Connect with Us

PD-së i duhet Vetting për idiotët

Aktualitet

PD-së i duhet Vetting për idiotët

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Ka disa dite që në treg është hedhur teza e Partisë Demokratike për të ashtuquajturin draft të Vettingut të politikës.

Teza nuk është e re dhe ajo u hodh në treg edhe pak kohë përpara se PD të dorëzonte mandatet.

Ajo që nuk ka ndryshuar janë argumentat që rrëzonin fllusken e PD si në atë kohë ashtu edhe sot.

Komisioni i Venecias rrëzoi nismën si absurde duke argumentuar qartë dallimin midis Vettingut të gjyqësorit dhe atij të propozuar nga PD.

Venecia pranoi Vettingun në gjyqësor si një masë e jashtëzakonshme dhe e përkohshme për një grup njërëzish që pushtetin e marrin për ta ushtruar gjithë jetën, nga ku askush nuk mund t’i heqë përveçse kur vetëlargohen. Kjo sepse mënyra e re e emërimit në sistem të magjistratëve, parashikohej qe t’i bënte ata magjistratë të përjetshem.

Politikanët nuk janë njerëz të emëruar. Janë njerëz që votohen. Figura e tyre morale, niveli edhe pasuror, abuzimi etj, janë çështje që kalojnë rregullisht filtrin e votës. Ndaj një proces Vettingu si ai i propozuar dikur nga PD nuk kishte sens as juridik e as logjik.

E njëjta gjë vlen edhe sot.

Por sot drafti i ofruar nga PD ka kapërcyer jo vetëm kufijtë e logjikës, por duket sikur ka shterruar edhe kufijtë e budallallëkut.

Vettingu sipas konceptit të propozuar nga PD është proces administrativ, i cili duhet të niset kryesisht nga SPAK!!!

Por prokuroria, SPAK, është organ i hetimit penal! Nuk është organ që verifikon kryesisht çdo akt apo deklarim, nëse ai është ose jo në rregull me ligjin penal dhe as lëshon çertifikata virgjërie rast pas rasti.

Hetimin administrativ për çështje të pasurisë e kryen ILDKPKI.

Kur ka dyshim për vepër penale, atëhere çështja përcillet zyrtarisht për hetim nga SPAK.

PD po kërkon të ngarkojë SPAK me kompetenca hetimi administrativ. Dhe këto komptenca ja jep që ti ushtrojë kryesisht, apriori për gjithe klasën politike!

Është çështje tjetër se si ka përzgjedhur PD klasën që e quan pilitike, kur janë shtuar për shembull, Guvernatori i Bankës dhe drejtuesi i SHISH!

Nuk kuptohet pse këto funksione i ngjajnë politike PD-së, por nuk ka vlerë të merremi më gjatë me këtë detaj!

Për t’u kthyer tek mekanizmi dhe organi që citohet nga Luli Basha si kompetent për procesin e propozuar të Vettingut. Është jashtë natyrës së SPAK hetimi administrativ dhe ky lloj hetimi bie ndesh (shumë ndesh) me dispozitat që përcaktojnë fushën e veprimtarisë së SPAK. Mjafton të lexosh nenet hyrëse të ligjeve që rregullojnë veprimtarinë e SPAK dhe e kupton kollaj këtë.

LEXO EDHE:  Deputeti i LSI “tradhëton” Kryemadhin/ Zbulohet arsyeja

E kupton edhe nëse nuk je jurist!

Askush nuk e ndalon Luli Bashën të ngrejë çdo strukturë të brendshme në PD që të hetojë paraprakisht çdo kandidaturë. Ata “juristët” që sot po mbrojnë draftin e Lulit për shembull, mund të përbëjnë strukturën e Vettingut në PD.

Luli Basha nëse e ka seriozisht, mund të propozojë mekanizma kontrolli paraprak në nivel partish politike. Duke kërkuar hartimin e ligjit të ri të partive politike. Ai ligj mund të detyrojë kryetarët e partive politike që të ngrenë mekanizma kontrolli dhe filtrimi të çdo kandidature si për çështje të pasurisë, integritetit dhe arsimimit.

Në vend të kësaj, Luli Basha vetëofrohet si subjekt hetimi nga SPAK!

Të vetëofrohesh kryesisht si subjekt hetimi nga SPAK dmth që të vetëvlerësohesh kryesisht si hajdut potencial!

E shtrirë kjo kërkesë për vetëofrim nga gjithë klasa politike, dmth që në vend që të punosh seriozisht dhe me sinqeritet që klasa politike të pastrohet, po i kërkon gjithë të tjerëve që të pranojnë të paracaktohen kryesisht si hajdutë potencial.

Ligji i Luli Bashës kriminalizon kryesisht gjithë klasën politike.

Këtë mund ta bëjë vetëm një idiot.

Me draftin e atij ligji, Luli Basha pasi është bindur qe ai vetë duhet të trajtohet si hajdut, kërkon që gjithë të tjerët të votojnë një ligj, nëpërmjet të cilit pasi të binden vetë që janë potencialisht hajdutë, të dalin përpara popullit e të hetohen publikisht si të tillë. PD ka hartuar një ligj me të cilin kërkon të bindë gjithë popullin që politikanët e PD e meritojnë të trajtohen si hajdut në sytë e tij.

Nisma kushtetuese për Vettingun është nismë gjasme dhe e padenjë si lëvizje politike.

PD edhe këtë herë e ka mbushur pushkën me fishekë manovër. Duke ja bërë shumë të lehtë kundërshtarit rrëzimin e kësaj nisme.

PD-së në gjendjen që është i duhen fitore. Në gjendjen që është për të fitore mund të jenë vetëm ato lëvizje politike që bindin demokratët, bindin popullin, bindin ndërkombëtarët dhe nënshtrojnë kundërshtarin.

Kjo e Vettingut vetëm i bën njerëzit të vënë duart në kokë!

Me sa duket ka një Vetting që duhet bërë në këtë rast!

Lidershipi i PD përpara se të kërkojnë që të vetohen nëse janë apo jo hajdutë, duhet të vetohen nëse janë apo jo idiotë.

Të vetohen kryesisht!/CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

“Në Kuvend do kaloj statut i ri”/ Harxhi: PD e ka humbur demokracinë, ja pse

Publikuar

-

Nga

Ish kandidatja për kryetare të PD Edith Harxhi e konsideron Kuvendin Kombëtar si të jashtëzakonshëm.

Në një intervistë për emisionin Opinion me Blendi Fevziun në Klan Tv, Harxhi deklaroi se PD ka humbur demokracinë, për aq kohë sa nuk lejon debat të lirë në parti. Sipas saj, institucioni i votës së lirë në PD është shkatërruar.

Ky është Kuvend i jashtëzakonshëm, do jetë Kuvend statutor nuk do jetë Kuvend zgjedhor. E ka thënë edhe zoti Berisha. Do të kaloj një statut i ri i PD.LEXO EDHE:  Kadilli sfidon Bashën/ “Njoh më shumë demokratë të vërtetë se ty”

LEXO EDHE:  Katër ditë para zgjedhjeve/ Basha: Shpresa për ndryshim është ndezur si asnjëherë

Ky Kuvend mblidhet me konsensus, sepse janë mbledhur 2/3 dhe do të dorëzohen në datën 9 ose 10. Në bazë të statutit duhen 30 ditë për mbledhjen e Kuvendit.

Institucioni i votës është shkatërruar në PD. Unë kam bërë disa beteja. PD i ka humbur demokracia për shumë vite. Përveç votës është edhe debati i lirë”, tha Harxhi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Rritja e çmimit të ushqimeve dhe Covid 19/ Qeveria kineze alarmon qytetarët

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Qeveria e Kinës iu ka kërkuar me urgjencë familjeve që të grumbullojnë furnizime me ushqime thelbësore në rast urgjence.

Nga Ministria e Tregtisë nuk është dhënë asnjë arsye por mendohet se gjithë kjo situatë vjen për shkak të mbylljeve të herë pas hershme nga Coronavirusi apo shqetësimeve për perimet, pasi shiu ka dëmtuar të korrat.

Ministria ka kërkuar nga autoritetet lokale që furnizimi zinxhir të funskionojë pa probleme dhe çmimet të jenë të qëndrueshme.

Mediat u përpoqën të shuanin shqetësimet pasi raportimit pasi njerëzit mes panikut kanë vërshuar menjëhreë në supermarkete për të bërë blerjet.

Sapo doli ky lajm, të gjithë të moshuarit në panik vrapuan drejt supermarketeve për të bërë blerje”, shkruan një përdorues në faqen e mediave sociale kineze Ëeibo.

Economic Daily, një gazetë e mbështetur nga Partia Komuniste Kineze, u bëri thirrje lexuesve të saj të mos alarmoheshin, duke thënë se këshillat e qeverisë kishin për qëllim të siguroheshin që familjet të ishin të përgatitura nëse shpallej një bllokim në zonën e tyre.

LEXO EDHE:  Foto-Derë më derë/ Partia Demokratike u dërgon ftesa të gjithë qytetarëve

LEXO EDHE:  PS i tregon “dhëmbët” Metës/ Balla ftesë deputetëve të rinjGazeta People shkruan se këto njfotime nuk janë të papritura apo të pazakonta duke marrë parasysh rritjen e çmimee të perimeve po ashtu edhe rasteve të fundit me Covid 19.

Çmimet e ushqimeve zakonisht rriten në këtë periudhë në Kinë, por çmimi I permive është rritur për shkak të kushteve të motit ekstrem.

Ndërkohë vendi po vazhdon të përdorë masa strikte për bllokimin, për të menaxhuar Covid 19.

Kina shpreson të zerojë inenfektimet para mbajtjes së Lojërave Olimpike Dimërore që startojnë në muajin Shkurt.

Të hënën, në Kinë u raportuan 92 raste të reja me Covid 19, ndërsa  Shanghai Disneyland yll për dy ditë pasi një vizitor rezultoi pozitive me Covid./ CNA.al

Marrë nga BBC

LEXO TE PLOTE

Politikë

Foto- Nikoll Lesi i bën make up Salianjit/ I buzëqesh kamerës me furçë në dorë

Publikuar

-

Nga

Situata politike në vend ka qenë në fokus të diskutimeve në studiot televizive, ku personazhe politik dhe analistë apo gazetarë kanë qenë të ftuar në çdo panel.

Mbrëmjen e sotme në emisionin Open po diskutohet tema “Basha dhe Kuvendi i Berishës”, ku mes të ftuarve ka qenë botuesi i Koha Jonë Nikoll Lesi dhe deputeti Ervin Salianji.

Lesi është kapur mat duke ushtruar një profesion të ri; atë të Make-up Artist!

LEXO EDHE:  Prostitucion, vrasje dhe kanosje/ Kush janë katër personat e radhës në “sitën” e OFL

LEXO EDHE:  PD nuk tërhiqet/ Tensione në Bashkinë e KavajësNë foto, shihet momenti kur Lesi ka marrë në dorë furçat e grimit dhe po ia bën vetë makiazhin demokratit, i cili duket se i beson pasi e ka lënë veten të lirë në duart e “MUA-s”.

Fotot tregojnë Lesin që i buzëqesh kameras, ndërsa nga ana tjetër Salianji nuk e prish terezinë./CNA.al

LEXO TE PLOTE