Connect with Us

Projekt buxheti për pensionistët/ Çfarë parashikon qeveria

Aktualitet

Projekt buxheti për pensionistët/ Çfarë parashikon qeveria

Publikuar

-

/
cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ministrja e Financave Delina Ilbrahimaj ka bërë një pasqyrë të buxhetit të viti 2022 të prezantuar sot nga kabineti i ministrave pas mbledhjes së qeverisë.

Ibrahimaj bëri me dije se në vitin 2022 parashikohet rritja e pensioneve dhe mbrojtja e pensionistëve nga rritja e çmimeve dhe bonus më vete.

Ibrahimaj ka zbuluar gjithashtu se projekt buxheti ka disa pika kyçe që janë: rritja e investimeve, mbrojtja sociale, rritja e produktivitetit, rritjen e ligjshmërisë. Prej vitesh është bërë rregull që pensionistët marrin bonus.

“Sot qeveria miratoi dy projektligje që janë në mbështetje të reformave strukturore të qeverisë. Ekonomia shqiptare gjatë këtij viti është rritur me një normë më të madhe se rajoni. Në 3 mujorin e parë u rrit me 5.5% dhe në 3 mujorin e dytë me 18%.

LEXO EDHE:  “3 masa lehtësuese për pensionistët”/ Basha në Librazhd: Jemi kockë e fortë, bashkë për ndryshimin

Rritja që patën në 3 mujorin e dytë ishte e shpërndarë në të gjitha sektorët. Do të rriten shpenzimet qeveritare në të gjitha fushat. Të gjitha rritjet do të përcillen me një rritje ekonomike me 4%. Projekt buxheti ka disa kryefjala: Rritja e investimeve, mbrojtja sociale, rritja e produktivitetit, rritjen e ligjshmërisë. Prej vitesh është bërë rregull që pensionistët marrin bonus. Nga viti i ardhshëm buxhet më vete për bonuset. Parashikohet rritje e pensioneve duke mbrojtur të gjithë pensionistët nga rritja e çmimeve dhe bonus më vete. Buxheti nuk parashikon rritje të taksave por një rritje natyrale të tyre”, tha Ibrahimaj./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

52 milionë euro për luks qeveritar/ Basha akuza “oligarkëve”

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Kreu i PD, Lulzim Basha ka akuzuar ashpër dhe me shifra konkrete kryeministrin Rama.

Ai thekson se në 52 milionë eurot që shpenzohen për luksin qeveritar, bëjnë pjesë edhe milionat që Rama shpërdoron për fluturimet e tij me avionin privat, me flatrat korruptive të një kompanie ajrore të ekspozuar edhe nga Transparency International.

“Në 52 milionë eurot që shpenzohen për luksin qeveritar, bëjnë pjesë edhe milionat që Rama shpërdoron për fluturimet e tij me avionin privat, me flatrat korruptive të një kompanie ajrore të ekspozuar edhe nga Transparency International.



LEXO EDHE:  Rama bën njoftimin e rëndësishëm/ Pas pensionistëve, ja kush do lejohet të dalë nesër në Tiranë

LEXO EDHE:  Shpërblimi i pensionistëve, të mërkurën nis shpërndarja

Ky shpërdorim i taksave të qytetarëve më të varfër të Europës, tregon pse vettingu në politikë është i domosdoshëm për të pasur politikanë që punojnë për familjet shqiptare, jo për veten, krimin e organizuar dhe oligarkët”, shkruan Basha në rrjetin social twitter./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Arrestohen prindërit e adoleshentit të akuzuar për katër vrasje në një shkollë

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Policia në shtetin e Miçiganit njoftoi se ka arrestuar prindërit e një adoleshenti, ndaj të cilit janë ngritur katër akuza për vrasje të shkallës së parë, me armë zjarri, në një shkollë të mesme.

Policia njoftoi se Jennifer dhe James Crumbley, u arrestuan të shtunën herët në mëngjes në Ditroid.

