Connect with Us

MSH nxjerr shifrat/ Rriten sërish rastet e reja, ja sa persona humbën jetën sot

Shëndeti

MSH nxjerr shifrat/ Rriten sërish rastet e reja, ja sa persona humbën jetën sot

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit sa i përket situatës së pandemisë në vendin tonë.

Sipas të dhënave mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer 4249 testime, kanë rezultuar pozitivë 629 qytetarë, ndërsa kanë humbur jetën 7 qytetare.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:269 në Tiranë, 41 në Fier, 34 në Durrës, 27 në Vlorë, nga 26 qytetarë në Kamëz, Elbasan, 21 në Korçë, 15 në Shkodër, nga 13 qytetarë në Gjirokastër, Lushnje, nga 12 qytetarë në Berat, Patos, 10 në Mallakastër, nga 9 qytetarë në Sarandë, Vorë, Lezhë, 8 në Gramsh, 6 në Himarë, nga 5 qytetarë në Kukës, Krujë, Bulqizë, Tepelenë, Pogradec, 4 në Tropojë, nga 3 qytetarë në Kurbin, Kuçvë, Peqin, nga 2 qytetarë në Poliçan, Skrapar, Kolonjë, Devoll, Përmet, Konispol, Delvinë, Divjakë, Mat, Kavajë, Vau i Dejës, nga 1 qytetar në Has, Mirditë, Shijak, Rrogozhinë, Roskovec, Dropull, Memaliaj, Belsh, Librazhd.

Janë 6907 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 153 pacientë, nga të cilët 19 janë në gjendje më të rënduar. Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit nuk e kanë fituar betejën me COVID19, 7 qytetarë: një qytetare nga Saranda 27 vjeçe, katër qytetarë nga Tirana të moshave 44-80 vjeç, një qytetar nga Librazhdi 62 vjeç, një qytetare nga Berati 82 vjeçe.
Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

LEXO EDHE:  Vatër e re infeksioni në Petrelë/ 5 raste pozitive me COVID-19

Janë shëruar 441 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 171,475 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (23 Tetor 2021)
Raste të reja ditore 629
Të shëruar në 24 orë 441
Të shtruar në spitale 153
Humbje jete në 24 orë 7
Testime ditore 4249

Testime totale 1,280,641
Raste pozitive 181,252
Raste të shëruara 171,475
Raste Aktive 6907
Humbje jete 2,870

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 3420
Fier 869
Durrës 746
Shkodër 466
Elbasan 277
Gjirokastër 209
Korçë 204
Berat 175
Lezhë 173
Vlorë 158
Kukës 136
Dibër 74

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Shëndeti

“Green Pass në lokale”/ Manastriliu: Njerëzit po helmohen nga “ekspertët” me historinë e çipave

Publikuar

-

Nga

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu, është e ftuar mbrëmjen e sotme në ‘Real Story”, ku ka komentuar deklaratën e sotme në Kuvend për vendosjen e Green Pass në bare dhe ristorante.

Manastrliu tha se në varësi të ecurisë do të vlerësohen opsionet dhe Green Pass është një nga këto.

Ajo tha vendosja me detyrim e Green Pass në shkolla për studentët ka ndihmuar  rritjen e përqindjes së vaksinimit duke e çuar në 30%, por sipas saj është ende larg qëllimit.“Për të qenë precize për atë që deklarova. Ne jemi duke vlerësuar dinamikën e pandemisë. Do të shohim se si do të përballemi me ecurinë e infektimeve. Të gjitha opsionet janë të tavolinë, edhe vendosja e Green Pass është një nga këto. E kemi vendosur por studentët dhe ka pasur një rritje e studentëve që janë vaksinuar. 38-30% e grupmoshës 18-24 janë vaksinuar por jemi akoma larg. Ne duhet të vaksinojmë edhe 1 milionë 170 mijë qytetarë. Kemi bërë mbi 1 milionë e 900 mijë. Me dy doza janë 890 mijë.

LEXO EDHE:  Tragjedi brenda familjes në Prrenjas/ Pak orë pas mësueses, humb jetën nga Covid edhe vëllai

LEXO EDHE:  Shifrat e Universitetit Amerikan/ Ja sa viktima ka shkaktuar Covid 19 në botë, ku renditet Shqipëria

Ne kemi treguar se me vendimet që kemi marrë kemi qenë të kujdesshëm dhe u qëndrojmë atyre. Kemi ruajtuar një situatë që nuk na ka çuar në kolaps të sistemit shëndetësor.  Qeveria ka siguruar vaksina, mos ta harrojmë këtë. Procesi i vaksinimit është sfidues. Ne kemi nisur me obligime aty ku ka risqe më të mëdhenj.  Derë më derë kemi shkuar. Ka shumë që janë helmuar nga “ekspertët” me historitë e çipave . Ne kemi punuar me fushatë ndërgjegjësuese dhe kemi arritur jo pak. Ne e kemi treguar se nuk na ka prevaluar interesi politik mbi shëndetin. Vaksinimi nuk kishte lidhje me zgjedhjet për sa kohë që vaksinat dolën dhe u certifikuan në nëntor. Interesi i qytetarëve ka qenë më i madh pas. Fakti që Shqipëria pati një ulje të sezonit të verës vaksinimi vazhdonte. Nuk mundet që për hir të asgjëje të çedojmë me atë që ne kemi përgjegjësi, mbrojtjen e qytetarëve.”, tha ajo./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

“Green Pass” në lokale/ Tomini sqaron deklaratën e Manastirliut

Publikuar

-

Nga

Zv.ministrja e Shëndetësisë Eugena Tomini ka komentuar situatën epidemiologjike në vendin tonë, si pasojë e Covid.

