Connect with Us

U dëbua nga Twitter, Facebook dhe Youtube/ Donald Trump së shpejti me rrjetin e tij social

Teknologji

U dëbua nga Twitter, Facebook dhe Youtube/ Donald Trump së shpejti me rrjetin e tij social

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Pasi u përjashtua në një nga platformat më të mëdha të mediave sociale, ish presidenti Donald Trump ka vendosur të krijojë rrjetin e tij social, të quajtur “Truth Social”.

Trump e bëri këtë lajmërim të mërkurën dhe ka patur një sërë reagimesh. Disa përdorues se ky rrjet social do të jetë i shkëlqyer.

Kjo vjen pasi ish presidenti u ndalua nga Twitter, Facebook dhe Youtube, pasi mbështetësit e tij sulmuan kapitolin e SHBA në 6 Janar.

Twitter e përjashtoi përgjithmonë, ndërsa Facebook vendosi që Trump mund të rikthehej në rrjet në vitin 2023, ndërsa Youtube vendosi ta zhbllokonte ish presidentin pasi situata u qetësua.

LEXO EDHE:  Demiraj: Krimi po trimërohet përballë shtetit

Trump nuk ka qenë aktiv në faqen e tij zyrtare në Instagram, ku ka më shumë se 23 milionë ndjekës, në 41 javë.

Në një deklaratë, Trump tha se është i entuziasmuar për prezantimin e “Truth Social”, dhe se aplikacioni do t’i rezistojë “tiranisë” së Big Tech./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Teknologji

Tastierë druri dhe ekran të veçuar/ Modeli i rrallë “Apple 1” shitet në ankand

Publikuar

-

Nga

“Apple 1”, një kompjuter  i rrallë, i pari model i ndërtuar ndonjëherë nga bashkëthemeluesit e Apple, Steve Jobs dhe Steve Wozniak, është shitur në ankand për 400,000 dollarë.

Kjo është më shumë se 600 herë më shumë se 666,66 dollarë që shitej me pakicë në 1976. (Çmimi i zakonshëm erdhi falë dashurisë së Wozniak për të përsëritur numrat e plotë.)

I njohur si ‘Chaffey College’ Apple 1 sepse fillimisht ishte në pronësi të një profesori në Chaffey College të Kalifornisë Jugore, kompjuteri i gjeneratës së parë është i mbështjellë me dru koa dhe vjen me motherboard origjinal Apple 1 ‘NTI’, rregullatorë të energjisë dhe një kondensator Sprague 39D blu.

Me tarifën  prej 25 për qind të blerësit, fituesi i paidentifikuar përfundoi duke paguar një total prej 500,000 dollarësh.

Sipas John Moran Auctioneers, firma që merret me shitjen, kompjuteri 45-vjeçar ishte parashikuar të kapte deri në 600,000 dollarë.

Si pjesë e shortit, fituesi mori gjithashtu një monitor video Panasonic të vitit 1986, një kopje Xerox të manualit Apple-1 Basic, udhëzuesin e funksionimit dhe një manual programimi MOS 6502.

LEXO EDHE:  Luciano Boci/ Shtetit tonë nuk i gjendet vula apostille

LEXO EDHE:  Vasili: Ky kryeministër nepsqar i urren shqiptarët e thjeshtë dhe të varfër

Sipas Daily Mail, loti përmban gjithashtu dy kasetë softuerësh Apple-1, me ‘kartë treguese të shkruar me dorë me vendndodhje memorie për softuerin e ngarkimit Apple-1’, sipas përshkrimit.Apple 1 ndihmoi në ngritjen e gjigantit të teknologjisë me bazë në Cupertino, Kaliforni, me Ëozniak duke shitur kalkulatorin e tij HP-65 për të financuar dhe prodhuar artikullin.

Apple 1 janë projektuar nga Wozniak dhe janë montuar dhe testuar nga Jobs, motra e tij Patty dhe miku i kolegjit Daniel Kottke në shtëpinë e Jobs, sipas ankandeve të John Moran.

Ky model i veçantë u ble përfundimisht nga profesori Chaffey nga një student në 1977 për 650 dollarë, sipas Los Angeles Times.

Përafërsisht 200 Apple 1 u montuan gjithsej, megjithëse vetëm 175 u shitën—50 prej tyre Paul Terrell, pronar i ByteShop në Mountain View, Kaliforni.

Në gusht, një motherboard Apple 1 – i kompletuar me një manual përdoruesi origjinal – doli në ankand për 450,000 dollarë.

Apple-1 u ndërpre në tetor 1977, me Jobs dhe Wozniak që ofronin zbritje dhe tregtim për Apple II më të avancuar./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Siguria kibernetike/ Forbes ngre alarmin: Duhet të fshini nga aplikacionet Google Chrome

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Së fundmi është bërë public një njoftim nga Forbes sipas të cilit njoftohen të gjithë përdoruesit e Google Chrome që të fshijnë programin. Arsyeja është sepse po mblidhen të dhëna shumë të ndjeshme. Të dhënat e telefonit thuhet se rrezikojnë të transmetohen pa e kuptuar as përdoruesit.

Sipas forbës kjo mund të marrë fund nëse Chrome fshihet nga aplikacionet e celularit apo kompjuterit.