Prokuroria kishte ngritur akuza për vrasje paparamendim ndaj prindërve të 15 vjeçarit lidhur me ngjarjen në shkollë. Por ata nuk u paraqitën në gjykatë të premten, duke bërë që policia të lëshonte një urdhër-arresti, duke ngritur ndaj tyre katër akuza për vrasje paparamendim, injorim të shenjave paralajmëruese lidhur me ngjarjen në shkollë si dhe mbi qasjen që i kishin siguruar djalit të tyre tek arma me të cilët ai dyshohet se kreu vrasjet.

Agjencia Associated Press njoftoi se avokati i çiftit, Shannon Smith, u ka thënë autoriteteve se ata ishin larguar nga qyteti në fillim të javës, për arsye sigurie.

LEXO EDHE:  Basha zbulon shifrën/ Sa do jetë pensioni nën qeverisjen e PD

LEXO EDHE:  Rama bën njoftimin e rëndësishëm/ Pas pensionistëve, ja kush do lejohet të dalë nesër në Tiranë

Autoritetet kishin vendosur një shpërblim prej 10,000 dollarësh për këdo që jepte informacion mbi vendndodhjen e tyre.



Djali i çiftit Crumbley, 15-vjeçari Ethan Crumbley, dyshohet se ka hapur zjarr në shkollën e mesme Oksford, në qytetin me të njëjtin emër në shtetin e Miçiganit, duke vrarë katër nxënës dhe duke plagosur shtatë persona të tjerë.

Prokurorët thanë se Ethan Crumbley kishte shfaqur disa shenja paralajmëruese. Ai kishte vizatuar një pistoletë e gjak, duke shkruar gjithashtu ‘gjak kudo’ dhe ‘mendimet nuk po më ndalen, më ndihmo’.

Prokurorët thanë gjithashtu se një mësues e kishte parë adoleshentin duke kërkuar në internet për municione, në telefonin e tij, dhe se kishte njoftuar stafin drejtues të shkollës.

Prindërit e adoleshentit, James dhe Jennifer Crumbley, ishin thirrur në shkollë disa orë para sulmit me armë, por aurtoritetet thanë se ata nuk kishin pranuar ta merrnin atë me vete në shtëpi./VOA

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

“Faqezinjtë po udhëheqin vendin”/ Adi Krasta braktis Shqipërinë?

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Gazetari dhe moderatori Adi Krasta ka thënë se vendi ynë e meriton qeverisjen që ka.

Në një intervistë për televizionin Koha në Kosovë, Krasta theksoi se nuk zhgënjehet më nga grupi të cilin ai e quan faqezi, që po udhëheq për momentin Shqipërinë.

“Nuk zhgënjehem më nga një grupim faqezinjsh, që e udhëheqin për momentin Shqipërinë,” tha Krasta.

Krasta foli dhe për bashkimin kombëtar, Krasta tha se duhet folur në mënyrë pragmatiste.

LEXO EDHE:  Ironia e Manjanit/ Pas pensionistëve dhe nënave. Po opozita kur e ka ditën për të dalë?!”

LEXO EDHE:  Ironia e Manjanit/ Pas pensionistëve dhe nënave. Po opozita kur e ka ditën për të dalë?!”



“Nuk flitet për bashkimin në mënyrë folklorike, duhet folur në mënyrë pragmatiste. Edi Rama dhe Albin Kurti janë të parëndësishëm në një bashkim të mundshëm të Shqipërisë me Kosovën,” tha Krasta.

Më tej, ai shprehu dhe dëshirën për të marrë pasaportën e Kosovës, të cilën e dëshiron për vetë dhe për familjen e tij.

“Nuk di kujt t’ia kërkoj pasaportën e Kosovës, me shumë krenari do ta merrja bashkë me familjen,”-u shpreh Krasta.

LEXO TE PLOTE