Në një intervistë për A2 CNN, Tomini deklaroi se Covid ka pësuar një incidencë në rritje.

“Situata epidemiologjike po paraqet luhatje prej disa javësh.

Tani ka edhe qarkullim virozash të tjera, por sërish Covid-19 ka incidencë në rritje”, nënvizoi Tomini.

Sipas saj, “95% e rasteve të shtruar në spital, janë persona të pavaksinuar”.Tomini bëri thirrje që të mos neglizhohet asnjë shenjë, “duke u monitoruar nga mjeku i familjes”. Gjithashtu apeloi që të prekurit nga koronavirusi të mos hezitojnë kur mjeku rekomandon shtrimin në spital.

LEXO EDHE:  Shifrat e Universitetit Amerikan/ Ja sa viktima ka shkaktuar Covid 19 në botë, ku renditet Shqipëria

LEXO EDHE:  Manastirliu këshillon qytetarët/ Shtatë rregulla që nuk duhet të injorohen sot

Në lidhje me “Green Pass” për të hyrë në lokale që paralajmëroi ministrja Manastirliu, Tomini sqaroi: “Në kuadër të debateve në Parlament, ministrja u shpreh në këndvështrimin e një retorike. Duke parë situatën epidemiologjike, duke vlerësuar ecurinë e masave në ambientet e mbyllura, nuk është opsion i padiskutuar, por ministrja bëri paralelizëm me vendet e tjera evropiane”.

Ilaçi kundër Covid-19, i aprovuar sot në Britaninë e Madhe, sipas Tominit, “do të lehtësojë pandeminë dhe prezencën e virusit pasi të përfundojë kjo pandemi”.

“Çdo arritje e shkencës është e mirëpritur”, theksoi zv/ministrja e Shëndetësisë.

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Njihuni me Skanerin, pajisja imazherike e cila diagnostikon sëmundjet me anë të rrezatimit X

Publikuar

-

Nga

Nga Ermand Mertenika, Inxhinier Biomjekesor

Skaneri është një metodë diagnostike jo invasive imazherike që përdor një kombinim të grafisë me teknologjinë kompjuterike për të prodhuar imazhe horizontale ose aksiale të trupit.

Një skanim i trupit tregon një imazh të detajuar të cdo pjese të trupit dukë përfshirë kockat, muskujt, indet e ndryshme dhe ato dhjamore dhe organet.

Skanerat janë më të detajur se grafitë e zakonshme.

Në një grafi të zakonshme një rreze energjie i drejtohet pjesës së trupit që do të analizohet apo diagnostikohet.

Në to vendoset një pllake e cila kap variacionet e energjisë që kalojnë tek pjesët e trupit. Nga grafia mund të merren informacione të tjera por jo detaje të tilla për organet e brëndshme dhe strukturat e tyre.

Në skaner rrezja leviz në formë cirkulare në trup dhe kjo lejon shume pamje të vecanta të të njejtit organ ose strukture, ky informacion dërgohet në një kompjuter apo server që  interpreton keto të dhëna dhe i paraqet ato në pamje 2 dimensionale në monitor.

Skaneri mund të aplikohet me kontrast ose pa kontrast.

 Kontrasti i referohet një substance që merret nga goja ose injektohet në mënyrë intra-venoze  dhe bën të mundur një pamje akoma më të qartë të organeve apo indeve të ndryshme.

Egzaminimet me kontrast mund të nevojitet që pacienti të qëndrojë pa ngrënë për një periudhë të caktuar përpara procedures dhe mjeku të informon për këtë periudhe.Skanerat japin informacione për sa i perket dëmtimeve ose sëmundjeve të ndryshme. Skanerat mund të përdoren për të parë vendosjen e katetereve  të brëndshem, gjatë biopsive të organeve , pranine e tumorëve dhe kancerit, apo gjate aspirimit te likideve nga toraksi.

LEXO EDHE:  TABELA me shifrat sipas objektivave të Bashës/ 15 drejtues politikë dështuan, ja emrat dhe qarqet

LEXO EDHE:  Tragjedi brenda familjes në Prrenjas/ Pak orë pas mësueses, humb jetën nga Covid edhe vëllai

Skanerat  janë të dobishëm për të monitoruar tumoret dhe kancerin para dhe pas trajtimit të tyre.

Pacienti gjithmonë duhet të informohet nga infemieri ose dhe vete mjeku për sasinë e dozimit apo rrezatimit gjatë procedurës dhe rrezikut te lidhur me gjendjen shëndetësore.

është  ide e mirë për të mbajtur  një shenim për grafitë ose ekspozimin ndaj rrezatimit të marrë në të shkuarën si skanerat e meparshem, grafite e ndryshme etj.

Rreziqet mund të lidhen me akumulimin e sasive që lidhen rrezatimin gjatë gjithë kohës për një periudhë të caktuar kohe.

Disa persona mund të kenë alergji nga lenda e kontrastit.

Studimet kane treguar se rreth 90% e populatës nuk ka ndikime  alergjike ndaj kontrastit por megjithate duhet të informoni mjekun ose infermieren nqs keni patur simptoma alergjike më parë ose keni patur dhe aktualisht keni probleme me veshkat.Një alergji nga ushqime të ndryshme nuk ndikon në evitimin e procedures CT për të kryer.

Informoni mjekun ose infermieren nqs keni patur alergji ndaj kontrastit ose nëse jeni alergjik ndaj jodit.

Lidhur me procedure e skanimit, nuk ka kërkesë për të mos u ushqyer para kryerjes së procedurës, vetem kur do te perdoret kontrasti.

Infermirja do tju japë instruksione të vecanta për përdorimin e kontrastit dhe nese do të rrini pa ngrënë për pak kohe.

LEXO TE PLOTE