Reagimi erdhi  pasi Facebook po akuzohet se ka marrë të dhëna private kritike të njerëzve duke përdorur të dhënat e akselerometrit si një mjet për të identifikuar vendndodhjet dhe për të gjurmuar në heshtje përdoruesit e aplikacioneve dhe për të monitoruar aktivitetet.

Zak Doffman, zëdhënësi e Forbës paralajmëroi në lidhje me sigurinë kibernetike:

LEXO EDHE:  Foto/ Nipërit e ish presidentit të Amerikës janë rritur dhe janë bërë të pashëm

LEXO EDHE:  Vasili: Ky kryeministër nepsqar i urren shqiptarët e thjeshtë dhe të varfërNdërsa Facebook po mblidhte këtë informacion për veten e tij, Chrome është i lumtur ta mbledhë atë për të tjerët – duke mundësuar në thelb një informacion falas për të gjithë kur bëhet fjalë për informacione jashtëzakonisht të ndjeshme për çdo aktivitet, çdo sjellje”, tha Doffman.

Hulumtimi, kishte ekspozuar se si program lejon faqet e internetit të celularëve të prekin sensorët e pajisjes. Apple çaktivizon aksesin e sensorit të lëvizjes si parazgjedhje.

Por Google jo vetëm që lejon aksesin, por gjithashtu u thotë përdoruesve se ky është një cilësim “i rekomanduar’ për ta mbajtur të aktivizuar”,  është shprehur zëdhënësi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Sondazhi në Twitter/ Përdoruesit thirrje Elon Musk: Shit 10% të aksioneve në Tesla

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Votuesit në një sondazh në Twitter i kanë kërkuar Elon Musk të shesë 10% të aksioneve të tij në Tesla për të paguar taksat.

Më shumë se 3.5 milionë përdorues të Twitter votuan në sondazhin, të nisur nga Musk të shtunën, me gati 58% që votuan në favor të shitjes së aksioneve. Votimi mund ta bëjë atë të disponojë gati 21 miliardë dollarë (16 miliardë £) aksione në prodhuesin e makinave elektrike.

Ai ka premtuar se do t’i përmbahet rezultatit, në përgjigje të një “takse të miliarderëve” të propozuar nga demokratët amerikanë. Por Musk, një nga njerëzit më të pasur në botë, ende nuk ka komentuar publikisht mbi vendimin, ose se si dhe kur do të shiste aksionet e tij.

Nëse ai vazhdon me shitjen, kjo mund t’i lërë atij një faturë të madhe tatimore.Kur asgjësojnë zotërimet e mëdha të aksioneve, disa drejtorë ekzekutivë përdorin të ashtuquajturat programe shitjesh “të verbëra”, duke e përhapur shitjen në një periudhë të gjatë kohore për të shmangur akuzat për tregtim të brendshëm.

Në një postim të mëparshëm në Twitter të shtunën, Musk tha se ai nuk mori rroga ose shpërblime nga asnjë prej kompanive të tij – që do të thotë se ai nuk ka të ardhura për të paguar tatimin mbi të ardhurat.

Por ai ka bërë miliarda dollarë përmes një pakete kompensimi, e cila i jep atij fuqi për të ushtruar sasi të mëdha opsionesh në aksione kur kompania përmbush objektivat e performancës dhe aksionet e saj arrijnë çmime të caktuara.

LEXO EDHE:  Foto/ Nipërit e ish presidentit të Amerikës janë rritur dhe janë bërë të pashëm

LEXO EDHE:  "Cmendet" Facebook, huton miliona perdoruesMusk ka një opsion, i cili skadon në gusht të vitit të ardhshëm, për të blerë 22.86 milionë aksione Tesla me 6.24 dollarë secila – një pjesë e çmimit të mbylljes së aksionit të Tesla të premten prej 1,222 dollarësh.Sipas planeve të propozuara nga Partia Demokratike në Senat, miliarderët mund të tatohen për “fitimet e parealizuara” kur çmimi i aksioneve të tyre rritet – edhe nëse ata nuk shesin asnjë nga aksionet e tyre.

Mendohet se tatimi i propozuar mbi fitimet kapitale, pavarësisht nëse asetet janë shitur apo jo, mund të godasë rreth 700 miliarderë në SHBA. Kritikët kanë theksuar se vlera e aseteve nuk rritet gjithmonë. Musk është një nga drejtuesit më të njohur të biznesit në Tëitter, me afro 63 milionë ndjekës.

Ai përdor rregullisht platformën për të ndarë përditësime nga kompanitë që zotëron – duke përfshirë SpaceX dhe Neuralink. Ai është gjithashtu i njohur për ndarjen e memeve, duke shtuar popullaritetin e tij në mesin e fansave.Por disa postime kanë shkaktuar polemika.

Në fillim të këtij viti ai postoi në Twitter në përgjigje të një pretendimi të bërë nga kreu i Programit Botëror të Ushqimit të OKB-së (ËFP), se vetëm 2% e pasurisë së Musk mund të ndihmojë në zgjidhjen e urisë në botë.

Në tetor, Musk tha se do të shiste 6 miliardë dollarë në aksionet e Tesla-s dhe do t’i dhuronte ato në WFP, me kusht që të përshkruante “saktësisht se si 6 miliardë dollarë do të zgjidhin urinë në botë”./ CNA.al

Marrë nga BBC

LEXO TE PLOTE