Connect with Us

Fiks Fare/ “Do krijojmë bindje për vdekjen”, OPGj-ja mban në sirtar 2 vjet dosjen e vdekjes së punëtorit në Mal të Zi

Denoncim

Fiks Fare/ “Do krijojmë bindje për vdekjen”, OPGj-ja mban në sirtar 2 vjet dosjen e vdekjes së punëtorit në Mal të Zi

Publikuar

-

Një e ve, nënë e dy fëmijëve të mitur, denoncoi në emisionin “Fiks Fare” neglizhencën e strukturave shtetërorë për dosjen e bashkëshortit të saj, që humbi jetën në vitin 2019 në Mal të Zi.

Marte Shkambi po endet në dyert e spitalit, policisë dhe prokurorisë për të gjetur fajtonin e vdekjes së bashkëshortit, Lulash Shkambi. Ajo thotë se babai i dy fëmijëve 10 dhe 7 vjeç humbi jetën në në datën 5 shtator 2019 në afërsi të Ulqinit, në Mal të Zi. “Punonte te një pronar që kishte marrë leje për të prerë dru në pyll. Punonte i pasiguruar, me vetëm një dokument qëndrimi. “Unë e dija të siguruar, po ai paguante taksën e qëndrimit prej 1 euro në ditë. Në datën 25 shtator 2019 kishte shkuar me një motosharrë në një parcelë. Punonte te një firmë në Shtoj, Ulqin” thotë e veja. Më tej pohon se në këtë datë kishte pësuar aksident. “Qëndroi 3 orë poshtë në një peme.

E gjeti një bari dhe lajmëroi ambulancën dhe policinë. Më pas shkoi në Spitalin e Tivarit, ku qëndroi vetëm disa orë dhe brenda ditës, po në datën 25.09.2019 udhëtoi me një ambulancë në drejtim të Doganës së Hanit të Hotit” thotë denoncuesja, teksa dyshon se pronari ka bashkëpunuar me mjekë në këtë spital që ta transportonin për në Shqipëri, megjithëse kishte dëmtime të rënda. Gruaja hedh dyshime edhe për një autoambulancë shqiptare që priste të plagosurin në doganë. “Unë nuk dija gjë, gjithçka e ka organizuar pronari. E solli brenda ditës së aksidentit në Shqipëri, donte të humbte gjurmët. Kush e dërgoi autoambulancën në doganë? Ne jo! Askush s’na jep informacion për organizimin. Gjithçka është bërë me qëllim që të fshiheshin gjurmët, të ndërronte jetë në Shqipëri që të shpëtonte nga hetimi pronari” pohon më tej gruaja, e cila e ka parë bashkëshortin e saj po në datë 25 shtator 2019, por në Spitalin e Shkodrës. Në këtë spital bëri vetëm disa ekzaminime të vogla dhe u nis sërish me autoambulancë në drejtim të Spitalit të Traumës në Tiranë. Te Trauma qëndroi 10 ditë dhe ndërroi jetë në datën 5 tetor 2019, pasi kishte disa brinjë të thyera, këmbët dhe dëmtime të brendshme.

Pas informacionit në prokurori, e veja interesohet edhe në Spitalin Rajonal të Shkodrës, se kush e lajmëroi autoambulancën për të shkuar në doganë. Por, ajo zvarritet sa në një zyrë në tjetrën dhe në përfundim i kërkohet që të bëjë një kërkesë për informacion. E veja kërkon ndihmë për dy fëmijët e mitur. Mungesa e informacionit nga Mali i Zi dhe mungesa e vendimmarrjes nga drejtësia shqiptare e pengon që të vijojë procedurat e dëmshpërblimit.

PROKURORIA SHKODËR

Denoncuesja – Çfarë të dhënash keni marrë ju nga Policia e Ulqinit, përshembull policia, ju si prokurori.
OPGJ – Në momentin që flasim (pas 2 vitesh hetim) unë kam thirrur Gjovalinin, djalin e xhaxhait. Arsyeja që e kam thirr se është i vetmi që ka informacion më shumë sepse ai ka kën atje, e di historinë. E di ku ka shku, dhe të tjera me radhë. Nuk mund ti drejtohem Spitalit Ulqin, nuk mund ti drejtohem asnjë institucioni atje përderisa unë nuk kam dijeni se çfarë ka ndodh atje në radhë të parë. Dhe kush ma jep këtë, ma jep ky! Pra, kam pyt kunatin, nipin. Tani, informacionin që më keni dhënë unë du me arrit të shkoj te personi që ka punu ky. Sepse në momentin që unë arrij te personi ne dërgojmë letër-porosi Malit të Zi, nëpërmjet Ministrisë së Drejtësisë. E kupton, janë disa procedura të cilat nga zeroja, sepse këtu ka pas procedura zero. Në momentin që ka pas një procedurë sepse ai është paraqitur në Doganë, do ti drejtohemi me një letër Doganës. Është regjistri, si ka hy dhe si ka dalë dhe çfarë veprimesh ka kryer policia një dhe spitali dhe dogana.

