Connect with Us

Basha në delir/ “Më mbështesin 97 përqind e demokratëve”

Politikë

Basha në delir/ “Më mbështesin 97 përqind e demokratëve”

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Kreu i PD në detyrë Lulzim Basha, ndonëse i braktisur nga demokratët vijon të falë për mbështetje.

Se ku i gjen shifrat se si i bën llogaritë vetëm ai e do.

Sot në një konfereëncë për mediat Basha, ka thënë se ëhstë rritur mbështettja ndaj ti në PD, në krahasin me ish kryeministrin Sali Berisha

“Nga 95 përqind e mbështetjes për mua ka 97 përqind”, ka thënë Basha, pa dhënë sqarime se ku i bzaon këto të dhëna.

LEXO EDHE:  Sondazhi/ Shqiptarët “copëtojnë” Bashën

‘Mbështetja e anëtarësisë së PD-së për mua ka shkuar 97% tani që po flasim! Baçi ka dhënë dorëheqjen një vit e gjysmë më parë. Komandimi është bërë në të mirë të organizmit në atë degë. Do të bëhet edhe në degë të tjera.’ ka thënë Basha./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

A do të ketë rritje taksash?/ Rama qartëson qytetarët, çfarë do të ndodhë me buxhetin e vitit të ardhshëm

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama nga foltorja e Kuvendit ka bërë me dije se nuk do të ketë rritje të taksave për familjet në nevojë dhe pensionistët.

Kreu i qeverisë, deklaroi se buxheti për vitin e ardhshëm do të dedikohet për familjet me ndihmë ekonomike, kompensimine energjisë për pensionistët dhe për rritjen e pagave për disa kategori.

Nuk ka rritje taksash. Një familje me ndihmë ekonomike, me tre fëmijë shko folu për dyfishimin e ndihmës ekonomike për secilin prej tyre që ka tre fëmijë deri në moshën 18 vjeç. Të gjitha familjet që janë me ndihmë ekonomike, edhe pensionistët janë 206 000 kaLEXO EDHE:  Video-Denoncimi/ Policët i grabisin tylin qytetarit në rrugë

LEXO EDHE:  Foto ekskluzive- Bashkëpunëtori i Bashës, trafikant droge/ CNA.al sjell të tjera detaje

Për të kompensuar energjinë elektirke mes çmimit të vjetër 7.7 dhe 9.5.

Sido të rrotullohet puna, deri kur kjo krizë të zbutet në 6 mujorine dytë të vitit ata nuk do paguajnë më shumë, por do i paguaj shteti për biznesin e vogël. Mësuesit do kenë paga më të rritur nga buxheti me 6% vitine ardhshëm, edhe për mjekët dhe infermierët nga 1 korriku. Edhe për punonjësit e policisë që punojë jashtë vendbanimit do mbështeten edhe më shumë. Mundësitë janë më tepër se sa ishin. Ambicia është që paga e tyre të rritet. Ambicia është qëedhe paga minimale të jetë 400”, tha Rama./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Berisha demaskon Bashën pas deklaratave/ ‘Ja si ia dhashë fitoren në Tiranë’

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ish kryeministri Sali Berisha, i është përgjigjur nga Fushë-Kruja deklaratave të Lulzim Bashës se ai fitoi zgjedhjet në Tiranë në vitin 2011 pasi nuk kishte në fushatë Berishën.

Berisha tha se kjo jo vetëm nuk është e vërtetë, por shtoi se fitorja erdhi përkundër dëshirës së Bashës dhe ambasadëds së SHBA.

“Do ju tregoj një gjë, sepse në një intervistë të tij, deklaron ish-kryetari se unë fitova Bashkinë e Tiranës pasi e përjashtova Sali Berishën nga fushata. E vërtetë kjo aq sa është e vërtetë që ai ka anëtarësuar Shqipërinë në NATO. Por unë do ju tregoj një pjesë tjetër të kësaj ndodhie. Nuk po merrem me faktin se absolutisht çdo natë, dhe janë të gjitha kronikat, por përveç mundimit që bënim në fushatë, çdo natë kthehesha me ish-kryetarin e partisë për fushatë. U mbyllën numërimet, Edi Rama doli me 10 vota para.

