Connect with Us

Arrestohet “bosi” i drogës në Kolumbi/ Aksion blic me 500 ushtarë e 22 helikopterë

Bota

Arrestohet “bosi” i drogës në Kolumbi/ Aksion blic me 500 ushtarë e 22 helikopterë

Publikuar

-

Trafikanti më i kërkuar i drogës në Kolumbi dhe udhëheqësi i bandës më të madhe kriminale në këtë shtet është arrestuar.

Dairo Antonio Úsuga, i njohur si Otoniel, është kapur të shtunën gjatë një operacioni të përbashkët të ushtrisë, forcave ajrore dhe policisë.

Qeveria kishte ofruar 800,000 dollarë shpërblim për informacionet rreth vendndodhjes së tij, ndërkaq Shtetet e Bashkuara kishin ofruar pesë milionë dollarë për kokën e tij.

Presidenti i Kolumbisë, Iván Duque përmes një mesazhi televiziv lavdëroi autoritetet për kapjen e Otonielit.

“Kjo është goditja më e madhe kundër trafikimit të drogës në shtetin tonë në këtë shekull. Kjo goditje mund të krahasohet vetëm me rënien e Pablo Escobarit në vitet e 90-ta”, tha ai, raporton BBC.

Otoniel u kap në provincën Antioquia në veriperëndim të Kolumbisë, që gjendet pranë kufirit me Panamanë. Ai kishte përdorur një rrjet të shtëpive të sigurta për të lëvizur dhe për të shmangur arrestimin. Sipas autoriteteve, ai nuk kishte përdorur telefon celular, por kishte përdorur korrierët e tij për të komunikuar. Megjithatë, sipas gazetës El Tiempo, vendndodhja e tij u zbulua rreth dy javë më parë.

Në operacionin për kapjen e tij u përfshinë 500 ushtarë, të mbështetur nga 22 helikopterë. Një zyrtar policor u vra gjatë këtij operacioni.

Sipas shefit të policisë, Jorge Vargas, lëvizjes e tij ishin gjurmuar përmes imazheve satelitore. Agjencitë e Mbretërisë së Bashkuar dhe Shteteve të Bashkuara kishin qenë të përfshira në operacionin për gjetjen e Otonielit.

Otoniel, 50 vjeç, u bë kreu i Klanit të Gjirit, që më herët njihej me emrin Klani Usuga, pasi udhëheqësi i mëparshëm, vëllai i tij, u vra nga policia gjatë një bastisjeje gati dhjetë vjet më parë.

Autoritetet kolumbiane e cilësojnë këtë bandë si organizatën më të fuqishme kriminale në shtet, ndërkaq autoritetet në SHBA e kanë përshkruar atë si një organizatë “të armatosur rëndë dhe shumë të dhunshme”.

Banda, që operon në shumë provinca, ka shumë lidhje ndërkombëtare dhe është e përfshirë në kontrabandën e drogës dhe njerëzve, nxjerrjen e paligjshme të arit dhe zhvatje.

Banda e Otonielit kontrollon shumë rrugë që përdoren për trafikimin e drogës nga Kolumbia për në SHBA, por edhe në shtete të tjera, përfshirë edhe Rusinë.

Otoniel tani përballet me një sërë akuzash, përfshirë edhe trafikimin e kokainës në SHBA, vrasjen e zyrtarëve policorë dhe rekrutimin e fëmijëve.

Ndaj tij, SHBA-ja kishte ngritur akuza më 2009 dhe ai përballet me mundësinë ekstradimit./REL

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Bota

Italia ofron nga dhjetori dozë përforcuese për personat 40-60 vjeç

Publikuar

-

Nga

Italia planifikon të ofrojë dozën përforcuese të vaksinës kundër koronavirusit për personave e moshave nga 40 deri në 60 vjeç, nga muaji dhjetor.

“Doza e tretë është absolutisht strategjike për të ecur përpara me fushatën e vaksinimit”, ka thënë ministri i Shëndetësisë, Roberto Speranza të mërkurën.