LEXO EDHE:  Studimi/ Vdekja parandjehet përmes nuhatjes

Denoncuesja – Çfarë të dhënash keni se ça ka ndodh?

OPGJ – S’kam të dhëna nga Ulqini për një arsye unë nuk e di ça ka ndodh realisht atje.
Denoncuesja – Kanë kaluar dy vjet dhe thamë mos më pushohet çështja, unë do të kap avokat, do ta bëj diçka.
OPGJ – Në momentin jemi në këtë fazë, nuk është pushuar çshtja, e kishim pezullu.
Denoncuesja – Ata (Policia e Ulqinit) e kanë regjistru atë pjesën ku ka ndodhur aksidenti, se kanë shkuar të parët dhe e kanë marrë. Ata e kanë ëu te spitali, dhe aty është regjistru. Dhe kur e kan pru në Doganë, dhe aty është regjistru. Tani ju kërkimet pse mos mi nis nga këtu, po Gjovalini janë vetëm fjalë me të nime, s’janë gjë të shkrume.
OPGJ – Du me gjet personin. T’na thojë Gjovalini, ne i bëjmë Malit të Zi një shkresë zyrtare policisë dhe policia na e bjen këtu atë personin.

Denoncuesja – Se më mirë mblidhen letrat aty ku janë të shkrume.
OPGJ – Të tëna do mblidhen, unë po pres këtë! Në momentin që po pres këtë, unë do bëj dhe procedura të tjera. Do ti kërkoj dhe Policisë së Kufirit dhe Emigaracionit çfarë veprimesh kan kry, Doganës, se kanë bërë veprime. Sepse ata kabë pru një person të sëmurë dhe kujt ja kan dorëzu. Dhe nëse e kanë çu Spitalit të Shkodrës, do i pyesim ëa kanë dorëzu. Ça ka shkru Spitali i Shkodrës. Në momentin që e kanë transferu, me çfarë diagnoze e kanë transferu. Dhe të përfundojmë në Tiranë ça ka ndodh, shkaku u aksidentit dhe të tjera me radhë. Ne do të marrim dokumente njëherë, të krijojmë një bindje.

Denoncuesja – Tri orë ka ndëjt atje në Spitalin e Tivarit, atëherë e kan çu Ambulancën e Shkodrës tu e prit në Doganë.
OPGJ – E sigurt që është Spitali i Tivarit?
Denoncuesja – Po, Gjovalini në Spitalin e Tivarit.
OPGJ – Ta marr prej Gjovalinit, se s’mund ta marr prej teje se ti s’ke kën atje. Po e marr Gjovalinin dhe po e pyes.

SPITALI RAJONAL I SHKODRËS

Denoncuesja – Desha me marr një informacion, ka bërë aksident burri para dy vjetëve. Kush e çoi ambulancën atje ose nga u lajmëru në doganë?
Punonjësi i spitalit 1 – Dy futesh këtu majtas, është një person atje.

Shkon te zyra statistikës

Denoncuesja – Me e shiku si dokument përshembull se kush e ka çu ambulancën nga këtu dhe kush ka njoftu me e sjell këtej.
Punonjësja e spitalit 1 – Duhet me ba një kërkesë.
Denoncuesja – E ba me shkrim?
Punonjësja e spitalit 1 – Aha, me firmë. Mirë është me firmën e burrit se atij…
Denoncuesja – Me firmën e kujt?
Punonjësja e spitalit 1 – A jeton?
Denoncuesja – Jo, jo burri ka vdek.
Punonjësja e spitalit 1 – A nuk jeton, me emër tuj. Megjithatë fol edhe me kolegun që nxjerr kartelat dhe fol më mirë.