Më njoftojnë zyrtarët tanë se në kutitë e votimit janë vota të keqvendosura. Këto quhen në Kodin Zgjedhor të Venecias si vota të vlefshme. Vota e hedhur gabim në një kuti quhet e vlefshme. Unë kërkoj që ato të numërohen. Fillon numërimi i tyre. Tani vjen pjesa interesante. Të nesërmen kishim një këshilltar amerikan në fushatë, shumë i mirë, më troket dhe më thotë se te Rruga e Elbasanit ka një shqetësim për këtë që po bëjmë. Druhem shumë se do bëjnë deklaratë, më thotë. Miku im, i them unë, po numërohet çdo votë në përputhje me dy kodet më të rëndësishme zgjedhore në botë. Këto janë legjitime, por nëse duan ata të ambasadës, janë të ftuar të prekin dhe të shohin çdo votë. Votë kujt nuk i marr, por votë nuk i fal njeriu.LEXO EDHE:  PD e Korçës/ Ikin të fundit e qytetarisë

LEXO EDHE:  “E kemi litarin në fyt”/ Grida Duma takon përfaqësues të biznesit të vogël në Kavajë: Qeveria e re ka një plan të qartë

Unë po të flas në emër të zotit Basha, më thotë ai. “I them thuaj zotit Basha se nuk po e bëj për të, por po e bëj për demokratët shqiptarë,” i them. Kjo bisedë është bërë me dëshmitarë. Kjo është historia e fitores me 80 vota, i cili nuk mori dot as votat e koalicionit ç’është e vërteta. Pas asaj fitoreje ai nuk pa më asnjë fitore elektorale dhe vetëm humbje.

Edhe në vitin 2015, këshilltari më erdhi sërish e më tha se Basha del përtokë dhe nuk mund të kandidojë sërish. I kam thënë se ai nuk del në mbrojtje të interesave të demokratëve,” tha Berisha.

 

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rama sfidon Tabakun/ Më ço në gjykatë, nëse ke një provë të vetme

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama në fjalën e tij në Kuvend është ndalur tek akuzat për gjuhën e përdorur në seancën plenare.

Duke iu përgjigjur fjalës së Tabakut, Rama e ka sfiduar hapur, duke i kërkuar që nëse disponon një provë të vetme kundër tij të shkojë në gjykatë.

Mbase do mbahen mend për ca kohë për degradimin e rëndë të gjuhës. Duke qenë se për këtë degradim u mor një zanafillë nga fjala ime e ndje për detyrë që të sqaroj edhe për opinionin publik se e zbardhur literalisht ajo që thashë fjala : Pyet atë që ke në krah se ajo ti jep shifrat megjithëse ti jep si balonë tabakë.”, Është e paimagjinueshme teksa një metaforë kthehet dhe një akuzë pas saj vazhdon një lumë i tërë sharjesh deri edhe turrjesh për grushta duke turpëruar edhe parlamentin.LEXO EDHE:  “E kemi litarin në fyt”/ Grida Duma takon përfaqësues të biznesit të vogël në Kavajë: Qeveria e re ka një plan të qartë

LEXO EDHE:  PD e Korçës/ Ikin të fundit e qytetarisë

Duke qenë se kjo nisi nga zonja Tabaku e cila bëri edhe një replikë ku metaforën time që kishte lidhje me shifrat “si balonë Tabake” gjë që e kthjellova duke thënë që është lloji i balonës  dhe duke qenë se edhe më tutje Tabaku u ankua se kjo na qenka një trend. Unë kam ardhur këtu me një prej vendime të Gjykatës që ka të bëjë me zonjën Tabaku dhe e kam sjellë për të thënë se ka një ndryshim mes retorikës , oratorisë metaforave dhe mes sharjeve shpifjeve apo akuzave me sfond për individin. Janë ndryshime shumë të mëdha sepse ndryshe kthehemi në kohëra shumë të errëta”, tha Rama./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE