Connect with Us

Lajm i mirë për kombëtaren, pas Cikalleshit shërohet nga COVIDI edhe një tjetër lojtar

Kombëtare

Lajm i mirë për kombëtaren, pas Cikalleshit shërohet nga COVIDI edhe një tjetër lojtar

Publikuar

-

Një lajm i mirë ka ardhur nga Spanja, ku mbrojtësi i Kombëtares, Ivan Balliu, i cili ishte i infektuar me COVID në grumbullimin me përfaqësuesen, pasi ka kryer testet e nevojshme, ka rezultuar negativ.

Shqiptari nuk ka pritur dhe është bashkuar me skuadrën e Vajekanos, ku ka kryer seancën e parë pas pauzës nga virusi. Balliu i largua nga grumbullimi me Shqipërinë pak para sfidës me Poloninë që u luajt në ”Air Albania” ndërsa ditë më vonë u mësua se ishte infektuar me virus.

Aktualisht, mbrojtësi i krahut ka fituar vendin e titullarit te skuadra spanjolle duke qenë një lojtar shumë i rëndësishëm. Në disa foto të publikuara në rrjetet sociale, mbrojtësi duket shumë i lumtur për rikthimin. Kujtojmë që dje negativ rezultoi edhe Cikalleshi.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Kombëtare

Ndeshjet ndaj Anglisë & Andorrës, trajneri Reja shpall listën/ Sa shumë surpriza

Publikuar

-

Nga

Edoardo Reja, trajneri i Kombëtares shqiptare ka bërë publike ditën e sotme listën me 24 lojtarët e grumbulluar për dy ndeshjet e fundit kualifikuese të vlefshme për kampionatin Botëror “Katar 2022”.

Lista ka pak ndryshime nga grumbullimi i fundit në tetor, teksa rikthehen në Kombëtare emra si Albi Doka dhe Qazim Laçi. Ky i fundit nuk ishte pjesë e listës në tetor për shkak të disa problemeve fizike. Do të mungojë për shkak dëmtimi këtë herë mbrojtësi i Atalantës, Berat Gjimshiti, i cili u rikthye të luajë në Champions me bergamaskët, por zyrtarisht thuhet se mungon për shkak dëmtimi.

Ekipi do të nisë grumbullimin nga dita e hënë në Durrës ku do të nisin përgatitjet për dy ndeshjet e radhës, që janë edhe dy sfidat e fundit për këtë fushatë eliminatoresh.
Shqipëria renditet aktualisht e treta në Grupin I me 15 pikë pas 8 ndeshjesh, ndërsa më 12 nëntor do të sfidojë Anglinë në transfertë. Më 15 nëntor në “Air Albania” kuqezinjtë do të Andorrën.Të hënën trajneri i Kombëtares, Edoardo Reja do të dalë në një konferencë për shtyp, që do të zhvillohet në orën 11:00 në kompleksin Tropikal në Durrës, ku do të shpjegojë edhe zgjedhjet dhe do të analizojë dy sfidat e radhës.

Më poshtë edhe lista e Kombëtares për dy ndeshjet e nëntorit:

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

Reja takohet me Gjimshitin para grumbullimit të kombëtares

Publikuar

-

Nga

Berat Gjimshiti çuditi të gjithë këtë javë, kur në pjesën e dytë të ndeshjes ndaj Mançester Junajtid, u shfaq në fushën e lojës. Edhe pse me një fashaturë mbrojtëse në krahun e dëmtuar, mbrojtësi kuqezi zhvilloi një pjesë të dytë të mirë ndaj “djajve të kuq”, duke i mbajtur shpesh larg zonës e dike mos lejuar sidomos lojën e tyre në ajër.

Për Gjimshitin nuk mund të mungonin vlerësimet, e sigurisht edhe interesi nga përfaqësuesja shqiptare, me trajnerin Edi Reja, i cili sipas mediave italiane, ka zhvilluar dje një bisedë me futbollistin për të kuptuar më mirë gjendjen e tij pak ditë para nisjes së grumbullimit për sfidat ndaj Anglisë dhe Andorrës.

Ndërkohë, Reja shpreson që Gjimshiti të vazhdojë të jetë protagonist me Atalantën edhe në vitet në vijim, pasi ka bindjen e plotë se kjo skuadër do të kthehet në Ligën e Kampioneve, siç tregoi në mediat italiane.“Në ndeshjen e dyfishtë me Mançester Junajtid ishte e pafat, ishte qartësisht një fatkeqësi, Ka humbur pikë për shkak të dy episodeve, meritonte më shumë. Megjithatë, ka potencialin për të siguruar përsëri kualifikimin në çerekfinale.

Kampionati? Me siguri do të përfundojë mes 3-4 ekipeve të para në klasifikim, do të thosha që është thuajse siguri matematikore”, tha Reja.

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

“Sherr” për Muçin/ Do ftohet me Kombëtaren A, por e do edhe Alban Bushi te Shpresat

Publikuar

-

Nga

Ernest Muçi është futbollisti që pritet me më shumë kuriozitet te Shqipëria, teksa vihet re një rritje e lojtarit që po shkëlqen te Legia e Varshavës. Sigurisht, kërkohet ende punë që të merret fanella e titullarit në Poloni, por sa herë që Muçi thirret në detyrë, po arrin që të shënojë.

Në listën e publikuar nga Shqipëria U-21 është vënë re përfshirja e këtij futbollisti, në një kohë që pritej të ishte në dispozicion për Kombëtaren A. Kjo situatë do të sqarohet më mirë pasi të publikohet edhe lista e Rejës, por është e qartë se të gjithë e duan Ernest Muçin.

Vetë trajneri i Shpresave, Alban Bushi, ka shprehur ndjenjën “e frikës” nëse do të ndodhte një kalim i tillë: “Nuk besoj, do të na iki vetëm nëse ka dëmtime dhe mungesa të rëndësishme te Kombëtarja A. Nëse do të largohej edhe Ernest Muçi, do të ishte problem i madh për ne”.Këto fjalë vijnë pasi te Shpresat po vuajnë për sulmues, ndërsa kalimi i Muçit te Kombëtarja A do ta bënte edhe më të vështirë daljen me sukses nga ndeshjet me Slloveninë dhe Kosovën. Mbetet të shihet sesi do të përfundojë kjo histori, por nuk përjashtohet mundësia që Reja të heq dorë këtë herë dhe t’i bëjë një nder të vogël Alban Bushit, pasi i ka marrë jo pak futbollistë nga Shpresat duke ia vështirësuar gjithmonë punën.

Nga ana tjetër te ekipi i parë i Shqipërisë do të kishte më tepër hapësira për Muçin, teksa është konfirmuar largimi i Rei Manajt për ndeshjet e nëntorit. Cështje prioritetesh dhe rëndësie që do të vendosin, por të gjithë janë të marrosur pas “xhevahirit” që nxori Tirana./Sport Ekspres

LEXO TE PLOTE