Shkojmë te kolegia

Denoncuesja – Unë du një informacion se kush e ka nis ambulancën nga këtej dhe kush ka lajmëru që andej.
Punonjësja e spitalit 2 – Si mund ta gjej kush e ka lajmëru ambulancën?!
Denoncuesja – Janë shkru, po me cilën ambulancë e Shkodrës, a e këtu spitalit përshembull a nis ambulanca jonë e ka marr.
Punonjësja e spitalit 2 – Si e ka emrin personi që ka vdek?
Denoncuesja – Lulash.
Punonjësja e spitalit 2 – Nëse egziston kartela e këtij personi në urgjencën e këtij spitali ty do të vihet në dispozicion. Por është një procedurë, ti do të bësh një kërkesë dhe ke me bashkëngjit certifikatën familjare që unë ta di që ti je bashkëshortja e të ndjerit./TCH

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Aktualitet

Muzeu gjysmak i ushtrisë si vendgjarje krimi

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Nga Klodian Tomorri 

Tenderi sekret 6 milionë euro që Ministria e Mbrojtjes kontraktoi në fund të vitit 2019 për ndërtimin e një muzeu ushtarak është një rast flagrant, ku ligji përthyhet në funksion të interesave privatë dhe jo atyre publike.

Shqipëria nuk përmbush dot detyrimet e NATO-s, në shpenzimet për mbrojtjen se buxheti nuk ka hapësirë. Por Ministria e Mbrojtjes prokuron muze ushtrie 6 milionë euro me tender sekret.

Përtej dyshimeve për qark të shkurtër, e madje edhe njohje mes Kontraktuesit publik dhe kontraktorit privat, përtej dyshimeve se në afërsi të muzeut fantazmë ka interesa familjare pasurore, këtu ka një çështje thelbësore;

A mund të prokurohet me tender sekret një objekt, i cili do të ishte pjesë e guidës zyrtare turistike të Tiranës? Pra cila është logjika e tenderit sekret për një atraksion që do të vizitohej nga mijëra njerëz në ditë? Kush ishte informacioni qe duhej te mbahej i klasifikuar ne kete rast? Kjo është pyetja e parë që duhet të shtrojnë ata, të cilët ngarkohen nga ligji për ta shtruar.

Në një vend normal, sot do duhej të ishte sekuestruar e gjithë praktika e prokurimit.Cilat kompani u thirrën për të shprehur interes, si u përzgjodh kompania fituese, si u negociua kontrata e kështu me radhë?

Më tej akoma, prokuroria do të duhej të verifikonte të gjitha transaksionet e realizuara gjatë kësaj kohe nga palët e lidhura, përfshirë bankat. Se rreziku që në një prokurim të këtij lloji të lëvizin para në shumë hallka, ku secila hallkë i çon gjithmonë e më afër vendimarrësit, është shumë i madh. Ndërsa objekti atje do të duhej të ishte rrethuar nga shiritat e policisë.

LEXO EDHE:  Pse vdiq Enver Hoxha?/ Kardiologu i njohur, mjeku i ish-diktatorit zbulon detaje

LEXO EDHE:  Dosja “tronditëse” amerikane që fshihet prej njëzet vjetësh/ Fatos Klosi zbulon detajet  

Megjithatë ky i muzeut që mbeti rrugës është vetëm njëri prej tenderave.

Ka një statistikë tashmë të konfirmuar zyrtarisht. Në pesë vitet e fundit, Ministria e Mbrojtjes ka zhvilluar më shumë tendera sekretë se sa të gjitha qeveritë e shtetit shqiptar, që nga koha e Ismail Qemalit. Mbi 50 tendera sekretë janë vetëm në periudhën 2014-2018, vetëm nga Ministria e Mbrojtjes.

Në emër të sekretit ushtarak prokurohen muze gjysmakë me tendera sekretë dhe detyrohen qytetarët të paguajnë 6 milionë euro për disa karabina si stalla. Në emër të sekretit ushtarak u blenë patate me tender sekretë për pandeminë.

Këto nuk janë procedura të klasifikuara se kanë informacion të klasifikuar. Këto janë procedura të klasifikuara për një arsye të vetme; për të ndarë paratë e qytetarëve rehat./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Fiks Fare/ Fshati i Ri me probleme të vjetra, 30 vjet pa ujë

Publikuar

-

Nga

Nuk është çudi që në shekullin 21 në vendin tonë ende ka fshatra, qytete, lagje që vuajnë për pikën e ujit. Një prej tyre është edhe Fshati i Ri, në Njësinë Administrative Postribë – Shkodër.