Doza përforcuese veçse u është ofruar rreth 2.5 milionë personave në këtë shtet.Sipas Speranzas, Italia ka nisur fillimisht vaksinimin e grupeve më të cenueshne, personave mbi moshën 60-vjeçare, punëtorëve shëndetësorë dhe atyre që kanë marrë vaksinën e kompanisë Johnson & Johnson, që merret vetëm një dozë.

Sa më shumë shtete që ofrojnë dozën e tretë, aq më mirë mund të kontrollohet pandemia në vjeshtë dhe dimër, ka thënë Speranza.

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë në Itali, deri të mërkurën, 10 nëntor, pothuajse 84 për qind e personave mbi moshën 12-vjeçare, janë vaksinuar plotësisht./rel

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Zaev shtyn dorëheqjen/ Ministri Hoxha: Qeveria duhet të bjerë

Publikuar

-

Nga

Ndonëse pjesë e koalicionit qeveritar, Arjanit Hoxha, ministër i Bujqësisë në Maqedoninë e Veriut dhe sekretar i lëvizjes “Besa” shprehet se qeveria e Zaev duhet të bjerë.

I ftuar në emisionin “Debat” me Alba Alishanin në A2 CNN, Hoxha u shpreh se Lëvizja “Besa” kërkon rrëzimin e kësaj qeverie për të vetmen arsye sepse po rrezikohet demokracia.Ne si kryesi e lëvizjes Besa kemi marrë vendimin që kjo qeveri duhet të kalojë një mocion mosbesimi, respektivisht kjo qeveri duhet të bjerë dhe të ndërtohet një qeverisje e re mbi parimet që do të duhet të ndërtohen në bazë të partneriteteve të barabarta të partive që do të marrin pjesë në qeverisje. Unë respektoj vendimin e organeve të partisë dhe po sillemi siç i ka hije një subjekti politik. E kemi treguar që prej 1 viti po përballojmë një presion. Ne jemi munduar t’i tejkalojmë vështirësitë. Ne jemi nënshkrues të iniciativës për rrëzimin e qeverisë. Besa nuk ka diskutuar me asnjë parti tjetër për hap të radhës. Qeveria duhet të bjerë pasi është rrezikuar demokracia. VMNRO-DPMNE u rrëzua për të njëjtën arsye”, tha Hoxha./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Sekuestrohet 476 kg kokainë e pastër/ Arrestohet 38 vjeçari

Publikuar

-

Nga

Policia italiane ka sekuestruar 476 kg kokainë të pastër në Arezzo, ku në pranga ra një shqiptar, i cili ishte banues në Itali, por pa precedent të mëparshëm penal.

38-vjeçari shqiptar me iniciale E.C, po udhëtonte në autostradë me një kamion që tërhoqi vëmendjen e një patrulle policie, pasi po kryente manovra të rrezikshme, duke qarkulluar në mënyrë zig-zag dhe me një sirenë me dritë të verdhë të ndezur.

Më pas mjeti është ndalur nga patrullat e policisë rrugore, ku drejtuesi dhe pronari i kamionit është identifikuar si një 38-vjeçar shqiptar, banues në provincën e Firences.Shqiptari u shfaq shumë i shqetësuar nga kontrolli i policisë rrugore. 400 pako të kokainës ishin fshehur në kamion dhe u gjetën pas kontrollit të policisë. 38-vjeçari u arrestua për veprën penale të trafikut të lëndëve narkotike, për sasi të konsiderueshme dhe u la në paraburgim.

Ndërkohë që një hetim ekonomik ka nisur tashmë për shqiptarin i cili është pronar i dy kompanive që operojnë në sektorin e ndërtimit. Sekuestrimi i kokainës rezulton të jetë më i madhi i kryer ndonjëherë në Arezzo dhe droga mund të kishte sjellë mbi 45 milionë euro nëse do të hidhej në treg.

Sipas mediave vendase, ky ishte një operacion që do të mbetet në histori./CNA.al

LEXO TE PLOTE