin e ftohjes së zakonshme dhe është më infektues tek fëmijët, kanë pohuar shkencëtarët.

Një studim i udhëhequr nga Kembrixh, firma e analitikës së të dhënave me bazë në Massachusetts, Nference, tregon se lloji përmban një sekuencë gjenetike të zakonshme në viruse të tjera, duke përfshirë ato që shkaktojnë ftohjen e zakonshme, si dhe në gjenomin e njeriut.

Kjo mund të nënkuptojë se virusi transmetohet më lehtë, ndërsa shkakton vetëm sëmundje të butë ose asimptomatike, shkruan CNA.al.

Ndërkohë, zyrtarët e Afrikës së Jugut paralajmëruan se pranimet më të larta në spitale midis fëmijëve gjatë valës së katërt të infeksioneve në vend duhet të nxisin vigjilencën, por jo panik, nëse infeksionet e deritanishme do të jenë të lehta.

LEXO EDHE:  Situata nga Covid-19 në Kosovë/ Pesë viktima gjatë 24 orëve të fundit

LEXO EDHE:  Vaksinat anti Covid/ Mjeku: Qeveria duhet të fliste me më shumë prodhuesNjë numër i madh foshnjash me Covid muajin e kaluar në Tshëane, zona metropolitane që përfshin kryeqytetin Pretoria, ngritën shqetësime se varianti Omicron mund të përbëjë rreziqe më të mëdha për fëmijët e vegjël sesa variantet e tjera të koronavirusit.

Sipas Daily Mail, shkencëtarët ende nuk kanë konfirmuar ndonjë lidhje dhe kanë paralajmëruar se faktorë të tjerë mund të jenë në lojë.

Shkencëtarët nuk e dinë ende nëse Omicron është më infektues se variantet e tjera, nëse shkakton sëmundje më të rënda apo nëse do të kalojë Delta si varianti më i përhapur. Mund të duhen disa javë për të marrë përgjigjet e këtyre pyetjeve./CNA.al

LEXO TE PLOTE