Connect with Us

VKM- Do të rritet me 10 % ndihma ekonomike/ Ja kush janë shtresat që përfitojnë

Aktualitet

VKM- Do të rritet me 10 % ndihma ekonomike/ Ja kush janë shtresat që përfitojnë

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Do të rritet me 10% ndihma ekonomike. Shtresat që do të përfitojnë nga kjo ndihmë do të jenë familjet me tre fëmijë nën 18 vjeç dhe fëmijët jetimë.

Gjithashtu do të ketë një rritje të buxhetit për personelin mjekësor, do u rritet paga me 6% paga për personalin mjekësor nga 1 korrik 2022

Pas një periudhe te gjatë për buxhetin e vitit 2022 mori vendimin e projekt buxhetit për vitin 2022 dhe kërkojmë të bisedojmë me qytetarët politikat e reja,, Këto politika të reja dhe programe që kemi miratuar do të ndikojnë direkt në mbështetjen e qytetarëve në nevojë, e shtresave që mbështeten nga programet tona. programi i ndihmës ekonomike si një mburojë sociale, do të rritet masa ekonomike për të gjithë në masën 10%. Do i dyfishojmë masën e mbrojtjes fëmijëve jetim, edhe për gratë e trafikuara dhe të dhunuara do të ketë një rritje me 3 herë të masës ekonomike. Për të vijuar me mburojën sociale për kategoritë në nevojë për shtresat që mbrohen me subvencionin e energjisë elektrike, 45 mln dollarë do të alokohet nga buxheti i shtetit, do të ketë një rritje të buxhetit për personelin mjekësor, do u rritet paga me 6% paga për personalin mjekësor nga 1 korrik 2022“, tha Manastirliu./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Pas takimit masiv në Pogradec/ Zbulohet ku do të mbahet Foltorja e radhës

Publikuar

-

Nga

Pas takimit në Pogradec, Foltorja e radhës e liderit historik të PD, Sali Berisha, do të jetë qyteti i Sarandës.

Kjo u konfirmua nga zëdhënësja Floriana Garo, mbrëmjen e sotme gjatë konferencës për mediat, por pa dhënë një datë.Kjo do jetë foltorja e 16 e Berishës, ndërsa sonte dorëzohen 4200 firmat e delegatëve në selinë e PD./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Çfarë do të ndodhë në PD mëngjesin e 12 dhjetorit?/ Berisha jep përgjigjen

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Nga Rogner, në një konferencën për shtyp ish kryeministri Sali Berisha ka folur në lidhje me ecurinë e planeve të Partisë Demokratike. Ai është shprehur se edhe pas 11 dhjetorit PD do vijojë me planet e saj për ringritje.

Partia Demokratike në 12 dhjetor do vijë, të themi e rithemeluar, e ringritur. Ne do të vazhdojë me gjithë projektet e saj. Nuk mbaron çdo gjë në 12 dhjetor. Do vazhdojmë me prokjektet dhe të ngremë Partinë Demokratike“, tha Berisha.Ai gjithashtu ka folur në lidhje me fatin e kryetarit aktual të Partisë Demokratike Lulzim Basha. Ai është shprehur se Basha vetë do e përcaktojë vendin e tij.

LEXO EDHE:  Këshilli i Ministrave shfuqizon zyrtarisht pikën 4 të VKM-së

LEXO EDHE:  “Qeveria rrëmben edhe shezlongët”/ Ish-deputeti: Ky është abuzim i pastër me pushtetin

“Gjatë historisë sonë nga Partia Demokratike janë larguar njerëz por janë larguar vetë. Lulzim Basha dhe gjithë dëmi i tmerrshëm që i ka bërë partisë, megjithëse është për fajin e tij dhe askujt tjetër, përsëri unë mendoj se vetë ai do përcaktojë vendin e tij. Demokratët do flasin me votë për Lulzim Bashën”, është shprehur Berisha./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Deklarata e ambasadores/ Berisha sfidon Yuri Kim

Publikuar

-

Nga

Lideri historik i demokratëve, Sali Berisha i është përgjigjur deklaratve të ambasadores Yuri Kim.

Kjo e fundit tha më heret se nuk mund ta imagjinojnë që ndonjë nga pasardhësit e saj të shkojnë për kafe me dikë që është shpallur non grata nga Sekretari i Shtetit për korrupsion, duke iu referuar Berishës.

Ish kryeministri e sfidoi këtë të fundit që nëse ka prova t’i dërgoj pranë gjykatës në Paris.

Për të mbyllur këtë problem, zonjës ambasadore dhe cilitdo tjetër që ka një provë dhe fakt të vetëm, e ftoj t’i dërgojë pranë gjykatës në Paris. Shpreh kënaqësinë time, por edhe mirënjohjen se miq, se përfaqësues të vendeve mike, se personalitete të shquara të elitës politike amerikane, nuk pajtohen, nuk pranojnë, nuk binden, madje e marrin thjesht si një hakmarrje politike se kemi prova dhe nuk i themi.LEXO EDHE:  Vendimi i Gjykatës/ Bie kërkesa e “Vitrinës” për pezullim vendimi

LEXO EDHE:  Si do të jepet ndihma prej 40 mijë lekë nga paketa e dytë/ Kush përfiton

Kjo ka marrë fund, ke prova, çoji përpara gjykatës.

Mund t’ju them që në të dy anët e Atlantikut, miq të shquar që thonë se kanë parë dosjen, thonë se e kanë gjetur atë sine materia.

Çështja e kafes, le të vazhdojë të pijë kafe në livadhet e qeverisë. Por jam i sigurt që do e afrojmë Shqipërinë më shumë me BE dhe SHBA. Ky është zotimi im”./CNA.al

LEXO TE PLOTE