Connect with Us

Samiti i fundit i BE-së për “makinën e kompromisit” Angela Merkel

Bota

Samiti i fundit i BE-së për “makinën e kompromisit” Angela Merkel

Publikuar

-

Një video që zgjati dy orë e gjysmë me imazhe nga çastet më interesante të samiteve të BE-së me një kolonë muzikore me piano. Një fjalim, në të cilin u theksua, një samit i BE-së pa Angela Merkel-i është si Parisi pa kullën Eiffel apo si Roma pa Vatikanin. Dhe një skulpturë si dhuratë lamtumire, që paraqet Këshillin Europian në Bruksel. Kështu iu shpreh lamtumira Merkelit prej kreut të Këshillit të BE-së, Charles Michel dhe 26 homologeve dhe homologëve të kancelares gjermane nga vendet anëtare. Nisur nga fakti që me gjasë në dhjetor në samitin e radhës postin e kancelarit si pasues i Merkelit do ta marrë socialdemokrati Olaf Scholz, ky takim i 107 i BE-së në nivel të lartë është i fundit për kancelaren Merkel.

 “Oaz i qetësisë brenda BE-së”

Ndërsa kancelari austriak Alexander Schallenberg e përshkroi Merkelin si „oaz i qetësisë brenda BE-së” dhe si „padyshim një europiane të madhe”, kryeministri i Luksemburgut nxorri në pah një të fshehtë, kur tha, se: “Shumica e njerëzve nuk e dinë, por zonja Merkel ishte një makinë kompromisi.” Dhe: “Mua do të më mungojë shumë ajo.”

Faktikisht është pikërisht aftësia e Merkelit, që ka mundur të ndërmjetësojë mes pozicioneve të ndryshme në BE, ajo çfarë mund t’u mungojë këtej e tutje të 26 krerëve të BE-së.

Presidenti i Lituanisë, Gitanas Nauseda, e quajti atë „një faktor stabiliteti”, që në kohë të vështira politike ka qenë absolutisht i nevojshëm. Për këtë, tha ai, e vlerësoj shumë atë.

Angela Merkel vet zgjodhi fare pak fjalë emocionuese kur doli para gazetarëve pas takimit dyditor në Bruksel. Ajo tha, se largohet në një kohë, që i krijon asaj shqetësim. „Ne kemi mundur të përballojmë shumë kriza.” Por: “Problemet e hapura për pasuesin tim janë të mëdha.”

Dy tema, që sipas Merkelit preokupojnë më së shumti unionin janë migracioni dhe mbrojtja e shtetit ligjor, e këto dy tema dominuan edhe samitin e BE-së.

Polonia dhe shteti ligjor

Kryeministri polak Mateusz Moraviecki ishte në fokus. Polonia prej vitesh është duke e rikonceptuar sistematikisht sistemin e drejtësisë. Edhe pse kjo temë prej kohësh po e përçan unionin, Gjykata Kushtetuese polake e ka nxitur debatin në një nivel të ri, pasi gjykoi, që pjesë të së drejtës së BE-së nuk përputhen me të drejtën kombëtare në Poloni. Në një konferencë shtypi pas samitit Moraviecki i akuzoi disa shtete të BE-së, se nuk po e kuptojnë drejt reformën në drejtësi të Polonisë. Polonia nuk ka problem me shtetin ligjor, sipas tij.

LEXO EDHE:  Integrimi i Shqipërisë në BE/ Rama: Nuk është rrugë e lehtë, i kemi bërë detyrat e shtëpisë

Por shumë kryetarë shtetesh dhe qeverish të BE-së kanë një mendim tjetër për këtë. Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, kërkoi „gjeste konkrete” nga qeveria polake.

Polonia luan një rol vendimtar në Bruksel edhe lidhur me grindjen e mbetur në vend-numëro për politikën e azilit dhe të migracionit në BE. Ashtu si edhe shtetet e tjera të BE-së Polonia akuzon kreun e shtetit fqinj Bjellorusisë, Aleksander Lukashenko, se po nxit ardhjen e të arratisurve dhe migrantëve përmes Polonisë, Lituanisë dhe Letonisë drejt BE-së.

 “Kërcënim hibrid”

Angela Merkel e quajti këtë veprim si një „kërcënim hibrid” dhe „instrumentalizim politik” në kurriz të njerëzve. Të gjitha shtetet e BE-së ndajnë këtë mendim, por nga ana tjetër nuk janë në unanimitet se si duhet të reagojnë ndaj kësaj situate.

Ndërsa Gjermania propozon sanksione, një sërë vendesh të BE-së, ndër to Polonia, Letonia dhe Lituania kërkojnë më shumë para dhe ndihma për të mbrojtur kufijtë e jashtëm të BE-së.

Kancelari austriak Alexsander Schallenberg kërkoi, që BE të financojë dronë dhe gardhe kufiri. „Përse duhet që vetëm taksapaguesit lituanezë ta mbajnë këtë barrë, kur në fakt ata na mbrojnë edhe ne”, tha Schallenberg. Presidentja e Komisionit të BE-së, Ursula von der Leyen , e hodhi poshtë këtë propozim. Gardhe me tela me gjemba dhe mure, sipas saj, nuk financohen nga BE.

Kryeministri i Luksemburgut Xavier Bettel tha, se BE-ja duhet të gjejë „ekuilibrin” e duhur për të vepruar konform të drejtave të njeriut.

Grindja për politikën e azilit dhe migracionit e preokupon prej vitesh BE-në. Ndonëse Komisioni i BE-së në vjeshtën 2020 prezantoi një pakt të ri migracioni, qysh atëherë asgjë nuk ka lëvizur. Gerald Knaus, kryetar i think-tank Nisma Europiane e Stabilitetit, sheh me shqetësim gjendjen në kufijtë e jashtëm të BE-së me Bjellorusinë: „Ne do të përjetojmë, se si njerëzit në dimër vdesin, sepse BE-ja nuk i lejon ata të hyjnë. Kjo është e tmerrshme.”

Që tema e migracionit në union nuk është zgjidhur ende, tha kancelarja Angela Merkel, kjo e bën BE-në të brishtë nga jashtë. Merkel vet pas 16 vjetësh në post nuk ia ka dalë të negociojë një zgjidhje, edhe pse ajo vlerësohet si „makinë kompromisi”./DW

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Kosova & Rajoni

Qeveria e Kosovës miraton masat e reja anti-COVID

Publikuar

-

Nga

Qeveria e Kosovës në mbledhjen e mbajtur këtë të marte ka miratuar masa të reja kundër parandalimit dhe përhapjes së pandemisë COVID-19.

Disa prej masave të miratuara sot janë; çdo person që hyn në Kosovë duhet të posedojë një nga dëshmitë e vaksinimit. Në pikën 2.1 të këtij vendimi thuhet se çdo person që hyn në Kosovë duhet të posedojë certifikatën e vaksinimit të plotë, apo me dy doza.Tutje, në pikën 2.2 thuhet se çdo person që dëshiron të hyjë në Kosovë duhet ta posedojë një dozë të vaksinimit jo më të vjetër së katër javë së bashku me testin PCR negavit për COVID-19, jo më të vjetër se 48 orë, ndërsa që nga data 3 janar 2022, të gjithë personat që hyjnë në Kosovë duhet të kenë dëshminë e të dy dozave të vaksinimit.

LEXO TE PLOTE

Bota

BioNTech: Vaksina Pfizer ka të ngjarë të ofrojë mbrojtje të fortë ndaj rasteve të rënda nga Omicron

Publikuar

-

Nga

Vaksina e krijuar për COVID-19 nga BioNTech dhe Pfizer ka të ngjarë të ofrojë mbrojtje të fortë kundër çdo sëmundjeje të rëndë nga varianti i ri Omicron i virusit, tha shefi ekzekutiv i kompanisë BioNTech për agjencinë Reuters.

Gjatë dy javëve të ardhshme do të përfundojnë testet laboratorike për të analizuar gjakun e njerëzve që kishin dy ose tre doza të vaksinës Comirnaty të BioNTech-ut për të parë nëse antitrupat e gjetur në gjak çaktivizojnë Omicronin, duke hedhur dritë mbi mundësinë nëse do të nevojiten vaksina të reja.

“Ne mendojmë se ka të ngjarë që njerëzit të kenë mbrojtje thelbësore kundër sëmundjeve të rënda të shkaktuara nga Omicron,” tha shefi ekzekutiv dhe bashkëthemeluesi i kompanisë BioNTech, Ugur Sahin. Ai specifikoi si sëmundje të rënda ato që kërkojnë kujdes spitalor ose intensiv.

Zoti Sahin i tha agjencisë Reuters se pret që testet laboratorike të tregojnë njëfarë humbje të mbrojtjes nga vaksina për shkak të Omicronit, por shkalla e asaj humbjeje ishte e vështirë të parashikohej.

LEXO EDHE:  Raporti i KE/ Bushati: Të zhbllokohet “drama” e anëtarësimit në BE

LEXO EDHE:  Raporti i KE/ Bushati: Të zhbllokohet “drama” e anëtarësimit në BE

Firma bioteknike po punon me shpejtësi për një version të përmirësuar të vaksinës së saj, megjithëse mbetet e paqartë nëse kjo është e nevojshme, shtoi ai.Zoti Sahin tha se marrja e një vaksine të tretë përforcuese ka të ngjarë të japë një shtresë mbrojtjeje kundër infeksionit Omicron të çdo ashpërsie në krahasim me vetëm dy doza të vaksinës.

“Për mendimin tim nuk ka asnjë arsye për t’u shqetësuar. E vetmja gjë që më shqetëson për momentin është fakti se ka njerëz që nuk janë vaksinuar fare,” shtoi zoti Sahin.

Besimi i rezervuar i BioNTech-ut është në kontrast me një ndjenjë alarmi të përcjellë nga shefi ekzekutiv i prodhuesit të vaksinave Moderna, Stephane Bancel.

Në një intervistë për Financial Times, ai ngriti mundësinë e një rënieje të ndjeshme të mbrojtjes kundër variantit të ri të koronavirusit nga vaksinat aktuale, duke shkaktuar shqetësime të reja në tregjet financiare për trajektoren e pandemisë./voa

LEXO TE PLOTE

Bota

Gjermania dënon një militant të IS-it për gjenocid kundër minoritetit Yazidi

Publikuar

-

Nga

Një gjykatë në Gjermani e shpalli fajtor një 29-vjeçar irakian për gjenocid ndaj minoritetit Yazidi dhe e dënoi me burgim të përjetshëm.

Taha Al-Jumailly u shpall fajtor për gjenocid, krime kundër njerëzimit që kanë rezultuar me vdekje, krime të luftës, ndihmë për kryerjen e krimeve të luftës dhe lëndim trupor që ka shkaktuar vdekje, pasi ai iu bashkua grupit militant, Shteti Islamik më 2013.

Seanca u ndërpre pasi të akuzuarit i ra të fikët teksa po kumtohej lajmi për dënimin e tij.

Ky vendim është historik, pasi për herë të parë në botë është shpallur një vendim për gjenocid ndaj një militanti të IS-it, grupit që më 2014 mori nën kontroll pjesë të mëdha të Irakut dhe Sirisë. Ky grup më pas u zmbraps nga ofensivat e mbështetura nga Shtetet e Bashkuara.

Militantët e IS-it raportohet se kanë vrarë mbi 3,000 pjesëtarët të minoritetit Yazidi dhe kanë skllavëruar 7,000 gra dhe vajza më 2014-2015.Prokurorët thanë se Al-Jumailly dhe ish-gruaja e tij, me shtetësi gjermane, më 2015 kishin “blerë” një grua dhe një fëmijë Yazidi për t’i mbajtur si “skllevër”. Ai e kishte lidhur me zinxhir vajzën pesëvjeçare dhe e kishte lënë jashtë në temperaturë deri në 50 gradë Celsius që kishte bërë që vajza të vdiste nga etja.

LEXO EDHE:  Komisioni i BE: Krishtlindjet ndryshe për shkak të koronavirusit

LEXO EDHE:  Integrimi i Shqipërisë në BE/ Rama: Nuk është rrugë e lehtë, i kemi bërë detyrat e shtëpisë

Yazidit, një grup etnik nga veriu i Irakut që flasin gjuhën kurde, janë ndjekës të besimit, që fillimisht u shfaq para 4,000 vjetësh në Iran dhe ka rrënjët në Zoroatrianizëm, por që ka absorbuar elemente të Islamit dhe Krishterimit.

Një muajin maj, hetuesit e posaçëm të Kombeve të Bashkuara raportuan se kanë mbledhur “dëshmi të qarta” për gjenocidin e kryer nga IS-i kundër pjesëtarëve të minoritetit Yazidi.

Fituesja e Çmimit Nobel për Paqe më 2018, Nadia Murad është Yazidi dhe është e mbijetuar e mizorive të kryera nga IS-i. Ajo e ka mirëpritur vendimin e gjykatës në Gjermani.

“Ky vendim është fitore për të mbijetuarit e gjenocidit, për të mbijetuarit e dhunës seksuale dhe për gjithë komunitetin Yazidi”, tha Murad, duke falënderuar Gjermaninë për këtë “dënim historik”./rel

LEXO TE PLOTE