Një lagje e këtij fshati e ndërtuar pas viteve 90′ përbëhet nga 150 familje që vuajnë për ujë të pijshëm. Madje uji i pijshëm për ta është një ëndërr e parealizuar që prej 30 vitesh. Dyert ku kanë trokitur i kanë përcjell me premtime boshe “do ua sjellim në pranverë”, por kanë kaluar shumë pranvera dhe këta banorë ende janë pa ujë. “Ne nuk dimë se kur u fillon pranvera insitucioneve tona” shprehen banorët të irrituar.

Zgjidhje kanë gjetur duke hapur puse, por edhe këta të fundit kanë filluar të shterohen.Nuk janë të pakët ata që shkojnë me mjete të ndryshme, si dhe me karro më kafshë për të marrë ku të munden. Një kalë me karrocë ka kushtuar 500 mijë lekë të vjetra. Para pesë vitesh drejtori i Ujësjellësit të Shkodrës u premtoj se po të blinin vet 150 metra tub ai mund ta realizonte furnizimin me ujë, sepse puseta e tubacionit të ujit ndodhej kaq larg nga shtëpitë e tyre. U mbodhën banorët e blenë dhe po prej 5 vitesh tubi dergjet në oborrin e njërit prej tyre. tashmë për këta banorë nuk ka më shpresa për zgjidhjen e problemit ndaj ‘guri’ i fundit për ta është ankimi në Fiks Fare.

LEXO EDHE:  Sulmi ndaj policisë në Elbasan/ Zbardhet dosja e Prokurorisë

LEXO EDHE:  Dosja “tronditëse” amerikane që fshihet prej njëzet vjetësh/ Fatos Klosi zbulon detajet  

Fiksi pasi dëgjoi ankesën e banorëve iu drejtua administratorit të Njësisë Administrative Postribë, z. Altin Shaba i cili pohoi se njësia e ka ngritur si problem dhe se u është thënë nga ana Ujësjellësit Shkodër se ky fshat do të përfshihet në projektin e ujësjellësit të ri. “Dje kishim dëgjesë për buxhetin e vitit 2022 dhe u ngrit si shqetësim nga unë dhe banorët ky problem. Madje ata kanë ardhur e kanë parë gjendjen, por puseta nuk mund t’i furnizojë të gjithë” përfundon administratori.Drejtori Teknik i UKSH,z. Lazër Pemaj shprehet se problemi i ujit në këtë fshat është prej 30 vitesh. Aty nga ana e UKSK është investuar para disa viteve ku janë shtruar 600 metra tub, por rezultati i këtij investimi flet vetë. Banorët ende nuk kanë ujë të pijshëm. “Me projektin e Kullajve që është projekt i lotit të parë, dhe me përfundimin e lotit të dytë Fshati i Ri do të ketë ujë, sepse nga rezervuari Fshati i Ri nuk mund të marrë ujë. Kjo besoj se do të ndodh në në mars të viti tjetër dhe brenda dy muajsh ata do të kenë ujë dhe ky problem zgjidhet njëherë përgjithmonë” shpjegon z. Pemaj./tch

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Goca si “kokrra e mollës”/ I dashuri në burg për përdhunim: Vajza dhe prindërit pranojnë denoncimin e rremë

Publikuar

-

Nga

Emisioni “Stop” transmetoi këtë të mërkurë rastin e Orgest Merkos, i cili është akuzuar padrejtësisht për përdhunim dhe drogim të miturish. 26-vjeçari ndodhet nën masën e sigurisë “arrest me burg”. Ka qenë deklarata e nënës sëvajzës që ka bërë të qëndrojë në fuqi kjo masë sigurie.

“Djalin tim e penalizon fakti se pas deklaratës së vajzës, nëna e vajzës jep po të njëjtën deklaratë që vajza më është dhunuar, etj., etj”, tha e ëma.

Ndërkohë më vonë nëna e vajzës jep një deklaratë noteriale, ku pranon, se fëmijët duhen dhe do të fejohen.

“Në Maj  nëna e vajzës jep një deklaratë ku thotë se nuk kemi asnjë problem me djalin, vajza ka ikur me dëshirë. Edhe nga vajza është thënë e njëjta gjë, unë e dua djalin dhe vazhdojmë të duhemi”, tha e ëma e 26-vjeçarit.

Për sa i përket akuzës së drogimit, analiza toksikologjike ligjore, e ka nxjerrë vajzën të pastër nga lëndët narkotike si heroinë apo kanabis sativa.

“Nga ekspertiza e bërë më 5 Mars 2021 thuhet se nga analizat e kryera rezulton se nuk u zbulua prania e produkteve të metabolizmi të heroins dhe kanabis sativës. Nga kjo bie poshtë deklarata e vajzës ku përmendet përdorimi i detyruar i lëndëve narkotike”.

Në deklaratë flitet edhe për disa gërvishtje në trupin e të miturës, por kush ia ka bërë ato?

Denoncuesja: Kur erdhe nga andej, që kishe patur ca gërvishtje.

Vajza: Jo me, se u gërvishta kur erdha unë. I kam pas kështu, gricje shkurresh kanë qenë ato.

Denoncuesja: Po kur? Kur ike rrugës në fshat?

Vajza: Kur erdha. Kur zbrita.

Denoncuesja: Domethënë nuk kanë qenë gërvishtje, siç i kanë interpretuar ato?

Vajza: Jo! Ncuq! Ato dukeshin, që ishin të grricura.

E ëma e djalit thotë se më vonë janë bërë gjyqet. Ajo shprehet se po pritet zëvendësimi i masës, kur djali i saj ka 8 muaj që rri në paraburgim. Marrëdhëniet mes familjeve janë rregulluar dhe e ëma e Merkos shprehet se do që të mos lërë fëmijët me sherre sepse edhe kur të dalë djali nuk do që të krijohen probleme.

LEXO EDHE:  Pse vdiq Enver Hoxha?/ Kardiologu i njohur, mjeku i ish-diktatorit zbulon detaje

LEXO EDHE:  Spartak Ngjela flet për dosjen që dërguan në PD/ “Basha me shpirt ndër dhëmbë”

Në një audioregjistrim vajza thotë, se ka shkuar me dëshirë në shtëpinë e djalit.  Ajo shprehet, se deklaratat i ka firmosur pa e ditur se çfarë përmbanin dhe nën presion. Faktin, që nuk ka patur as dhunë e as drogë, por raport të vullnetshëm, e pranojnë të dy prindërit e vajzës.

Denoncuesja: Deklarata, që kishe bërë ti, e datës 1 Mars, ishte tamam. Deklaratën, që të kishte thirrur prapë ty ky…Vajza: Dhe ajo e datës 1 nuk është tamam, sepse është fut dhe ajo goca tjetër. Ia ke parë emrin?

Denoncuesja: Cila gocë?

Vajza: Ça është ajo, që ka pas Gesti.

Denoncuesja: Po s’kishte lidhje. Ti ke thënë gjë për atë?

Vajza: Jo dhe mua më bën përshtypje, ç’ne është fut emri i asaj?!

Denoncuesja: Aty domethënë duket, që e ke thënë ti, te deklarata.

Vajza: Po, pra, po aty është problemi.

Denoncuesja: S’e ke thënë ti?

Vajza: Unë s’dija gjë hiç. As që ishte deklaratë. Ku e kisha mendjen unë. Dhe kur e mora vesh pastaj, që kishin përmend hallën, burrin e hallës. I ke pa?

Denoncuesja: Domethënë ti nga këto, s’ke thënë gjë?

Vajza: Ncuq! Thashë unë atje që më detyruan të firmosja dhe të gjitha gjërat? I kishte shkuar lajmi. (Oficerit të policisë gjyqësore) Ngaqë ishte Moza (nëna e saj) edhe thoshte unë s’të kam mbajtur ndonjëherë ty me zor. Se ishte Moza, se të ishte vetëm me mua, fliste ndryshe.

Biseda me prindërit e vajzës, të cilët pranojnë, se vajza ka ardhur mirë

Denoncuesja: E thotë edhe vetë, që erdhi si kokrra e mollës goca.

Babai: Ore lëre, se mirë ka qenë. Ti nuk po e kupton tani, që Klevi (vëllai i vajzës) me Gestin janë zënë dhe kanë kunja e gjëra.

Nëna e vajzës: Ishte kjo, që unë po ta dija, se ka shkuar atje dhe ishte me një njeri, do ishte tjetër gjë. Nuk e vrisja mendjen. Nuk i bija në sy, se më dhimbsej, se ndihej fajtore (për vajzën)./Tv klan

LEXO TE PLOTE